Σελίδα 16 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 61415161718 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 151 έως 160 από 185

Θέμα: Ζευς [Zeus - Νίκος Π]

  1. #151

    Προεπιλογή

    είναι η μικρότερη διαδρομή

  2. #152
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από apost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον πάει Διαποντια
    Στην Πλαταριά έχει αγκυροβολήσει …
    p.jpg

  3. #153

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πηγαίνει Διαπόντια μέσα από τα στενά της Λευκάδας ??? Για ποιο λόγο να επιλεχθεί μία τέτοια διαδρομή ???
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από apost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες τις φορές από εκεί πήγε
    Φίλε μου apost, αν και άλλο ρώτησα, δηλαδή "Για ποιο λόγο να επιλεχθεί μία τέτοια διαδρομή", ωστόσο θα πρέπει να παραδεχθώ ότι με έπιασες αδιάβαστο. Δεν το έχω δει άλλη φορά το πλοίο να πηγαίνει από εκεί, και ούτε στο παρόν θέμα έχει αναφερθεί άλλη φορά κάτι τέτοιο. Για να το λες βέβαια, δεν το αμφισβητώ, μόνο που με παραξενεύει ο πληθυντικός που χρησιμοποίησες, δηλαδή "Όλες τις φορές". Πόσες φορές ανέβηκε το ΖΕΥΣ στα Διαπόντια ??? Από όσα γνωρίζω, μόνο μία φορά τον περασμένο Σεπτέμβρη, και επειδή θυμάμαι την επιστροφή του (όχι το ανέβασμα του) είχε κατέβει από τα δυτικά της Λευκάδας, όχι από τα "στενά". Ποιές ήταν οι άλλες φορές που πήγε στα Διαπόντια και δεν το πήραμε χαμπάρι ???

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gioros Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι η μικρότερη διαδρομή
    Σαφέστατα φίλε μου είναι μικρότερη η διαδρομή, ωστόσο σπανιότατα (έως και ποτέ) επιλέγεται τουλάχιστον από τις παντόφλες της Κέρκυρας, και πιστεύω να συμφωνούμε ότι είναι εντελώς ασυνήθιστη.

  4. #154

    Προεπιλογή

    Σωστά είναι ασυνήθιστη λόγο μεγέθους των πλοίων και της καλοκερηνης κίνησης από μικρά σκάφη μέσα στο δίαυλο της Λευκάδας. Με δεδομένο όμως το μήκος του σηγκεκριμενου πλοίου αλλά και την εποχή (χειμώνας )χωρίς κίνηση μια χαρά πορια είναι. Για όσο αξιζει να θυμίσω ότι οι παλιές μικρές παντόφλες της Κέρκυρας συνήθως πέρναγαν από μέσα (ΕΙΡΗΝΗ ΦΑΙΑΞ ΤΑΤΙΑΝΑ) Μάλιστα υπάρχει και μαρτιρια για πρόσκρουση του ΕΙΡΗΝΗ στην βραχονησίδα με το φανάρι στην νότια είσοδο του διαύλου (ίσος γύρο στο 74)

  5. #155

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω να τίθεται θέμα μήκους, αν δηλαδή μπορεί να περάσει ένα πλοίο πενηντάμετρο γιατί να έχει πρόβλημα ένα εβδομηντάμετρο ??? Πρόβλημα πλάτους και πάλι δεν το πολυπιστεύω, μιλώντας βέβαια πάντα για παντόφλες. Στο βύθισμα τους ναι, ΟΚ, μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Όσο για την "καλοκαιρινή κίνηση από μικρά σκάφη μέσα στο δίαυλο της Λευκάδας" που λες, δεν παίζει κανένα ρόλο στην διέλευση των παντοφλών της Κέρκυρας, μιας και όλες για την συντήρηση τους ανεβοκατεβαίνουν την χειμερινή περίοδο, και όλες από το "ανοικτό" Ιόνιο και όχι μέσα από τα στενά που είναι σίγουρα και συντομότερη η διαδρομή.

  6. #156

    Προεπιλογή

    Γιατί είναι πιο κοντινή απόσταση

  7. #157

    Προεπιλογή

    απο νησίδα οξια έως νότιο στενό Κέρκυρας απο μεσα ειναι 90.05 μιλια απο εξω 99.5 μιλια Δηλαδη περηπου 10 η διαφορα .Αρα σχεδον μια ωρα πλευσημη λιγοτερη και λιγοτερο Σουελ που ηπαρχει σηνηθος δητηκα της Λευκαδας

  8. #158

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να τίθεται θέμα μήκους, αν δηλαδή μπορεί να περάσει ένα πλοίο πενηντάμετρο γιατί να έχει πρόβλημα ένα εβδομηντάμετρο ??? Πρόβλημα πλάτους και πάλι δεν το πολυπιστεύω, μιλώντας βέβαια πάντα για παντόφλες. Στο βύθισμα τους ναι, ΟΚ, μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Όσο για την "καλοκαιρινή κίνηση από μικρά σκάφη μέσα στο δίαυλο της Λευκάδας" που λες, δεν παίζει κανένα ρόλο στην διέλευση των παντοφλών της Κέρκυρας, μιας και όλες για την συντήρηση τους ανεβοκατεβαίνουν την χειμερινή περίοδο, και όλες από το "ανοικτό" Ιόνιο και όχι μέσα από τα στενά που είναι σίγουρα και συντομότερη η διαδρομή.
    Διότι ανεβαίνοντας πρέπει να κάνει μέσα στο δίαυλο κλιστη αριστερή στροφή και δεν έχει αρκετό χώρο. Όσο προσαναποδα και δουλέψει μια μεγάλη παντόφλα θα βρει στα αβαθή δεξιά και αριστερά του διαύλου .Μεγάλες παντόφλες ακόμα και με BOW είναι οριακές εκεί μέσα .Ακόμα το καλοκαίρι εκτός από τα μικρά σκάφη έχει συνήθως πλάγιο άνεμο πράγμα που δυσκολεύει ακόμα περισσότερο την κατάσταση. Ακόμη να λάβουμε υπ'οψην μας και την δυσκολία στην βόρια είσοδο του διαύλου λόγο ωραρίου πλωτής γέφυρας και αβαθών

  9. #159

    Smile Όσο ζούμε μαθαίνουμε.....

    Φίλε μου gioros πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες και τα στοιχεία που μας παράθεσες και σε ευχαριστώ τόσο για αυτά όσο και για την γενικότερη συμμετοχή σου στο φόρουμ μας. "Όσο ζούμε μαθαίνουμε" έγραψα και στο τίτλο, και αυτό είναι εντέλει το ζητούμενο.

  10. #160

    Προεπιλογή Εκβάθυνση και διαπλάτυνση Διαύλου Λευκάδας

    Γεια σας και από εμένα,

    να σας ενημερώσω ότι ο δίαυλος της Λευκάδας τα τελευταία χρόνια (3) εκτός από διαπλάτυνση που δέχθηκε έχει πλέον ελάχιστο βάθος 7.5 μέτρα. Οι εργασίες είχαν ξεκινήσει προ 5ετίας. Ας το μάθουν πλέον όλοι μπας και δούμε και εμεις εδω στη Λευκάδα κανένα μεγάλο πλοία

Σελίδα 16 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 61415161718 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας