Σελίδα 2 από 19 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 185

Θέμα: Ζευς [Zeus - Νίκος Π]

  1. #11

    Προεπιλογή

    Στιγμες ZEUS απο το navi e armatori

    Zeus_2010.jpg1349184204.jpg1380810132.jpgZEUS.jpg

    .....και κλασικα οπως σχεδον σε ολα τα ιταλικα φερυ δεν υπαρχει τεντα για τον ηλιο

  2. #12
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Εγώ εκείνο που βλέπω φίλε Κώστα και δεν φαίνεται σε καμία άλλη φωτο, είναι ότι του έχουν φτιάξει καταπέλτη στην πρύμη.
    Δεν νομίζω να τον είχε όταν το αγόρασαν από Ελλάδα, γιατί τέτοιοι καταπέλτες έγιναν σε ferryboat το 1998-2000 και ήταν στα ....μεγάλα τελευταία μονόπλωρα, πριν επικρατήσουν τα αμφίπλωρα.
    Έτσι να αναφέρουμε μερικά Ολύμπιος Ζεύς (e.x Μαργαρίτα ΙΙ), Μακεδονία ΙΙ, Le Gamba (e.x Κυριάκος), Άγιος Παντελεήμων (e.x Ιωάννης Αποστόλης ΙΙ), Αίαντας, Βάσος, Ψυττάλεια ΙΙ. Ελπίζω να μην ξέχασα κανένα.

  3. #13

    Προεπιλογή

    ....και στο EOLO πρωην ΔΙΑΝΑ εχουν κατασκευασει πρυμιο καταπελτη

  4. #14
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Άραγε ποιο έτος να κατασκεύασαν τον καταπέλτη????? Εσύ έχεις πάρε δώσε με τους Ιταλούς, μπορείς να μάθεις????

  5. #15

    Προεπιλογή

    Αχ Παντελή θα σε μαλωσω . Το ΜΕΓΑΝΉΣΙ ΙΙ ( ex ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΙΙ) είναι της φουρνιας με πόρτα πίσω!

  6. #16
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από meganisi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αχ Παντελή θα σε μαλωσω . Το ΜΕΓΑΝΉΣΙ ΙΙ ( ex ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΙΙ) είναι της φουρνιας με πόρτα πίσω!
    Έχεις δίκιο φίλε μου. Να που ξέχασα

  7. #17
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Μηνύματα
    445

    Προεπιλογή

    Επίσης αγαπητέ Παντελή και το Μελίνα (http://www.nautilia.gr/forum/showthr...E5%EB%DF%ED%E1) που βρισκόταν στο Ρίο είχε πρύμιο καταπέλτη.

  8. #18

    Προεπιλογή

    Πρόσφατη φωτό του πλοίου, την τελευταία ημέρα του 2015, στην Φαβινιάνα της Σικελίας.

    ShipSpotting.com

    © det

  9. #19

    Προεπιλογή

    Εκπληκτικές, ιστορικές φωτογραφίες του πλοίου από την ημέρα της καθέλκυσης του στο ναυπηγείο Αναστασιάδη - Τσορτανίδη του Περάματος εν έτει 1980, βλέπουμε στον παρακάτω σύνδεσμο.

    http://costasa49.wix.com/nafpigioperama#!-/cdjg

    Παρατηρούμε πόσο μικρό ήταν στην πρώτη του μορφή, πόσο "πρωτότυπο" σχεδιαστικά, όπως ακόμα και ότι έφερε εκ κατασκευής του καταπέλτη και στην πρύμη. Σε αυτήν την μορφή όμως δεν έμεινε για μεγάλο χρόνο, κάτι λογικό αν αναλογιστούμε ότι ήταν αρκετά μικρό για την εποχή του. Μόλις δύο χρόνια αργότερα, το 1983, μετασκευάστηκε (διαπλάτυνση και επιμήκυνση) στο ίδιο ναυπηγείο στην τελική του μορφή.

  10. #20
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    ¶ρα το ......θέμα με τον καταπέλτη στην πρύμη .....έχει ξεκινήσει από παλαιά και προφανώς στην Ιταλία τον δουλεύουν, γιατί εδώ (εγώ προσωπικά) δεν έχω δει να δουλεύει.

Σελίδα 2 από 19 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας