Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Εχει βοηθήσει η εφαρμογή του ISM Code στη μείωση των Ναυτικών Ατυχημάτων?

Ψήφισαν
35. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Ναι (Μα καλά το συζητάς?)

    27 77,14%
  • Οχι (Πως σου 'ρθε αυτό στο κεφάλι ότι ισχύει?)

    4 11,43%
  • 'Ασε μας ρε φίλε! Νωρίς είναι ακόμα για να κρίνουμε σίγουρα...

    4 11,43%
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 29

Θέμα: 'Εχει βοηθήσει η εφαρμογή του ISM Code στη μείωση των Ναυτικών Ατυχημάτων?

  1. #11
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Petros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφερεσαι στο TMSA περι δεξαμενοπλοιων απο ο,τι καταλαβα. Υπαρχει σχετικη ενοτητα αλλα επειδη ταιριαζει κανω την ερωτηση εδω: Πιστευετε οτι με το TMSA θα μειωθει η γραφειοκρατια ή θα γινουν χειροτερα τα πραγματα?

    Οσο για τον ISM, οτι επιδεχεται πολλες βελτιωσεις ειναι γεγονος αλλα ειναι μια καλη βαση η οποια ελπιζουμε να βελτιωνεται με τα χρονια.
    Σωστο!!! Κατα την γνωμη μου το TMSA κινηται προς την σωστη κατευθυνση, αλλα για να το κρινουμε πρεπει να εφαρμοστει στην πραξη. Απο την πρωτη εντυπωση που εχω ειναι οτι σαφως και θα αυξηθει η χαρτουρα στην εταιρεια. αλλα... το μεγαλυτερο προβλημα φορτου εργασιας λογω ISM παρατηρηται πανω στα πλοια (λογω μικρου αριθμου εργαζομενων, παρεμβολης με αλλα καθηκοντα κτλ). To TMSA δειχνει να το αντιλαμβανεται αυτο και προσπαθει να βελτιωσει ακομα παραπανω το επιπεδο διαχειρησης μετατοπιζοντας το φορτο εργασιας στα γραφεια οπου ειναι πιο ευκολο να το διαχειριστεις και να πετυχεις καλυτερα αποτελεσματα.

  2. #12
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nikola Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως θα προχωρησω λιγο ακομη, κατα την γνωμη μου το πιο σημαντικο ειναι η φιλοσοφια του ευτυτερου ναυτιλιακου χωρου που δρα η καθε εταιρεια. Ειτε σε εθνικο επιπεδο ( τουλαχιστον για την ελληνικη ναυτιλια, το μεγεθος της επιτρεπει να εχει την δικη της ξεχωριστη και ως ενα σημειο αυτονομη πολιτικη 'η αν θελετε φιλοσοφια) ειτε σε παγκοσμιο επιπεδο. Φυσικα ειναι σημαντικος ο τροπος προσεγγισης των στελεχων καθε ναυτιλιακης επιχειρησης στο θεμα, αλλα η οποια μεμονωμενη πρωτοβουλια δεν εχει πιθανοτητες επιτυχιας σε ενα εχθρικο περιβαλλον. Και επισης πιστευω οτι τα πλεον καταλληλα μεσα για να προωθηθει κατι τετοιο ειναι τα συλλογικα οργανα(Ε.Ε.Ε.,Ε.Ε., Υ.Ε.Ν. κτλ)
    Αν μιλάμε για ποντοπόρο ναυτιλία το περιβάλλον είναι εξ ορισμού παγκόσμιο. Νομίζω πως αυτό πρέπει να είναι αυτονόητο, και λέω "πρέπει" διότι δυστυχώς δεν φαίνεται να είναι πάντα αυτονόητο για όλους. Πρόσφατο παράδειγμα οι τάσεις της ΕΕ για δημιουργία ιδίων κανονισμών κατα παρέκλιση και παράκαμψη του ΙΜΟ.
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  3. #13
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Τι ειναι αυτο? Καινουργιο κολπο παλι? Δεν το εχω ξανακουσει...

  4. #14
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Petros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ειναι αυτο? Καινουργιο κολπο παλι? Δεν το εχω ξανακουσει...
    "Do you live, my friend, in planet earth?"

    Δε νομίζω πως δεν το έχεις ξανακούσει, απλά ίσως δεν το συνέδεσες νοηματικά ίσως με ό,τι (φαντάζομαι τουλάχιστον) σίγουρα θα ΄χεις ακούσει. Δεν έχεις ακούσει για παράδειγμα για την EUROSOLAS, ERIKA I, II etc; Δεν έχεις ακούσει για την "ποινιοκοποίηση του ναυτικού επαγγέλματος" και την ποινική ευθύνη από ατυχηματική ρύπανση ανεξαρτήτως βαθμού πταίσματος πέρα από τα όσα προβλέπει ήδη η ΜΑRPOL; Για την προσπάθεια για να κάνει η ευρώπη ό,τι περίπου κάναν οι αμερικάνοι και αυστραλοί δημιουργώντας δικούς της κανονισμούς ανεξάρτητα από την δραστηριότητα του ΙΜΟ;
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  5. #15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Berdepsa to EE me EEE. dyskoli vdomada.

  6. #16
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    korydallos
    Μηνύματα
    4

    Red face

    ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΤΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟΣΑΦΥΝΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ. ΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΡΟΛΑΒΑΝ ΤΗΝ ΠΡΟ ISM ΕΠΟΧΗ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝΕ ΠΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΝΤΟΠΟΡΟ ΝΑΥΤΙΛΙΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΠΟΧΗ ΟΠΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑΥΤΙΚΟΙ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΝΕ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΚΡΑΝΟΣ Π.Χ. (ΣΗΜ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΕ ΣΤΑ ΓΚΑΖΑΔΙΚΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΟ 1992 ΕΙΧΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΣΥΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΠΙΟ ΑΥΣΤΗΡΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ.). Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΝΑΥΤΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΑ ΚΑΛΟΥΠΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ.... ΜΟΛΙΣ ΠΡΙΝ 2 ΜΕΡΕΣ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ.
    ΕΠΕΙΣΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΑΝΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ISPS ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΣΥΓΚΡΟΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ISM ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΤΟΥΝ.

    ΦΙΛΙΚΑ ΕΜΜΥΛΙΤΟ, ΚΟΙΝΩΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΑΥΤΙΚΟΣ

  7. #17
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από emmylito Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΠΕΙΣΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΑΝΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ISPS ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΣΥΓΚΡΟΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ISM ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΤΟΥΝ.
    Όσον αφορά θέματα σύγκρουσης του safety με το security επικρατούν τα πρώτα σύμφωνα με ρητή πρόβλεψη που υπάρχει στον ISPS. Δυσκολία ίσως υπάρχει στην ελληνική μετάφραση που είναι μάλλον λίγο ατυχής. Αλλό βέβαια το θέμα του κατα πόσο αυτό είναι ευρέως γνωστό και κατανοητό.
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  8. #18
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    korydallos
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Michael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορά θέματα σύγκρουσης του safety με το security επικρατούν τα πρώτα σύμφωνα με ρητή πρόβλεψη που υπάρχει στον ISPS. Δυσκολία ίσως υπάρχει στην ελληνική μετάφραση που είναι μάλλον λίγο ατυχής. Αλλό βέβαια το θέμα του κατα πόσο αυτό είναι ευρέως γνωστό και κατανοητό.
    michael συμφωνω και επαυξανω αλλα μιλαω για την πραξη της τηρησης των κανονισμων κυριως στα παλαιας κατασκευης πλοια π.χ στις πορτες εξοδου απο το ακομοδεσιο προς τα deck... λογοι ασφαλειας επιβαλουν την ανεμποδιστη προσβαση (εξοδο) σε περιπτωση κινδυνου.... λοιπον η πρακτικη που εχει επικρατηση πια ειναι? μηπως κλειδωνω εσωτερικα εαν εχω το κλειδι η τοποθετω εσωτερικο συρτη που ετσι εμποδιζω την προσβαση σε καποιον που θα προσπαθιση να μπει στο ακκομοδεσιο.. σωστα? τελειωσα με τον κωδικα isps... ετσι δεν ειναι?
    παμε τωρα στο σεναριο το οποιο ετεθη σε ακτοφυλακη αμερικης και περιμενα την απαντηση.... ειμαι στο αγκυροβολιο π.χ νεας ορλεανης... στο β deck ξεσπαει πυρκαια που αποκλειει αυτοματα την εξοδο στο deck λογω καπνου, ο κοσμος εκενωνει το ακκομοδεσιο και ετοιμαζεται για την κατασβεση... για να μην πολυλογω η κρισιμη ερωτηση ειναι απο που θα μπω? εφοσον η πορτα εξοδου εχει παραμεινει κλειστη απο μεσα?.....
    παιδια δεν ειναι κουιζ ειναι η πικρη αληθεια εαν το deck δεν εχει σκεπαστο να προσπαθησεις κατασβεση απο κανα φινιστρινι την εβαψες... και σε οσους εχει δωθει η κακη εμπειρια γνωριζουν οτι οι γραφιαδες που θελουν να κανουν νομοθεσιες στα γρηγορα και τσαπατσουλικα δεν τα κανουνε παντα και πολυ σωστα....
    για την ιστορια και προς τιμη τους οι ανθρωποι ηλθαν την επομενη... εφεραν και γλυκισματα για τον σκυλο μας και συζητησαμε τις προσπαθιες που γινονται στο θεμα... βεβαια η καταληξη ηταν οτι θα ειναι ολα καλυτερα οταν ανανεοθουν αρκετα οι στολοι.... σε παλιο σκυλο δεν μπορεις να μαθεις νεα κολπα...
    ευχαριστω και παλι φιλικα γιωργος ναυτικος

  9. #19

    Προεπιλογή Φυσικά ναι!

    Εγώ πιστευω πως έχουν πια σταματήσει οι (αυθαιρεσίες) των εταιριών πάνω στα πλοία!

  10. #20
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Δεν ειμαι σιγουρος οτι εχουν σταματησει, ομως γινονται σιγουρα πιο δυσκολα.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας