Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 81 έως 90 από 94

Θέμα: ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΣΧΟΛΩΝ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ

  1. #81
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    Στον νοτκ πηρα το διπλωμα μου ...και δεν μπορω να ειμαι αντοικημενικος !
    Για εμενα ειναι η σχολη μου ...και ο ομιλος μου .....
    Μονο καλες εμπηριες εχω ...αλλα εχει να κανει με την εμπηρια της ιστιοπλοιας και οχι με του ομιλου .Δεν μπορω να ξερω σε αλλους ομιλους τι γινεται !και αν εχουν καλητερη η οχι εκπαιδευση .
    Εγω θεωρω οτι εμαθα αρκετα ...αλλα οτι εχω και πολλα κενα .
    Φταιει τη συστημα εκπαιδευσης του συγκεκριμενου ομιλου ? η ετσι θα ειναι παντου ...
    Το σκαφος μας δεν ηταν ακριβος και το ποιο καλοσυντηρημενο αλλα αυτη η δυσκολια ηταν που μας εκανε λιγο καλητερους απο το να επερνα ενα σκαφος
    που να δουλευε ρολοι ...
    Παραδειγμα ο εργατης της αγκυρας δεν δουλευε στο down και ετσι καναμε αναποδα με εναν μπροστα να αμολαει με ταχερια και να ξεμπερδευει την καδενα οταν ακρυβως διπλα μας ενας αλλος ομιλος ο τιμονιερης εκανε το ιδιο με το χειρηστιριο στα χερακια του ΜΟΝΟΣ του ...
    Νταξ ΛΟΓΙΚΑ εμεις μπορουμε να το κανουμε ΚΑΙ με το χειρηστηριο ..οι αλλοι το κανουν οπως εμεις ...?
    Δεν παραλογιζομαι ...δεν ειναι λογικη αυτη ... αλλα σε μια αβαρια ...θα μου κατσει λιγο καλητερα που την ξερω !

    Στην δικια μου <<σεζον>> ειμασταν (στα θεωριτηκα μαθηματα) καμοια 70αρια ατομα ...και λεγαμε οτι ειμαστε και μπολικοι ....
    για αλλους ομιλους ειναι μαλλον και κακια σεζον ...
    απο την δικια μου ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑ πολυ μικρη πειρα πραγματικα ειμασταν μπολικοι ...τωρα σε ομιλους με τριψιφιο αριθμο ανα ταξη ...δεν ξερω τι γινεται

    Ολοι ειναι φιλικοτατοι με ΞΕΚΑΘΑΡΟ βιτσιο για την θαλασσα ...και εχουν και ενα κολημα παραπανω στην αγωνιστικη ιστιπλοια αλλα τι να τους κανεις ?
    ΟΠΣΔΗΠΟΤΕ ομως και ανεπηφυλακτα ...οταν και αν πας στον νοτκ ....
    να ζυτησεις στο σκαφος να ειναι εκπαιδευτης σου ο <<αχρηστος>> ...καλα εσυ ζητα τον Κο Γιαννη ....αλλα στο αχρηστος θα καταλαβουν αμεσως ποιον θες !!Τρελο ατομο τρελες γνωσεις απηθανος χαβαλες ΠΟΛΥ ΡΟΚ ατομο ...και απο τους λιγους ανθρωπους που μπορω αν πω οτι ηταν μεγαλη μου τιμη να γνωρισω ...και μονο για αυτον ...μπορω να πω οτι αξιζει ο ομιλος τρελα !

    Αν πας εκει το πιθανοτερο ειναι να μηλισεις με τον κυριο Σταυρο για τα θεματα της εγραφης σου ...δωσε του χαιρετησματα απο τον Βαγγελη το σουργελο ....(ειχε κρατησει το δικο μου διαγωνισμα και γελαγε με τον τροπο των απαντησεων μου..)

    Βασικα ιστιοπλοια θα κανεις ....σιγα μην περασεις ασχημα !
    [url]http://www.zeitgeistmovie.com/[/url]

    [url]http://www.zeitgeistgreece.gr/[/url]

  2. #82
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Καλά, και στις άλλες σχολές, πάνω κάτω τα ίδια παίζουν.

    Το θέμα είναι να ξεκινήσεις σε μια σχολή να μάθεις τα βασικά και να δεις αν σου αρέσει τελικά η ιστιοπλοΐα.

    Τα υπόλοιπα θα τα μάθεις με τον καιρό στην πράξη.

  3. #83

    Προεπιλογή ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΙΣΤΙΟΠΛΟΟΣ

    Ξαπλωμένος στο σπιράγιο με το φεγγάρι ψηλά, ακούγοντας το Σταυρό του Νότου. Σκέψεις και συναισθήματα που δεν μπορούν να περιγραφούν με λόγια.......
    Ένα 10ημερο ιστιοπλοϊκό ταξίδι πέρσι στη Λήμνο-Σμύρνη-Αϊβαλί έγινε αιτία και ξεκινώ σε δύο μέρες μαθήματα ιστιοπλοϊας Ανοιχτής Θαλάσσης, στον Ναυτικό Όμιλο Θεσ/νίκης.
    Δεν κρατιέμαι μάλιστα κι εδώ ένα μήνα αγόρασα ένα βιβλίο "ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ ΚΑΙ ΝΑΥΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ" του Π. ΣΤΡΟΥΖΑ και άρχισα να διαβάζω απο μόνος μου για να έχω μια πρώτη ιδέα μόλις πρωτοπάω.
    Μόλις περάσει λίγος καιρός θα μοιραστώ μαζί σας τις εμπειρίες μου.
    Σας ευχαριστώ που μπορώ και μοιράζομαι μαζί σας κάποιες σκέψεις μου.
    Ένας νέος τρελαμένος με την ιστιοπλοϊα, αν και είμαι 56 ετών!!!!!!!

  4. #84
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Καλώς ήρθατε στην παρέα μας φίλε ARGYTEO (δεν είναι κακό να μας πείτε το μικρό σας όνομα, κάνει τον διάλογο πιο φιλικό) και καλή επιτυχία με το δίπλωμα Ανοιχτής Θαλάσσης.
    Όσο για την ηλικία, να σκέφτεστε ότι τουλάχιστον μέχρι τα 100 έχετε άλλα 46 χρόνια για να ταξιδέψετε με ιστιοπλοϊκό σε απέραντες θάλασσες, δεν είναι και λίγα.
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  5. #85

    Προεπιλογή NOK

    Ποια η γνώμη σας για το ναυτικό όμιλο καλαμακίου;

  6. #86

    Προεπιλογή

    Προφανώς ο καθένας θα παινέψει την σχολή που διάλεξε να πάει - εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων. :roll:

    Χωρίς λοιπόν να αποτελώ εξαίρεση μπορώ να πώ ότι είμαι πλήρως ικανοποιημένος από τον Ναυτικό Ομιλο Παλαιού Φαλήρου και την σχολή του Κ.Μάνθου.

    Οχι μόνο δεν δισταζει να βάλει στα ανοιχτά τα σκαφη του με αρκετό αέρα - ενώ άλλες σχολές κάνουν ασκήσεις πορείας στα θρανία όταν έχει αέρα - αλλά ο ίδιος και οι υπόλοιποι εκπαιδευτές έχουν και την εμπειρία και την διάθεση και την μεταδοτικότητα που χρειάζεται για να αποκομμίσει ο κάθε μαθητευόμενος τα μέγιστα από το συγκεκριμένο προγραμμα μαθημάτων.

    Σε σχέση με τα θεωρητικά μαθήματα, και slides χρησιμοποιούνται και πολύ καλό το βιβλίο που δίδεται και οι διαφορετικοί εκπαιδευτές έχουν όλοι εξειδίκευση στον τομέα τους - και φαίνεται. :wink:

    Και αυτά δεν τα λέω μόνο εγώ και οι συμμαθητές μου αλλά και εκπαιδευτές άλλων σχολών της Αττικής...

    Ένας wanna-be ιστιοπλόος,
    Γιώργος Η.

  7. #87

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από cataman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς ήρθατε στην παρέα μας φίλε ARGYTEO (δεν είναι κακό να μας πείτε το μικρό σας όνομα, κάνει τον διάλογο πιο φιλικό) και καλή επιτυχία με το δίπλωμα Ανοιχτής Θαλάσσης.
    Όσο για την ηλικία, να σκέφτεστε ότι τουλάχιστον μέχρι τα 100 έχετε άλλα 46 χρόνια για να ταξιδέψετε με ιστιοπλοϊκό σε απέραντες θάλασσες, δεν είναι και λίγα.
    Το όνομα μου είναι Θόδωρος ή κάπτεν Νέμο όπως πειραζόμαστε μεταξύ μας!

  8. #88

    Προεπιλογή sos!!!ΕΡΩΤΑΣ

    Ο λόγος που εκπέμπω sos είναι ότι είμαι πολύ νέος στον χώρο(βασικά μόνο μια βόλτα έχω πάει με ιστιοφόρο πριν ένα χρόνο).Αυτό όμως αρκούσε για ερωτευτώ τον θαυμαστό κόσμο της ιστιοπλοΐας!!!Οπότε και αποφάσισα να βγάλω το δίπλωμα σε κάποια σχολή.Αυτός είναι και ο λόγος που ζητάω και τη γνώμη σας,βρίσκομαι στο Ηράκλειο Κρήτης και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια καλή σχολή ιστιοπλοΐας που να σε εκπαιδεύει ουσιαστικά και σωστά,που να έχετε ακούσει ή και να έχετε οι ίδιοι προσωπική εμπειρία διότι είμαι φοιτητής και όπως καταλαβαίνετε δεν θα ήθελα να πληρώσω τα 360 ευρώ που μου ζήτησαν και να μην έχω μάθει τίποτα!!!!Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

  9. #89
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Εκείνο που έχω να σε συμβουλέψω δεν είναι συγκεκριμένη σχολή, αλλά πριν παρακολουθήσεις μαθήματα για δίπλωμα (υποθέτω κυβερνήτη) να διερευνήσεις τις δυνατότητες συμμετοχής σου ως μέλους πληρώματος σε ιστιοπλοϊκό στο πλαίσιο θαλάσσιων εκδρομών. Στη θάλασσα μετράει η πείρα και οι γνώσεις, όχι οι σπουδές και τα διπλώματα. Πιστεύω ότι τα μαθήματα γίνονται ευκολότερα κατανοητά και το περιεχόμενό τους αφομοιώνεται ταχύτερα από κάποιον που μπορεί να συνδέσει τη διδασκόμενη θεωρία με όσα έχει βιώσει. Αν πας στα μαθήματα τελείως άσχετος, θα τα ξεχάσεις όλα πριν καλά-καλά τ΄ακούσεις ... ¶σε που η ορολογία θα σου φανεί "αλαμπουρνέζικα"!

  10. #90

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ μαζί σου στο θέμα της εμπειρίας αλλά από κάπου πρέπει να αρχίσω και υπέθεσα ότι το να πάω σε κάποια σχολή είναι η σωστότερη κίνηση.Δεν έχω ψευδαισθήσεις ότι έχοντας το δίπλωμα του κυβερνήτη θα έχω την κατάλληλη εμπειρία να οργώσω τις θάλασσες προς Θεού!Αυτό που ζήτησα ουσιαστικά είναι αν μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιες συστάσεις για το που θα απευθυνθώ συγκεκριμένα στο Ηράκλειο που βρίσκομαι έτσι ώστε να αρχίσω σωστά ιστιοπλοΐα!

Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας