Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 28

Θέμα: Επιλογή Σκάφους

  1. #11
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Thumbs up Fairline

    Επιλέξτε ή απλά ονειρευτείτε...

    http://www.fairline.com/#/video/
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  2. #12
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Thes/niki
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Asteria, kalispera!! eimai neos sthn parea kai tha ithela kapoies plhrofories sxetika me to ''skafos'' kai genika gia ton kosmo ths thalassas.. Exw mpei sto tripaki gia thn apoktisi enos skafoys. Twra xekinaw na bgalw to diplwma. Otan to parw me to kalo sxeftomai na kanw mia ereyna agoras ALLA ti na psaxw? Foyskoto?(mallon) posa metra kai me ti mhxani (hp) panw?.. .. Eyxaristw poly... (perimenw gnwmes ap'oloys!)
    [FONT=Comic Sans MS][B][/B][/FONT]

  3. #13
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή Τι μέγεθος ιστιοφόρο;

    Είμαι κάτοικος Κύπρου και ενδιαφέρομαι να αγοράσω ιστιοφόρο (μεταχειρισμένο). Με προβληματίζει το μέγεθος που θα ήταν καταλληλότερο για την χρήση που σκοπέυω να του κάνω και θα ήθελα την συμβουλή σας.
    Κατ’ αρχή ΔΕΝ δεν θέλω κάτι πάνω από 40 πόδια λόγω οικονομικού, τόσο για την αγορά του όσο και για την συντήρηση. Σκοπέυω να το χρησιμοποιώ με την οικογένεια μου (η γυναίκα μου και δύο παιδάκια) και κάποιες φορές με φίλους. ¶ρα σοφό θα ήταν να πάρω κάτι με 3 καμπινες. Η χρήση του θα είναι μικρές ημερήσιες βολτίτσες, κάποια Σαββατοκυρίακα ή 3ημερα, 4ημερα σε κάποιες αποστάσεις 25 - 120 μιλίων που θα μπορούσα να μείνω αρόδο ή να δέσω σε κάποιες μαρίνες (πονεμένη ιστορία αυτό στην Κύπρο) και τα καλοκάιρια κάποιο ταξιδάκι μέχρι Καστελλόριζο και Ρόδο. Κάποιες φορές ίσως να το παίρνω και σε τοπικούς αγώνες που γίνονται εδώ συχνά αλλά αυτό έτσι για τον χαβαλέ και μόνο (προτιμώ κάτι σε cruiser δηλαδή).

    Η χρήση που σκοπέυω να κάνω θα μπορούσε να την κάνει και ένα σκάφος 32-34 πόδια ή θα ήταν προτιμότερο να βρω κάτι σε 36-38 πόδια; Η ταχύτητα δύο σκαφών που διαφέρουν κατά 3-4 πόδια διαφέρει κατά πολύ (αν είναι της τάξης του ενός κόμβου είναι αρκετά μεγάλη διαφορά); Υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα σκάφη που θα μπορούσατε να με συμβουλέψετε να κοιτάξω ή να αποφύγω; Ευχαριστώ.

  4. #14
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Η διαφορά στα έξοδα συντήρησης μεταξύ ενός σκάφους 30 ποδών από ένα σκάφος 40 ποδών είναι μηδαμινή, να μην πω ανύπαρκτη!!!
    Η μόνη διαφορά, είναι στα ασφάλιστρα (αφού το πιο πιθανόν ένα σκάφος μεγαλύτερο έχει και μεγαλύτερη αξία) και στα λιμανιάτικα.

    Κατά τα άλλα, τι αλλάζει στο κόστος συντήρησης?
    Ένα κιλό παραπάνω μουράβια, 5-10 τετραγωνικά πανί όταν φτιάχνεις καινούργιο πανί. Δεν είναι εκεί το θέμα, φανταζομαι!!!

    Ως προς την χρήση του σκάφους, όσο μεγαλύτερο το σκάφος, τόσο καλύτερη πλεύση σε καιρούς, καθώς και μεγαλύτερη ταχύτητα, ένα σκάφος στα 40 πόδια κερδίζει τουλάχιστον 1 μίλι την ώρα σε σχέση με ένα τριαντάρι...

    Το μικρό το σκάφος, πλεονεκτεί στο θέμα του να βρεις μια θεσούλα σε ένα λιμάνι, έχει πιο εύκολα μανουβραρίσματα στο λιμάνι, αγχώνει λιγότερο έναν αρχάριο, οι δυνάμεις είναι μικρότερες στα βιραρίσματα και στο τριμάρισμα των πανιών.

    Με τριαντάρι σκάφος, ένα λαθάκι, θα σου ρίξει την ταχύτητα αμέσως, ενώ σε ένα 40άρι, λόγω μεγαλύτερου βάρους και αδράνειας, ένα λάθος δεν θα σου κόψει άμεσα την φόρα.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  5. #15

    Προεπιλογή Τις γνώσεις σας σχετικά με την αγορά βάρκας

    Γειά σας και απο εμένα και καλώς σας βρήκα!!!
    Στα άμεσα σχέδια μου είναι η αγορά μίας βάρκας 4,5 - 4,80 μέτρα με 20-25 μηχανή.Λόγο του ότι είναι αρχάριος θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με:
    α) είναι καλά τα μέτρα για έναν αρχάριο;
    β) λόγο οικονομικής στενότητας δεν μπορώ να διαθέσω και πολλά χρήματα, μια μεταχειρισμένη θα μου κάνει την δουλειά;
    γ) πόσο κοστίζει περίπου (βάρκα+τρέιλορ+μηχανή)
    δ) ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΤΙ πρέπει να προσέξει κάποιος στην αγορά μεταχειρισμένου σκάφους;

    Ευχαριστώ !!!!!!!

  6. #16
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή αγορά βάρκας

    φιλε varaderos,
    σιγουρα τα μέτρα που έχεις στο μυαλό σου είναι καλά για ξεκίνημα (ψαρεματάκι κλπ).Πρέπει φυσικά να εκδόσεις και ερασιτεχνική άδεια αλιείας για να την οδηγείς.
    Η μεταχειρισμένη είναι μία λύση, αλλά η διαφορά του κόστους μιας καλοσυντηρημένης βαρκας με μία καινούρια δεν ειναι και αβυσσαλεα !!
    Αν παρεις μεταχειρισμένη θα γλυτώσεις βέβαια τα παράβολα της λεμβολόγησης, ή ακόμα και κοψoχρονιά τα διάφορα extra (fishfinder, GPS, τρέιλερ κλπ).
    Επέλεξε μεταχειρισμένη χωρίς πολλές γρατσουνιές και σπασίματα στις ακμές της πρύμης (σημαντικό !)
    και κατα προτίμηση με αρκετό υλικό πάνω της, (αν πάρεις πλαστική πχ. να αντέχει το βάρος σου οπουδήποτε χωρίς να βαθουλώνει ή να τρίζει.
    Για την πλαστική πάλι, μία 15άρα 4χρονη μηχανή είναι ΟΚ.Εξωλέμβια.
    Αν η γάστρα της είναι μέτριο-σχεδιασμένη (τουλάχιστον...) θα πιάνει γύρω στους 9-12 κόμβους. Τότε βέβαια υπάρχει περίπτωση να εκτιναχθείς από τη βάρκα (ειδικά αν έχει ''φρεσκάρει'' και βιάζεσαι να γυρίσεις λιμάνι)
    Στη Ελλάδα, φτιάχνουν και ξύλινες βάρκες ωστόσο.
    Ψάξ΄το
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dkampouroglou : 19-12-2007 στις 05:50

  7. #17

    Προεπιλογή βαρκες

    ops:γειασας παιδια εγω βρισκομαι στην αντηθετη φαση μολις πουλησα την δικια μου βαρκα (4.40 με30αρα)
    αυτο που μρ εντυπωσιασε ηταν η αξια μεταπωλησης που διατηπουν αυτα τα σκαφακια,η δικια μου αν και απο ατυχημα εφυγε αμεσως
    αυτο που πρωτινω σε καποιο που ενδιαφερεται ειναι να δωση βαση στο σκαφος που πρεπει να ειναι το καλυτερο ενο μια δυχρονη παλια μηχανη
    θα ισοροπηση το κοστος,ενο τα μυονεκτιματατης σε σχεσει μετετραχρονη
    δεν φενονται αν προκεται για χρηση σαβατοκιριακου

    ενδιαφερων ακουγεται και η ιδεα της ξυλινης βαρκας που λεει οdkampouroglou.Υπαρχει αραγε κανενα λινκ.

    χαιρωμαι που σας βρηκα!
    ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΓΙΟΥΝΤΙΟΥΜΠ:neutral:

  8. #18

    Προεπιλογή Βοηθεια

    Χαιρεται!Δεν εχω ιδεα και ενας φιλος ενδιαφερεται για αγορα σκαφους.
    Μου ζητησε βοηθεια (να κανω εγω τι βρωμικη δουλεια του ψαξιματος στο internet..xaxa).
    Αλλα δεν εχω ιδεα τι να ψαξω.
    Τα μονα στοιχεια που εχω ειναι να ειναι για 6 ατομα η καπου εκει....
    Μπορει καποιος να βοηθησει?Για το τι σκαφος να ψαξω?Ευχαριστω!

  9. #19

    Προεπιλογή

    Όπως καταλαβαίνεις η απάντηση είναι παρόμοια με αυτή στην ερώτηση "θέλω ένα αυτοκίνητο για τέσσερα άτομα". Ρίξε μια ματιά στις προηγούμενες σελίδες και αν καταλήξεις κάπου (ξύλινο, φουσκωτό, πολυεστερικό, ιστιοφόρο κ.λπ.) δες στα αντίστοιχα θέματα ...Κι εδώ είμαστε

  10. #20

    Προεπιλογή

    Σιγουρα οχι φουσκωτο,και μαλλον οχι ξυλινο!
    οποτε η ιστιοφορο η πολυεστερικο...ποσα μετρα φτανουν αυτα για 6 ατομα?

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας