Σελίδα 2 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 94

Θέμα: ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΣΧΟΛΩΝ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ

  1. #11
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.059

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Alkis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μένα είναι πολύ πιο σημαντικό οι χειρισμοί στο λιμάνι που τουλάχιστον όταν έκανα εγώ τα μαθήματα στον ΙΟΠ (2004), δεν έμεινα ικανοποιημένος σε αυτόν τον τομέα.
    Παρατηρω τελικα οτι ο καθηγητης παιζει πολυ σημαντικο ρολο....
    Εγω ειμαι σειρα 109η. Εκανα μπαλονι και καναμε και αγκυροβολια μια μερα ολοκληρη μονο αυτο. Με το ALTER EGO.
    Τα πρωτα μαθηματα για το διπλωμα δυστυχως ειναι για να παρεις μια γευση και να συνεχισεις μετα...
    Η σχολη πραγματι εχει αλλαξει και πιστευω ως προς το καλυτερο...Πιο συντονισμενα και οργανωμενα τα πραγματα. Θα χαρω να σε δω σε καμια απο τις συναντησεις που κανουμε αραια και που στον ΙΟΠ. Αν ειναι στειλε μου πληροφοριες που ησουν και με ποιους. Σε pm.

  2. #12
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Ας αναφερω και εγω δυο πραγματα για την σχολη του ΙΟΒΑΘ (Βολος). Γενικα πολυ καλη σχολη.σηκωσαμε δυο φορες μπαλονι και ολοι οι μαθητες περασαν απο ολες τις θεσεις.Αν και καναμε και πλαγιοδετηση με πανια και χωρις μηχανη,στα δεσιματα ολοι εχουμε κενα,καθως καναμε απο 2 πρυμνοδετησεις και κανα 3 πλαγιοδετησεις ο καθενας.Λαθη δεν εγιναν και ο δασκαλος το εκανε να δειχνει απλο,απλα δεν νοιωθω ετοιμος να δεσω ενα σκαφος μονος χωρις να εχω αγχος.Θεωρητικο μαθημα στα γραφεια εγινε μονο ενα(ναυτιλια).Τα υπολοιπα θεωρητικα γινονταν πανω στο σκαφος, αναλογα με το τι συναντουσαμε στην βολτα μας.Πιστευω πως δεν κανουνε πολλα δεσιματα ωστε να μειωσουν τις πιθανοτητες να γινει καποια ζημια στο σκαφος.
    "γιε μου που πας;" μανα θα παω στα καραβια...
    [URL="http://www.sailman.gr/"]http://www.sailman.gr[/URL]

  3. #13
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Πρέπει να περάσουν χρόνια, και πάλι έχεις το άγχος σου κάθε φορά που δένεις σε ένα λιμάνι...

    2-3 πλαγιοδετήσεις ο καθένας(!!!), 2-3 πρυμνοδετήσεις και μια πλαγοδέτηση με πανιά (για την εμπειρία) ακούγεται υπερβολικά καλό για μια σχολή... Μπράβο τους!!!

    Μακάρι να το κάνανε όλοι...

    Σημαντικό επίσης είναι το αρόδο... Πόσοι μας μαθαίνουν πόση άγκυρα πρέπει να ρίξουμε σε κάποιον κόλπο, πως διαλέγουμε που και πως θα ρίξουμε πρυμάτσα και σε ποιές περιπτώσεις να την αποφεύγουμε κλπ???

    Σε ποιά σχολή μαθαίνουμε τι θα κάνουμε για να ξεμπλέξουμε τις άγκυρες, όταν μπερδευτούν σε ένα λιμάνι?

    Το τριμαρισμα των πανιών είναι η λεπτομέρεια.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  4. #14
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Κηφισιά,Αθήνα
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mangos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να περάσουν χρόνια, και πάλι έχεις το άγχος σου κάθε φορά που δένεις σε ένα λιμάνι...


    Σημαντικό επίσης είναι το αρόδο... Πόσοι μας μαθαίνουν πόση άγκυρα πρέπει να ρίξουμε σε κάποιον κόλπο, πως διαλέγουμε που και πως θα ρίξουμε πρυμάτσα και σε ποιές περιπτώσεις να την αποφεύγουμε κλπ???

    Aυτό το κάναμε αρκετές φορες...αλλά οι ελλέιψεις παραμένουν και είναι σημαντικές.
    Θα αργήσουν οι σχολές να καλύπτουν όλο το φάσμα των αναγκών ενός σκάφους.

  5. #15
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    πειραια
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Βασικος παραγοντας στην εκπαιδευση,ειναι και το τι ''ειδους'' μαθητες εχει το καθε πληρωμα.Και για να γινω ποιο σαφης,εξαρταται απο τους λογους που ερχεται ο καθενας και γραφεται σε καποια σχολη.Αν η πλειοψηφια των μαθητων ηρθε απο μερακι για το αθλημα,τοτε ειναι πολυ πιο ευκολο για τον δασκαλο να μεταδωσει τις γνωσεις του,σε ατομα που θελουν να μαθουν.Φυσικα σε αυτην την περιπτωση,η εκπαιδευση επεκτεινεται και σε πιο εξεικευμενα,αλλα απαραιτητα θεματα,που θα τα βρουμε μπροστα μας.Στην αλλη περιπτωση πλειοψηφιας των ''χαβαλεδων'' μαθητων,που ηρθαν γιατι,ειτε τους εστειλαν για να εχει η παρεα το 2ο ''χαρτι'',ειτε επειδη παρακολουθει μαθηματα το ''αμορε'',και την βγαζουν αραχτοι στο καταστρωμα,τοτε την εβαψαμε εις χρωμα μελανον!!Καλυτερα να αλλαξεις τμημα,ακομα και σχολη.Με αλλα λογια,βασικο ρολο παιζει και η συμμετοχη των μαθητων στην εκπαιδευση.
    [FONT=Century Gothic][SIZE=4]αυριο θα ειν'αργα....!!!! [/SIZE][/FONT]

  6. #16
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Κηφισιά,Αθήνα
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από [email protected] Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικος παραγοντας στην εκπαιδευση,ειναι και το τι ''ειδους'' μαθητες εχει το καθε πληρωμα.Και για να γινω ποιο σαφης,εξαρταται απο τους λογους που ερχεται ο καθενας και γραφεται σε καποια σχολη.Αν η πλειοψηφια των μαθητων ηρθε απο μερακι για το αθλημα,τοτε ειναι πολυ πιο ευκολο για τον δασκαλο να μεταδωσει τις γνωσεις του,σε ατομα που θελουν να μαθουν.Φυσικα σε αυτην την περιπτωση,η εκπαιδευση επεκτεινεται και σε πιο εξεικευμενα,αλλα απαραιτητα θεματα,που θα τα βρουμε μπροστα μας.Στην αλλη περιπτωση πλειοψηφιας των ''χαβαλεδων'' μαθητων,που ηρθαν γιατι,ειτε τους εστειλαν για να εχει η παρεα το 2ο ''χαρτι'',ειτε επειδη παρακολουθει μαθηματα το ''αμορε'',και την βγαζουν αραχτοι στο καταστρωμα,τοτε την εβαψαμε εις χρωμα μελανον!!Καλυτερα να αλλαξεις τμημα,ακομα και σχολη.Με αλλα λογια,βασικο ρολο παιζει και η συμμετοχη των μαθητων στην εκπαιδευση.

    Γι αυτό υπάρχουν και τα προχωρημένα τμήματα...συνήθως τα "αμόρε" και οι "χαβαλέδες" δεν ακολουθούν σ'αυτό το επίπεδο κι έτσι η εκπαίδευση γίνεται πιό ουσιαστική και πάντα συναρτήσει του καλού εκπαιδευτή.

  7. #17
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Κηφισιά,Αθήνα
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή

    Αλήθεια...ξέρει κάποιος αν έχει κοπεί μαθητής απο το τμήμα αρχαρίων οποιασδήποτε σχολής;
    Ρωτώντας δεν βρήκα να έχει κοπεί κανένας. Γιατί αραγε;

  8. Προεπιλογή ποιαθ

    στον ποιαθ κοβονται χαλαροτατα και ξερω και ατομα, βεβαια εχουν τη δυνατοτητα να ξαναδωσουν χωρις να ξαναπαρακολουθησουν.....

  9. #19
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vas Εμφάνιση μηνυμάτων
    στον ποιαθ κοβονται χαλαροτατα και ξερω και ατομα, βεβαια εχουν τη δυνατοτητα να ξαναδωσουν χωρις να ξαναπαρακολουθησουν.....
    πράγμα το οποίο σημαίνει ότι κόβονται γιατί δεν διάβασαν πέντε αράδες για να απαντήσουν σωστά σε γραπτή εξέταση.
    Δεν είναι εκεί η ουσία, από τη βασική διαδικασία εκπαίδευσης, δηλαδή επάνω στο σκάφος, ποιός κόβεται ? Το να ξαναδώσω χωρίς να παρακολουθήσω σημαίνει ότι από το στάδιο πρακτικής εκπαίδευσης δεν κόβεται κανείς.
    Είμαι ο πρώτος υπέρμαχος του διαβάσματος, ακόμα διαβάζω και ελπίζω να μην σταματήσω ποτέ. Αλλά αυτό που λείπει είναι η ουσιαστική πρακτική εκπαίδευση, η οποία βέβαια, ας μην γελιόμαστε, κοστίζει. Απλά, ανεξάρτητα από κόστος θα έπρεπε να υπάρχει ουσιώδης αύξηση του χρόνου εκπαίδευσης και πιστοποίηση (όχι σαν την αντίστοιχη του λιμενικού) ελάχιστων ικανοτήτων.

  10. Προεπιλογή

    συμφωνω μαζι σου απολυτα, το σχόλιο ηταν μονο για το αν υπαρχει κομμενος. Για τα διπλωματα εχω εκφρασει τις αποψεις μου σε αλλο thread...
    τι να λεμε....Διπλωμα τυπου yachtmaster εχουμε??

Σελίδα 2 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας