Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 94

Θέμα: ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΣΧΟΛΩΝ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ

  1. #1
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.059

    Προεπιλογή ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΣΧΟΛΩΝ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ

    O καθενας θα μπορει να σχολιασει την αποψη του για θετικα ή αρνητικα πραγματα που παρατηρει στις σχολες και ισως συμβαλλουμε ελαχιστα, αν οχι και αρκετα, σε κατι καλυτερο γενικα!!

  2. #2

    Προεπιλογή

    Αντε ας κανω την αρχη εγω με το θαψιμο :P

    Στον ΝΟΕ κανει μαθημα ισως ο καλυτερος καθηγητης θεωριας.Απιστευτες γνωσεις και 3ωρο μαθημα που δε σε κουραζει σε καμια στιγμη.Μειον ειναι η σχετικα παλαια αιθουσα του ΝΟΕ που δε σε προδιαθετει για ευχαριστη παρακολουθηση.Τα πρακτικα μαθηματα του ΝΟΕ επιεικως ειναι απαραδεκτα...Εχω κανει σχεδον με ολους τους πρακτικους και μπορω να πω οτι πασχουν κατα πολυ απο τους αντιστοιχους του ΠΟΙΑΘ.Παντως στον ΝΟΕ μαθαμε αρκετα καλα παρα πολλες ταβερνες σε Σαλαμινα και Αιγινα :P....Αρχαριοι στο ΝΟΕ για παραδειγμα,δε μαθαμε καν να σηκωνουμε μπαλονι.....Ουτε μια φορα...Καλα μη μιλησω για τιμονεμα που το βλεπαμε απο μακρυα...

    O ΠΟΙΑΘ απο την αλλη εχει αρτιες εγκαταστασεις και πολλα θεωρητικα βοηθηματα.Αν και τα θεωρητικα του πασχουν λιγο.Τουλαχιστον στο τμημα προχωρημενων...Θεωρω οτι θεωρητικα εμαθα περισσοτερα στον ΝΟΕ αν και ημουν στους αρχαριους.Το μεγαλο συν ομως στον ΠΟΙΑΘ ειναι τα πρακτικα του μαθηματα.Αρκετοι κυβερνητες των αρχαριων αλλα και ο ενας των προχωρημενων εχουν μερακι και φοβερη διαθεση να σε μαθουν.Τα πρακτικ α μαθηματα ηταν απλα αψογα.Με περασμα απο ολες τις θεσεις του σκαφους,με σκληρη προπονηση αλλα και τον χαβαλε του οποτε χρειαζοταν.Αφηστε που το ωραριο δεν ηταν δεσμευτικο.Υποτιθεται οτι επρεπε να γυρναμε και να δενουμε στις 6 το απογευμα αλλα πολλες φορες το μαθημα κραταγε και 2 και 3 ωρες παραπανω.Μονο και μονο ο κυβερνητης δηλαδη σε προδιαθετε να τα δωσεις ολα.

    Αυτα τα ολιγα απο εμενα και περιμενω να δω και αλλες αποψεις για τις σχολες.Ισως ετσι βγει ενα πορισμα για οσους θελουν να αρχισουν ιστιοπλοια και να προχωρησουν στην καταλληλη επιλογη σχολης.

  3. #3
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή σχολές και καπετάνιοι ..

    Ας δευτερώσω εγώ φίλε sailingsloth για να μην αισθάνεσαι άσχημα.

    Κατ' αρχήν να πώ ότι δεν θεωρώ τα σχόλια αυτά θάψιμο, άλλωστε πάντα κάποιος έχει το δικαίωμα να κρίνει εάν είναι βάσιμα και καλοπροαίρετα.

    Γνωρίζοντας τους περισσότερους από τους δασκάλους και τις σχολές του Σαρωνικού, έστω και σαν απλός παρατηρητής στα λιμάνια και στους αγώνες, αλλά και το πρόγραμμα και τη λειτουργία των σχολών, έχω να σημειώσω ότι η προσωπικότητα του εκπαιδευτή on board είναι το 90% της ανταποδοτικότητας μιας σχολής.
    Οι επισημάνσεις του sailingsloth είναι απόλυτα σωστές. Κριτήριο για την σωστή αξιολόγηση ενός εκπαιδευτή/σχολής είναι
    • το μεράκι και η προσωπικότητα του καπετάνιου,
    • ο πραγματικός χρόνος εκπαίδευσης χωρίς ταβέρνες και άλλα γραφικά. (αυτά μπορούν να κανονίζονται σε χρόνο εκτός εκπαίδευσης)
    • Η δυνατότητα για όλους να εργαστούν σε όλες τις θέσεις
    • η έμφαση σε χειρισμούς εντός λιμένα (αυτό είναι αρνητικό σχεδόν για όλες τις σχολές)
    • η νοοτροπία περί ναυτοσύνης γενικά
    Σε δεύτερη μοίρα, αλλά όχι χωρίς αξιολόγηση, πρέπει να μπούν η οργάνωση και θεωρητική υποστήριξη. Ο στόχος εδώ είναι οι βασικές γνώσεις και οι πηγές για αυτούς που ενδιαφέρονται να διαβάσουν περισσότερα.

    Η ουσιαστική αξιολόγηση των αποκτηθέντων γνώσεων είναι ανύπαρκτη σε όλες τις σχολές, γεγονός που οδηγεί στο συμπέρασμα ότι πάσχει ολόκληρο το σύστημα στο σημείο αυτό. Σχετικά έχουν γίνει αναφορές και σε άλλα σημεία στο φόρουμ και ελπίζω κάποια μέρα να δούμε ένα πιο μοντέρνο θεσμικό πλαίσιο.

    Συμπερασματικά και αποφεύγοντας να κάνω κρίση για σχολές ή ανθρώπους, ενδιαφερθείτε να μάθετε με ποιό δάσκαλο θα κάνετε μάθημα και τι έχετε ακούσει για αυτόν. Σε δεύτερο στάδιο ζητήστε από τη σχολή να μπείτε στο τμήμα του και προχωρήστε στο να γνωρίσετε τον κόσμο των πλεύσεων μέσα από τα λόγια του. Κάποιοι θα μπείτε σιγά σιγά στον κόσμο αυτό.

  4. #4
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Κηφισιά,Αθήνα
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή

    Συμπληρώνοντας με την πολύ μικρή εμπειρία (δηλαδή καθόλου) απο μία και μόνο σχολή και έχοντας περάσει απο όλους τους πρακτικούς εκπαιδευτές για διάφορους λόγους έχω να επισημάνω τα εξής.
    Δεν φτάνει η καλή διάθεση των εκπαιδευτών για την καλή εντριβή στον υπέροχο κόσμο της ιστιοπλοΐας απαιτείται και προσωπική προσπάθεια μιας και η επιλογή είναι δική μας.
    Η προσωπική επιλογή της συγκεκριμένης σχολής (ΙΟΠ) είχε να κάνει με το σύνολο των εκπαιδευτικών ωρών και τις ημέρες που γίνονταν τα μαθήματα για να με εξυπηρετεί στα ωράρια εργασίας μου.
    Η τελική κρίση θα είναι όταν θα μπορώ μέσα απο αυτά που έχω πάρει θεωρητικά και πρακτικά να έχω αποκτήσει όχι μόνο την θεωρητική και την λίγη πρακτική γνώση αλλά και την αυτοπεποίθηση οτι θα μπορώ να πάρω ένα σκάφος στα χέρια μου.
    Το θέμα πρακτικής στο λιμάνι είναι πράγματι "μαυρη τρύπα" και εκεί θα πρέπει να βελτιωθεί η συγκεκριμένη σχολή.
    Εκεί που πάντα θα επιμένω είναι στο "συν Αθηνά και χείρα κίνει" γιατί τίποτε δεν μαθαίνεται αν δεν το θέλουμε κι εμείς.

  5. #5
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Κάποιες γρήγορες απαντήσεις..

    Απ` όσο γνωρίζω μπαλόνι δεν σηκώνεται σε καμία σχόλή αρχαρίων, εκτός αν είναι κάπως πιο προχωρημένα τα πράγματα.

    Βρε παιδιά η αίθουσα του ΝΟΕ έχει και μια τεράστια ιστορία, εγω θα το θεωρούσα μεγάλο γεγονός να εκπαιδευόμουν εκεί μέσα, δυστυχώς μόνο σε απονομές έχω πάει.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  6. #6

    Προεπιλογή

    Και βεβαια εχει πολυ μεγαλη ιστορια!Δεν το αμφισβητει κανεις αυτο.Αλλα αυτο απο μονο του αρκει για να σε προδιαθεσει θετικα?Δε νομιζω.Απλα αναφερθηκα στη λειτουργικοτητα του πραγματος.Και επισης ειπα οτι ο καθηγητης θεωριας του ΝΟΕ ειναι απλα απιστευτος με τρομερες γνωσεις και διαθεση να σε μαθει.Αλλα οπως ολοι γνωριζουμε η πρακτικη εξασκηση μετραει...

  7. #7
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Κηφισιά,Αθήνα
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Asterias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιες γρήγορες απαντήσεις..

    Απ` όσο γνωρίζω μπαλόνι δεν σηκώνεται σε καμία σχόλή αρχαρίων, εκτός αν είναι κάπως πιο προχωρημένα τα πράγματα.
    Εμείς μπαλόνι σηκώσαμε και μάλιστα 2 διαφορετικα (το ένα ασύμετρο) χωρίς να είναι προχωρημένο τμήμα και αλλαγές πανιών κάναμε (τζένοας) λόγω αέρα, και ότι άλλο απαιτείται σ'αυτό δεν έχω παράπονο στο μόνο που δέν έγινε ουσιαστική εκπαίδευση ήταν στους χειρισμούς στο λιμάνι κάτι που το θεωρώ το ίδιο πολύ σημαντικό γιατί με τα πανιά κουτσά στραβά θα πάει το σκάφος....δεν θα μείνεις όμως μόνιμα έξω κάποια στιγμή πρέπει να γυρίσεις.

  8. #8

    Προεπιλογή

    Και στον ΠΟΙΑΘ οι αρχαριοι σηκωσανε μπαλονι.

  9. #9
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Αν τύχατε σε σχολή που σήκωσε μπαλόνι έστω και λίγες φορές, είστε τυχεροί, εγώ γνωρίζω πως οι περισσότεροι φοβούνται την πιθανή καταστροφή του και το αποφεύγουν.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  10. #10
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω ότι το μπαλόνι είναι τόσο σημαντικό σε μια σχολή αρχαρίων. Το σκάφος μπορεί να πάει σε όλες τις πλεύσεις και χωρίς το μπαλόνι και επιπλέον αν νοικιάσεις σκάφος, πολύ σπάνια θα σου δώσουν μπαλόνι και αυτό θα στο χρεώσουν και έξτρα.

    Για μένα είναι πολύ πιο σημαντικό οι χειρισμοί στο λιμάνι που τουλάχιστον όταν έκανα εγώ τα μαθήματα στον ΙΟΠ (2004), δεν έμεινα ικανοποιημένος σε αυτόν τον τομέα.

    Μια άλλη παρατήρηση που έχω να κάνω για τον τότε ΙΟΠ (και λέω τότε γιατί ξέρω ότι εδώ και κανένα χρόνο έχουν αλλάξει πολλά πράγματα στον ΙΟΠ οπότε δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα) ήταν ότι μας είχαν μοιράσει αρχικά κάτι σημειώσεις. Θα έβρισκα λοιπόν λογικό, οι σημειώσεις, τα θεωρητικά μαθήματα και τα πρακτικά μαθήματα να ήταν συντονισμένα. Δηλαδή να μας έκαναν μία μέρα στη θεωρία ένα κεφάλαιο από τις σημειώσεις και στο πρακτικό μάθημα να μας έδειχναν τα ίδια από την πρακτική τους πλευρά. Αυτό όμως δεν γινόταν, άλλη ήταν η δομή των σημειώσεων, άλλα μας έλεγαν στα θεωρητικά και άλλα στα πρακτικά. Και είναι κρίμα γιατί θεωρώ ότι και στα θεωρητικά και στα πρακτικά, οι δάσκαλοι που είχα ήταν πολύ καλοί. Αν υπήρχε συντονισμός μεταξύ τους, πιστεύω ότι το αποτέλεσμα θα ήταν αρκετά καλύτερο.

Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας