Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 15 από 15

Θέμα: Ofiusa Nova [Σταμάτιος, Σταμάτιος Φ.]

  1. #11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας δούμε και μερικά στοιχεία του Σταμάτιος Φ, όπως τα έστειλα και τα δημοσίευσε το περιοδικό Ε τεύχος 180/2008.
    Ένα – ένα τα παλαιά ferry boat της Σαλαμίνας αφήνουν τα γνώριμα νερά που ήξεραν και φεύγουν, αφήνοντας πίσω τους μόνο καλές αναμνήσεις σε όλους εκείνους που ταξίδεψαν μαζί τους τόσα χρόνια.
    Το Ε/Γ-Ο/Γ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ Φ κατασκευάστηκε το 1975 στο ναυπηγείο Παναγιωτάκη στη Σαλαμίνα, με ναυπηγό τον κ. Ψαρομμάτη και πλοιοκτήτες ήταν τα αδέλφια Αγγελική, Ισιδώρα και Σταμάτης της οικογένειας Φουρίκη.
    Η μοναδική μετασκευή του έγινε το 1987. Το μήκος του ήταν 50 μέτρα, το πλάτος του 14 μέτρα, το βύθισμα του 1,5 μέτρο και χωρούσε 50 Ι.Χ. Η πρόωση του γινόταν με 2 μηχανές SCANIA 141 και είχαν υποδύναμη 388 ίππους έκαστη.
    Μέχρι το 2003 έκανε δρομολόγιο Παλούκια-Πέραμα και από το 2004 έως το 2007 το δρομολόγιο Φανερωμένη (Σαλαμίνος)-Νέα Πέραμο.
    Μετά πουλήθηκε σε Ισπανούς πλοιοκτήτες και έφυγε από Ελλάδα τον Ιανουάριο του 2008, αφήνοντας πίσω του τις γνώριμες θάλασσες που ήξερε.
    Κάποιοι βούρκωσαν, κάποιοι το χαιρέτησαν και κάποιοι κούνησαν ένα μαντίλι, σαν ύστατο αντίο για το μεγάλο ταξίδι που θα έκανε. Εγώ του αφιερώνω αυτές τις γραμμές και του εύχομαι καλά ταξίδια!!

    Συνημμένο Αρχείο 137647
    Παντελη

    Εδω απο την Αργω του Ιανουαριου 1976 εχουμε μια καποια διαφορετικη παρουσιαση του Σταματιος Φ.

    19760100 new ships1 Argo.jpg

  2. #12

    Προεπιλογή

    Μιας και ο Παντελής προς το παρόν δεν δύναται να απαντήσει, ας απαντήσω εγώ.

    Αγαπητέ κ. Πέππα προσωπικά δεν διακρίνω κάποια διαφορετική παρουσίαση του πλοίου, παρά μόνο ότι η -σίγουρα ενδιαφέρουσα- αναφορά από την ΑΡΓΩ είναι απείρως φτωχότερη από τις πληροφορίες που είχε γράψει ο Παντελής.

    Σίγουρα δεν πρέπει να αναφέρεστε στο ναυπηγείο κατασκευής του πλοίου, για το οποίο ο μεν Παντελής μας έχει πληροφορήσει ότι ήταν του Παναγιωτάκη, ενώ στην ΑΡΓΩ διαβάζουμε για το ναυπηγείο Βασιλειάδη, διότι έχουμε πολλές φορές αναφερθεί στο μπέρδεμα που υπάρχει ανάμεσα σε αυτές τις δύο επωνυμίες (την έχουμε βρει και σε άλλα πλοία) και η οποία οφείλεται στο γεγονός ότι η ναυπηγική εταιρεία ΠΡΩΤΕΥΣ - Αφοι Ζ. Βασιλειάδη δεν διέθετε -τουλάχιστον εκείνα τα χρόνια- δικό της χώρο ναυπήγησης και ενοικίαζε χώρο στο ναυπηγείο Παναγιωτάκη. Στην ΑΡΓΩ λοιπόν αναφερόταν σωστά ο κατασκευαστής του πλοίου, ναυπηγείο Βασιλειάδη (όπως άλλωστε και "επίσημα" στις βάσεις δεδομένων), ενώ ο Παντελής στον χώρο όπου ουσιαστικά κατασκευάστηκε, δηλαδή το ναυπηγείο Παναγιωτάκη.

    Τώρα αν εννοείται ως "διαφορετική παρουσίαση" τις διαφορές που βλέπουμε όσον αφορά τις μηχανές του πλοίου (που δεν ξέρω καν αν είναι ουσιαστικές διαφορές), εδώ η απάντηση είναι απλή. Μπορεί να έκανε λάθος η ΑΡΓΩ, ή μπορεί στο πέρασμα των χρόνων το πλοίο -απλούστατα- να άλλαξε μηχανές.

  3. #13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και ο Παντελής προς το παρόν δεν δύναται να απαντήσει, ας απαντήσω εγώ.

    Αγαπητέ κ. Πέππα προσωπικά δεν διακρίνω κάποια διαφορετική παρουσίαση του πλοίου, παρά μόνο ότι η -σίγουρα ενδιαφέρουσα- αναφορά από την ΑΡΓΩ είναι απείρως φτωχότερη από τις πληροφορίες που είχε γράψει ο Παντελής.

    Σίγουρα δεν πρέπει να αναφέρεστε στο ναυπηγείο κατασκευής του πλοίου, για το οποίο ο μεν Παντελής μας έχει πληροφορήσει ότι ήταν του Παναγιωτάκη, ενώ στην ΑΡΓΩ διαβάζουμε για το ναυπηγείο Βασιλειάδη, διότι έχουμε πολλές φορές αναφερθεί στο μπέρδεμα που υπάρχει ανάμεσα σε αυτές τις δύο επωνυμίες (την έχουμε βρει και σε άλλα πλοία) και η οποία οφείλεται στο γεγονός ότι η ναυπηγική εταιρεία ΠΡΩΤΕΥΣ - Αφοι Ζ. Βασιλειάδη δεν διέθετε -τουλάχιστον εκείνα τα χρόνια- δικό της χώρο ναυπήγησης και ενοικίαζε χώρο στο ναυπηγείο Παναγιωτάκη. Στην ΑΡΓΩ λοιπόν αναφερόταν σωστά ο κατασκευαστής του πλοίου, ναυπηγείο Βασιλειάδη (όπως άλλωστε και "επίσημα" στις βάσεις δεδομένων), ενώ ο Παντελής στον χώρο όπου ουσιαστικά κατασκευάστηκε, δηλαδή το ναυπηγείο Παναγιωτάκη.

    Τώρα αν εννοείται ως "διαφορετική παρουσίαση" τις διαφορές που βλέπουμε όσον αφορά τις μηχανές του πλοίου (που δεν ξέρω καν αν είναι ουσιαστικές διαφορές), εδώ η απάντηση είναι απλή. Μπορεί να έκανε λάθος η ΑΡΓΩ, ή μπορεί στο πέρασμα των χρόνων το πλοίο -απλούστατα- να άλλαξε μηχανές.

    Μου κάνει εντύπωση πως κάθε μικρή μου προσθήκη γίνεται "μεγάλο θέμα συζητήσεως" απο άλλους. Ωραία. Το Αργω δεν λέει τίποτε διαφορετικό απο ότι έγραψε ο Παντελης. Ευχαριστω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas Peppas : 21-06-2014 στις 17:45

  4. #14

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου κάνει εντύπωση πως κάθε μικρή μου προσθήκη γίνεται "μεγάλο θέμα συζητήσεως" απο άλλους. Ωραία. Το Αργω δεν λέει τίποτε διαφορετικό απο ότι έγραψε ο Παντελης. Ευχαριστω.
    Αγαπητέ φίλε ειλικρινά παραξενεύομαι με αυτή την απάντηση σας. Δεν γνωρίζω αν κάθε μικρή σας προσθήκη γίνεται "μεγάλο θέμα συζητήσεως" απο άλλους, και ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει. Προσωπικά απάντησα με στοιχεία και με καμμία απολύτως διάθεση για επίθεση, σε ένα ποστ σας στο οποία γράψατε για κάποια "διαφορετικη παρουσιαση" και μάλιστα κατόπιν συνεννόησης με τον Παντελή. Αν επιθυμείτε να γράφετε χωρίς να επιδέχεστε απάντηση, παρακαλώ πολύ ενημερώστε με.

  5. #15

    Προεπιλογή

    Το πλοίο βρίσκεται τραβηγμένο έξω για εργασίες συντήρησης σε ναυπηγείο στην Ισπανία, από όπου μπορούμε να το δούμε σε μόλις χθεσινή (και όμορφη) φωτό.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας