Σελίδα 13 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 31112131415 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 121 έως 130 από 184

Θέμα: Τιμολογιακή πολιτική εταιριών ακτοπλοϊας (Fare policy of Ferry Companies)

  1. #121
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    322

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες τα πες τα... Αν δεν τα γράψουμε αυτά δεν θα διορθωθούν ποτέ.
    Δυστυχώς το τεχνητό μονοπώλιο Hellenic-ANEK και η στυγνή κερδοσκοπία της BlueStar έχουν δυσμενέστατες συνέπειες για την Παροναξία και δη τους όχι και τόσο προσοδοφόρους προορισμούς όπως είναι η Ίος!

  2. #122
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Η κουβέντα που ξεκίνησε στο θέμα του Χαϊσπιντ 5 σχετικά με το κόστος εισητηρίων μεταφέρθηκε εδώ όπου και μπορεί να συνεχιστεί.

  3. #123
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Σαντορινη-Ν.Σμυρνη
    Μηνύματα
    1.419

    Προεπιλογή

    To κακο ειναι οτι σε 2 χρονια το πολυ θα κανουν 2 ομιλοι κουμαντο (ATTICA-SEA STAR)σε ολο το αιγαιο και οι υπολοιπες αργα η γρηγορα θα σβησουν και τοτε θα γελασει και ο καθε πικραμενος με τις τιμες..
    [B][I][COLOR=navy] RODANTHI[/COLOR][/I][/B]
    [SIGPIC][/SIGPIC] [COLOR=DarkGreen][/COLOR]

  4. #124
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Ξέρετε κάτι ; Πιστεύω ότι τα μονοπώλια τα δημιουργούμε και λίγο εμείς οι επιβάτες. Δυστυχώς ο κόσμος δεν έχει πολιτική στο πως ξοδεύει τα χρήματά του και πως επιλέγει τις υπηρεσίες που αγοράζει. Δεν λέω πως το ταξίδι με την ΣΑΟΣ ή με την GA είναι ευχάριστο. Απλά πιστεύω ότι όλα γίνονται επειδή βρίσκουν και πατάνε.
    Μιας και είμαστε ζεστοί θέλω να συζητήσουμε και το θέμα με την ιστορία Ελλάδα - Ανκώνα και Πειραιά - Χανιά. Ελλάδα - Ανκώνα από 46 εως 66 με την ΑΝΕΚ (αυτοκίνητο) και με την ίδια εταιρεία για την πατρίδα της 85 ευρώ. Ας συγκρίνουμε και με το Ηράκλειο που δεν είναι μόνη της. 1 ευρώ επιπλέον και φθάνουμε στα 86 ευρώ. Τι να πει κανείς... Και δεν χρειάζεται να μετρήσεις την απόσταση στο χάρτη Πάτρας - Ανκώνα και Πειραιά - Χανίων ή Ηρακλείου. Χαώδης η διαφορά. Ακόμα και η κατανάλωση των πλοίων στην γραμμή Πάτρας - Ανκώνας δεν επιτρέπει αυτή τη διαφορά. Δηλαδή καίει περισσότερα το Λατώ ή το Έλυρος από τον Ολυμπιονίκη ; Αν κάνω λάθος διορθώστε με ! Πέραν τούτου βέβαια υπάρχουν και κυλιώμενες τιμές ανάλογα με τη εποχή και τους μήνες. Αυτό γιατί δεν συμβαίνει εδώ ; Συγγνώμη δηλαδή στο "πηγάδι..."
    Έπρεπε να κάνει ντου η HSW επί της παλαιάς της ηγεσίας για να ρίξουμε τις τιμές και να φέρουμε καράβι της προκοπής ; (όχι ότι ξυπνήσαμε, αλλά λέμε τώρα...)

    Θέλω να με συγχωρέσετε αλλά νιώθω τον προβληματισμό του Λεο και γι' αυτό συμμετέχω, έστω και μετά θυμού.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thanasis89 : 27-04-2009 στις 00:18

  5. #125
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    1.977

    Προεπιλογή

    Εμείς οι Ροδίτες τι να πούμε δηλαδή 53 ευρώ κατάστρωμα με την blue star για ένα ταξίδι 13 ωρών, που ταυτόχρονα οι αεροπορικές εταιρείες σου προσφέρουν ταξίδι 50 λεπτών με 55 ευρώ... Tώρα θα μου πείτε πως έχει και προσφορές με 20 ευρώ, συγγνώμη αλλά εγώ δεν έχω πετύχει ποτέ... Αν και καραβολάτρης τις περισσότερες φορές επιλέγω αεροπλάνο!
    [SIZE=3][B][SIZE=4][SIZE=3][SIZE=3][URL="http://meteorama.blogspot.com/"]Προγνώσεις ανέμων ελληνικών θαλασσών[/URL]

    [/SIZE]
    [/SIZE] [/SIZE] [/B][/SIZE]

  6. #126
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Σαντορινη-Ν.Σμυρνη
    Μηνύματα
    1.419

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνησω και εγω μαζι σας εχετε απολυτο δικιο.Φιλε Μιχαλη και εδω στην Σαντορινη πλεων πολυς κοσμος κανει στροφη στα αεροπλανα αφου οι τιμες τους ειναι ιδιες με τις τιμες που εχουν τα Highspeed, οποτε ποιος ο λογος να μην επιλεξει καποιος το αεροπλανο?Μην κοιτατε που εχουμε εμεις την τρελα με τα πλοια....
    [B][I][COLOR=navy] RODANTHI[/COLOR][/I][/B]
    [SIGPIC][/SIGPIC] [COLOR=DarkGreen][/COLOR]

  7. #127
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Πειραιάς - Σύρος διάρκεια ταξιδιού 3ω 45λ τιμή ¤ 26 deck. Δηλαδή το 1/4 του χρόνου Πειραιάς - Ρόδος που ανέφερε ο Μιχάλης. Η τιμή είναι όμως το 1/2 της αντίστοιχης με την Ρόδο και είναι το ίδιο πλοίο που συνεχίζει για την Ρόδο. Συνεπώς η ανάλογη τιμή θα έπρεπε για το κομμάτι Πειραιάς - Σύρος να είναι ¤ 13.25... " Όνειρα... πουλιά μου ταξιδάρικα....."
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 27-04-2009 στις 18:50

  8. #128
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Leo ακριβώς αυτήν την τιμή πληρώνω εγώ για την Κρήτη (με την φοιτητική έπτωση 25% αν θυμάμαι καλά). Με οποιαδήποτε εταιρεία για ταξίδι 9 ωρών. Μήπως πρέπει να κάνουμε ένα γερό εμπάργκο μπας και φιλοτιμηθούν να μας πάρουν στα σοβαρά ; Τουλάχιστον το εισητήριο για κατάστρωμα στην κρήτη είναι κάπως λογικό... Αλλά αυτά που ακούω για Ρόδο είναι εξωφρενικά !

  9. #129
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    1.977

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Thanasis89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Leo ακριβώς αυτήν την τιμή πληρώνω εγώ για την Κρήτη (με την φοιτητική έπτωση 25% αν θυμάμαι καλά). Με οποιαδήποτε εταιρεία για ταξίδι 9 ωρών. Μήπως πρέπει να κάνουμε ένα γερό εμπάργκο μπας και φιλοτιμηθούν να μας πάρουν στα σοβαρά ; Τουλάχιστον το εισητήριο για κατάστρωμα στην κρήτη είναι κάπως λογικό... Αλλά αυτά που ακούω για Ρόδο είναι εξωφρενικά !
    Φίλε μου Θανάση εμάς είναι μονοπώλειο εδώ και χρόνια... Ελπίζουμε η ΑΝΕΚ με την ΗSW να κάνουν το θαύμα να μπούν στην γραμμή, μήπως δούμε άσπρη μέρα!!!
    [SIZE=3][B][SIZE=4][SIZE=3][SIZE=3][URL="http://meteorama.blogspot.com/"]Προγνώσεις ανέμων ελληνικών θαλασσών[/URL]

    [/SIZE]
    [/SIZE] [/SIZE] [/B][/SIZE]

  10. #130
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Σαντορινη-Ν.Σμυρνη
    Μηνύματα
    1.419

    Προεπιλογή

    Αν οντως μπει η ΑΝΕΚ στα δωδεκανησα μονο καλο θα μπορουσε να χαρακτηρισει κανεις γιατι θα αρχισουν αναγκαστικα μειωση των τιμων.
    [B][I][COLOR=navy] RODANTHI[/COLOR][/I][/B]
    [SIGPIC][/SIGPIC] [COLOR=DarkGreen][/COLOR]

Σελίδα 13 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 31112131415 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας