Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 13 από 13

Θέμα: Al Faris 2 [Θεολόγος Π (1974)]

  1. #11
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Φίλε Γιώργο τα στοιχεία και τη φωτογραφία μου την έδωσαν οι Αφοί Πανγιωτάκη και υπάρχει στο γραφείο τους. Δεν νομίζω να κάνουν λάθος.

  2. #12

    Προεπιλογή

    Παντελή μου, όσον αφορά το έτος κατασκευής, σίγουρα το 1972 είναι λάθος, σύμφωνα με τα στοιχεία (και από διαφορετικές πηγές) που παρέθεσα. Όσον αφορά το ναυπηγείο κατασκευής, όπως και σε άλλα θέματα έχουμε και οι δύο γράψει, υπάρχουν αρκετά "μπερδέματα" στις αναφορές των ναυπηγείων Παναγιωτάκη και Βασιλειάδη. Αυτό που μπορώ να πιθανολογήσω, είναι ότι ίσως το 1974 που κατασκευάστηκαν και το ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π αλλά και το ΞΑΝΘΟΥΛΑ Β, οι Αφοι Παναγιωτάκη να ήταν απλά μέτοχοι στο ναυπηγείο Βασιλειάδη, ή να λειτουργούσαν ως κατασκευαστική εταιρεία (χωρίς δικό τους ακόμα χώρο) και να υπενοικίαζαν τον "χώρο" του Βασιλειάδη.

    Το απόλυτα βέβαιο (με χαρτιά και με σφραγίδες που λένε) είναι πως και το έντυπο Ελληνική Ναυτιλιακή και όλες οι βάσεις δεδομένων αναφέρουν ως ναυπηγείο των ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π και ΞΑΝΘΟΥΛΑ Β αυτό των αδελφών Βασιλειάδη.

  3. #13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουλαχιστον για την περιοδο 1976 1980 τα πλοια στη γραμμη ηταν το Προκοπιος,Αργοναυτης,Αρης,Ιασων,Θεολογος,Μιχαλακης (?) .Το θεολογος ηταν το πιο μεγαλο με διαφορα και στον καταπελτη απο εξω ειχε σχεδιασμενη μια μαργαριτα.Αυτο που να βρισκεται?
    Mιλάς προφανώς για το ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π του παρόντος θέματος. Εμφανίζεται σε αυτή την καρτ ποστάλ από την Ερέτρια (το πέμπτο από αριστερά), στην οποία διακρίνονται ακόμα τα ΜΙΧΑΛΑΚΗΣ ΙΙ, ΑΡΗΣ και ΙΑΣΩΝ (δεύτερο, τρίτο, τέταρτο από αριστερά) που ανέφερες.

    Για το (πρώτο) ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π, υπάρχουν πληροφορίες πιό πάνω. Πουλήθηκε το 1984 σε εταιρεία του Κουβέιτ.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας