Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 94

Θέμα: ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΣΧΟΛΩΝ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ

  1. #21

    Προεπιλογή

    Ναυτικός Όμιλος Γαζίου στο Ηράκλειο Κρήτης. Αποτελεί τον ένα απο τους δύο όμιλους στο Ηράκλειο και τον προτίμησα αρχικά λόγο του εντατικού τμήματος που δημιούργησε μέσα στο καλοκαίρι. Τελικά αποδείχτηκε πολύ καλή επιλογή καθώς ο δάσκαλος ήταν πολύ καλός και μεταδοτικός. Σηκώσαμε μπαλόνι στο εκπαιδευτικό διήμερο ταξίδι, κάναμε νυχτερινή πλεύση ( αλήθεια γιατί να ταξιδεύεις βράδυ αν δεν υπάρχει πραγματική ανάγκη;;; ) κάναμε όλο το τμήμα πρυμνοδετήσεις και πλαγιοδετήσεις, μανούβρες στο λιμάνι Ηρακλείου και γενικότερα διδαχθήκαμε Ναυτιλία, μετεωρολογία, Σωστικά, Πρώτες βοήθειες κτλ κτλ κτλ . Η αλήθεια είναι ότι δόθηκε πάρα πολύ μεγάλη σημασία στο σωστό τριμάρισμα των πανιών, πράγμα που κούρασε σε κάποια φάση αλλά έχει την πλάκα του!! "Μηχανοτζένοα" δεν χρησιμοποιούσαμε ποτέ!!! Γενικότερα σαν απόφθευγμα βασικά κόλησα άγρια με την Ιστιοπλοϊα οπότε μάλλον αυτό είναι το σημαντικό

  2. #22
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Γιατί να ταξιδεύεις βράδυ?

    Πρώτον γιατί το βράδυ δεν σε τρώει ο ήλιος, δεύτερον γιατί πολλές φορές μόνο βράδυ είναι βατός ο καιρός (πχ όταν πιάσουν Μελτέμια), τρίτον γιατί είναι πολύ όμορφο να ταξιδεύεις βράδυ, τέταρτον γιατί όταν το ταξίδι κρατάει πάνω από κάποιες ώρες θέλεις δεν θέλεις θα σε πιάσει και το βράδυ(!!!), πέμπτον γιατί μπορείς να περάσεις την μέρα σου σε έναν όμορφο κόλπο οπότε το βράδυ να ταξιδέψεις πίσω στο λιμάνι, έκτον γιατί μπορεί να πιάσει καιρός, και να γίνεται χαμός στο λιμάνι που είσαι, οπότε να πρέπει να φύγεις και να πας αλλού μέσα στην μαύρη και άγρια νύχτα...

    θέλεις και άλλους λόγους?
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  3. #23
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.059

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από SV1CDM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια...ξέρει κάποιος αν έχει κοπεί μαθητής απο το τμήμα αρχαρίων οποιασδήποτε σχολής;
    Ρωτώντας δεν βρήκα να έχει κοπεί κανένας. Γιατί αραγε;
    Σε αυτο κανεις λαθος. Απο την δικη μου ομαδα στο σκαφος ειχαν κοπει 2 ατομα. Και ξαναδωσαν την επομενη φορα. Ομιλος ΙΟΠ.

  4. #24
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.059

    Προεπιλογή

    Η αποψη μου παραμενει η ιδια. Δηλ. σου δινουν μια γευση στο αν σου αρεσει ή οχι. Αν ναι συνεχιζεις. Αν εισαι ψωνιο λες σε ολους οτι εισαι skipper και ειναι ψαρωτικο...Αν ενδιαφερεσαι το ψαχνεις και κρατας επαφη χωρις να λες πολλα. Αλλωστε σε 8 μαθηματα τι να πρωτοκανεις? Το καλυτερο θα ηταν να γινοντουσαν οι εξετασεις οπως στο αυτοκινητο. Και πρακτικη και θεωρια.

  5. #25
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Κηφισιά,Αθήνα
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ευρυδικη Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτο κανεις λαθος. Απο την δικη μου ομαδα στο σκαφος ειχαν κοπει 2 ατομα. Και ξαναδωσαν την επομενη φορα. Ομιλος ΙΟΠ.
    Δεν ήμουν κατηγορηματικός...γι'αυτό και έθεσα την ερώτηση

  6. #26
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Κηφισιά,Αθήνα
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ευρυδικη Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αποψη μου παραμενει η ιδια. Δηλ. σου δινουν μια γευση στο αν σου αρεσει ή οχι. Αν ναι συνεχιζεις. Αν εισαι ψωνιο λες σε ολους οτι εισαι skipper και ειναι ψαρωτικο...Αν ενδιαφερεσαι το ψαχνεις και κρατας επαφη χωρις να λες πολλα. Αλλωστε σε 8 μαθηματα τι να πρωτοκανεις? Το καλυτερο θα ηταν να γινοντουσαν οι εξετασεις οπως στο αυτοκινητο. Και πρακτικη και θεωρια.
    Δεν θα διαφωνήσω...αλλά σκέψου τα ψώνια με σκάφος αφού διαθέτουν το ανάλογο χαρτί και επειδή σίγουρα τα 8 μαθήματα δεν αρκούν συνεχίζω στο επόμενο επίπεδο και με τον ίδιο εκπαιδευτη και σκάφος...(ελπίζω)
    Στον ΙΟΠ γίνεται και πρακτική εξέταση.Δεν ξέρω αν δεν υπήρχε τα προηγούμενα χρόνια.

  7. #27

    Προεπιλογή

    Για να μην μουρμουράμε η δουλεια που κανουν οι σχολες σχετικα με τον χρονο και τα χρηματα ειναι αθλος .
    προσοπικα πιστευω οτι οι περισοτεροι συλογοι το κανουν απο μερακι,
    μην περιμενουμε οταν παρουμε το δυπλομα να ειμασται ετιμοι για να κατεβουμε σε αγωνα,
    αν καπιος δεν ξερει να οδηγαει και παει σε μια σχολη μολεις παρει το δυπλομα θα ειναι ετιμος??
    η σχολη σου μαθενει τι πρεπει να κανεις τον τροπο, στην πραξη συγουρα χρειαζεται ενασχοληση
    τωρα τα υπολυπα ποσοι κοβονται αν θα πρεπει να γινονται εξετασεις εν πλο ποσες φορες σικοσαμε μπαλονι θεορω πος ειναι υπερβολικη γκρινια ,
    σκεφτιτε να μην υπυρχαν οι ομιλοι και τα δυπλοματα τα εδινε το λιμενικο τι θα μαθεναμε η αν ηταν ιδιοτικες οι σχολες ποσα θα πληροναμαι
    και αν θα μπορουσαν τοσα ατομα να ειχαν τιν ευκαιρια να γνωριζαν τιν ιστιοπλοια ?
    αυτα .

  8. #28

    Προεπιλογή

    Πολυ σωστος ο giorgos.....

    Παντως πιστευω οτι για να αρχισεις την ιστιοπλοια παει να πει οτι το θες.Δε πας ετσι ξαφνικα και λες ,μου τη βαρεσε.Ουτε οτι ειναι σαν το αμαξι που πρεπει να χουμε ολοι διπλωμα ο καθενας για δικους του λογους.Και οταν ξεκινας ιστιοπλοια κατοπιν ωριμου σκεψεως και δικης σου αποφασης,ειναι στο χερι μετα του εκπαιδευτη αν θα σε "πορωσει" περισσοτερο και θα σε κερδισει...

  9. #29

    Προεπιλογή Σεβασμός στη θάλασσα!!!

    Αν κι έχουμε ξεφύγει από το θέμα επειδή είναι σχετικό το βάζω εδώ και το μεταφέρουμε μαζί με τα άλλα σε άλλο πιο σχετικό θέμα. Και δείχνει το πρώτο πράγμα που πρέπει να μαθάίνουν οι όμιλοι στα μέλη και τους εκπαιδευόμενους, τη θάλασσα δεν πρέπει να τη φοβάσαι αλλά να τη σέβεσαι:

    Ναυαγός λόγω... μηχανόλαδων

    «ΓΥΡΙΣΤΕ ΓΡΗΓΟΡΑ το πλοίο καπετάνιε... ένας άνθρωπος είναι στη θάλασσα και φωνάζει προς το μέρος μας». Το καταμαράν έκανε αμέσως στροφή και ο Μανώλης Κουβαριτάκης ένιωσε ξανά το αίμα να κυλά στις φλέβες του. Βρισκόταν ήδη μια ώρα μέσα στο νερό, λόγω μίας σακούλας με μηχανόλαδα...

    H μεγάλη περιπέτεια για τον Μανώλη Κουβαριτάκη ξεκίνησε το μεσημέρι της Κυριακής από τον Πόρο. Ήταν 12.15 όταν έβαλε μπροστά τη μηχανή και χάραξε πορεία προς τον Ναυτικό Όμιλο, στο Φάληρο. H «Δάφνη», το ιστιοπλοϊκό του σκάφος που έχει μήκος 10 μέτρα, προχωρούσε με ταχύτητα περίπου 6 μιλίων την ώρα. H πλώρη του σκάφους είχε ήδη ξεπροβάλει μπροστά από την άκρη της Αίγινας, τον Τρούλο, και η ακτή της Αττικής φαινόταν σε απόσταση 9 μιλίων. Ώσπου ξαφνικά, ένα τράνταγμα τάραξε το σκάφος και η προπέλα σταμάτησε να γυρίζει. «Ήταν τόσο έντονος ο κραδασμός που τρόμαξα και το πρώτο πράγμα που σκέφθηκα ήταν ότι κάτι θα είχε πιαστεί στην έλικα», λέει στα «NEA» ο κ. M. Κουβαριτάκης.

    H μοιραία σακούλα

    Ο Σαρωνικός είναι γεμάτος από σακούλες και σχοινιά που πολύ συχνά μπλέκονται στις προπέλες των σκαφών. Ο 51χρονος ιστιοπλόος δεν χρειάστηκε πολλή ώρα να σκεφθεί τι έπρεπε να κάνει. «Θα βουτούσα για να δω τι είχε "πιάσει" η προπέλα». Έκανε «κράτει» τη μηχανή και πήγε αμέσως στην πρύμνη. Έβγαλε την πτυσσόμενη σκάλα, την έριξε στη θάλασσα και βούτηξε κάτω από την προπέλα. Ύστερα από λίγα λεπτά είχε τραβήξει τη σακούλα από την έλικα και ήταν έτοιμος να πιάσει τη σκάλα για να ανέβει στο σκάφος. «Θα μπορούσα να είχα αφήσει τη σακούλα στη θάλασσα αλλά δεν το έκανα. Προτίμησα να την πάρω μαζί μου στο σκάφος...».

    Την επόμενη στιγμή ο Μανώλης Κουβαριτάκης απλώνει το χέρι του να πιάσει τη σκάλα αλλά αυτή ξεγλιστράει από τη λαδωμένη του παλάμη. Κάνει ακόμα μια προσπάθεια, όμως ούτε και τότε καταφέρνει να κρατηθεί πάνω της. «H σακούλα είναι γεμάτη με λάδια, από αυτά που αφήνουν τα σκάφη στο πέρασμά τους. Τα χέρια μου είναι γεμάτα λάδια και όσο κι αν προσπαθώ δεν μπορώ να τη γραπώσω...». Και το σκάφος απομακρύνεται. Το νοτιαδάκι που έχει σηκωθεί κάνει τη «Δάφνη» να γλιστράει και να αφήνει πίσω της τον Μανώλη. «Είχα ξεχάσει να δεθώ με σκοινί στο σκάφος», σημειώνει και αρχίζει να κολυμπά.

    Όμως αυτό δεν ήταν το μόνο του λάθος. Πάνω στο ιστιοπλοϊκό είχε ανοίξει τον ανεμοθώρακα, μια νάιλον τέντα που εμποδίζει τις πιτσιλιές από το νερό να φθάσουν στο κατάστρωμα. Και ο ανεμοθώρακας είχε αρχίσει να λειτουργεί σαν πανί, σπρώχνοντας τη «Δάφνη» ακόμη μακρύτερα. Ο ιστιοπλόος άρχισε τότε να κολυμπά, γρήγορα. Τα 3-4 μέτρα που τον χώριζαν από το σκάφος του, έγιναν 10, 20, 50. Τα 10 λεπτά που βρισκόταν στο νερό έγιναν μισή ώρα, τρία τέταρτα, μία ώρα...

    Κανένα πλεούμενο δεν υπήρχε τριγύρω, η «Δάφνη» προχωρούσε μόνη της προς το Φάληρο στα 200 μέτρα μακριά του. Το άλλο ιστιοπλοϊκό που προπορευόταν, είχε αλλάξει πορεία πριν από ώρα... Και ξαφνικά ένας αναπάντεχος θόρυβος τον κάνει να γυρίσει το κεφάλι του και να δει στα 60 μέτρα μακριά του ένα μεγάλο καταμαράν, που πήγαινε στον Πόρο. «Αρχίζω να κουνάω τα χέρια μου, να φωνάζω, να χτυπάω τη θάλασσα αλλά κανείς δεν με βλέπει. Το πλοίο απομακρύνεται μακριά μου και χάνεται και εγώ είμαι στη μέση του πελάγους, 9 μίλια από την ακτή, αβοήθητος...

    «Με είδαν από το καταμαράν»

    Και τη στιγμή που όλα έδειχναν ότι τελειώνουν, «πως έπρεπε να είχα δείξει σεβασμό στη θάλασσα, πως έπρεπε να είχα δεθεί, πως..., πως..., όλα αυτά που μου έμαθαν στη σχολή πριν απο 25 χρόνια, μια κυρία από το καταμαράν φωνάζει στον καπετάνιο: «Είδα έναν άνθρωπο στη θάλασσα, γυρίστε πίσω το καράβι, γυρίστε το πίσω!». Ο Μανώλης Κουβαριτάκης ξύπνησε από το λήθαργο του πανικού όταν άκουσε την κόρνα του πλοίου πίσω του. Νόμιζε πως ήταν άλλο καταμαράν. Ήταν όμως το ίδιο.

    «Μου έριξαν σωσίβιο και με σκοινί με βοήθησαν να ανέβω επάνω. Με ρώτησαν αν είμαι καλά και πόση ώρα έμεινα στη θάλασσα. Τους είπα ότι είμαι εντάξει, τους ευχαρίστησα θερμά και ζήτησα να πλησιάσουμε τη "Δάφνη"». Το πλοίο πλησίασε το ιστιοπλοϊκό και τη στιγμή που ο Θάλαμος Επιχειρήσεων του υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας και το Λιμεναρχείο ρωτούσαν συνεχώς λεπτομέρειες για το συμβάν και για την κατάσταση της υγείας του, ο Μανώλης βουτούσε πάλι στη θάλασσα και ανέβαινε από τη σκάλα στο σκάφος του.


    ΤΑ ΝΕΑ , 08/08/2006 , Σελ.: N10

  10. #30
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Φίλε Γιώργο,
    θα διαφωνήσω μαζί σου. Στη θάλασσα δεν είναι τόσο ρομαντικά τα πράγματα και οποιοσδήποτε από εμάς δεν ήθελε κανέναν άτσαλο, με τα μυαλά πάνω από το κεφάλι να με βοηθήσει στο να πάθω ατύχημα.

    Οι όμιλοι παίρνουν μια χαρά λεφτά και να είσαι σίγουρος, το μεράκι είναι άλλο θέμα.

    Εγώ προσωπικά θα απαιτούσα από το Ελληνικό κράτος, να έχει ένα σοβαρό και αξιόλογο θεσμικό πλαίσιο γύρω από την απόκτηση του διπλώματος και όχι τα τωρινά ημίμετρα.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας