Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 14

Θέμα: Γραμμή Κύμης-Σκύρου (Kimi-Skyros route)

  1. #1

    Προεπιλογή Γραμμή Κύμης-Σκύρου (Kimi-Skyros route)

    Όσο διάστημα όπου το ΑΧΙΛΛΕΑΣ πραγματοποιεί την ετήσια ακινησία του, γνωρίζουμε ποιό πλοίο εξυπηρετεί τους κατοίκους του νησιού?Απ'οτι γνωρίζω υπάρχει ένα καίκι που εκτελεί δρομολόγια αλλά όχι για την μεταφορά επιβατών πάρα μόνο σε έκτατη ανάγκη.
    Φιλοτίτισσά μου,γίνε ποιά δικιά μου κι από τα όνειρα μου μην μου φύγεις πιά..Μια μικρή από το Φιλότι που δεν είναι ότι κι ότι μου έχει κάψει την καρδιά μου και θα τρελαθώ....

  2. #2

    Προεπιλογή

    Κανένα . Είναι άλλωστε λίγες μέρες 3-4 . Μόνο πέρσι που ήταν 10-12 έγιναν 2 δρομολόγια από τον Ταξιάρχη γιά φορτηγά .

  3. #3
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.873

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από basi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένα . Είναι άλλωστε λίγες μέρες 3-4 . Μόνο πέρσι που ήταν 10-12 έγιναν 2 δρομολόγια από τον Ταξιάρχη γιά φορτηγά .
    Και μόνο η απάντηση Κανένα "σκοτώνει" εν έτει 2010 σε μια χώρα που θέλει να λέγεται ευρωπαική

  4. #4

    Προεπιλογή

    Γιατί φίλε μου σου φαίνεται περίεργο ?

    Σε ποιά άλλη χώρα θα άφηναν ανεκμετάλλευτο ένα ήδη φτιαγμένο τεράστιο λιμάνι με μήκος επί της ακτής 1100 μέτρα και πλάτους 400-600 μέτρα , δηλαδή ο μισός και κάτι Πειραιάς , που βρίσκεται σε στρατηγική θέση στο μέσο του Αιγαίου και αν και είναι σε νησί , ουσιαστικά είναι ηπειρωτικό έδαφος και με την κατασκευή ενός αυτοκινητόδρομου και σιδηρόδρομου 70 χλμ θα ήταν σε απόσταση από 1.15 έως 1.30 ώρα από την Αθήνα ?

    Μιλάω βέβαια γιά το λιμάνι της Κύμης , που βρίσκεται σε αποστάσεις από 24 μέχρι 90 μίλια από τα νησιά του κεντρικού και βόρειου Αιγαίου και που η σύνδεση με αυτά θα ήταν γρηγορότερη και πολύ φτηνότερη αφού μιλάμε γιά ημερήσιους πλόες .

    Αυτό το έτοιμο λιμάνι παραμένει ανεκμετάλλευτο από την χώρα και αφήνει χωρίς ανάπτυξη και την περιοχή .

  5. #5
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.873

    Προεπιλογή

    Το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας πιθανότατα θα ταξιδέψω στη Σκύρο. Ξέρει κανείς τα δρομολόγια από Κύμη ή κάποιο link ώστε να ενημερωθώ?

  6. #6

    Προεπιλογή

    Δες στο site της skyros shipping co (Αχιλλέας) τα δρομολόγια

  7. #7
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.873

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sylver23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες στο site της skyros shipping co (Αχιλλέας) τα δρομολόγια
    Σ'ευχαριστώ πολύ Συλβέστρο, να'σαι καλά!

  8. #8
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    ΑΝΔΡΟΣ ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Τελικά αυτή την εταιρεία δεν την κατάλαβα ποτε! Τους εστειλα μηνυμα απο κάποιο συλλογικο φορέα της Ανδρου με αφορμή την αναζήτηση πιθανής συνδεσης τους θερινους μηνες τουλαχιστον της Ανδρου με Κύμη (επομενως εμμεσα και με Σκύρο), χωρίς ομως να λαβω ποτε καμία απάντηση, εστω αρνητική! Η Κύμη με την Ανδρο ειδικά τη Χώρα, απεχει μονο μια ωρα, οποτε θα ηταν συμφερον μια τετοια συνδεση για εμπορεύματα και επιβάτες πιστευω. Στα τηλεφωνα δυσκολα τους βρισκει κανεις και τα δρομολογια που ανεβαζουν στην σελίδα τους θελουν τσεκαρισμα, ειδικα τα τριήμερα και τις ημερες με πολύ κινηση (π.χ. Πασχα, Αγίου Πνεύματος).

  9. #9
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Μηνύματα
    736

    Προεπιλογή

    65 μίλια μέτρησα μεταξύ Σκύρου-Χώρας Άνδρου και θα είναι πάνω από 4 ώρες με τον ΑΧΙΛΛΕΑ.

  10. #10
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    ΑΝΔΡΟΣ ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Εγω προσωπικά μίλησα για απευθείας συνδεση Κύμη ¶νδρο καθως ειναι απεναντι σχεδόν! Το αν θα προσεγγίζει στο κεντρικο λιμανι το Γαύριο ή στη Χώρα δεν θα το βρουμε εμεις, αλλα οι υπευθυνοι και πιο σχετικοί με το θεμα. Απλή πρόταση εκανα η οποία αν δεν ευσταθεί θα απορριφθεί: απλο δεν ειναι?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας