Σελίδα 21 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 1119202122 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 201 έως 210 από 215

Θέμα: Προσάραξη του Colossus στη Λευκάδα

  1. #201
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    κυψελη-Βαθυ Ιθακης
    Μηνύματα
    2.413

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από cpt.xristos-kefalonia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειχε χαλσει ο αυτοματος πιλοτος!
    Ότι και να είχε χαλάσει, ο αξιωματικός φυλακής και ο πηδαλιούχος δεν είδαν ότι μετά την παράλαξη του ακρωτηρίου του Μάρμαγκα Ιθάκης (απέναντι από την νήσο Αρκούδι), ότι είχαν τον φάρο στα αριστερά τους και όχι στα δεξιά όπως κάνουν τα πλοία που έχουν αυτή την πορεία???

  2. #202
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή ..

    καλησπερα απο την κεφαλονια,δεν ξερω τι να σου απαντησω 11ετων ειμαι!
    τομο που εχω να πω ειναι μπορουσε να ευγαζε τον αυτοματο πιλοτο,η να φωναζε βοηθεια απο καπιο
    ρυμουλκο και να εκοβε ταχητητα και να σταμταγε το πλοιο!!

  3. #203
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή ..

    σε πιο πλοιο εισε ανθ/πλοιαρχος?

  4. #204
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Μυτιλήνη-Ευρειακή Γέρας
    Μηνύματα
    2.814

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από cpt.xristos-kefalonia Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε πιο πλοιο εισε ανθ/πλοιαρχος?
    Στο Φαίδρα!!!!

  5. #205
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή ...

    δεν το εχω ακουση

  6. #206
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή ...

    κι εγω πλοιαρχος θελω να γινω οταν μεγαλωσω!εχω ακομα χρονια 11 ειμαι τωρα!!

  7. #207
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΡΑΦΗΝΑ / ΒΟΛΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ....
    Μηνύματα
    1.996

    Προεπιλογή

    Αληθεια τωρα, ( μετα την <<ευχαριστη παρέμβαση>> του Χρήστου ) , πέρα από τα όσα ειπώθηκαν τότε βγήκε κάποιο οριστικό πόρισμα από ανακρίσεις κτλπ για το τι ακριβώς συνέβη η ακομη ; Γιατι αλλος λεει κοιμήθηκε ο αξιωματικός, άλλος λέει χάλασε ο αυτόματος πιλότος, άλλος λέει είχε ρέυματα......

  8. #208
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή ...

    οτι θελουν λενε!
    οπως στο ναυαγειο του κονκορντια ο καπετανιος εκανε εκεινο αυτος εκεινο κλπ.......
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cpt.xristos-kefalonia : 05-11-2013 στις 22:26

  9. #209
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή ...

    εγω το εβλεπα απο την πατρα το πλοιο,και ελεγα στον πατερα μου:αυτο παει εκει,εκει δεν εχει λιμανι,δεν με πιστευε κανενας!
    και το αλλο πρωι ακουσαμε στης ειδησις!:το οχη/γο κολοσος προσαραξε στην λευκαδα!!!

  10. #210

    Προεπιλογή

    ΜΑ στην προηγούμενη σελίδα ειδαμε το πόρισμα της σημαίας το παραθέτω κι εδώ για όσους βαριούνται να γυρίσουν μια σελίδα πίσω:
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας βάλουμε και τα ευρήματα από τη διερέρυνηση από τη Σημαία (Μάλτα) για το ατυ΄χημα όπως αυτά υποβλήθηκαν στον IMO:

    Principle findings and form of casualty investigation:
    1. The look-out was instructed to conduct a safety patrol around the vessel. This meant that the OOW was alone on the bridge, notwithstanding the navigation in close proximity of small islands and the mainland. Whilst the look-out is to maintain a proper look-out, inter alia, for the purpose of fully appraising the situation and navigational risks, he was not able to give full attention to look-out duties as the patrol interfered with his tasks.

    2. After taking over the watch, the OOW sat on one of the chairs in the wheelhouse and soon fell asleep.

    3. The last course alteration was carried out as planned in the previous watch. At no point in time were any course alterations made during the watch, with the result that the next waypoint was missed altogether, with the ship maintaining her course and speed.

    4. There is no available evidence to indicate whether any alarms sounded when the ship’s course was not altered at the designated waypoint or when the ship was in close proximity of the shoreline. It is established, however, that the OOW was woken up from his sleep by the violent vibrations when the ship ran aground.

    5. The ship did not sustain any failure in her navigation, steering, or propulsion equipment prior to the grounding. In fact, the last course alteration in the previous watch was to a new heading of 308 degrees, whilst the ship’s heading just before the grounding was 310 degrees.

    6. The accident happened at a time where the circadian limit is at its lowest although there is no evidence to confirm that fatigue was a contributing factor.

Σελίδα 21 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 1119202122 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας