Σελίδα 16 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 61415161718 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 151 έως 160 από 216

Θέμα: Αλκίνοος [Alkinoos, Αμάλθεια]

  1. #151

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, ξέρετε και οι δύο ότι σας εκτιμώ αλλά επειδή πλέον διαβάζω πολύ συχνά για την αντιγραφή, πιστεύω ότι είναι λογικό όταν κάπου (δες ναυτιλία) ειπωθεί κάτι , μετά να γραφτεί και αλλού. Η είδηση συνήθως αναπαράγεται. Είναι λογική συνέχεια.
    Άλλο να διεκδικούμε copyrights σε φωτογραφίες, που και εκεί έχω τις ενστάσεις μου λόγω πληθώρας πλέον απλών, χωρίς συνήθως καμμίας ιδιαίτερης καλλιτεχνικής αξίας (τις περισσότερες φορές) φωτογραφιών και άλλο μία αναφορά που κάνουμε.
    To nautilia το γνώρισα σαν forum που χαιρόμασταν να ανταλλαζουμε πληροφορίες για την αγάπη μας προς τα καράβια ακόμα και αν βλέπαμε την πληροφορία μας αλλού και όχι σαν κούρσα πρωτιάς είδησης.
    Ξέρω ότι θα μου πείτε ότι κάποιοι έχουνε φάει ώρα , λεφτά , σόλες κτλ να τρέχουν να μάθουν. Συγγνώμη αλλά αν κάτι το κάνεις για να πεις αυτά καλύτερα μην το κάνεις.
    Δεν πληρώνεσαι για κάτι τέτοιο, δεν σε υποχρεώνει κανείς , δεν θα σε μαλώσει κανείς. Όσες φορές παλαιότερα έκανα τέτοιες βόλτες , μιλούσα με ανθρώπους κτλ το έκανα απο ενθουσιασμό και χαρά να το μοιραστώ . Όχι για μπράβο , όχι για αναγνώριση. Μόλις με κούρασε το σταμάτησα. Δεν το συνέχισα με το ζόρι.
    Την ίδια κούρσα τη βλέπω και σε άλλα θέματα που μετριούνται μέλη πόσο γνώστες είναι και σε κάθε περίπτωση αναφέρουν για το αλατι που έχουν φάι και την εμπειρία κτλ απαξιώνοντας πολλές φορές με το υπεροπτικό ύφος ''κουτές'' και όχι χαζές ερωτήσεις ανθρώπων που μπαίνουν στην παρέα και έχουν όρεξη να μάθουν.
    Συγγνώμη αν κούρασα, φυσικά τα παραπάνω είναι γενίκευση μιας κατάστασης που πολλές φορές βλέπω να εξελίσσετε στο ναυτιλία και απλά τα προηγούμενα ποστ ήταν μόνο αφορμή για να πω κάποια πράγματα που ήθελα.
    Συγγνώμη και για το off topic που ξέρω πόσο κουραστικό είναι.

  2. #152
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Μηνύματα
    445

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sylver23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, ξέρετε και οι δύο ότι σας εκτιμώ αλλά επειδή πλέον διαβάζω πολύ συχνά για την αντιγραφή, πιστεύω ότι είναι λογικό όταν κάπου (δες ναυτιλία) ειπωθεί κάτι , μετά να γραφτεί και αλλού. Η είδηση συνήθως αναπαράγεται. Είναι λογική συνέχεια.
    Άλλο να διεκδικούμε copyrights σε φωτογραφίες, που και εκεί έχω τις ενστάσεις μου λόγω πληθώρας πλέον απλών, χωρίς συνήθως καμμίας ιδιαίτερης καλλιτεχνικής αξίας (τις περισσότερες φορές) φωτογραφιών και άλλο μία αναφορά που κάνουμε.
    To nautilia το γνώρισα σαν forum που χαιρόμασταν να ανταλλαζουμε πληροφορίες για την αγάπη μας προς τα καράβια ακόμα και αν βλέπαμε την πληροφορία μας αλλού και όχι σαν κούρσα πρωτιάς είδησης.
    Ξέρω ότι θα μου πείτε ότι κάποιοι έχουνε φάει ώρα , λεφτά , σόλες κτλ να τρέχουν να μάθουν. Συγγνώμη αλλά αν κάτι το κάνεις για να πεις αυτά καλύτερα μην το κάνεις.
    Δεν πληρώνεσαι για κάτι τέτοιο, δεν σε υποχρεώνει κανείς , δεν θα σε μαλώσει κανείς. Όσες φορές παλαιότερα έκανα τέτοιες βόλτες , μιλούσα με ανθρώπους κτλ το έκανα απο ενθουσιασμό και χαρά να το μοιραστώ . Όχι για μπράβο , όχι για αναγνώριση. Μόλις με κούρασε το σταμάτησα. Δεν το συνέχισα με το ζόρι.
    Την ίδια κούρσα τη βλέπω και σε άλλα θέματα που μετριούνται μέλη πόσο γνώστες είναι και σε κάθε περίπτωση αναφέρουν για το αλατι που έχουν φάι και την εμπειρία κτλ απαξιώνοντας πολλές φορές με το υπεροπτικό ύφος ''κουτές'' και όχι χαζές ερωτήσεις ανθρώπων που μπαίνουν στην παρέα και έχουν όρεξη να μάθουν.
    Συγγνώμη αν κούρασα, φυσικά τα παραπάνω είναι γενίκευση μιας κατάστασης που πολλές φορές βλέπω να εξελίσσετε στο ναυτιλία και απλά τα προηγούμενα ποστ ήταν μόνο αφορμή για να πω κάποια πράγματα που ήθελα.
    Συγγνώμη και για το off topic που ξέρω πόσο κουραστικό είναι.
    Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ! Παρακολουθώ σχεδόν καθημερινά το nautilia.gr και ήταν αρκετές οι φορές που σκεφτόμουν να γράψω αυτά ακριβώς. Εκτιμώ απεριόριστα και εσάς (pantelis2009, Espresso Venezia) αλλά και το έργο σας εδώ μέσα. Όμως αυτή η κόντρα να την πω, μπηχτή κάθε φορά, λες κ είμαστε στο σχολείο και κοιτάμε να την πούμε στον απέναντι που δεν γουστάρουμε έχει αρχίζει να κουράζει πραγματικά. Από τη στιγμή που το Forum δεν είναι κλειστό και μπορεί να γραφτεί οποιοσδήποτε λογικό είναι να συμβαίνουν όλα αυτά. Απλά επειδή σας θεωρώ αξιόλογα άτομα και έχουμε μάθει πάρα πολλά από εσάς είναι κρίμα να χαλάτε την εικόνα σας για τέτοιες μικρότητες. Συγνώμη κι εγώ για το off topic. Φιλικά πάντα.

  3. #153

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όμως........ Όσο παράξενο και να μας (μου) φαινόταν, οι νέες πληροφορίες από σοβαρότατη και πλέον αξιόπιστη πηγή, επιβεβαιώνουν ότι το ΑΜΑΛΘΕΙΑ από το 2017 θα "κατέβει" στον Σαρωνικό και θα δουλεύει μαζί με το ΟΣΙΟΣ ΔΑΥΙΔ από το λιμάνι του Πειραιά προς την Αίγινα. Λέγοντας "μαζί", δεν εννοώ στην ίδια -αναγκαστικά- γραμμή, αλλά ότι το ΟΣΙΟΣ ΔΑΥΙΔ θα παραμείνει και δεν θα επιστρέψει στον βόρειο Ευβοικό.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    4ον. Η μεταδρομολόγηση του ΑΜΑΛΘΕΙΑ στις γραμμές της Αίγινας (εφ' όσον -ενννοείται- δεν προκύψει πριν κάποια πώληση του είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό) δεν είναι φήμη, αλλά απόλυτα διασταυρωμένη είδηση. Για το πλοίο έχουν ήδη κατατεθεί σχετικές αιτήσεις και έχουν εγκριθεί δρομολόγια από Πειραιά, όχι μόνο προς Σουβάλα και Αγία Μαρίνα, αλλά και για αυτό ακόμα το ίδιο το λιμάνι της Αίγινας. Όπως μου ειπώθηκε κατά λέξιν : "Το πλοίο από την 1η Νοεμβρίου θεωρείται δρομολογημένο στις γραμμές Πειραιά - Αίγινας".
    Έμμεση (τουλάχιστον) επιβεβαίωση όλων των παραπάνω, η έγκριση των πινάκων δρομολογίων στην γραμμή της Γλύφας για την περίοδο 01/11/2016 έως 31/10/2017, πίνακες από τους οποίους απουσιάζει παντελώς η εταιρεία του πλοίου "ΓΡΑΜΜΕΣ ΕΥΒΟΙΚΟΥ".

  4. #154

    Προεπιλογή

    Το ΑΜΑΛΘΕΙΑ από την Τρίτη (4/10ου) το μεσημέρι, έχει βγει εκτός δρομολογίων στην γραμμή της Γλύφας λόγω βλάβης.

    Με την ευκαιρία, και μιας και όταν κάποιο πλοίο βρίσκεται υπό αγοραπωλησία οργιάζουν οι φήμες και πολύ περισσότερο .....τα φούμαρα, να πούμε κατηγορηματικά ότι το πλοίο δεν έχει πουληθεί. Ναι μεν οι συζητήσεις με γνωστή εταιρία της Κέρκυρας (και γνωρίζουμε το ποιά) συνεχίζονται, ναι μεν όλα πάνε καλά και υπάρχει αισιοδοξία ότι το όλο θέμα θα έχει κλείσει μέχρι τα τέλη του Οκτώβρη (όπως είχα ξαναγράψει προ πολλών ημερών), αλλά δεν έχει ακόμα κλείσει απολύτως τίποτα.

    Κατά συνέπεια, ο μελλοντικός της πλοιοκτήτης όχι μόνο δεν μπορεί να ζητήσει από οπουδήποτε - οποιαδήποτε δρομολόγηση του πλοίου (μιας και ακόμα δεν του ανήκει !!!), αλλά ούτε καν χρειάζεται κάτι τέτοιο αν προτίθεται να το δρομολογήσει στην γραμμή της Αίγινας, μιας και όπως εδώ και μήνες έχουμε γράψει, για το πλοίο υπάρχει ήδη εγκεκριμένη δρομολόγηση από την νέα δρομολογιακή περίοδο στον Σαρωνικό.

  5. #155

    Προεπιλογή

    Εχω να πω οτι το πλοιο δεν ξανα δουλευει στην γραμμη και οτι θα παει καρναγιο θα φτιαξει οτι χρειαζεται και αναχωρει για την Κερκυρα ...

  6. #156

    Προεπιλογή

    Φίλε μου σε ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες. Οι δύο πρώτες προσωπικά μου είναι γνωστές, δηλαδή για το ότι δεν θα ξαναδουλέψει στην γραμμή της Γλύφας (έχει ήδη βγει "εκτός" με δηλωμένη βλάβη), και για το ναυπηγείο που θα πάει πριν πάει .....οπουδήποτε αλλού !!! Τώρα, για το αν θα είναι η Κέρκυρα ή ο Σαρωνικός, θα πρέπει να περιμένουμε λίιιιιιιιιγο ακόμα, μιας και οι υπογραφές δεν έχουν ακόμα "πέσει" .....οριστικώς και αμετακλήτως !!!!!

  7. #157

    Προεπιλογή

    Κατα 99,9% ειναι για την Κερκυρα ,ειναι απαντηση απο πρωτο χερι...

  8. #158

    Προεπιλογή Νεότερα..... απογευματινά !!!

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα, για το αν θα είναι η Κέρκυρα ή ο Σαρωνικός, θα πρέπει να περιμένουμε λίιιιιιιιιγο ακόμα, μιας και οι υπογραφές δεν έχουν ακόμα "πέσει" .....οριστικώς και αμετακλήτως !!!!!
    Το ....."λίιιιιιιιιγο ακόμα" παρατείνεται. Ησυχία, πολλή ησυχία επικρατεί, τίποτα δεν κινείται, η πώληση στην Κέρκυρα δεν έχει ολοκληρωθεί, οι συζητήσεις έχουν σταματήσει και το πλοίο εξακολουθεί να παραμένει στην Γλύφα (και όχι βέβαια στον Πειραιά για επισκευή !!!!!). Ο συνομιλητής μου μάλιστα (πριν λίγο στο τηλέφωνο) διετύπωσε ως άποψη το ότι όταν μια διαπραγμάτευση κρατάει για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα, συνήθως η δουλειά χαλάει (και είναι και σοβαρός άνθρωπος).

    Τι να πω, απαισιόδοξο τον άκουσα..... Ωστόσο συνεχίζουμε να αναμένουμε τις όποιες εξελίξεις.....

  9. #159

    Προεπιλογή

    Νεότερα .....ξανά-μανα και άντε να δούμε τι και πότε (επιτέλους) .....θα δούμε !!!

    Η συμφωνία με την εταιρεία του πλοιοκτήτη κ. Κουλούρη από την Κέρκυρα, έχει πλέον οριστικοποιηθεί. Το πλοίο τέλη του μήνα βγαίνει για δεξαμενισμό στην Αμαλιάπολη και "αλλάζει χέρια", ενώ θα ξεκινήσει δρομολόγια στην γραμμή της Αίγινας μετά την έλευση του νέου έτους. Για μετονομασία δεν έχει ακουστεί απολύτως τίποτα (τουλάχιστον προς το παρόν). Προσωπικά πάντως, ποτέ δεν θα σκεφτόμουν καν να αλλάξω ένα τόσο όμορφο όνομα.

  10. #160
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νεότερα .....ξανά-μανα και άντε να δούμε τι και πότε (επιτέλους) .....θα δούμε !!!

    Η συμφωνία με την εταιρεία του πλοιοκτήτη κ. Κουλούρη από την Κέρκυρα, έχει πλέον οριστικοποιηθεί. Το πλοίο τέλη του μήνα βγαίνει για δεξαμενισμό στην Αμαλιάπολη και "αλλάζει χέρια", ενώ θα ξεκινήσει δρομολόγια στην γραμμή της Αίγινας μετά την έλευση του νέου έτους. Για μετονομασία δεν έχει ακουστεί απολύτως τίποτα (τουλάχιστον προς το παρόν). Προσωπικά πάντως, ποτέ δεν θα σκεφτόμουν καν να αλλάξω ένα τόσο όμορφο όνομα.
    οπου θα κατασκευαστει καμπουνι ωστε να ανεβει το πλοιο κατηγορια
    Αν δεν αλλαξει κατι το περιμενουμε στο νησι ανοιξιατικα........

Σελίδα 16 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 61415161718 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας