Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 63

Θέμα: Πρόσκρουση Νήσος Ρόδος στο λιμάνι του Πειραιά

  1. #21
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    στη θάλασσα
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    Mέρες τώρα απείχα, λόγω δουλειάς. Αλλά επειδή έχω αγανακτήσει με όσα βλέπω να γράφοντε, λες και είναι βγαλμένα απο κάνα πάνελ κι επειδή γνωρίζω πολύ καλά το πλοίο και όχι επιφανειακά-οπως μερικοί "ειδικοί" εδώ μέσα- να πούμε ένα μεγάλο μπράβο σε αυτόν τον καπετάνιο που το κουμαντάρει και να τελειώνουμε με τα σχόλια!
    Φίλε Leo όπως και Αρχιπέλαγος, είστε απόλυτα σωστοί και σεβαστά τα γραφόμενά σας! Το καλύτερο είναι οι "τηλεναυτικοκριτικοί" να παραδειγματιστούν κυρίως απο τον Leo και να μην βγαίνουν σε όλα μπροστά με απόψεις,κλπ! Ήταν μια ατυχία που πέρασε και όλα καλά, ΤΕΛΟΣ λοιπόν!
    Ευχαριστώ

  2. #22

    Προεπιλογή

    Ας δούμε λίγο το χτεσινό δελτίο καιρού (Οι επισημάνσεις δικές μου):
    FQME21 LGAT 080200
    ΕΘΝΙΚΗ ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ
    ΝΑΥΤΙΚΟ ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΘΗΝΑΣ

    ΔΕΛΤΙΟ ΚΑΙΡΟΥ ΚΑΙ ΘΑΛΑΣΣΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΝΑΥΤΙΛΙΑ
    ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΙ ΩΡΑ ΕΚΔΟΣΗΣ 08-11-2010 / 0200 UTC

    ΜΕΡΟΣ 1
    ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΘΥΕΛΛΩΔΩΝ ΑΝΕΜΩΝ 08-11-2010 / 0130 UTC
    ΙΣΧΥΕΙ ΑΠΟ 080400 UTC ΜΕΧΡΙ 081600 UTC

    ΕΚΤΕΤΑΜΕΝΟ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΑΣΙΜΟ ΧΑΜΗΛΟ ΜΕ ΚΕΝΤΡΑ 998 ΣΤΗ ΒΟΡΕΙΑ ΙΤΑΛΙΑ ΚΑΙ 1003 ΣΤΗΝ ΤΥΡΡΗΝΙΚΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΒΑΘΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ:

    ΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΑΔΡΙΑΤΙΚΗ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΤΟΥ 16.00 ΜΕ ΝΟΤΙΟΥΣ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥΣ ΣΧΕΔΟΝ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ 7 ΤΟΠΙΚΑ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ 8

    ΤΗ NOTIA ΑΔΡΙΑΤΙΚΗ ΜΕ ΝΟΤΙΟΥΣ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥΣ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ 8 ΤΟΠΙΚΑ ΠΟΛΥ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ 9

    ΤΟ ΜΠΟΥΤ ΜΕ ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΥΣ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ 8 ΤΟΠΙΚΑ ΠΟΛΥ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ 9

    ΤΗ ΣΙΔΡΑ ΒΟΡΕΙΑ ΤΟΥ 35.00 ΜΕ ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΥΣ ΣΧΕΔΟΝ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ 7 ΤΟΠΙΚΑ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ 8

    ΤΟ ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ ΜΕ ΝΟΤΙΟΥΣ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥΣ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ 8 ΚΑΙ ΑΠΟ 081000 UTC ΜΕ ΝΟΤΙΟΥΣ ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΥΣ

    ΤΟ ΝΟΤΙΟ ΙΟΝΙΟ ΔΥΤΙΚΑ ΤΟΥ 20.30 ΚΑΙ ΑΠΟ 080700 UTC ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΤΟΥ 20.30 ΜΕ ΝΟΤΙΟΥΣ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥΣ ΣΧΕΔΟΝ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ 7 ΤΟΠΙΚΑ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ 8

    ΑΠΟ 080700 UTC ΤΟ ΒΟΡΕΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟ ΑΙΓΑΙΟ ΑΠΟ 081000 UTC ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΥΘΗΡΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ 081200 UTC ΤΟ ΘΡΑΚΙΚΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΤΟΥ 25.00 ΜΕ ΝΟΤΙΟΥΣ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥΣ ΣΧΕΔΟΝ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ 7 ΤΟΠΙΚΑ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ 8

    [...]
    ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ
    ΝΟΤΙΟΙ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟΙ 4 ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ 5 ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΟΤΙΟΙ ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΤΟΠΙΚΑ 6.
    ΜΕΤΡΙΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ
    Όπως έργαψα παραπάνω ο καρός φρέσκαρε γρήγορα συμφωνα με όσα είδα εγώ ένα μίλι μακρυά από την μπούκα:
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φρέσκαρε σήμερα. Το πρωί στη Ζέα το ανεμόμετρο έδειχνε 18 με 19 κόμβους. Το απόγευμα κατά τις οχτώ από 22 με 23 και σπηλιάδες 30 κόμβων. Αν τους βρει μια σπηλιάδα την ώρα της μανούβρας είναι δύσκολα για το βαπόρια.
    Να προσθέσω ότι ο καιρός ήταν γαρμπής (ΝΔ), με την αίρεση ότι μπορεί να προκαλούσαν μεταπτώσεις (backing ή veering όπως λέγοντια στα αγγλικά) οι κοντινές ακτές. Και αυτές οι ταχύτητες ανέμου αντιστοιχούν σε 6 μποφώρ.

    Να παρατηρήσω ότι σε ότι αναφέρθηκε παραπάνω για το ρυμουλκόκα΄νω μια υπόθεση ότι το ρυμουλκό ήταν αριστερά ώστε να βογάρει στην πλώρη μια που ο γαρμπής είναι στην αριστερή μάσκα για για ένα βαπόρι που βγάινει από τον Πειραιά (με πορεία περίπου 245°). Υπενθυμίζω πάλι σύμφωνα με την προσωπική μου εκτίμηση.

    Τι έφταιξε και έγινε η επαφή με το μόλο θα το μάθουμε στην ώρα του. (Έχω ένα ντεζαβου ότι έχω ξαναγράψει τα παρακάτω). Στο Nautilia.gr μας ενδιαφέρει η συζήτηση για τα ναυτικά ατυχήματα μόνο για να βοήθήσει να μην επαναλληφθεί ένα παρόμοιο ατύχημα. Να το κάνω πενηνταράκια ... Να έχουν υπόψη τους τις αιτίες οι άνθρωποι της θάλασσας και να δράσουν καταλληλα σε παρόμοιες καταστάσεις. Και η διαπίστωση των αιτίων μπορέι να γίνει μόνο μετά από έρευνα και ανάλυση όλων των δεδομένων, οπότε μπορεί να γίνει μόνο μετά από τη διαδικασία διερεύνησης. Την κατάσταση του πλοίου τη μαθάινουμε μόνο από την επιθεώρηση του αρμόδιου νηογνώμονα και της σημαίας και όχι από φωτογραφίες από τον ντόκο. Μέχρι τότε ευχόμαστε καλά ξεμπερδέματα στο πλήρωμα και ...αγάντα.
    Όποιος θέλει να διαβάσει κουτομπολιό και κουβέντες του καφενείου, βασισμένες σε φήμες ή σε εικασίες, που μέσα από αυτές να θίγεται η υπόληψη ανθρώπων, λυπάμαι που θα τον δυσαρεστήσουμε αλλα το Nautilia.gr είναι ναυτιλιακό φόρουμ και όχι μεσημεριανή εκπομπή.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 09-11-2010 στις 18:32

  3. #23
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Καλό κουράγιο στον πλοίαρχο και στο πλήρωμα και καλές θάλασσες ! Χθες ρε παιδιά δεν μπορούσα να σταθώ πάνω στη μηχανή με τόσο αέρα, και από μέσα μου ευχόμουν έτσι ανεπαίσθητα καλές θάλασσες σε όσους ταξίδευαν εκείνη την ώρα...
    Σήμερα το πρωί είδα στις ειδήσεις τις δύο προσκρούσεις και καταστεναχωρέθηκα

    Και πάλι καλό κουράγιο στα πληρώματα των δύο πλοίων και γρήγορα πάλι στις επάλξεις, τα νησιά μας τους χρειάζονται.

  4. #24

    Προεπιλογή

    Δυστυχως τα καραβια δεν ειναι αυτοκινητα με φρενο και χειροφρενο ωστε να τα σταματαμε ακαριαια και αυτο πρεπει να το καταλαβουμε ολοι οσοι γραφουμε εδω. ειναι απολυτα λογικο να εχουμε ατυχηματα στα λιμανια τα οποια μπαινουν τετοια καραβια, και οταν λεω τετοια καραβια εννοω μεγαλα. μακαρι ολα τα ατυχηματα να ειναι ανωδυνα για επιβατες, πληρωμα αλλα και για τις θεσεις των πληρωματων. σκεφτειτεαι οτι κατι τετοιο μπορει να στερισει τη θεση καποιου μεσα απο το πλοιο ειτε αυτοσ λεγεται Πλοιαρχος, ειτε λεγεται Α' μηχανικος, ειτε λεγεται ΑΦ. Γι'αυτο το λογο καλο ειναι να ερχομαστε στη θεση αυτων και και κραταμε ενα ηρεμο κλιμα σ'αυτα τα οποια γραφουμε.

  5. #25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων

    Να προσθέσω ότι ο καιρός ήταν γαρμπής (ΝΔ), με την αίρεση ότι μπορεί να προκαλούσαν μεταπτώσεις (backing ή veering όπως λέγοντια στα αγγλικά) οι κοντινές ακτές. Και αυτές οι ταχύτητες ανέμου αντιστοιχούν σε 6 μποφώρ.

    Να παρατηρήσω ότι σε ότι αναφέρθηκε παραπάνω για το ρυμουλκόκα΄νω μια υπόθεση ότι το ρυμουλκό ήταν αριστερά ώστε να βογάρει στην πλώρη μια που ο γαρμπής είναι στην αριστερή μάσκα για για ένα βαπόρι που βγάινει από τον Πειραιά (με πορεία περίπου 245°). Υπενθυμίζω πάλι σύμφωνα με την προσωπική μου εκτίμηση.
    Μια δίορθωση. Σύμφωνα με επικοινωνία που είχα μόλις πριν ο καιρός στη μπούκα του Πειριά ήταν σοροκάδα 6 με 7 μποφώρ. Προφανώς άλλαζε ο καιρός γυρνώντας γύρω από την Πειραϊκή, οπότε τα στροιχεία που μετρησα εγώ στη Ζέα και παρέθεσα παραπάνω δεν ήταν σωστά και η ακόλουθη εκτίμησή μου που προέκυχε από αυτά.

  6. #26
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή

    παιδιά.για να μήν το πλατιάζουμε όσοι ενδιαφέρονται για το όνομα του καπετάνιου στην τελική ας ρίξει μια ματιά εδώ:
    http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=108615
    και το όνομά του θα μάθετε αλλά θα δέιτε και πώς είναι.
    εγώ προσωπικά είχα την ΤΥΧΗ να τον γνωρίσω από κοντά.και είχα την τύχη να δώ και το πλήρωμά του από κοντά γιατί όπως έλεγε και ένας θείος μου ναυτικός,"το πλήρωμα από τον καπετάνιο φαίνεται!!".
    από εκεί και πέρα το μόνο πράγμα που μπορώ να πώ για όλους αυτούς τους ανθρώπους ειναι μία λέξη.ΗΡΩΕΣ!!!!!!!.
    και για τις συνθήκες που δουλέυουν αλλά και για τα λιμάνια που δουλέυουν!!και γιά όσους ρωτάνε για τον συγκεκριμένο θα πώ ένα τελευταίο.άν δεν ήταν ο συγκεκριμένος σήμερα θα μιλάγαμε ίσως για κάτι πολύ χειρότερα από ένα απλό ξύσιμο.
    φιλικά

  7. #27

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ffyiannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά.για να μήν το πλατιάζουμε όσοι ενδιαφέρονται για το όνομα του καπετάνιου στην τελική ας ρίξει μια ματιά εδώ:
    http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=108615
    και το όνομά του θα μάθετε αλλά θα δέιτε και πώς είναι.
    εγώ προσωπικά είχα την ΤΥΧΗ να τον γνωρίσω από κοντά.και είχα την τύχη να δώ και το πλήρωμά του από κοντά γιατί όπως έλεγε και ένας θείος μου ναυτικός,"το πλήρωμα από τον καπετάνιο φαίνεται!!".
    από εκεί και πέρα το μόνο πράγμα που μπορώ να πώ για όλους αυτούς τους ανθρώπους ειναι μία λέξη.ΗΡΩΕΣ!!!!!!!.
    και για τις συνθήκες που δουλέυουν αλλά και για τα λιμάνια που δουλέυουν!!και γιά όσους ρωτάνε για τον συγκεκριμένο θα πώ ένα τελευταίο.άν δεν ήταν ο συγκεκριμένος σήμερα θα μιλάγαμε ίσως για κάτι πολύ χειρότερα από ένα απλό ξύσιμο.
    φιλικά

    για μενα δεν ηταν σωστο που το επανεφερες στο προσκηνιο αυτο. αν καποιος ηθελε τοσο πολυ να μαθει ας το εψαχνε.

  8. #28
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kailas Εμφάνιση μηνυμάτων
    για μενα δεν ηταν σωστο που το επανεφερες στο προσκηνιο αυτο. αν καποιος ηθελε τοσο πολυ να μαθει ας το εψαχνε.
    άν έκανα λάθος τότε ζητώ συγγνώμη.άς το σβήσει κάποιος αντμίν.

  9. #29
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από GREEN ARROW Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου νομίζω το έχουμε παρακάνει με την υπερ-προστατευτικότητα που δείχνετε πλέον σε κάποιους ανθρώπους που κανεις δεν θέλει να τους κατηγορήσει ή να τους ψέξει για οτιδήποτε. Θυμίζει λίγο .. (ας μην αναφέρω το δόκιμο όρο που σκέφτομαι),, όμως δεν απευθύνεται αυτή η ιστοσελίδα μόνο σε άβουλα όντα ή ανεγκέφαλους όπως θέλετε να πιστεύετε, λέγοντάς μας ότι θα σκεφτεί ή θα κακολογήσει ο καθένας κάποιον χωρίς να το καλοσκεφτεί ή χωρίς να έχει γνώσεις ειδικές κλπ. Για να καταλάβω κάτι, είναι ΑΣΝΑ ή δικαστική αίθουσα ή κάτι ανάλογο το forum και κόπτεστε τόσο πολύ μήπως κάποιος σκεφτεί κάτι λάθος κλπ κλπ?? Μα δεν καταλαβαίνετε πόσο πολύ μειώνετε όλους τους άλους τους υγειώς σκεπτόμενους που αποτελούν μέλη του nautiliaGR??? Ή μήπως στη δουλειά μου, αν έχω μια υπεύθυνη θέση, θα με ενδιέφερε τι θα πει ο καθένας? Ειδικά αν ξέρω ότι έπραξα ότι έπρεπε? Ή μήπως πιστεύετε ότι υπάρχει οποιαδήποτε συνθήκη σιωπής και δεν θα αναφέρουν τα ΜΜΕ (όχι ένα απλό καραβολατρικό forum) κάτι που κατά την κρίση των αναρμόδιων δεν έκανα σωστά???



    Και για να τελειώνω, και δεν θα σας ξανακουράσω, πιστεύετε ότι παλαιότεροι καπετάνιοι που όντως είχαν κάνει κάποιες ζημιές με δική τους ευθύνη (οι σημερινοί δεν φταίνε, είναι αυτό σαφές τα τελευταία χρόνια μέσα από αυτή την ιστοσελίδα...) θα ανέχονταν, θα το άντεχε η αξιοπρέπεια και το 'Όνομά τους" να τους παρέχεται η οποιαδήποτε προστασία αυτού του είδους? ...Μην παρανοήσει κάποιος, κάτι, για κάποιον, για κάτι...


    Διευκρινιστικά αναφέρω ότι γνωρίζω τον πλοίαρχο του ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ, ο οποίος είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ! ¶ρα, ας μην παρεξηγήσει κανείς, ηθελημένα ή μη, τα όσα προανέφερα.
    Εντυπωση προκαλει οχι τοσο το γεγονος οτι καποιος ρωτα να μαθει το ονομα του πλοιαρχου που σχετιζεται με ναυτικο ατυχημα οσο οτι καποιοι την αξιωση αυτη τη δικαιολογουν.
    Τι θα πει "ποιος ειναι ο πλοιαρχος του Ν.ΡΟΔΟΣ?"
    Ποιος ρωταει?Με ποια ιδιοτητα?
    Που αποσκοπει μια τετοια ερωτηση σε δημοσιο χωρο (forum) αν οχι για μικροπρεπεις λογους.Αν δεν ρωτησης κ μαθεις το ονομα σε κανει ατομο αβουλο και ανεγκεφαλο?
    Ρωτησε κανεις ποιος ειναι ο πιλοτος του AirBus που επεσε προχτες η ποιος ειναι ο οδηγος του λεωφορειου που επεσε στο γκρεμο?
    - Που φαινεται ο προστατευτισμος και μαλιστα επιλεκτικος οπως υπενισεται παραπανω καποιος?
    Δηλαδη τι θα πρεπει να γραφεται εδω?
    Τι καταπληκτικα λιμανια εχουμε?
    Τι φανταστικες συνθηκες (εργασιακες) επικρατουν στην Ακτοπλοια?
    Τι καραβαροι ταξιδευουν το 2010?
    Σε ολα τα ατυχηματα που εχουν παρουσιαστει απο αυτο το χωρο ειχαν την ιδια απαραλαχτη παρουσιαση και αντιμετωπιση απο τους moderators ανεξαρτητα εταιρειας , πλοιαρχου, με εμφαση τον ανθρωπινο παραγοντα και υπογραμμιση τις απαραδεκτες συνθηκες εργασιες που επικρατουν στο Αιγαιο.
    Καποια πραγματα αν και εξηγουνται δεν προκειται να αλλαξουν ευκολα.
    ...απίστευτος ο κόσμος κι ο χαρακτήρας μας...

  10. #30
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια δίορθωση. Σύμφωνα με επικοινωνία που είχα μόλις πριν ο καιρός στη μπούκα του Πειριά ήταν σοροκάδα 6 με 7 μποφώρ. Προφανώς άλλαζε ο καιρός γυρνώντας γύρω από την Πειραϊκή, οπότε τα στροιχεία που μετρησα εγώ στη Ζέα και παρέθεσα παραπάνω δεν ήταν σωστά και η ακόλουθη εκτίμησή μου που προέκυχε από αυτά.
    Μάλλον δεν υπάρχει γύρισμα αέρα αλλα το λεγόμενο "ορτσάρισμα" της πλώρης στον καιρό... απο την μία προσέχεις να ψηλώσεις μην σε κατεβάσει ο αέρας και απο την άλλη σου φεύγει και πας προς σε αυτόν...

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας