Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 24 από 24

Θέμα: Αιολία [Aeolia, Stuyvesant]

  1. #21
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από tripontikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια τελευταια προσπαθεια ταυτοποιησης του AΕOLIA , με την φωτο που εχω απο Σουεζ . Στις φωτο φαινεται η κατασκευη Δηλ. τα 6 υπερυψομενα μπουτελια στην κουπαστη πλωρα .
    Κανω μια απλη υποθεση .Ισως ηταν ενα ιδιαιτερο δρομολογιο μεσα στο Σουεζ , με κατευθυνση την Τζεντα , ωστε να πανε για προσκυνημα στην Μεκκα .Η υποθεση αυτη , ενισχυεται νομιζω , απο το οτι στη φωτο ειναι ολοι με σχετικη ενδυμασια .
    Συνημμένο Αρχείο 182401Συνημμένο Αρχείο 182402Συνημμένο Αρχείο 182403
    Aνεβάζω μια φωτογραφία που είχε μοιραστεί ο R.Turnwald στο shipsnostalgia όπου φαίνεται αρκετά καθαρά το ΑΙΟΛΙΑ
    Aeolia.jpg

    Συγκρίνοντας με τη φωτογραφία της πλώρης, μου είναι πλέον ξεκάθαρο πως είναι το ίδιο πλοίο. Παρατηρώ το χαρακτηριστικό υποστήριγμα που ακουμπούσαν οι μπίγες αλλά πιο πειστικό είναι αυτός ο άσπρος "σωλήνας" που ξεκινάει από αυτό το υποστήριγμα και πάει προς πλώρα και ο οποίος φαίνεται και στις δυο φωτογραφίες.

  2. #22

    Προεπιλογή AEOLIA HML - ΑΙΟΛΙΑ ΕΛΜΕΣ

    Η περισσοτερη υπηρεσια του στις ΕΛΜΕΣ , ηταν με ΑΙΟΛΙΑ και ΜΑΣΣΑΛΙΑ . Αρχικα σκεφθηκα πως η φωτο , ειναι σε αμπαρι κατω απο την γεφυρα . Τα σημεια που πηγα να συγκρινω , ηταν τα φινιστρινια και τα 3 μακροστενα παραθυρα . Δεν καταλαβαινα ,τι ειναι το σκουρο τετραγωνο πλαισιο , που εμοιαζε παραθυρο . Και ενω πιστευα πως ειναι το ΑΙΟΛΙΑ με βαση και τα αλλα χαρακτηριστικα , δεν χρειαστηκε τελικα καμια συγκριση .
    Αφου αλλαξα κοντραστ και εστιαση φανηκε καθαρα , το ονομα .
    Στην μεγαλη φωτο του πλοιου , ειναι χαμηλα στο κεντρο , κατω απο την γεφυρα .


    ,aeol1 (1).jpgSAM_6588.jpgIMG_20170409_194648.jpgIMG_20170409_194835.jpg

  3. #23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aνεβάζω μια φωτογραφία που είχε μοιραστεί ο R.Turnwald στο shipsnostalgia όπου φαίνεται αρκετά καθαρά το ΑΙΟΛΙΑ
    Aeolia.jpg

    Συγκρίνοντας με τη φωτογραφία της πλώρης, μου είναι πλέον ξεκάθαρο πως είναι το ίδιο πλοίο. Παρατηρώ το χαρακτηριστικό υποστήριγμα που ακουμπούσαν οι μπίγες αλλά πιο πειστικό είναι αυτός ο άσπρος "σωλήνας" που ξεκινάει από αυτό το υποστήριγμα και πάει προς πλώρα και ο οποίος φαίνεται και στις δυο φωτογραφίες.
    Ναι μαλλον ειναι πλεον ξεκαθαρο . Τον σωληνα τον ειχα προσεξει ,αλλα ειχα επιφυλαξη μηπως υπαρχει και δευτερος παραλληλος , αλλα και τι εξυπηρετει . Ισως εβαζαν τεντα και τον ειχαν σαν κορφια .

  4. #24

    Προεπιλογή AEOLIA HML - ΑΙΟΛΙΑ ΕΛΜΕΣ

    Αποψε ο πατερας μου θυμηθηκε , και σε πολυ θετικο τονο μας ειπε , οτι το ΑΙΟΛΙΑ το πηγαν ΙΑΠΩΝΙΑ επειδη πουληθηκε . Γυρισε με αεροπλανο και εφερε στον 14χρονο τοτε ξαδελφο μου, (εγω ημουν 2 χρονων ) ενα παιγνιδι δωρο απο εκει .Το επιβεβαιωσε και ο ξαδελφος μου, οτι ηταν ενα υποβρυχιο που λειτουργουσε με αντιβαρα και βυθιζοταν κανονικα .
    Τελικα οπως υπεθεσα και με βαση την υπηρεσια του , το συνοδεψε στο τελευταιο ταξειδι , αρχες 1960.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας