Σελίδα 11 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 184

Θέμα: Τιμολογιακή πολιτική εταιριών ακτοπλοϊας (Fare policy of Ferry Companies)

  1. #101
    moutsokwstas Guest

    Προεπιλογή

    εχουμε καποια νεα σχετικα με τις τιμες των εισιτηριων? η βενζινη και το πετρελαιο εχουν κατεβει αρκετα, τα εισιτηρια ακολουθουν την κατιουσα, η....

  2. #102
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Piraeus Port
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από moutsokwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχουμε καποια νεα σχετικα με τις τιμες των εισιτηριων? η βενζινη και το πετρελαιο εχουν κατεβει αρκετα, τα εισιτηρια ακολουθουν την κατιουσα, η....
    Για τιμες ριξε μια ματια εδω, ισως σε βοηθησει, δεν εχω τσεκαρει αν ειναι εγκυρο

  3. #103
    moutsokwstas Guest

    Προεπιλογή

    βοηθαει αν και αναφερεται στη θερινη σεζον, ισως δεν εχει ολοκληρωθει η ερευνα. καλη η προταση σου ναυτικε ΙΙ.

  4. #104
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    1.977

    Προεπιλογή

    Πραγματικά παιδιά τα εισητήρια γενικά έχουν ξεφύγει... Τουλάχιστον να σου προσφέρουν άνεση, ποιότητα και ταχύτητα λες ας το πάρει ο .......... Αλλά με ταχύτητες 13-15 knts ας παραμέναν οι τιμές όπως ήταν την δεκαετία του '80. Εγώ το Οκτώβριο που έκανα το ταξίδι Ρόδο - Αθήνα - Ηράκλειο - Ρόδο κοίταξα τιμές σε αεροπορικά και ακτοπλοϊκά εισητήρια... Βέβαια με καμπίνα γιατί αλλιώς δεν παλεύεται η κατάσταση στα βραδυνά δρμολόγια. Μην τα πολυλογό.... στο άρθροισμα των τιμών ήταν 3 ευρώ πιο ακριβά τα αεροπορικά, ποιος ο λόγος να μπώ σε καράβι και όχι σε αεροπλάνα και σε 45 λεπτά να είμαι στον προορισμό μου??? Και τελικά βρέθηκα και τυχερός γιατί τον Οκτώβριο η σύνδεση Κρήτης - Ρόδου είχε διακοπή.... Δεν ξέρω τι τιμές παίζουν στις υπόλοιπες χώρες αλλά σε μας νομίζω πως το παρατραβούν... Και μην ξεχνάμε οι τιμές του πετρελαίου έχουν πέσει.... Αλλά κανένα εισητήριο δεν έπεσε....
    [SIZE=3][B][SIZE=4][SIZE=3][SIZE=3][URL="http://meteorama.blogspot.com/"]Προγνώσεις ανέμων ελληνικών θαλασσών[/URL]

    [/SIZE]
    [/SIZE] [/SIZE] [/B][/SIZE]

  5. #105
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    mike_rodos μετάφερα εδώ το μήνυμα σου που έιναι και εύστοχο. Η εμπειρία λέει ότι το συγκεκριμένο θέμα είναι πάντα επίκαιρο αλλά δεν πρέπει να συνεχιστεί στο θέμα του Μαρίνα. Προσωπικά συμφωνώ μαζί σου απόλυτα και θα πω κάτι. Οι ακτοπλόοι κάνουν απεργίες και πρεσάρουνε μόνο όταν ζητούν αυξήσεις. Οι επιβάτες δεν κάνουν ποτέ απεργία γιατί ταξιδεύουν σχεδόν πάντα για λόγους ανάγκης. Τέλος το κράτος δικαίου που ζούμε πληρώνει τα δικά μας λεφτά σε "άγονες" γραμμές που τις περισσότρες φορές διπλοπληρώνουν και οι επιβάτες με παχυλούς ναύλους.

  6. #106
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Περιοχή
    Μοσχάτο-Σίκινος
    Μηνύματα
    210

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    mike_rodos μετάφερα εδώ το μήνυμα σου που έιναι και εύστοχο. Η εμπειρία λέει ότι το συγκεκριμένο θέμα είναι πάντα επίκαιρο αλλά δεν πρέπει να συνεχιστεί στο θέμα του Μαρίνα. Προσωπικά συμφωνώ μαζί σου απόλυτα και θα πω κάτι. Οι ακτοπλόοι κάνουν απεργίες και πρεσάρουνε μόνο όταν ζητούν αυξήσεις. Οι επιβάτες δεν κάνουν ποτέ απεργία γιατί ταξιδεύουν σχεδόν πάντα για λόγους ανάγκης. Τέλος το κράτος δικαίου που ζούμε πληρώνει τα δικά μας λεφτά σε "άγονες" γραμμές που τις περισσότρες φορές διπλοπληρώνουν και οι επιβάτες με παχυλούς ναύλους.
    Συμφωνώ απόλυτα και έχω να πω πως και εγώ έχω αναρωτηθεί για τις τιμές των άγονων.. Απο την μία μου φαίνεται απόλυτα λογικά να πληρώσω ακριβό ένα εισιτήριο για μία άγονη γραμμή καθώς ο προορισμός είναι σπάνιος και δεν υπάρχει επιβατικό ενδιαφέρον. Αλλά από την άλλη για αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν είναι επιδοτούμενες η γραμμές??

  7. #107
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    pireas
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή Κόντρα και εκπτώσεις στη γραμμή Πειραιάς - Ηράκλειο

    Πολύ ενδιαφέρον παρουσιάζει το Ρεπορτάζ της Πέλλας Λασηθιωτάκη και του Γιάννη Ζωράκη, που δημοσιεύθηκε στην εφημερίδα του Ηρακλείου ΠΑΤΡΙΣ και αναφέρεται στις εκπτωτικές προσφορές των εταιρειών που εκτελούν με τα πλοία τους δρομολόγια στη γραμμή Ηράκλειο - Πειραιάς!

    www.mediashipping.gr


    "Η μάχη της Κρήτης μόλις άρχισε...!"

  8. #108
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή Εταιρείες που χρεώνουν αυξημένο εισιτήριο σε οχήματα άνω των 4.25 μέτρων

    Ανοίγω αυτό το topic ώστε να ανταλλάζουμε πληροφόρηση σχετικά με ένα θέμα που απ΄ό,τι έχω καταλάβει εξαρτάται από την πολιτική της εταιρείας να το εφαρμόσει...

    Ποιές εταιρείες και σε ποιό δρομολόγιο χρεώνουν μεγαλύτερο εισιτήριο για ΙΧ οχήματα ή ειδικότερα jeep άνω των 4.25 μέτρων;

  9. #109
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από marsant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο το πλοιο ειναι οτι πρεπει για την Σαντορινη καθως την αποσταση απο τον Πειραια την καλυπτει μονο σε 5 ωρες(!!), δηλαδη ανταγωνιζεται τα Highspeed ενω οι τιμες του ειναι συμβατικου πλοιου!
    Φίλε marsant, με αφορμή το σχόλιό σου για το πλοίο, να πω πως πραγματικά είναι ένα πολύ καλό, γρήγορο και πολυτελές πλοίο. Όσο για τις τιμές όμως, όπως παρατήρησα μόλις, για τα αριθμημένα η οικονομική είναι 9,5 ευρώ πιο ακριβή στα highspeed (37,5-47) αλλά για τα οχήματα, συμφέρει το ταχύπλοο. Πιο συγκεκριμένα, τα ΙΧ στο highspeed είναι 69-98 ενώ στο blue star 99 ευρώ. Όσο για τις μοτοσυκλέτες, στο ταχύπλοο το εισιτήριο κάνει 48,5 ευρώ και στο συμβατικό είναι 49,5. Το πιο συμφέρον όμως είναι το ταξίδι με το highspeed εάν κάποιος έχει τροχόσπιτο, βάρκα ή μπαγκαζιέρα, αφού η διαφορά ανά μέτρο είναι στα 5 ευρώ (25,5 - 30,5). Επίσης, να πω πως το καλοκαίρι το highspeed καλύπτει το ταξίδι σε 4 ώρες, προσφέρει πιο πολλές ώρες και μέρες αναχώρησης και επίσης, κατά τη γνώμη μου αναχωρεί και σε πιο βολικές ώρες από και προς Σαντορίνη. Ας μην ξεχνάμε όμως πως το καθένα έχει τα θετικά και τα αρνητικά του, προσφέρει διαφορετικές υπηρεσίες και ο κάθε επιβάτης έχει διαφορετικές προτιμήσεις.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  10. #110
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Η συζήτηση για τις τιμές των εισητηρίων που ξεκίνησε στο θέμα του Blue Star 2, μεταφέρθηκε και παρακαλώ να συνεχιστεί εδώ!!

Σελίδα 11 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας