Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 24

Θέμα: Αιολία [Aeolia, Stuyvesant]

  1. #11

    Προεπιλογή

    Ειδηση της αγορας του πλοιου Αιολια απο την εφημεριδα Σφαιρα της 20ης Δεκεμβριου 1950.

    19501220 Aeolia Nautemporiki.jpg

  2. #12
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Καρτ ποστάλ της ΕΛ.ΜΕΣ. με το ΑΙΟΛΙΑ. Στα πρώτα χρόνια του επί ΕΛ.ΜΕΣ το πλοίο ταξίδευε με σημαία Παναμά και πλοιοκτησία Cia Nav del Atlantico S.A.
    aeolia postcard.jpg

    Και ένα ωραίο μοντέλο του πλοίου με τα χρώματα της Ολλανδικής K.N.S.M.
    aeolia kns1.jpg
    Πηγή

  3. #13

    Προεπιλογή

    Η Εθνικη Ομαδα Νεων Ποδοσφαιρου στο ΑΙΟΛΙΑ πηγαινοντας για την Βαρκελωνη. 28/6/1957
    Η ομαδα:
    Τερματοφυλακες: Βαλιανος, Σουλανδρος
    Αμυνα: Βεργιδης, Γαβαλας, Αμπος, Τσαντακης, Πιστικος
    Κεντρο: Ευθυμιου, Δερματης, Γρηγοριαδης
    Επιθεση: Χαβανιδης, Ψυχος, Ανδρεου, Ποσειδων, Στεφανακος, Δειμεζης
    Αξεχαστες ημερες...

    19570628 Αιολια .jpg

  4. #14
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    To AIOΛΙΑ από παρουσίαση του περιοδικού Ναυτικά Χρονικά, όταν ήταν έτοιμο να αναλάβει δρομολόγια μεταφέροντας 500 επιβάτες και εμπορεύματα με πλήρωμα 150 ατόμων

    aeolia2.jpg

  5. #15

    Προεπιλογή AEOLIA HML - ΑΙΟΛΙΑ ΕΛΜΕΣ

    Η υπηρεσια του πατερα μου ως ναυτης στο ΑΙΟΛΙΑ ηταν 2/7/1958 εως 2/3/1960 .
    Σε αυτο το χρονικο διαστημα , υπαρχουν μικρα κενα ναυτολογησης 10 εως 20 ημερων που ολες εχουν γινει απο Πειραια .Το κλασσικο δρομολογιο πρεπει να ηταν απο Αλεξανδρεια εως Μασσαλια . Φαινεται οτι περνοντας το ΑΙΟΛΙΑ απο Πειραια εμενε εξω για ενα η'' δυο ταξειδια .
    Αναφερω τα κενα αυτα τα οποια πιστευω οτι οφειλονταν στον εξης λογο .
    Την εποχη αυτη υπηρξε μια απο τις μεγαλυτερες κρισεις της ναυτιλιας με πτωση ναυλων και μεγαλη ανεργια στους ναυτικους μας .Θυμαμαι πολυ μικρο παιδακι στην γειτονια οτι συζητουσαν για το ποσο ασχημα περασαν αυτο το διαστημα , ιδιως οι καποιας ηλικιας , γειτονες μας ναυτικοι.
    Εχω διαβασει αποσπασμα απο τραπεζα Ελλαδος (Ζολωτας) 1958 που αναφερει οτι μειωθηκε το εθνικο εισοδημα λογω της ναυτιλιακης κρισης .
    Γλαφυρα επισης παρουσιαζεται στην ταινια της εποχης ''ΓΙΑ ΤΟ ΨΩΜΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ'' (η'' συννεφιασμενη Κυριακη) οπου υπαρχουν πολλες σκηνες απο Πειραια .Εμφανιζεται ο Βασιλης Τσιτσανης και οι Νικολινακος ,Βεγγος , Βλαχος ως ανεργοι ναυτικοι , που περιφερονται στο λιμανι για μεροκαματο , μεχρι να βρουν να μπαρκαρουν , πραγμα πολυ δυσκολο .
    Ο λογος που αναφερω ολα αυτα ειναι ο εξης .
    Μεχρι προσφατα ο πατερας μου ελεγε .
    '' η καλυτερη εταιρεια εκεινη την εποχη ηταν η ΕΛΜΕΣ '' .Ενω σε αλλες εταιρειες , λογω ανεργιας , δουλευες καποιο διαστημα , χωρις να πληρωνεσαι για να παρεις σειρα και την θεση ,η ΕΛΜΕΣ εκανε κατι διαφορετικο . Αλλαζε τα πληρωματα (ας πουμε εκ περιτροπης) ωστε να απασχολει περισσοτερους ναυτικους .
    Απο εκεινη την εποχη εχω μικρη φωτογραφια τραβηγμενη απο την γεφυρα του ΑΙΟΛΙΑ στο Σουεζ .Φαινονται στις οχθες οι βυθοκοροι της εποχης .Στην πορεια του ΑΙΟΛΙΑ στο βαθος φαινεται αλλο καραβι .Στην χαρτινη φωτο δεν βλεπεις τιποτα . Πρεπει να σου πει καποιος , εδω κατι υπαρχει για να διακρινεις ενα ιχνος . Στην πλωρη επιβατες με τοπικη ενδυμασια .SAM_6024.jpgSAM_6035.jpg

  6. #16

    Προεπιλογή AEOLIA HML - ΑΙΟΛΙΑ ΕΛΜΕΣ

    Σε προηγουμενη αναρτηση αναφερεται οτι επωληθη το 1960 και εφυγε 16 Φεβρουαριου απο Σιγκαπουρη για Ιαπωνια προς διαλυση .
    Βλεπω απο την υπηρεσια του πατερα μου, οτι ηταν εκτος πλοιου επι 2μηνο .
    Ναυτολογειτε ξανα απο Πειραια στις 23 Ιανουαριου 1960 εως και 2 Μαρτιου 1960 Πιστευω πως μπορουμε να συμπερανουμε, οτι το συνοδεψε στο τελευταιο του ταξειδι ,μια που λογω ηλικιας και αδυνατης μνημης ,δεν θα μπορει να μας το επιβεβαιωσει .
    Σαν παιδακι θυμαμαι πως μας ελεγε για το αεροπορικο ταξειδι της Ιαπωνιας.Πως ηταν πολλες ωρες και το ποσο εντυπωσιακο ειναι ,να εισαι μεσα στα συννεφα .Ειχα την εντυπωση πως πηγε για να φερει καποιο καραβι απο εκει .Φαινεται ομως πως ηταν για το ΑΙΟΛΙΑ .

  7. #17
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από tripontikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο εκεινη την εποχη εχω μικρη φωτογραφια τραβηγμενη απο την γεφυρα του ΑΙΟΛΙΑ στο Σουεζ .Φαινονται στις οχθες οι βυθοκοροι της εποχης .Στην πορεια του ΑΙΟΛΙΑ στο βαθος φαινεται αλλο καραβι .Στην χαρτινη φωτο δεν βλεπεις τιποτα . Πρεπει να σου πει καποιος , εδω κατι υπαρχει για να διακρινεις ενα ιχνος . Στην πλωρη επιβατες με τοπικη ενδυμασια .SAM_6024.jpgSAM_6035.jpg
    φίλε tripontikas σε ευχαριστουμε για τις όμορφες παραθέσεις που έκανες αυτές τις ημερες. Για το πλοίο της φωτογραφίας σκέφτομαι οτι μπορεί να είναι κάποιο άλλο της Ελ.ΜΕς. γιατί το ΑΙΟΛΙΑ όπως σωστά έγραψες έκανε πλόες μέχρι Αλεξάνδρεια-Βυρηττό και δεν έμπαινε στο Σουέζ. Θα μπορούσε να είναι το ΚΥΡΗΝΕΙΑ που έκανε τη γραμμή της Αυστραλίας. Εκτός πια και αν είναι το ΑΙΟΛΙΑ στο τελευταίο του ταξίδι καθοδόν για το διαλυτήριο.

  8. #18

    Προεπιλογή AEOLIA HML - ΑΙΟΛΙΑ ΕΛΜΕΣ

    Κατ αρχας σ ευχαριστω που διαβασες τα γραφομενα μου .Ελπιζω πως δεν εκανα λαθος . Εψαξα προσεκτικα αλλες φωτο του πλοιου για συγκριση . Παμε λοιπον καπως υποθετικα και εξεταζουμε οτι στοιχεια εχουμε .Θεωροντας οτι ο πατερας μου ειναι εντος πλοιου αποκλειουμε το ΚΥΡΗΝΕΙΑ με το οποιο δεν μπαρκαρησε ποτε . Εχουμε απο την υπηρεσια του στις ΕΛΜΕΣ ψαχνοντας ποιο απο τα παρακατω να ειναι .Στην αρχη νομιζα το ΛΥΔΙΑ .

    ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΛΥΔΙΑ 2996 ΚΟΧ 16/4/1958 εως 16/5/1958 .
    ΛΟΝΔΙΝΟ ΛΙΓΥΡΙΑ 1113 ΚΟΧ 16/5/1958 31/5/1958
    ΑΜΒΟΥΡΓΟ ΜΗΔΙΑ 1835 ΚΟΧ 3/6/1958 24/6/1958
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΑΙΟΛΙΑ 4249 ΚΟΧ 2/7/1958 εως 11/11/1959
    και μετα απο περιπου 2 μηνες ξεμπαρκος φαινεται ξανα
    ΠΕΙΡ ΑΙΟΛΙΑ 23/1/1960 εως 2/3/1960
    δηλ ενα μπαρκο 40 ημερων . Τελος μετα σχεδον απο 17 ημερες .
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΜΑΣΣΑΛΙΑ 3284 ΚΟΧ 19/3/1960 εως 29/3/1961

    Απο αυτα επισημαινουμε οτι ξεμπαρκαρησε απο το ΑΙΟΛΙΑ ΜΑΡΤΙΟ του 1960 Σχετικη αναφορα στο φορουμ ως ντοκουμεντο λεει πως στις 16 ΦΒΡΟΥΑΡΙΟΥ παει για διαλυση στην ΙΑΠΩΝΙΑ απο ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ .Αρα ο πατερας μου ειναι μεσα ? Ειναι το τελευταιο ταξειδι και περναει το Σουεζ ?

  9. #19

    Προεπιλογή AEOLIA HML - ΑΙΟΛΙΑ ΕΛΜΕΣ

    Σημερα τον ξαναρωτησα αλλα δεν θυμαται αν στην ΙΑΠΩΝΙΑ πηγε να φερει καραβι η'' να παραδωσει ,με το αεροπλανο πηγε η'' ηρθε ?
    Μενει λοιπον αυτο που εντοπισα απο τις φωτο .Στην πλωρη δεξια και αριστερα εχει απο μια σειρα επι πλεον υπερυψωμενα μπουντελια . Στην δεξια ας πουμε μασκα στην κουπαστη εχουν 6 στυλους με 5 μεσοδιαστηματα και η δικη μου φωτο και η φωτο με την παλια του ονομασια .Στην φωτο με την παλια ονομασια φαινεται ο πρωτος στυλος ξεκινα απο αριστερα πανω απο το γραμμα V και συνεχιζουν προς την πλωρη δεξια .Η ολη κατασκευη φαινεται να τελειωνει πριν το ''κορακι''. και στις δυο περιπτωσεις .
    SAM_6035.jpg
    Αν παλι δεχθουμε οτι ετσι ηταν το πλοιο οταν το παρελαβαν οι ΕΛΜΕΣ απομακρυνεται ισως το ενδεχομενο να ηταν το τελευταιο του ταξειδι .Δεν διακρινω σε νεωτερες φωτο αυτη την κατασκευη .
    Μαλλον μενουμε στο οτι ειναι το ΑΙΟΛΙΑ στο Σουεζ .Και παλι σ ευχαριστω για την προσοχη σου . styuv_0003-6.jpgSAM_6034.jpgStuyvesant-02.jpgSAM_6025.jpg

  10. #20

    Προεπιλογή AEOLIA HML - ΑΙΟΛΙΑ ΕΛΜΕΣ

    Μια τελευταια προσπαθεια ταυτοποιησης του AΕOLIA , με την φωτο που εχω απο Σουεζ . Στις φωτο φαινεται η κατασκευη Δηλ. τα 6 υπερυψομενα μπουτελια στην κουπαστη πλωρα .
    Κανω μια απλη υποθεση .Ισως ηταν ενα ιδιαιτερο δρομολογιο μεσα στο Σουεζ , με κατευθυνση την Τζεντα , ωστε να πανε για προσκυνημα στην Μεκκα .Η υποθεση αυτη , ενισχυεται νομιζω , απο το οτι στη φωτο ειναι ολοι με σχετικη ενδυμασια .
    SAM_6025.jpgIMG_20170405_125041.jpgstyuv_0003-6.jpg

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας