Σελίδα 3 από 19 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 185

Θέμα: Ζευς [Zeus - Νίκος Π]

  1. #21
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Ναυπακτος
    Μηνύματα
    262

    Προεπιλογή

    Επιστροφή για το πλοίο στην γενέτειρα του μετα απο τόσα χρονια

  2. #22

    Προεπιλογή

    Αναπάντεχη και πολύ ευχάριστη η είδηση σου φίλε apost. Θα περιμένουμε αν τυχόν έχεις ή υπάρξουν και περισσότερες σχετικές πληροφορίες.

  3. #23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από apost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιστροφή για το πλοίο στην γενέτειρα του μετα απο τόσα χρονια
    Φίλε apost, χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τις πληροφορίες σου, μήπως το ΖΕΥΣ για το οποίο άκουσες, δεν είναι το πλοίο του παρόντος θέματος, δηλαδή το ZEUS της Ιταλίας (πρώην ΝΙΚΟΣ Π) αλλά το ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΖΕΥΣ της Καλύμνου για το οποίο μας έγραψε σήμερα ο Παντελής ότι :

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα τώρα έσκασε η είδηση ότι πλοιοκτήτες από το Ρίο αγόρασαν από την Κάλυμνο το Ολύμπιος Ζεύς ​και θα τους παραδοθεί στα Τέλη Απριλίου με αρχές Μαΐου. Για να δούμε ......τι θα δούμε?????
    Το λέω γιατί απλά μου φαίνεται κάπως πολύ μεγάλη σύμπτωση μέσα σε μία ημέρα να έσκασαν δύο πληροφορίες για δύο διαφορετικά "ΖΕΥΣ".

  4. #24
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Ναυπακτος
    Μηνύματα
    262

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε apost, χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τις πληροφορίες σου, μήπως το ΖΕΥΣ για το οποίο άκουσες, δεν είναι το πλοίο του παρόντος θέματος, δηλαδή το ZEUS της Ιταλίας (πρώην ΝΙΚΟΣ Π) αλλά το ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΖΕΥΣ της Καλύμνου για το οποίο μας έγραψε σήμερα ο Παντελής ότι :



    Το λέω γιατί απλά μου φαίνεται κάπως πολύ μεγάλη σύμπτωση μέσα σε μία ημέρα να έσκασαν δύο πληροφορίες για δύο διαφορετικά "ΖΕΥΣ".

    Ο καιρός θα μας δείξει αν και είναι πολύ βάσιμες οι πληροφορίες μου

  5. #25

    Προεπιλογή

    Αν βασιστούμε στο ιστορικό του από το marinetraffic, το πλοίο είναι εκτός δρομολογίων από την 31η Δεκεμβρίου, και παραμένει σε ακινησία στο λιμάνι Trapani της Σικελίας.

  6. #26

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο σημερινό ΣΑΣ έχει κατατεθεί αίτημα από την εταιρεία του ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΖΕΥΣ το οποίο αφορά σε :

    ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΩΝ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΛΥΜΝΟΣ – ΜΑΣΤΙΧΑΡΙ (ΚΩ) ΑΠΟ 26-03-2017 ΕΩΣ 31-10-2017
    Λογικά λοιπόν, ή ναυάγησε η αγορά του από εταιρεία που το προόριζε για την γραμμή του Ρίου, ή αυτή θα πραγματοποιηθεί μετά το τέλος της τρέχουσας δρομολογιακής περιόδου.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από apost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει πώληση του πλοίου, είναι το Ζευς της Ιταλίας και η παραλαβή σε λίγες μέρες!! !!
    Ε μιας και ακούγεσαι τόσο σίγουρος φίλε apost, ας το αναφέρουμε και στο σωστό θέμα του πλοίου, και ας περιμένουμε και την έμπρακτη επιβεβαίωση.

  7. #27
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Nafpaktos
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Παρεπιπτοντως το πλοίο έδωσε σήμερα στίγμα στο AIS πριν καμία ώρα από το τελευταίο του που ήταν στις 31 Δεκεμβρίου 2015.....για να δούμε......

  8. #28
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από apost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο καιρός θα μας δείξει αν και είναι πολύ βάσιμες οι πληροφορίες μου
    Όπως τα λες είναι φίλε apost και έχεις απόλυτο δίκιο. Οι πληροφορίες μου δε .....λένε ότι στις 06/04/2017 θα φύγει το πλήρωμα να πάει Ιταλία για να το φέρουν.Οπότε πρώτα θα έρθει από Πέραμα ή Σαλαμίνα και θα το δούμε.....πάλι από κοντά.

  9. #29

    Προεπιλογή

    Να ευχαριστήσουμε λοιπόν τον φίλο apost που πρώτος μας έδωσε την πληροφορία για την επιστροφή του πλοίου στα "πάτρια ύδατα", αλλά και εσένα Παντελή που την επιβεβαιώνεις. Λογικά λοιπόν, εφόσον το πλήρωμα παραλαβής του θα αναχωρήσει την 6η Απριλίου, το φέρρυ θα κάνει Πάσχα στην Ελλάδα μετά από πολλά χρόνια (άνευ απροόπτου φυσικά).

    Να πούμε τώρα, έτσι για την ιστορία των Ελληνικών πλοίων ανοικτού τύπου, ότι το ZEUS (ΝΙΚΟΣ Π) θα είναι το τέταρτο φέρρυ που επιστρέφει για να ξαναδουλέψει στην χώρα μας μετά από πώληση στο εξωτερικό. Τα άλλα τρία ήταν τα ΑΓΙΑ ΜΑΡΙΝΑ, ΚΑΠΕΤΑΝ ΒΑΓΓΕΛΗΣ, και πρόσφατα το ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ (νυν ΑΓΙΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΙΙ). Δεν συμπεριλαμβάνω τα ΒΙΚΤΩΡΙΑ και ΜΙΧΑΗΛ Α τα οποία επέστρεψαν μεν στην χώρα μας επίσης μετά από πώληση τους στο εξωτερικό, αλλά υπό ξένη σημαία και δεν ξαναδρομολογήθηκαν ως Ε/Γ-Ο/Γ σε πορθμειακή γραμμή. Και επίσης ας μην ξεχάσουμε και μία ιδιάζουσα περίπτωση, πλοίου μας που πουλήθηκε στο εξωτερικό (Τουρκία), αλλά δουλεύει και στην Ελλάδα αφού συνδέει σε πορθμειακή γραμμή τις δύο χώρες, και δεν είναι άλλο από το CHIOS (ΑΓΙΟΣ ΓΙΩΡΓΗΣ).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 01-04-2017 στις 19:37

  10. #30
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Nafpaktos
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Γιώργο να προσθέσω το Άντζελα και τον Αγ.Κωνσαντινο του Ρίου που είχαν πάει Νιγηρία και ξαναγύρισαν πρώτου πωληθούν μια και καλή ξανά στην Αφρική....Τέλος πάντων με το καλό να ξαναγυρίσει το πλοίο και για να δούμε τι αλλαγές θα γίνουν ....

Σελίδα 3 από 19 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας