Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 9 από 9

Θέμα: Georgia [Σαλαμινομάχος]

  1. #1
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή Georgia [Σαλαμινομάχος]

    Και λίγα λόγια για το πρώτο, μονόπλωρο Ε/Γ-Ο/Γ Σαλαμινομάχος.
    Κατασκευάστηκε στο Πέραμα το 1966 με Ν.Π. 4777 και είχε μήκος 36 μέτρα και πλάτος 9 μέτρα. Οι πλοιοκτήτες του ήταν οι: κ.κ Κρουστάλης Κων/νος, Καλουδάς Κων/νος και Καρνέσης Βασίλειος. Το 1980 το μετασκευάζουν και το πλάτος του γίνετε 11 μέτρα.
    Μετά από λίγα χρόνια πωλείται και οι νέοι πλοιοκτήτες είναι οι: κ.κ Παπαϊσιδώρου Ιωάννης, Μαγιάτης Παναγιώτης και Μαγιάτης Ευάγγελος, όπου το μετασκευάζουν και πλέον το μήκος του γίνετε 45,20 μέτρα και το πλάτος του γίνετε 12,50 μέτρα.
    Μετά από 35 χρόνια συνεχούς δράσεις το 2000 αποσύρετε και μένει δεμένο μέχρι το 2007 που πουλήθηκε σε Ν.Ε Τουρκικών συμφερόντων. Από πληροφορίες ακόμη εκτελεί δρομολόγια μεταξύ Τσεσμέ – Χίο ως ημερήσιο πλοίο γραμμής μεταφέροντας επιβάτες και οχήματα.
    Εύχομαι σε όλους καλά ταξίδια
    Αυτα τα λίγα στοιχεία μπορεσα και βρήκα για το παλαιό Σαλαμινομάχος και δημοσιεύτηκαν στο περιοδικό Ε στο τεύχος 193 τον 05/2009.
    Sorry για την φωτο είναι παλαιά και την τράβηξα με την φωτογραφική μου, απο φωτογραφία.
    Χαριμένη σε όλους τους λάτρης της παντόφλας.

    Το παλαιό Σαλαμινομάχος 01.jpg

  2. #2

    Προεπιλογή

    Πολυ ενδιαφεροντα στοιχεια για το ιστορικο φερυ.Καπου εχω μια φωτο αν την βρω θα την ανεββασω.

  3. #3
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Παντελή, εάν αρχίσεις τώρα να μας αναφέρεις τεχνικά και ιστορικά στοιχεία για παλιές παντόφλες, θα είσαι ήρωας!!!
    Υ.Γ.: Είμαστε σίγουροι ότι ταξιδεύει στην Τουρκία; Αλλού βρήκα κάτι για Ονδούρα!

  4. #4
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Appia_1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντελή, εάν αρχίσεις τώρα να μας αναφέρεις τεχνικά και ιστορικά στοιχεία για παλιές παντόφλες, θα είσαι ήρωας!!!
    Υ.Γ.: Είμαστε σίγουροι ότι ταξιδεύει στην Τουρκία; Αλλού βρήκα κάτι για Ονδούρα!
    Ότι μπορώ κάνω φίλε μου. Οι πλοιοκτήτες μου είχαν πει για Τουρκία. Τώρα τη να πω εγώ!!!!!!

  5. #5

    Προεπιλογή Georgia (Salaminomachos)

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από 35 χρόνια συνεχούς δράσεις το 2000 αποσύρετε και μένει δεμένο μέχρι το 2007 που πουλήθηκε σε Ν.Ε Τουρκικών συμφερόντων. Από πληροφορίες ακόμη εκτελεί δρομολόγια μεταξύ Τσεσμέ – Χίο ως ημερήσιο πλοίο γραμμής μεταφέροντας επιβάτες και οχήματα.
    Nα διορθώσουμε τον φίλο Παντελή στο κατά τ' άλλα πολύ ενδιαφέρον ποστ (με την μοναδική φωτό του πλοίου) που είχε ανοίξει το παρόν θέμα του (παλιού) ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΣ. Η παντόφλα που πουλήθηκε το 2007 στην Τουρκία και ακόμη εκτελεί δρομολόγια μεταξύ Τσεσμέ – Χίου, ήταν το πρώην ΑΓΙΟΣ ΓΙΩΡΓΗΣ (
    1974 - IMO 7364924) και σημερινό CHIOS.

    To ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΣ του παρόντος θέματος έχει κατασκευαστεί
    το 1966 (ή το 1960 όπως αναφέρουν οι βάσεις δεδομένων ???),

    Type of ship : Passenger/Ro-Ro Cargo Ship (during 1966)
    Year of build : 1960
    στο ναυπηγείο Αναστασιάδη - Τσορτανίδη του Περάματος με αριθμό νηολογίου Ν.Π. 2732 (αργότερα άλλαξε σε Ν.Π. 4777). Τον Ιούλιο του 2004 πουλήθηκε σε εταιρεία του εξωτερικού (PRINCESS OF ATLANTIS SHIPPING - Tegucigalpa, MDF, Honduras), μετονομάστηκε σε GEORGIA υπό σημαία Ονδούρας, και πήρε αριθμό IMO 8969056. Το πλοίο αναφέρεται ακόμα ως ενεργό και ταξιδεύει πιθανότατα κάπου στην Καραιβική μέχρι και σήμερα.

  6. #6
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Για το ΑΓΙΟΣ ΓΙΩΡΓΗΣ φίλε Γιώργο το ξέρω και έχω και φωτο απο το φίλο Selim San.
    Αυτά μου είχαν πει τότε που μου δώσανε και τη φωτο......τί να πώ!!!!!!!!

  7. #7
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ας δούμε ένα υπέροχο φίλμ ........μιάς άλλης εποχής απο τα αρχεία του ΕΟΑ του 1966 με το Σαλαμινομάχος να μεταφέρει την δάδα στον Πειραιά, για την επέτειο τον 2500 χρόνων απο τη ναυμαχία, ενώ το συνοδεύουν 4-5 βενζίνες της εποχής.
    Τότε υπήρχε συναίσθημα απο τους κατοίκους και οι πλοιοκτήτες ......προσέφεραν. Τώρα..............

  8. #8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον Ιούλιο του 2004 πουλήθηκε σε εταιρεία του εξωτερικού (PRINCESS OF ATLANTIS SHIPPING - Tegucigalpa, MDF, Honduras), μετονομάστηκε σε GEORGIA υπό σημαία Ονδούρας, και πήρε αριθμό IMO 8969056. Το πλοίο αναφέρεται ακόμα ως ενεργό και ταξιδεύει πιθανότατα κάπου στην Καραιβική μέχρι και σήμερα.
    Να λοιπόν που -ως γνωστόν- κάποιες φορές τα φαινόμενα απατούν. Και εννοώ ότι το να αναφέρεται για κάποιο πλοίο ως έδρα της πλοιοκτήτριας εταιρείας του η Ονδούρα, ακόμα και να φέρει την σημαία της, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αυτό δουλεύει στην Καραιβική.

    Μετά από αυτήν λοιπόν την απαραίτητη εισαγωγή - διευκρίνιση ας δούμε το ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΣ τον Δεκέμβριο του 2012 στην Λουάντα της Αγκόλας, στον παντοφλοπαράδεισο δηλαδή της δυτικής Αφρικής. Η φωτογραφία αποτελεί τμήμα - λεπτομέρεια (πάνω, αριστερά) αυτής της φωτό.

    Viktor_shipspotting.jpg

  9. #9
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Αυτό είναι που λένε.........αετίσιο μάτι.
    Έχουμε γεμίσει τα πέρατα του κόσμου, με την άλλοτε .......βαριά βιομηχανία μας, τα πλοία ανοικτού τύπου.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας