Σελίδα 17 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 71516171819 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 161 έως 170 από 184

Θέμα: Τιμολογιακή πολιτική εταιριών ακτοπλοϊας (Fare policy of Ferry Companies)

  1. #161
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Εγω κατάλαβα ότι ήθελε να συγκρίνει τις τιμές των εισιτηρίων για Χανιά και για κάποιο άλλο νησί που είναι πιο κοντά (Τήνος). Τέλος πάντων. Σχετικά λοιπόν με αυτό, εγώ παρατήρησα ότι από Πειραιά για Τήνο με συμβατικό είναι 28,5 ενώ από Ραφήνα 20,5 το Σουπερφέρυ και 22 ο Θεολόγος. Όσο για το Sea jet, η τιμή του εισιτηρίου είναι 44 ευρώ. Οπότε, χωρίς την έκπτωση του Speedrunner γιατί απ' ότι έχω καταλάβει μιλάμε για καθαρές τιμές των διαδρομών, και με εξαίρεση την περίπτωση του Highspeed 1, η Ράφηνα είναι πιο φτηνή.

    Μιας και ανέφερα τις υψηλές τιμές τους Highspeed 1, θα ήθελα να πω ότι το έχουν ξεφτιλίσει φέτος και η στάση της εταιρείας είναι απαράδεκτη. Καταρχάς, στην αρχή είχαν βγάλει κανονικότατα δρομολόγια με αναχώρηση από Ραφήνα 07:30, άφιξη στην Πάρο 11:30 και αναχώρηση 12:00 με άφιξη στη Ραφήνα 15:45. Απογευματινή αναχώρηση στις 16:45 για Μύκονο (19:45-20:00) και το βράδυ έφτανε στη Ραφήνα στις 23:00. Ξαφνικά όμως άλλαξαν τα δρομολόγια αυτά...

    1) Τώρα φεύγει το πρωί στις 07:20, κάνει 3 ώρες για Μύκονο (ενώ το 2 έκανε πέρσι 2.45 και έχουν την ίδια ταχύτητα)

    2) Στην Πάρο πέρσι το 2 είχε άφιξη στις 11:15 και αναχώρηση 12:00. Λόγω όμως αέρα (όπως είναι φυσιολογικό για ένα ταχύπλοο) καθυστερούσε συχνά, του δινόταν όμως η ευκαιρία να καλύψει το κενό με 45 λεπτά παραμονής. Φέτος, όχι μόνο η διάρκεια ταξιδιού αυξήθηκε κατά μισή ώρα χωρίς λόγο, αλλά μειώθηκε και η παραμονή του πλοίου στα 15', τα οποία είναι ελάχιστα αν σκεφτεί κανείς ότι θα πρέπει να καλύψει τυχόν καθυστέρηση, να φορτο-εκφορτώσει και να γεμίσει ένα πλοίο με διπλάσιο γκαράζ και 150 περίπου περισσότερους επιβάτες...

    3) Το μεσημέρι στη Ραφήνα από 1 ώρα που ήταν πολύ οριακό το κάνανε 50 λεπτά. Θυμάμαι που παλιά το 2 έφτανε σχεδόν συνέχεια με καθυστέρηση και καθυστερούσε και η αναχώρηση επειδή δεν έφτανε ο χρόνος να γεμίσει και να ανεφοδιαστεί το πλοίο. Τώρα λοιπόν, για να καλύψουν την καθυστέρηση, για να γεμίσουν ένα διπλάσιο γκαράζ και να γίνει η αλλαγή των πληρωμάτων θα έχουν 50'. Είναι δυνατόν να πιστεύουν ότι φτάνουν;;

    4) Ενώ το συγκεκριμένο πλοίο εδώ και ένα δίμηνο περίπου κάνει το Ραφήνα-¶νδρος σε 1.15, το καλοκαίρι θα κάνει τη διαδρομή σε 1.20 (και στην επιστροφή 1.25) με αποτέλεσμα ακόμα μια 15λεπτη καθυστέρηση για Τήνο και Μύκονο στην ήδη 15λεπτη καθυστέρηση λόγω της προσέγγισης στην ¶νδρο. Αντί δηλαδή για 2.45 θα κάνει 3.15 για Μύκονο και αντί για 2.10 θα κάνει 2.40 για Τήνο ενώ το Sea Jet κάνει 2.10 και 1.45 αντίστοιχα.

    5) Το κερασάκι στην τούρτα για όλα αυτά, είναι οι εξωφρενικές τιμές οι οποίες σε αντίθεση με τους υπόλοιπους προορισμούς των Highspeed αυξήθηκαν! Έτσι, για Τήνο από 42 πήγε 45 και 50 η οικονομική, η business από 50 πήγε 53,5 και 57 και η vip από 58 τώρα είναι 62 και 68. Για Μύκονο η οικονομική από 45 και 49,5 είναι 48 και 52, η Business από 51 και 56 είναι 54.5 και 58 και η vip από 59 και 65 έχει πάει 63 και 69. Και όλα αυτά, ενώ του Sea Jet που κάνει σχεδόν μια ώρα λιγότερο (!) κοστίζει 44 για Τήνο και 51 για Μύκονο.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  2. #162
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Αυτό που ήθελα να δείξω είναι αυτό που κατάλαβε ο Τράκμαν και μόνο. Ότι δηλαδή οι τιμές τις Ραφήνας είναι τζιζ, όταν στα συμβατικά είναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ φθηνότερες σε σύγκριση με τον Πειραιά. Δεν έκανα καμιά σύγκριση με τα Χανιά και είμουν σαφής στο πότε ακριβώς κοίταξα με ημερομηνίες, για αυτό και τις έβαλα, ώστε να μπορεί ο κάθε ένας να πάει και να διαπιστώσει αυτά που έγραψα. Δεν είδα καθημερινές ή ότι άλλο με πολλά λόγια χωρίς νόημα σχολιάζεις φίλε μου hsw. Αυτό που έδειξα ήταν πολύ συγκεκριμένο και καθόλου εμπαθές για καμιά από τις δυο εταιρείες που συγκρίθηκαν. Εμπαθές είναι το συμφέρον της τσέπης μου και μόνο αυτό.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 15-06-2010 στις 05:11

  3. #163

    Προεπιλογή

    Oι τιμές των εισιτηρίων είναι σε πολλά εξωφρενικές .
    Πρόσφατα χρειάστηκε να πάω στις Σπέτσες που εξυπηρετούνται από τα εδώ και αιώνες αποσβεσμένα δελφίνια και 1-2 δρομολόγια από καταμαράν .

    Το εισιτήριο πήγαινε - έλα έχει 70 ευρώ το άτομο στην φτηνότερη θέση .
    Η εναλλακτική είναι 380 χλμ με 30 - 32 λίτρα δηλαδή 42-45 ευρώ και 10 ευρώ διόδια και 10 ευρώ φύλαξη σε πάρκινγκ και 4 ευρώ το καίκι συνολικά πάλι 70 ευρώ σκάρτα .

    Δηλαδή ακόμα και 1 άτομο το συμφέρει να πάει με το αμάξι του και να μην έχει το πήγαινε - έλα στον Πειραιά και τον περιορισμό του ωραρίου .

    Αν πάνε 2 άτομα έχουνε βγάλει και το ξενοδοχείο του σαββατοκύριακου σε φτηνό ξενοδοχείο και αν πάνε 3 η 4 , τότε έχουν και κέρδος κ το φαί .

    Λογικά σε όλο τον κόσμο σε αυτές τις περιπτώσεις το ναύλο είναι η μετακίνηση 1,5 ατόμου με πλοίο να κοστίζει όσο η εναλλακτική διαδρομή .

    Δηλαδή το λογικό είναι το εισητήριο να μην είναι ακριβότερο από 23 ευρώ .

    Τα παράπονα αυτά τα άκουσα από πολύ κόσμο και θα πρέπει οι εταιρείες να το λάβουν υπ' όψη τους .

  4. #164
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω τι συμβαίνει στις τιμές των φορτηγών στα Δωδεκάνησα, ομως σίγουρα στους επιβάτες οχι στη γραμμή Δωδεκανήσου, αλλά στις γραμμές Κρήτης (και στο Ηράκλειο και στα Χανιά) η τιμή των 19¤ που την έβρισκες ανετότατα ακομα και στην περίοδο αιχμής του Αυγούστου, ανήκει πλεον στο παρελθόν ! Φαίνεται οτι παρα τον σκληρό ανταγωνισμό, οι εταιρείες συνεννοήθηκαν και αφαίρεσαν το οικονομικό αυτό εισιτήριο.

  5. #165
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    1.977

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από despo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι συμβαίνει στις τιμές των φορτηγών στα Δωδεκάνησα, ομως σίγουρα στους επιβάτες οχι στη γραμμή Δωδεκανήσου, αλλά στις γραμμές Κρήτης (και στο Ηράκλειο και στα Χανιά) η τιμή των 19¤ που την έβρισκες ανετότατα ακομα και στην περίοδο αιχμής του Αυγούστου, ανήκει πλεον στο παρελθόν ! Φαίνεται οτι παρα τον σκληρό ανταγωνισμό, οι εταιρείες συνεννοήθηκαν και αφαίρεσαν το οικονομικό αυτό εισιτήριο.
    Μόλις κοίταξα τα site των εταιριών και είδα πως ANEK και SUPERFAST ότι έχουν ακόμη τα 19,00 ευρώ. Μόνο στην ΜINOAN δεν είδα αυτή την προσφορά.! Όσο για τα Δωδεκάνησα για τις τιμές που έγραψα στα φορτηγά το διαπίστωσα σήμερα.
    [SIZE=3][B][SIZE=4][SIZE=3][SIZE=3][URL="http://meteorama.blogspot.com/"]Προγνώσεις ανέμων ελληνικών θαλασσών[/URL]

    [/SIZE]
    [/SIZE] [/SIZE] [/B][/SIZE]

  6. #166
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Οι ιστοσελίδες των εταιρειών πολλές φορές άλλα γράφουν και άλλα ισχύουν. Αν βρείς εισιτήριο για Κρήτη (τουλάχιστον μεχρι 15 Οκτωβρίου) με 19¤...γράψε μου.

  7. #167
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    1.977

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από despo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ιστοσελίδες των εταιρειών πολλές φορές άλλα γράφουν και άλλα ισχύουν. Αν βρείς εισιτήριο για Κρήτη (τουλάχιστον μεχρι 15 Οκτωβρίου) με 19¤...γράψε μου.
    Μπορεί ο αριθμός των οικονομικών εισητηρίων να έχει εξαντληθεί... Δεν γνωρίζω τον αριθμό αυτών ανά δρομολόγιο... Αν γνωρίζει κάποιο μέλος μας ας μας πει...
    [SIZE=3][B][SIZE=4][SIZE=3][SIZE=3][URL="http://meteorama.blogspot.com/"]Προγνώσεις ανέμων ελληνικών θαλασσών[/URL]

    [/SIZE]
    [/SIZE] [/SIZE] [/B][/SIZE]

  8. #168
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Οταν έκοψα για Ρόδο στην Αστιγγος ρώτησα για αυτά τα φθηνά των 19 ευρώ, η υπάλληλος μου είπε ότι αυτά βγαίνουν στις αρχές κάθε έτους σε περιορισμένο αριθμό για κάθε γραμμή και εξαντλούνται γρήγορα.

    Πάντως έχω την αίσθηση ότι για εξωτερικό ταξιδεύω πιο φθηνά απ' ότι στο εσωτερικό, ή τουλάχιστον είναι ελάχιστη η διαφορά.

    Πέρισυ τον Απρίλιο με μια προσφορά της SUPERFAST νομίζω Spring Offer λεγόταν ταξίδεψα σε καμπίνα (κλίνη) με επιστροφή Πάτρα Ανκώνα με τη μηχανή 115 ευρώ !!

  9. #169

    Προεπιλογή Τιμολογιακή πολιτική εταιριών ακτοπλοϊας [Fare policy of Ferry Companies]

    H Blue Star ανακοίνωσε σήμερα την κατάργηση των προσφορών σε ΙΧ κ ΜΟΤΟ.Ενδεικτικά από 85€ το Πειραιά-Ρόδο επιστρέφει στα 106,50€.Να υποθέσω no more HSW?

  10. #170

    Προεπιλογή

    και αν αυτό έγινε λόγω της συνεργασίας ανεκ-αττικα.... τότε προβλέπω να φεύγει ο ορίζοντας από τα χάνια

Σελίδα 17 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 71516171819 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας