Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 7 από 7

Θέμα: Μανούβρες με προσανάποδα

  1. #1
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Νάξος
    Μηνύματα
    581

    Προεπιλογή Μανούβρες με προσανάποδα

    Προσπαθώ εδώ και καιρό να κάνω τα πλοία μου να γυρίζουν με προσανάποδα σχετικά γρήγορα. Ξέρει κάποιος πως μπορώ να το πετύχω αυτό. Όσο και να έχω προσπαθήσει δεν τα έχω καταφέρει.
    Μα ο ήλιος εβασίλεψε κι ο αητός απεκοιμήθη
    και το βοριά το δροσερό τον πήραν τα καράβια.
    Κι έτσι του δόθηκε καιρός του Χάρου και σε πήρε.

  2. #2
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από GiorgosVitz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθώ εδώ και καιρό να κάνω τα πλοία μου να γυρίζουν με προσανάποδα σχετικά γρήγορα. Ξέρει κάποιος πως μπορώ να το πετύχω αυτό. Όσο και να έχω προσπαθήσει δεν τα έχω καταφέρει.

    Στο αρχειο boat.cfg μειωσε την τιμη του yaw . Επισης 9/10 περιπτωσεις εχω δει οτι στη μαζα mass οι πιο πολλοι βαζεται την ολικη χωρητικοτητα (GRT) που μετριεται σε κορους που ειναι μοναδα ογκου η οποια συνηθως ειναι πολυ μεγαλυτερη σε απολυτη τιμη απο τη μαζα-εκτοπισμα του πλοιου!!! Οποιος φτιαχνει ενα πλοιο πρεπει να προσπαθει να βρισκει το light ship, το αποβαρο το πλοιου και νο προσθετει σε αυτο το dead weight, dwt που ειναι η μαζα που μπορει να φορτωσει το βαπορι!!! Αν δεν θες να ειναι full φορτωμενο προσθεσε στο light ship το μισο dwt. Επειδη οι κοροι του GRT που ειναι μοναδες ογκου ειναι σε απολυτη τιμη αρκετα μεγαλυτερες απο το light ship + dwt και επειδη τις βαζεται αντι της μαζας το βαπορι βγαινει υπερβαρο και σαφεστατα αυτο επηρεαζει την κατασταση!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Captain_Nionios : 25-10-2010 στις 14:49

  3. #3
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Και τι σχέση έχει οι πραγματικές τιμές των χαρακτηριστηκών ενος πλοίου με αυτά στο VS? Ορισμένοι φτιάχνουν τα πλοία και γυρνάνε σαν κρις κραφτ κατι που δέν ισχύει. Επίσεις τα κάνουν ιδιαίτερα ελαφριά με αποτέλεσμα αυξάνουν και μειώνουν ταχύτητες εντελώς αφύσικα. Για να αυξήσεις τον ρεαλισμό πρέπει να βρεις μια τιμή στις παραμέτρους mass (Βαρος-για να ειναι βαρυ και να μην ανταποκρίνετε άμεσα στις κινήσεις), length (μήκος, όσο μεγαλύτερο τόσο λιγότερο squat έχει, τόσο μικρότερη ταχύτητα), cross section (κατα μία έννοια πλάτος, όσο μεγαλύτερη τιμή, τόσο ποιο μεγάλη απόσταση ροπής στο προσω-αναποδα) και τελευταία το motor hp (υποδύναμη, αυξάνοντας η μειώνοντας την μεγαλώνεις την ταχύτητα και την δύναμη στις κινήσεις)
    Αν θέλει κάποιος πραγματικό ρεαλισμό μπορώ να σας φτιάξω μερικά αρχειάκια για να δείτε διαφορές και να κάνετε όσο το δυνατό ποιό αληθοφανής μανούβρες.
    Ειναι πολύ ωραιο να πρέπει να υπολογίζεις ότι μανουβράρεις ένα βαρύ δύσκολο πλοίο που θα αργίσει να κόψει ταχύτητα αλλα να κάνει και τέτοια ροπή ώστε να σου σβουρίζει την πρύμη. Α επίσεις δοκιμάστε να χρησιμοποιείτε τα thruster στο ελάχιστο δυνατό...

  4. #4
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Νάξος
    Μηνύματα
    581

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ και τους δυο για τις συμβουλές σας.

    Απόστολε, αν μπορούσες να φτιάξεις μερικά αρχεία, σαν υποδείγματα, να τα δούμε, θα σου ήμουν υπόχτεος.
    Μα ο ήλιος εβασίλεψε κι ο αητός απεκοιμήθη
    και το βοριά το δροσερό τον πήραν τα καράβια.
    Κι έτσι του δόθηκε καιρός του Χάρου και σε πήρε.

  5. #5
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Σύντομα ελπίζω να φτιάξω μερικά αρχεια για 2 3 μεγέθη και να σας ανεβάσω

  6. #6
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Αποστολε τα βαπορια που φτιαχνουν τα παιδια ειναι συνηθως υπερβαρα και δυσκολα στη μανουβρα. Τα πραγματικα μεγεθη του βαποριου εχουν τεραστια σημασια απ'οσο μου εχει δειξει η πειρα μου απο το VS. Οπως σε πολυ καλα μοντελα απο το εξωτερικο που εχω δει τα χαρακτηριστικα προσεγγιζουν το ιδανικο ετσι και εδω το ιδιο πρεπει να ισχυει. Γνωμη μου ειναι οτι ο καθε κατασκευαστης πρεπει να ξεκινα με ολοσωστο μηκος, βυθισμα, μαζα, ιπποδυναμη, αριθμο και θεση τιμονιων και αριθμο και θεση προπελων. Επισης επειδη το VS σου ζητα μαζα (mass) σε κιλα και οχι ογκο νομιζω οτι ειναι ευλογο να βαλεις το light ship και μισο απο το dwt ως τελικη μαζα(mass) σε κιλα. Απο εκει και περα ειναι μερικα μεγεθη που εχουν τεραστια σημασια για την ταχυτητα του πλοιου και δυστυχως δεν εχουμε προσβαση σε αυτα, ενω ουτε ξερουμε στο περιπου που κυμαινονται. Αυτα τα μεγεθη για την ταχυτητα ειναι οι cross_section_sur (μετωπικη επιφανεια βρεχαμενων σε τετραγωνικα μετρα), keel_area (επιφανεια βραχμενων σε τετραγωνικα μετρα) και cdf (συντελεστης οπισθελκουσας). Μακαρι να τα ξεραμε εστω στο περιπου,να ειχαμε ενα γενικο τυπο που να μας βγαζει στο περιπου αυτα τα τρια. Παιζοντας με αυτες τις τρεις παραμετρους και με ρεαλιστικα τα χαρακτηριστικα μηκους-μαζας-βυθισματος-ισχυος μπορουμε να πετυχουμε την ταχυτητα που θελουμε και οχι αλλαζοντας τα αλλα μεγεθη του βαποριου. Τωρα οσον αφορα στην συμπεριφορα του βαποριου στον καιρο αλλα και στη μανουβρα εχουμε τρεις δεικτες. Χοντρικα το pitch_dampening ειναι αυτο που καθοριζει το κουνημα οταν εχεις τον καιρο πλωρα, το roll_dampening οταν εχεις τον καιρο στο πλαι και το yaw_dampening καθοριζει την ικανοτητα κυκλικης περιστροφης του βαποριου γυρω απο ενα κατακορυφο αξονα ως προς την επιφανεια του νερου, κοινως στη μανουβρα. Βεβαια δε σημαινει οτι αμα βαλεις ιδιο yaw_dampening στον Τιτανικο και σε ενα κοτερο 15 μετρων θα γυριζουν το ιδιο γρηγορα. Απλα σε καθε παραμετρο που αλλαζεις αυτη προσαρμοζεται στο μεγεθος και στα τεχνικα χαρακτηριστα του βαποριου και το κανει πιο ευελικτο η μη με βαση το μεγεθος του.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Captain_Nionios : 25-10-2010 στις 15:06

  7. #7
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Δέν ξέρω αν σας αρέσει αλλα ειναι σχετικά ρεαλιστική η κίνηση και το προσανάποδα
    Επιλέξτε τα περιεχόμενα και επικολίστε τα στο boat.cfg
    Ειναι για το πλοίο Αριάδνη...

    Αν θέλετε να τα προσαρμώσετε σε άλλα πλοία αλλάξτε το Motor_hp και το mass
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας