Σελίδα 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 94

Θέμα: ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΣΧΟΛΩΝ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ

  1. #31
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Αστερία η αληθεια βρίσκεται ανάμεσα σε αυτά που γράφεις εσύ και σε αυτά που γράφει ο συνωνόματος Γιώργος.

    Υπάρχουν εκπαιδευτές που απλά σου λένε λίγα πράγματα, πας και μερικές "βαρκάδες" και τέλος. Υπάρχουν και άλλοι που κάθονται παραπάνω ώρες από το προβλεπόμενο.

    Το βασικότερο είναι να θέλεις να μάθεις, να το ψάξεις και να το κυνηγήσεις. Να μη μείνεις σε αυτά που λέει ο εκπαιδευτής, αλλά να τον "αναγκάσεις" να σου πει και άλλα. Να κάνεις παιχνίδι με τον αέρα και να μάθεις. Να αναρωτηθείς γιατί το πανιά είναι έτσι τώρα.Κι αν τα αλλάξουμε τι αποτέλεσμα θα έχει?

  2. #32

    Προεπιλογή

    θεορεις οτι ο καθε ομιλος μπορει να βαλει τα μιαλα στην θεση τους ??
    αυτο πιστεβω δεν γινεται και θα φερω παλι σαν παραδιγμα τα αυτοκινητα
    αυτος που ειναι επικινδινος οδηγος δεν ειναι κατα αναγκη αυτος που δεν ξερει να οδηγει καλα ειναι εκησου επικινδινος και αυτος που ξερει αλλα δεν προσεχει για διαφορους λογους .
    και οπος εχουν και αλοι γραψει καπου εδω αυτος που δεν ξερει δεν ειναι πολυ επικινδινος (γιατι προσεχει περισοτερο)
    αυτος που νομιζει οτι ξερει ειναι πολυ επικινδινος.
    επισεις συμφονω με την αποψη οτι εξαρτατε απο τον καθεναν τι θα παρει απο το μαθημα .
    εγω παντος εκανα μαθημα με 2 δασκαλους στον ΠΟΙΑΘ και τους βρηκα αψογους απο ολες τις αποψεις και ευχαριστοι και νιαζονταν για το τι θα μαθεις .

  3. #33
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Είναι αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι τις μεγάλες ζημιές τις κάνουν οι έμπειροι που δεν πρόσεξαν. Οι σχετικά "άσχετοι" δεν κάνουν ζημιές, ή κάνουν μικροζημιές... Ρωτήστε οποιαδόπτε ασφαλιστική που ασχολείται με ενοικιαζόμενα σκάφη, και θα σας το επιβεβαιώσει...
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  4. Προεπιλογή απαντηση

    το να εχεις διπλωμα ιστιοπλοιας ειναι μοδα το να εισαι ιστιοπλοος ειναι αλλο πραγμα.
    οι σχολες θελουν λεφτα και καλα κανουν , οι ετερειες θελουν ενοικιαστες και καλα κανουν.
    η ελλαδα που βρεχεται απο θαλασσα εχει αναγκη απο θαλασσιο τουρισμο και καλα κανει.
    ο διπλοματουχος πια γεμιστης πανιων ειναι ασχετος και δεν κανει καλα, οσο παραμενει συγκρατημενος και εχει το μερακι να γινει ιστιοπλοος ενταξει, εαν το δει σαν το διπλωμα αυτοκινητου εχει λαθος.
    τωρα για τις σχολες εαν πραγματικα εκαναν καλη δουλεια και δεν ηταν μονο η εισπραξη στην μεση θα ειχαμε τους πολλαπλασιους ενεργους ιστιοπλοους.
    οπως ειπα ειναι μοδα , ας κανουμε καποια εκδρομη να βγαλουμε και ενα χαρτακι να λεμε στην παρεα οτι ειμαστε ( σκιπερ ) και μετα να παρουμε φουσκωτο γιατι δεν εχουμε χρονο για πανια και τετοια καθοτι πολυασχολοι ,δεν υπαρχει χρονος μετα τον 5νταωρο φραπε.
    εδω οι σχολες θα επρεπε να εμφισισουν το πνευμα της οικολογιας του τροπου σκεψης, ζωης της ευθυνης της συνεργασιας και τοσων αλλων που διεπουν εναν ιστιοπλοο με αρχη παντα τις πρωιμες ηλικιες που και εκει υπαρχει το εισπρακτικο , ο πρωταθλητισμος και οχι το ιδεωδες η επαφη του ανθρωπου με το ιδατινο στοιχειο και ενος αλλου τροπου ζωης που ξεκινα με την ιστιοπλοια και γινεται τροπος ζωης.
    αληθεια με ποσα λεφτα γινεσαι σκιπερ .
    ευχαριστω
    με καυσιμο τον αερα μονο

  5. #35

    Προεπιλογή

    Όσο καλή και νάναι μια σχολή αν δεν υπάρχει μέσα σου το "γονίδιο" δεν γίνεσαι καλός ιστιοπλόος ή "μηχανοπλόος".
    Γι' αυτό μόνο το 10% (και πολύ λέω) παρεμένει στο χώρο σαν ενεργό μέλος με τη συντριπτική του πλειοψηφία να πάιρνει σκάφος δικό του.
    Οι σχολές δίνουν μια γενική εκπαίδευση. Η εμπειρία έρχεται με την ενασχόληση και το χρόνο.

  6. #36

    Προεπιλογή

    Λοιπόν πρώτες εντυπώσεις απο ΠΟΙΑΘ τμήμα αρχαρίων....

    1.ΤΕΡΑΣΤΙΟ τμήμα (καμια 70-80 ατομα)(αρνητικό)
    2.Κάτι κυρίες με βαμμένο νύχι-προς θεου δεν έχω πρόβλημα, αντιθέτως...- αλλά δεν βλέπω πώς θα τραβανε αγκυρα και σχοινιά στις πλεύσεις...
    3.Πολύ καλές εγκαταστάσεις.(θετικό)
    4.Στρουζας-προεδρος(πολυ ωραιοι τύποι)

    Γενικά κανένα προβλημα για μένα σαν παλιο καραβόσκυλο που ειμαι αλλά το Σάββατο που θα "μας" μάθουν σκοινιά, κόμπους και ναυτοσύνη θα ρίξω πολύ γέλιο...

    ΥΣΕυτυχώς έχω και άλλον ενα πρωην ναύτη μάχιμο μαζί μου (έχει περάσει τις στήλες κι αυτος) και δεν νοιώθω μόνος

  7. Προεπιλογή πασαρελα

    καλα ο ποιαθ το σεπτεμβρη ειναι πασαρελλα....Βλεπεις ολες φρεσκες απο τα νησια που ειδαν κατι σκαφη, ή πηγαν σκιπερατες διακοπες...
    κατα τ αλλα θα περασεις καλα νομιζω, εξαρτατατι και πολυ απο το σκαφος στο οποιο θα εισαι...

  8. #38
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή keep sailing ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από spiran Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν πρώτες εντυπώσεις απο ΠΟΙΑΘ τμήμα αρχαρίων....

    1.ΤΕΡΑΣΤΙΟ τμήμα (καμια 70-80 ατομα)(αρνητικό)
    2.Κάτι κυρίες με βαμμένο νύχι-προς θεου δεν έχω πρόβλημα, αντιθέτως...- αλλά δεν βλέπω πώς θα τραβανε αγκυρα και σχοινιά στις πλεύσεις...
    3.Πολύ καλές εγκαταστάσεις.(θετικό)
    4.Στρουζας-προεδρος(πολυ ωραιοι τύποι)

    Γενικά κανένα προβλημα για μένα σαν παλιο καραβόσκυλο που ειμαι αλλά το Σάββατο που θα "μας" μάθουν σκοινιά, κόμπους και ναυτοσύνη θα ρίξω πολύ γέλιο...

    ΥΣΕυτυχώς έχω και άλλον ενα πρωην ναύτη μάχιμο μαζί μου (έχει περάσει τις στήλες κι αυτος) και δεν νοιώθω μόνος
    1. μην σε προβληματίζει, η ομάδα στο σκάφος και ο δάσκαλος κάνουν τη διαφορά.
    2. δεν θα τραβάνε ... ελπίζω να μην εκφυλιστεί η ομάδα σου σε ομάδα ταβέρνας, ο καλός δάσκαλος θα το σώσει ...
    3. ορθόν
    4. χμμμμ ... υποκειμενικόν ...

    αφού έχεις εμπειρία σε θέματα ναυτοσύνης, προσπάθησε να βοηθήσεις την υπόλοιπη ομάδα και να ξεκλέβεις από τον εκπαιδευτή στοιχεία για ... "προχωρημένους", καθώς όλα δεν τα ξέρει κανείς. ¶λλωστε θα διαπιστώσεις ότι κάθε είδος σκάφους (ιστιοπλοικό στη συγκεκριμένη περίπτωση) έχει τις ιδιαιτερότητές του στη χρήση του εξοπλισμού και στη συμπεριφορά του.

    καλή συνέχεια ... και ελπίζω να σε κερδίσει το πανί ...

  9. #39

    Προεπιλογή

    καλα νομιζω, εξαρτατατι και πολυ απο το σκαφος στο οποιο θα εισαι...[/quote]
    Στο Γολέμης με εκπαιδευτη τον Λάγιο...Καμια πληροφορία απο κανένα???

  10. #40

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από spiran Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν πρώτες εντυπώσεις απο ΠΟΙΑΘ τμήμα αρχαρίων....

    1.ΤΕΡΑΣΤΙΟ τμήμα (καμια 70-80 ατομα)(αρνητικό)
    2.Κάτι κυρίες με βαμμένο νύχι-προς θεου δεν έχω πρόβλημα, αντιθέτως...- αλλά δεν βλέπω πώς θα τραβανε αγκυρα και σχοινιά στις πλεύσεις...
    3.Πολύ καλές εγκαταστάσεις.(θετικό)
    4.Στρουζας-προεδρος(πολυ ωραιοι τύποι)

    Γενικά κανένα προβλημα για μένα σαν παλιο καραβόσκυλο που ειμαι αλλά το Σάββατο που θα "μας" μάθουν σκοινιά, κόμπους και ναυτοσύνη θα ρίξω πολύ γέλιο...

    ΥΣΕυτυχώς έχω και άλλον ενα πρωην ναύτη μάχιμο μαζί μου (έχει περάσει τις στήλες κι αυτος) και δεν νοιώθω μόνος
    1.Κατσε να δεις ποσοι θα μεινουν
    2.Ουδεν σχολιο.Και χεις να δεις ακομα.....
    3.Οντως αψογες.
    4.Καλυτερα να διαβαζεις το βιβλιο του Στρουζα παρα να τον ακους παντως...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από spiran
    Στο Γολέμης με εκπαιδευτη τον Λάγιο...Καμια πληροφορία απο κανένα???
    Σαββατου ή Κυριακης εισαι?Το Γολεμης γενικα δε λεει και πολλα σαν σκαφος.Παντως το θετικο ειναι οτι γλυτωσες τον Βουλη.Τον αλλον εκπαιδευτη του Γολεμη.Εχει πολυ πλακα σαν ανθρωπος αλλα θα μαθαινες και ολες τις ταβερνες Σαλαμινας - Αιγινας και περιχωρων....Για ιστιοπλοια μη το συζητησουμε καν.....Παντως οποιος και να σου κατσει αν εχεις μερακι και το αγαπησεις χρειαζεται και προχωρημενων και αγωνες και με καθε ευκαιρια να ανεβαινεις σε σκαφος.

Σελίδα 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας