Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 71 έως 80 από 94

Θέμα: ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΣΧΟΛΩΝ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ

  1. #71
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από synodigos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπαξεβανης. κατ' εμε μακραν η καλυτερη επιλογη για θεσσαλονικη. Δεν εχω παρει διπλωμα απο εκει αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα. Ο ανθρωπος παρολο που εχει επιχειρηση εχει μερακι και θα μαθεις πολλα.
    συμφωνώ ... και επαυξάνω ...

  2. #72

    Προεπιλογή

    Εγώ που έχω παρακολουθήσει το αγωνιστικό του (τμήμα power 4 μηνών) θα σου τον σύστηνα ΑΝΕΠΙΦΎΛΑΚΤΑ!Όχι γιατί ανακάλυψε την ιστιοπλοΐα.....αλλά πέραν της πολύ καλής μεθοδικότητας και μεταδοτικότητας του,η οργάνωσή του καλύπτει σχεδόν κάθε "απαίτηση" τόσο εκπαιδευτική όσο και "κρουαζιεράδικη".Για περισσότερα δες στο blue aegean yachting.gr .Όσο για το ότι είναι επιχείρηση αυτό σε κανέναν βαθμό δεν μειώνει την προσήλωσή και σχολαστικότητα του σε αυτό που κάνει,το αντίθετο μάλιστα!

  3. #73

    Red face

    Καλησπερα και απο εμενα!
    Πριν απο λίγο ολοκλήρωσα την εκπαιδευση μου στον ΠΟΙΑΘ (συγκεκριμενα πριν λιγο τελειωσα με τις εξετασεις, τις οποιες λογικα και περασα)
    Λιγα λογια για την σχολη:
    Οι εγκαταστασεις αψογες. Υπεροχο κτηριο. Τα θεωρητικα γινόντουσαν σε μεγαλο αμφιθεατρο με προτζεκτορες, υπολογιστες, μοντελα σκαφων με πληρη προσομοιωση αερα. Τα θεωρητικα περαν απο πολυ αναλυτικα, ηταν και πολυ ευχαριστα, γιατι ολοι οι καθηγητες ειχαν πολυ χιουμορ στην παραδοση τους, με ιδιαιτερη εμφαση στην ναυτηλια και τα σωστικα - mayday.
    Στο πρακτικο κομματι τωρα, πιστευω οτι ημουν απο τους τυχαιρους που ημουν στο Blue Seal, ενα αγωνιστικο σκαφος που επιστρατευσαν εκτακτως λογω μεγαλης συμμετοχης (πανω απο 100 ατομα), το οποιο περαν του οτι ηταν σε αψογη κατασταση, ηταν εντελως "σπαρτιατικο". Δλδ τα παντα ηταν χειροκινητα, λιτα, χωρις ρολερ κλπ αλλα με ψηφιακες ενδειξεις οργανων. Επισης, ηταν και εξαιρετικα γρηγορο, με μεγαλη ιστιοφορια, συνθετικα πανια κλπ κλπ. Μαλιστα, λογω του οτι σχεδον παντα οταν βγαιναμε ειχε αρκετο αερα (παντα πανω απο 24 μιλια) πλεαμε με καλες ταχυτητες της ταξης των 8-9 μιλιων αλλα και με κλιση 30 μοιρων, δοκιμαζοντας τις ψυχικες μας δυνατοτητες (ιδιαιτερα προχτες την κυριακη, οπου βγηκαμε με το που επεσε το απαγορευτικο)
    Ο εκπαιδευτης μας, ο Χρηστος, ενας υπεροχος ανθρωπος, απλος, και κυριως μεταδοτικος. Η ζωη του ειναι η θαλασσα και αυτο το μετεδωσε και σε εμας. Στο σκαφος, τα καναμε ολα εμεις απο την στιγμη που μας τα εδειξε και καταλαβε οτι ειχαμε κατανοησει τι γινεται και για ποιον λογο. Μονο παραπονο που εχω ειναι οτι δεν καναμε χειρησμους στο λιμανι με το τιμονι και την μηχανη. Γιατι κατα τ΄άλλα, το δεσιμο το καναμε εμεις.
    Τελος, σηκωσαμε 2 φορες μπαλονι, και αισθανθηκαμε ολοι ομορφα βλεποντας το τεραστιο σημα του χορηγου του σκαφους (Mercedes-Benz) να φουσκωνει περήφανα μπροστα μας.
    Γενικοτερα ειχαμε ενα αγωνιστικο υφος, με γρηγορα τακ (κατω απο 10") και χαρακτηριστικο ειναι οτι καναμε εναν ατυπο αγωνα με το αγωνιστικο πληρωμα του Στρουτζα, οπου και τους περασαμε οντας ψυχωμενοι αλλα και αλανθαστοι! (ε καλα, βοηθησε και η κατασκευη του σκαφους λιγο... )
    Σε γενικες γραμμες, ειμαι υπερ-ευχαριστημενος απο την εμπειρια μου, νιωθω αρκετη αυτοπεποιθηση ως προς την ικανοτητα μου να παω ενα σκαφος απο το Α στο Β (στο δεσιμο ειμαι λιγακι ) και ειναι στις προτεραιωτητες μου το τμημα προχωρημενων με το καινουριο ετος

    Υ.Γ. Ευχαριστω Χρηστο!

  4. #74

    Προεπιλογή

    Είσαι από τους ΤΥΧΕΡΟΥΣ !!!!Αν και υπήρξαν και κάποιοι άλλοι πιο τυχεροί κάνοντας αρχαρίων με comet 41s!! Όσο για τον ΠΟΙΑΘ respect!!

  5. #75
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    ευχαριστω . Τι ειναι η μαισρα και τι το μανταρι ? θελω να κανω μαθηματα ιστιοπλοιας και εχω μαυρα μεσανυχτα.

  6. #76
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.059

    Προεπιλογή

    Καλως ορισες στην παρεα μας!! Οπως ειπε και ο Παναγιωτης, το μπαλονι ειναι ενα πανι με μεγαλα βαθη και 'τοποθετειται' στη πλωρη ενος ιστιοπλοικου σκαφους. Εχει δυο τυπους συμμετρικο και ασυμμετρο. Οπως επισης και διαφορετικα μεγεθη και διαφορετικα υλικα κατασκευης. Αναλογα με τον καιρο μπαινει πιο ελαφρυ και αλλωτε πιο βαρυ.

    Αν κοιταξεις σε προηγουμενα θεματα μπορεις να καταλαβεις τα βασικα περι ονοματολογιας ιστιοπλοικου σκαφους.

    Μαιστρα η' μεγιστη ειναι το βασικο κεντρικο πανι του σκαφους και τζενοα το μπροστινο πανι που ειναι φλατ σε σχεση με το μπαλονι, Χρησιμοποιειται δε για πλευσεις που ο ανεμος ειναι 0 εως 120-130 μοιρες...περιπου. Μανταρι ειναι το σχοινι που ανεβαζουμε τα πανια.

    Απο Μαρτιο ξεκινανε μαθηματα σε πολλες σχολες που κρατανε 2 μηνες. Αμα σε ενθουσιαζει η ιδεα θα δεις πολλες πληροφοριες σε θεματα παλιοτερα περι σχολων.

    Καλως ηρθες στην παρεα μας και παλι!
    Η ζωή είναι ωραία!!!!

  7. #77
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    το θεμα ειναι οτι εχω μππερδευτει λιγο ως πολυ θα ελεγα και δε μπορω να παρω αποφαση το ποια σχολη ειναι καλη ή μαλλον να το πω καλυτερα, ειναι η καλυτερη

  8. #78
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Aθήνα
    Μηνύματα
    152

    Προεπιλογή KΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ ...

    όπως λέει και η φίλη μου Ευρυδίκη. Πολύ καλή επιλογή να ασχοληθείς με την ιστιοπλοία αν το θέλεις τόσο πολύ.
    Αν ξεκινήσεις με τόσο ζήλο το άθλημα αυτό θα κολλήσεις όπως και όλοι εμείς !
    Για μένα δεν παίζει το "η καλύτερη σχολή" ... Εδώ παίζουν οι γνωριμίες, η ζωντανή διαφήμιση και φυσικά το marketing !
    Η επιλογή της σχολής εξαρτάται από σένα ... πολλοί ψάχνουν σχολή κοντά στο σπίτι ενώ για άλλους αυτό δεν είναι πρόβλημα. Υπάρχουν άπειρες και πολύ καλές σχολές. Εγώ π.χ. πέρασα από 2 διαφορετικές ΑΝΟΙΑΘ και ΠΟΙΑΘ ! Σε όλες μαθαίνεις τα ίδια πράγματα ίσως με διαφορετικό τρόπο. Οσον αφορά την θεωρία αλλά και την πρακτική που γίνεται μία φορά την εβδ. τα μαθήματα περιλαμβάνουν :
    • Ναυτιλία.
    • Τριμάρισμα πανιών (... και μπαλονιού που ρώταγες και σου εξήγησαν τα παιδιά)
    • Χειρισμοί στο λιμάνι.
    • Αγκυροβολία.
    • Πρόσδεση – Προδέτηση – Πρυμοδέτηση – Πλαγιοδέτηση.
    • Κανόνες ασφάλειας για ασφαλή πλεύση.
    • Μηχανή - Ηλεκτρονικά.
    • Έγγραφα σκάφους (Απόπλου - Κατάπλου)
    • Πληροφορίες για την ενοικίαση σκάφους. (ναυλοσύμφωνο, κατάσταση και εξοπλισμός σκάφους, κ.τ.λ.).
    Οι τιμές είναι πάνω-κάτω οι ίδιες όποια σχολή και αν επιλέξεις.
    Στην ιστοσελίδα της Επιτροπής Ανοιχτής Θαλάσσης θα βρείς μεταξύ άλλων και όλους τους Ομίλους Ανοικτής Θαλάσσης :
    http://www.offshore.org.gr/maingr.htm (βάλ'την στα αγαπημένα σου γιατί θα σου χρειασθεί μελλοντικά ... ).
    Καλή επιτυχία και ελπίζω να σε γνωρίσω στην επόμενη συνάντηση του φόρουμ μας
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blueseacat : 03-02-2010 στις 12:06
    [B][I][SIZE=3][COLOR=blue]... [/COLOR][/SIZE][/I][/B][SIGPIC][/SIGPIC] [B][I][SIZE=3][COLOR=blue]καλές όρτσες ...[/COLOR][/SIZE][/I][/B]

    [URL="http://www.incredimail.com/app/?tag=emoticon_click_me&lang=12&version=5853821&setup_id=12000007&aff_id=102&addon=IncrediMail&id=95202&guid=AD4202F0-F54B-44A5-A8EE-064D52CB2D6D"]
    [/URL]

  9. #79

    Προεπιλογή Πληροφορίες για τον ΝΟΤΚ

    Καλησπέρα σε όλους,

    ασχολούμαι εδώ και πολλά χρόνια με το windsurf (από το 1992), έχω μεγαλώσει σε ναυτική οικογένεια (τραβάω κουπί από τα 7), και αποφάσισα να ασχοληθώ και με την ιστιοπλοϊα.

    Τι έχετε να μου πείτε για τον ΝΟΤΚ; Είναι κοντά στο σπίτι μου και συνεπώς βολεύει πολύ γιατί ειδικά τις καθημερινές δεν έχω πολύ χρόνο.


    Ευχαριστώ

  10. #80

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από theostam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι έχετε να μου πείτε για τον ΝΟΤΚ;
    Είναι από τους ομίλους με ενεργή παρουσία στον ναυταθλητισμό. Επίσης, δίπλα ακριβώς είναι και ο ΣΕΑΝΑΤΚ, επίσης ενεργός όμιλος στην ανοικτή θάλασσα (σχολές και αγωνιστική δραστηριότητα).

    Αφού είσαι κοντά, πέρνα μια βόλτα και από τους δύο ομίλους για μια γνωριμία.

Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας