Σελίδα 10 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 89101112 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 91 έως 100 από 138

Θέμα: Μεγαλόχαρη [Αλέξανδρος Κ ΙΙ - Alexandros K II, Megalochari]

  1. #91
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gioros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από χθες δεν είναι στην θέση του
    Ακούγονται διάφορα .
    Ξέρει κανείς κάτι ?
    ¶ρα είχε δίκιο ο φίλος μου από Κέρκυρα που μου είπε ότι έφυγε ρυμουλκούμενο μάλλον με το CHRISTOS ....XL?

  2. #92

    Προεπιλογή

    Ακούγεται ότι ανεβαίνει κάποιο πλοίο απο αιγαίο στη θέση του ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Κ ξέρει κανείς κάτι? Λέγεται ότι είναι έτοιμο και θα αναλάβει άμεσα .
    Μιλάνε για ταχύτητα 12.5kn 12 ΙΧ και 150 επιβάτες .ΚΑΛΟ για να είναι πραγματικό !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. #93
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Αυτό το κείμενο μου το έστειλε φίλος καπετάνιος από την Κέρκυρα και θεωρώ ότι είναι σωστό να ανέβει στο θέμα του πλοίου.

    Καπεταν Σπυρος Μπαλος
    Ο Καπετανιος του πλοιου alexandros k II της αγονης γραμμης των Διαποντιων νησων ,Ερικουσας Μαθρακι ,Οθωνων.
    ηταν για 30 συνεχομενα χρονια στο τιμονι του πλοιο,και ποτε δεν ελλειψε ουτε μια μερα απο το πλοιο του !
    Αυτο το μικρο αφιερωμα θεωρησα να το κανω εντελως αυθορμητα . στον δικο μου καπετανιο που με ταξιδευε με ασφαλεια ολα αυτα τα χρονια. διχως να εχει ποτε υποστει ουτε μια γρατζονια ,.χωρις ποτε να ειχε καποιο ατυχημα με το πλοιο του
    Για οσους θα διαβασουν αυτη την δημοσιευση μου θελω πρωτα να σας πω δυο λογια για να ξεκαθαρισω την θεση μου
    με τον καπεταν Σπυρο Μπαλο και την σχεση που ειχαμε η τελικα δεν ειχαμε μεταξυ μας για να μην βγαλετε λανθασμενες εντυπωσεις για μενα οτι ειμαστε φιλοι κολητοι τον γλυφω τον υποστηριζω και εχω καποιο συμφερον η καποια υποχρεωση
    Α Δεν ειμαστε ποτε φιλοι
    Β Δεν βγηκαμε ποτε για καφε για φαγητο
    Γ Δεν με πηρε ποτε τηλεφωνο για ευχες στην εορτη μου .
    Δ Οταν με εβλεπε δεν μου ελεγε ουτε καλημερα
    Δ Ποτε δεν με εξυπερετησε σε κατι που του ζητησα
    Ε ποτε δεν μου δανεισε χρηματα σε μια αναγκη μο...
    ....για ολους αυτους τους σοβαρους λογους λοιπον που διαβασατε ,θελω να του γραψω δυο λογια απο καρδιας τωρα που δεν ειναι πια καπετανιος στο πλοιο alexandros kII και το πλοιο του μετα απο σοβαρη μηχανικη βλαβη σταματησε τα δρομογια και πουληθηκε και ο ιδιος εμεινε ξεμπαρκος
    Αγαπητε Καπεταν Σπυρο γνωριζομαστε σχεδον 30 χρονια δεν ειναι και λιγα θεωρω οτι ειναι παρα πολλα με ξερεις και σε ξερω , το οτι ειχες υπηρετησει την θητεια σου στο Πολεμικο Ναυτικο και οχι σε καποια τσατσουπηρεσια στην ξηρα ,αλλα σε Αντιτορπιλικο FRAM αν θυμαμαι καλα στο ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗ αυτο απο μονο του μας ανοιξε ενα διαυλο επικοινωνιας μεταξυ μας ολα αυτα τα χρονια και ειχες την εκτιμηση μου και φυσικα εναν αλλον κωδικα επικοινωνιας μεταξυ μας οταν μιλουσαμε
    Εμεινες σχεδον 30 ολοκληρα συνεχομενα στο ιδιο πλοιο δεν ελλειψες ουτε μερα ,δεν εχασες ενα δρομολογιο απο δικη σου αιτια ,δεν ειχες το παραμικρο ατυχημα ολα αυτα τα χρονια τυχαιο δεν νομιζω αν και ο καπετανιος χρειαζεται να εχει και λιγη τυχη αλλα εσυ νομιζω τα ειχες και τα δυο και γνωσεις και τυχη !
    Δεν νομιζω να υπαρχει αλλος καπετανιος σαν εσενα στο εμπορικο ναυτικο που να εμεινε τοσα χρονια στο ιδιο πλοιο οποτε κατεχεις αυτο το μοναδικο ρεκορ παραμονης σε πλοιο
    Με εναν προχειρο υπολογισμο που εκανα στα χρονια της πλοιαρχιας σου και στα τεσσσερα λιμανια που επιανε το πλοιο σου πρεπει να ειχες κανει συνολικα 15000 προσεγγισεις αναχωρησεις αγκυροβολιες κλπ αριθμος τρομακτικος αυτο απο μονο του σε καθιστα εναν εμπειροτατο καπετανιο ειδικα για τα δυσκολα λιμανια των διαποντιων νησων
    Σε θυμαμαι να μπαινεις με καιρο 6αρι μαιστρο στο νησι στο Μαθρακι σε αυτην την στενη ειδοδο να φουνταρεις απεξω την αγκυρα και με μια κινηση των μηχανων αναποδα και μετα κρατει για να μην παρουν φυκια οι αναρροφησεις των μηχανων να το ευθυγραμμιζεις χωρις καμμια αλλη κινηση μηχανων το πλοιο σου και να το κολας στην προβλητα χωρις καμμια αλλη βοηθεια , με δυνατο πλευρικο ανεμο να σε σπρωχνει και να κινδυνευεις να σε πεταξει πανω στα βραχια
    Αυτο απο μονο του σε μενα και σε οποιον αλλον εχει ναυτικη αντιληψη και ναυτοσυνη λεει πολλα οτι ο καπετανιος αυτου του πλοιου εχει β.....α μεγαλα για να το κανει
    Σε θυμαμαι πριν φθασεις στο λιμανι των οθωνων εκει στην γεφυρα να σφυριζεις με την σειρηνα του πλοιου σου εκει που ηταν αγκυροβολημενα κοτερα και σκαφη πανω ακριβως στην πορεια του πλοιου σου που θα εκανες χειρισμους μανουβρες αγκυροβολιας και πρυμοδετησης ,και να φωναζεις να χειρονομεις να εκνευριζεσαι να χανεις την υπομονη σου γιατι καποιοι αλλοι δεν εκαναν σωστα την δουλεια τους εκει στην ξηρα αν και πληρονονταν για αυτο για να διωξουν τα σκαφη που ηταν παρανομα αγκυροβολημενα στην εισοδο του λιμανιου Αμμου των Οθωνων
    Να πετανε βιλαει απο την πρυμνη του πλοιου οι ναυτες σου και να μην σκυβει κανεις να το τραβηξει να παρει τον καβο επανω για να κρατηθεις πριν κομματιστεις στις πετρες που ηταν διπλα σου , οχι παντα αλλα εγιναν και αυτα τα εζησα προσωπικα οπως και πολλα τραγελαφικα που εχουν συμβει
    Σε καθε αναχωρηση του πλοιου να κατεβαινεις στο γκαραζ και να επιβλεπεις προσωπικα εσυ πως θα στερεωθουν υλικα αυτοκινητα κλπ και να δινεις λυσεις και να φωναζεις ακομη και να βριζεις γιατι ολοι γνωριζουμε οτι ο επιβατης σε ενα πλοιο ειναι το χειροτερο φορτιο απο ολα
    Σε κατηγορουσαν οι περισσοτεροι οτι απεφευγες να συννεχισεις το ταξιδι σου μετα το νησι της ερικουσας με 5αρι η 6αρι μποφορ, και ηταν οι ιδιοι επιβατες που οταν καποιες φορες συνεχιζες το δρομολογιο για οθωνους σε εβριζαν οταν παταγαν \το ποδι τους στην στερια οτι πηγες να του πνιξεις ...γιατι τους εφερες με φουρτουνα και ειχανε ταλαιπωρηθει αντε να βρεις ακρη τωρα
    Μονο εσυ ηξερες το πλοιο σου σε τι κατασταση ηταν και κανεις αλλο, μονο εσυ το ειχες ζορισει σε ξαφνικους καιρους με πολλα μποφορια και ηξερες την σμπεριφορα του ,τις αντοχες του και τα ορια του
    Μονο εσυ καπεταν Σπυρο ηξερες πως το πλοιο σου ειχε μετασκευαστει μεγαλωσει και ειχε αλλαξει το κεντρο βαρους του και φυσικα και η αρχικη του ευσταθεια και το σπουδαιοτερο ειχε αφαιρεθει ερμα και ηξερες οτι δεν επρεπε να το ζορισεις και να ρισκαρεις με κακοκαιρια ρισκαροντας ανθρωπινες ζωες
    ακομη σε κατηγορησαν οτι ελεγες τους επιβατες απο την κερκυρα πριν την αναχωρηση οταν σε ρωτουσα με κατασταση καιρου κακη αν θα προσεγγισεις οθωνους και εσυ φυσικα τους απαντουσες οτι δεν μπορω να ξερω απο το λιμανι της κερκυρας 35 μιλια αποσταση σε ανοικτο πελαγο της Ανδριαρτικης που ο καιρος αλλαζει ανα πασα στιγμη πως θα ειναι η κατασταση της θαλασσας μετα απο ωρες και τους αφηνες να αποφασισουν εκεινοι αν θα ταξιδεψουν η οχι για να μην μπουν στην διαδικασια να ταλαπωρηθουν τοσες ωρες και να γυρισουν ξανα πισω
    Σε ολα τα δρομολογια που εκανες δεν αφησες ποτε την γεφυρα μονη της ουτε για ενα λεπτο ησουν εκει ελενχοντας τα παντα αυτο στο αναγνωριζουν ολοι
    Θα μπορουσα να γραφω ασταματητα αμετρητα περιστατικα που εχω ζησει τοσα χρονια αλλα θα κουρασω και θα γινω γραφικος
    θελω να σου πω οτι ολα αυτα τα χρονια που βρισκομαι στο νησι δεν ακουσα μια καλη κουβεντα για σενα για το προσωπο σου για τις ικανοτητες σου κλπ ο καθενας ειχε τους προσωπικους του λογους δεν θα το σχολιασω ουτε θα το αναλυσω αβυσσος η ψυχη των ανθρωπων
    Σιγουρα εκανες λαθη και ως ανθρωπος και ως καπετανιος και το οτι δεν προσεγγιζες στο λιμανι στα Αυλακια αυτο πυροδοτησε την αντιπαθεια των κατοικων προς σε σενα βεβαια ο νομος σου εδινε το δικαωμα ως καπετανιος εσυ να αποφασιζεις που ενιωθες περισσοτερη ασφαλεια ως καπετανιος για το πλοιο σου
    Πιστευω οτι ειχες καποιους σοβαρους λογους να το κανεις εσυ μονο ξερεις και εσυ μπορεις να απαντησεις
    Κλεινοντας ατο το προσωπικο αφιερωμα σε σενα ενα θελω να σου πω καπεταν Σπυρο οτι θα μου λειψει η παρουσια σου η εμπειρια σου και η προσωπικοτητα σου στην γεφυρα του alexandros kII 30 χρονια ειναι αυτα μια ζωη ολοκληρη κανεις οσο κακοπροαιρετος και να ειναι δεν μπορει να διαγραψει την ιστορια σου και την συνδεση σου με το πλοιο slexandros kII
    Απο εδω και περα ποτε ξανα εγω προσωπικα δεν θα νιωθω ασφαλεις και ηρεμος οταν θα ξαναταξιδεψω με το πλοιο που θα αντικαταστησει το alexandrosk II
    η δικησου προσωπικη εμπειρια που κουβαλας μαζι σου ειναι πολυ δυσκολο σχεδον ακατορθωτο να την αποκτησει αλλος καπετανιος αν δεν περασουν πολλα χρονια
    πανω στο πλοιο ταξιδευοντας στα ΔΙΑΠΟΝΤΙΑ ΝΗΣΙΑ οπως το εκανες με επιτυχια ολα αυτα τα χρονια εσυ
    Καλη ξεκουραση καπεταν Σπυρο το αξιζεις το δικαιουσε .και να ξερεις ακομη και μονο ενας ανθρωπος να υπαρξει που θα σου αναγνωρισει κατι , από ολα οσα με τις γνωσεις σου και την καταθεση ψυχης προσεφερες για τους κατοικους και των τριων νησιων θα ειναι πολυ σημαντικο και αρκετο για σενα !
    ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΤΑΞΙΔΕΨΕΣ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ 30 ΧΡΟΝΙΑ
    Με εκτιμηση στο καπεταν Σπυρο Μπαλο
    Αλεξανδρος Κασιμης
    Αντιπλοιαρχος ε.α ΠΝ
    Πειραιας 30 Σεπτεβριου 2018

  4. #94
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Όπως έμαθα πριν λίγες μέρες το πλοίο πουλήθηκε και μάλιστα νηολογήθηκε στον Πειραιά. Δεν γνωρίζω περισσότερα.

  5. #95

    Προεπιλογή

    Παραμένει στο ναυπηγείο Χαλκίτη, και όπως το είδα σήμερα από μακριά, έχει μινιαριστεί όλο το σκάφος απ' άκρη σ' άκρη.

    IMG_0116.jpg
    Πέραμα - 06/10/2018

  6. #96
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Οι πληροφορίες που ήρθαν σήμερα λένε ότι ....ίσως ο νέος του πλοιοκτήτης το ξανά βάλει στην ίδια γραμμή, γιατί υπάρχει πρόβλημα με τα βαθικά και ούτε το Ρένα Σ ΙΙ μπορεί να κάνει το δρομολόγιο. Αναμένοντας λοιπόν τις εξελίξεις!!!!

  7. #97

    Προεπιλογή

    Με κάθε επιφύλαξη το Αλέξανδρος θα αντικαταστήσει το Παναγία θεοτόκος στην γραμμή Φούρνοι - Ικαρία - Σάμος.
    Ανέβηκε άρθρο στον τοπικό τύπο (New port Karlovassi και αναδημοσίευση από Ικαριακή Ραδιοφωνία) και στα σχόλια του άρθρου στο FB γράφτηκε ότι θα είναι το Αλέξανδρος ο αντικαταστάτης

    Τα άρθρα:
    Τελος το Παναγια Θεοτοκος για τον νομο μας. Στη θεση του νεο πλοιο μεγαλυτερο

    ''Τέλος το “Παναγία Θεοτόκος” για τον νομό μας. Στη θέση του νέο πλοίο μεγαλύτερο''
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sylver23 : 24-10-2018 στις 08:57

  8. #98

    Προεπιλογή

    Διόλου απίθανο Συλβέστρο. Θα ταιριάζει στην διαδοχή του ΠΑΝΑΓΙΑ ΘΕΟΤΟΚΟΣ και ...ονομαστικά, αφού όπως έχω μάθει το νέο όνομα του ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Κ ΙΙ θα είναι ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ (με μικρή επιφύλαξη). Αυτό που δεν γνωρίζω και έχω κάποιες αμφιβολίες είναι το αν πράγματι είναι μεγαλύτερο του ΠΑΝΑΓΙΑ ΘΕΟΤΟΚΟΣ, και αν ναι, πόσο μεγαλύτερο.

  9. #99
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Νεο Καρλοβασι-Σαμος & Νέο Ηράκλειο-Αττικής
    Μηνύματα
    641

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως έμαθα πριν λίγες μέρες το πλοίο πουλήθηκε και μάλιστα νηολογήθηκε στον Πειραιά. Δεν γνωρίζω περισσότερα.
    Σωστα.
    Τα νεα στοιχεια του πλοιου: Ε/Γ Ο/Γ ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ Ν.Π 12577.
    Θα μπει στη γραμμη Φουρνοι- Ικαρια - Καρλοβασι.

    Στο New port Karlovassi θα ανεβασω και τα δρομολογια που θα κανει (εχει ζητησει να κανει) μεχρι 28/02/2019
    Μ' ενα 8 στο Αιγαίο... είναι όμορφα σου λέω.
    είναι όμορφα σου λέω... μ' 'ενα 8 στο Αιγαίο

  10. #100

    Προεπιλογή

    Ευχάριστη η επιβεβαίωση από τον φίλο zamas των όσων είχαν ήδη αναφερθεί στο φόρουμ μας τους δύο προηγούμενους μήνες, ως προς την πώληση του πλοίου "για γραμμή στο Αιγαίο", την νέα νηολόγηση του στον Πειραιά, την νέα του γραμμή Φούρνοι - Ικαρία - Σάμος και του νέου του ονόματος ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ (ας μην κουράσω παραπέμποντας σε παλαιότερα ποστ).

    Στο site δε που μας παραπέμπει, βλέπω και δύο δικές μου φωτογραφίες, από την παραμονή του πλοίου τον τελευταίο καιρό στο ναυπηγείο Χαλκίτη του Περάματος, για τις οποίες αναφέρεται μεν ως πηγή το φόρουμ μας αλλά .....λησμονήθηκε (προφανώς) να αναφερθεί και το όνομα αυτού που τις τράβηξε και ανέβασε στο φόρουμ.

Σελίδα 10 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 89101112 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας