Σελίδα 4 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 101

Θέμα: Γενική συζήτηση για τα ταχύπλοα (General discussion for highspeed)

  1. #31
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Ρε παιδια οκ αυτά που λέτε για τα απόνερα αλλά είναι το μοναδικό πλοίο που δημιουργεί τόσο μεγάλο κυματισμό? δλδ τα υπόλοιπα ταχύπλοα με τις ταχύτητες που πάνε νομίζεται ότι κάνουν λιγότερο?
    [B][COLOR=navy]Ένα μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι γεμάτοι προβληματισμούς[/COLOR][/B]

  2. #32
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Φίλε Στέφανε ναι είναι σωστό ότι το συγκεκριμένο πλοίο όπου κι αν πήγε το έδιωξαν τα απόνερα του. Πλέιστα όσα παραδείγαμτα ανθρώπων της διπλανής πόρτας για τα τσουνάμια που σήκωνε. Ακόμη και ένα διάστημα που έκανε προέκταση Θεσσαλονίκη, πήρε και σήκωσε τις παραλίες της Χαλκιδικής. Μην το αμφισβητείς γιατί είναι το μόνο πλοίο που κάθε καλοκαίρι έβγαινε στα κανάλια για τα απόνερα.

  3. #33
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    2.270

    Προεπιλογή

    Γιατι όμως το συγκεκριμένο τόσο πολύ?Τι φταίει?Αν θυμάμαι καλά Μυτιλήνη πήγαινε με υπηρεσιακή ταχύτητα 36 κόμβων!Τα Highspeed που πιάνουν 40αρια πως και δεν κάνουν τόσα απόνερα???

  4. #34
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Είναι σίγουρο ότι δεν κάνουν?όπως και να έχει είναι θέμα γάστρας άλλα κάνουν περισσοτερα άλλα λιγότερα.
    [B][COLOR=navy]Ένα μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι γεμάτοι προβληματισμούς[/COLOR][/B]

  5. #35
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens, Chios, Mytilene
    Μηνύματα
    408

    Προεπιλογή

    τα highspeed είναι σαν καταμαράν φίλε μου ο αίολος είναι κανονική κουτάρα. Αν μας αμφισβητείς δικό σου πρόβλημα..το σημαντικό είναι οτι σώθηκαν οι βυθοί μας και οι παραλίες μας γιατί υπήρχε πραγματική αλίωση...Ακόμα η ταλαιπωρία του κόσμου που δεν είναι η ίδια με τα highspeed της hsw.

  6. #36
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Περιοχή
    Μοσχάτο-Σίκινος
    Μηνύματα
    210

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Stefanos_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι σίγουρο ότι δεν κάνουν?όπως και να έχει είναι θέμα γάστρας άλλα κάνουν περισσοτερα άλλα λιγότερα.
    Δεν πρέπει να κάνουν τόσα πολλά. Για highspeed έίχα ακούσει κάποια στιγμή νομίζω το 5 πως βούλιαξε μία βάρκα στο λιμάνι της Ίου σ'ένα από τα πρώτα του ταξίδια. Και δεν νομίζω να είναι κάποιος εμπαθής με τον Κεντέρη. Για ποιο λόγο άλλωστε;

  7. #37
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Folegandros
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Για να πω την αλήθεια και εγώ δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι έκανε τόσο μεγάλα απόνερα ώστε να βουλιάζει βάρκες και να καταστρέφει βυθούς.
    Συγνώμη αλλά μου φαίνονται λίγο υπερβολικά, χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω κάποιον.

  8. #38
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από cmitsos Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα highspeed είναι σαν καταμαράν φίλε μου ο αίολος είναι κανονική κουτάρα. Αν μας αμφισβητείς δικό σου πρόβλημα..το σημαντικό είναι οτι σώθηκαν οι βυθοί μας και οι παραλίες μας γιατί υπήρχε πραγματική αλίωση...Ακόμα η ταλαιπωρία του κόσμου που δεν είναι η ίδια με τα highspeed της hsw.
    Και ποιος σου είπε ότι ένα καταμαραν δεν δημιουργεί κυματισμό ότι κινείτε ανάμεσα στο νερό και στο αέρα προκαλεί κυμα εξάλλου και στις δυο περιπτωσεις που εξετάζουμε αιολοι και highspeed μιλάμε για γάστρες ημιεκτοπίσματος και η φιλοσοφία της αντίστασης τους (απο την οποία προέρχεται η κυματογέννεση που δημιουργούν) είναι παρόμοια.κάτσε σε μια παραλία απο την οποία θα περάσει το 5 με 40 φευγα μιλια και μετά έλα να μας πείς αν σήκωσε τσουναμι η όχι
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νaval22 : 17-07-2008 στις 13:23
    [B][COLOR=navy]Ένα μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι γεμάτοι προβληματισμούς[/COLOR][/B]

  9. #39
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    2.270

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από MYTILENE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να το γράφει και να μην το γράφει πάλι κάτω θα πάει!!!!Ετσι κι αλλιώς ο Βεντούρης κάτω στην Αραπιά πάει σαν ΝΕΛ!!!!

    Σωστός φίλε μου...Ψιλοασχετο βεβαια αλλά από τους κεντέρηδες μου αρέσει μακράν ο Αίολος ΙΙ !!!

  10. #40
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens, Chios, Mytilene
    Μηνύματα
    408

    Προεπιλογή

    αν ρωτήσεις παιδιά του λιμενικού χίου μυτιλήνης θα σου πούν για το κύμα που δημιουργούσε.

Σελίδα 4 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας