Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 24

Θέμα: Erini [Αικατερίνη Αποστόλη]

  1. #11

    Προεπιλογή

    Σε συνέχεια του προηγούμενου ποστ, και μέχρι να ξαναέχουμε κάποιο νεότερο για την πορεία του πλοίου (τις δύο τελευταίες ημέρες δεν υπάρχει σήμα του στο AIS), να πούμε ότι στο equasis.org αναφέρεται πώληση του μέσα στο 2018 σε εταιρεία αγνώστων συμφερόντων (RPTD SOLD UNDISCLOSED INTEREST - during 2018) καθώς και αλλαγή σημαίας από Παναμά σε Κονγκό (Congo (Democratic Republic)).

  2. #12
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Nafpaktos
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Περίεργο σήμα έδωσε το καραβάκι χτες ανοιχτά της βόρειας Γαλλίας και φαίνεται να κροσσάρει τον Ατλαντικό ( συνεχίζει να εκπέμπει βέβαια στην ίδια ευθεία σαν Passenger Vessel αλλά λόγω της περιοχής ο δορυφόρος δεν δύναται να δώσει στοιχεία στο AIS ) .Εντύπωση μου κάνει πάντως το γεγονός ότι το πλοίο σαν προορισμός αναγραφόταν τα γράμματα F R ( France ίσως ??) προτού ακόμη φτάσει στα Κανάρια νησιά Μάλιστα εάν υπολογίσουμε τις μέρες από την τελευταία στιγμή που έδωσε σήμα με μια μέση ταχύτητα 10-11 κόμβων θα μπορούσε κάλλιστα το πλοίο να είχε φτάσει στη Γαλλία και από κει να αρχίσει το πέρασμα του Ατλαντικού ....... αν συνεχίσει την πορεία του αυτή πιθανόν προς Καναδά τότε σε λιγότερο από μία βδομάδα θα ξαναέχουμε σήμα ............αυτά σαν υποθέσεις και μόνο αν το σήμα είναι πραγματικό.....

  3. #13

    Προεπιλογή

    Σωστά Σωτήρη, απαραίτητη προυπόθεση για αυτά που ανέφερες είναι το σήμα του πλοίου μας να είναι πραγματικό, ή αν το πάμε ακόμα πιο πέρα, το σήμα του πλοίου μας να .....ανήκει πράγματι στο πλοίο μας ( μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για μία ηλεκτρονική συσκευή AIS εύκολα αφαιρούμενη και τοποθετούμενη).

    Το όλο ταξίδι του πλοίου είναι πολύ (μα πάρα πολύ) παράξενο. Μιλάμε για μία παντόφλα, που επί χρόνια δούλευε στην δυτική Αφρική, όπου όλοι καλά γνωρίζουμε το είδος της "συντήρησης" και κατάστασης που βρίσκονται εκεί όλες οι πρώην παντόφλες μας, που εντελώς ξαφνικά εμφανίζεται στο σύστημα να πραγματοποιεί ένα τεράστιο ταξίδι χιλιάδων μιλίων, (δείτε μία πρόχειρη απεικόνιση),

    Screenshot 2.jpg

    και μάλιστα από την αρχή όχι κοντά στις ακτές της Αφρικής αλλά αρκετά "μέσα" στον Ατλαντικό με αρχικό προορισμό την …Γαλλία (σωστός ο συλλογισμός σου για το F R, το είχα παρατηρήσει και εγώ αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω που κολλάει) και τώρα τον Καναδά – Αμερική (???).

    Ας δούμε και σε screenshot το τελευταίο (μέχρι στιγμής) σήμα της στο σύστημα, και να παρατηρήσουμε ότι δίπλα στο όνομα του πλοίου εμφανίζεται σε παρένθεση ένας όρος που δεν έχω ξαναδεί άλλη φορά στο σύστημα AIS. ERINI (null) το οποίο "null” από όσα γνωρίζω σημαίνει άκυρο ή μηδενικό. Τι μπορεί άραγε να έχουμε λοιπόν εδώ ??? Γνωρίζει κάποιος να μας πει ???

    Screenshot 1.jpg

  4. #14
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Nafpaktos
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    To null Γιώργο το έχω ξαναδεί και στην περίπτωση του Άντζελα ( μπορείς να το δεις και στο τελευταίο του στίγμα) . Το πιο πιθανό είναι να έχει να κάνει με βάσεις δεδομένων και σημαίνει χειρισμός άγνωστων ή ελλιπών τιμών , άρα ο δορυφόρος πιάνει το σήμα του πλοίου αλλά στις βάσεις δεδομένων δεν αναγράφονται επαρκή στοιχεία.
    Στην περίπτωση του πλοίου τώρα, φαίνεται να δίνει σήμα ( ας θεωρήσουμε ότι ανήκει στο πλοίο) με πορεία ΝΔ , βέβαια στην περιοχή πνέουν ισχυρότατοι άνεμοι 10-11 μποφόρ .
    Αυτό που μπορώ να συμπεράνω εγώ αφορμώμενος και από το σχόλιό σου Γιώργο περί πώλησης του πλοίου μέσα στο 2018 , είναι το πλοίο να πωλήθηκε σε εταιρεία συμφερόντων Καναδά ή έστω Βόρειας Αμερικής , επομένως μπορούμε να δικαιολογήσουμε την πορεία του αυτή μέχρι τη βόρεια Γαλλία που είναι πιο κοντά στα παράλια της Βόρειας Αμερικής και το μετέπειτα κροσσαρισμα, δεν έλαβαν υπόψιν τους ότι ο βόρειος Ατλαντικός δεν χαρίζεται εφόσον είναι επιρρεπής σε θύελλες με τεράστια κύματα που για μια παντόφλα είναι σχεδόν απαγορευτική η διέλευση ....... αυτά ξαναλέω προσωπικές μου εικασίες και μόνο...

  5. #15
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά Σωτήρη, απαραίτητη προυπόθεση για αυτά που ανέφερες είναι το σήμα του πλοίου μας να είναι πραγματικό, ή αν το πάμε ακόμα πιο πέρα, το σήμα του πλοίου μας να .....ανήκει πράγματι στο πλοίο μας ( μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για μία ηλεκτρονική συσκευή AIS εύκολα αφαιρούμενη και τοποθετούμενη).

    Το όλο ταξίδι του πλοίου είναι πολύ (μα πάρα πολύ) παράξενο. Μιλάμε για μία παντόφλα, που επί χρόνια δούλευε στην δυτική Αφρική, όπου όλοι καλά γνωρίζουμε το είδος της "συντήρησης" και κατάστασης που βρίσκονται εκεί όλες οι πρώην παντόφλες μας, που εντελώς ξαφνικά εμφανίζεται στο σύστημα να πραγματοποιεί ένα τεράστιο ταξίδι χιλιάδων μιλίων, (δείτε μία πρόχειρη απεικόνιση),

    Screenshot 2.jpg

    και μάλιστα από την αρχή όχι κοντά στις ακτές της Αφρικής αλλά αρκετά "μέσα" στον Ατλαντικό με αρχικό προορισμό την …Γαλλία (σωστός ο συλλογισμός σου για το F R, το είχα παρατηρήσει και εγώ αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω που κολλάει) και τώρα τον Καναδά – Αμερική (???).

    Ας δούμε και σε screenshot το τελευταίο (μέχρι στιγμής) σήμα της στο σύστημα, και να παρατηρήσουμε ότι δίπλα στο όνομα του πλοίου εμφανίζεται σε παρένθεση ένας όρος που δεν έχω ξαναδεί άλλη φορά στο σύστημα AIS. ERINI (null) το οποίο "null” από όσα γνωρίζω σημαίνει άκυρο ή μηδενικό. Τι μπορεί άραγε να έχουμε λοιπόν εδώ ??? Γνωρίζει κάποιος να μας πει ???

    Screenshot 1.jpg
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sotiris97 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To null Γιώργο το έχω ξαναδεί και στην περίπτωση του Άντζελα ( μπορείς να το δεις και στο τελευταίο του στίγμα) . Το πιο πιθανό είναι να έχει να κάνει με βάσεις δεδομένων και σημαίνει χειρισμός άγνωστων ή ελλιπών τιμών , άρα ο δορυφόρος πιάνει το σήμα του πλοίου αλλά στις βάσεις δεδομένων δεν αναγράφονται επαρκή στοιχεία.
    Στην περίπτωση του πλοίου τώρα, φαίνεται να δίνει σήμα ( ας θεωρήσουμε ότι ανήκει στο πλοίο) με πορεία ΝΔ , βέβαια στην περιοχή πνέουν ισχυρότατοι άνεμοι 10-11 μποφόρ .
    Αυτό που μπορώ να συμπεράνω εγώ αφορμώμενος και από το σχόλιό σου Γιώργο περί πώλησης του πλοίου μέσα στο 2018 , είναι το πλοίο να πωλήθηκε σε εταιρεία συμφερόντων Καναδά ή έστω Βόρειας Αμερικής , επομένως μπορούμε να δικαιολογήσουμε την πορεία του αυτή μέχρι τη βόρεια Γαλλία που είναι πιο κοντά στα παράλια της Βόρειας Αμερικής και το μετέπειτα κροσσαρισμα, δεν έλαβαν υπόψιν τους ότι ο βόρειος Ατλαντικός δεν χαρίζεται εφόσον είναι επιρρεπής σε θύελλες με τεράστια κύματα που για μια παντόφλα είναι σχεδόν απαγορευτική η διέλευση ....... αυτά ξαναλέω προσωπικές μου εικασίες και μόνο...
    To null στο συγκεκριμένο σημείο έχει να κάνει με το ότι το πλοίο δεν εκπέμπει σημαία κράτους (έχουν σβήσει το mmsi από το ais). Πολλές φορές αλλάζουν σημαία... μεσοπέλαγα. Πιθανότατα όταν φτάσει κοντά σε ακτή να εκπέμψει άλλη σημαία από ότι είχε όταν έφυγε…
    Δείτε εδώ πως βρίσκει το σύστημα τη σημαία από το mmsi :
    https://help.marinetraffic.com/hc/en...-s-flag-found-
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη npapad : 12-12-2018 στις 14:38

  6. #16
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Nafpaktos
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Επειδή παρακολουθώ σχολαστικά το σήμα του πλοίου καθ' όλη τη διάρκεια του ταξιδιού του έχω να πω ότι το μυστήριο αυτό σήμα έφτασε μέχρι το Sept-Lles του Καναδά που βρίσκεται βορειο-δυτικά της νήσου Anticosti όπου χάθηκε για μερικές μέρες και προχτές εξέπεμπε πάλι κάνοντας την αντίστροφη πορεία. Τώρα εκπέμπει πάλι σαν Passenger Vessel ανοιχτά της νέας Σκωτίας με πορεία νοτιοανατολικά προς τον ανοιχτό ωκεανό.........

  7. #17

    Προεπιλογή

    Σωτήρη σε ευχαριστούμε για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες.

    Δεν ξέρω, δυσκολεύομαι πάρα πάρα πολύ να πιστέψω ότι μία παντόφλα μας (και όχι ιδιαίτερα μεγάλη) έφυγε από το Κονγκό στην Αφρική, ανέβηκε μέχρι την Γαλλία, κρόσαρε τον βόρειο Ατλαντικό (μεσ' το καταχείμωνο) κατέπλευσε σε λιμάνι του Καναδά, και επέστρεψε και πάλι στα ανοιχτά της νέας Σκωτίας με πορεία νοτιοανατολική, και όλα αυτά μέσα στο χρονικό διάστημα περίπου του ενός μήνα......

    Το θεωρώ ως απίστευτο ταξίδι (αν πράγματι έγινε) και εντελώς "κουφό". Έχω την πεποίθηση πως κάτι άλλο "παίζει", κάτι πέρα από το προφανές, το οποίο υποθέτω δεν θα το μάθουμε και ποτέ.

  8. #18
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Nafpaktos
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Σήμα του πλοίου ξανά χτες ανοιχτά του Port Elizabeth Νοτια Αφρική και συνεχίζει απομακρυνόμενο από την ακτή...τι γίνεται??????? Πάντως Γιώργο σωστά το είχαμε υποθέσει το σήμα ανήκει στο πλοίο........μυστήρια πράγματα πήγε ήρθε Καναδά και τώρα non-stop για που????

  9. #19
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    508

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sotiris97 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σωστά το είχαμε υποθέσει το σήμα ανήκει στο πλοίο........
    Γιατί το λέτε συτό; Ρωτώ σπό απλή περιέργεια, δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα σας, ούτε έχω την παραμικρή γνώση/πληροφορία για το πλοίο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OfTheHighSeas : 23-01-2019 στις 15:40

  10. #20
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Nafpaktos
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Εάν έχετε τη διάθεση διαβάστε την ιστορία λίγα πόστ παραπάνω...απλώς εγώ με το Γιώργο (που ασχοληθήκαμε με το συγκεκριμένο ταξίδι του πλοίου) επειδή ακριβώς μας φάνηκε πολύ περίεργο αυτό το τεράστιο μετ' επιστροφής ταξίδι για ένα πλοίο αυτού του μεγέθους διατηρούσαμε επιφυλάξεις ως προς εάν το σήμα που εξέμεμπε ως Erini ανοιχτά της Γαλλίας με πορεία προς Καναδά αρχικά ήταν πραγματικό.....βέβαια έπειτα από το τελευταίο στίγμα του πλοίου χτες στη Νότιο Αφρική και επειδή παρακολουθούσα το πλοίο ανελλιπώς τον τελευταίο μήνα όχι βέβαια με το όνομά του(διότι υπάρχουν πολλές περιοχές που ακόμα και κρουαζιερόπλοια με τα πιο σύγχρονα ραντάρ δίνουν ελάχιστο έως και καθόλου σήμα) αλλά σαν passenger vessel οδηγήθηκα στο συμπέρασμα χωρίς βέβαια να παίρνω και όρκο πως πράγματι το σήμα άνηκε στο εν λόγω πλοίο.
    Διότι δεν φαντάζεστε πόσες φορές παρακολοθούμενοι το ΑΙΣ βλέπουμε στίγματα πλοίων που δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματική θέση του πλοίου.....

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας