Σελίδα 9 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 81 έως 90 από 184

Θέμα: Τιμολογιακή πολιτική εταιριών ακτοπλοϊας (Fare policy of Ferry Companies)

  1. #81
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή Κάποτε, επί Τουρκοκρατίας

    Ο Κώστας Δραγάτης από τα Νέα Πάρου-Αντιπάρου, παραθέτει με γλαφυρό τρόπο, ένα όμορφο παραμύθι από την εποχή της Τουρκοκρατίας.
    Πάσα ομοιότητα με πρόσωπα και καταστάσεις του συγχρόνου βίου εννοείται ότι είναι συμπτωματική.

    Ήταν κάποτε ένας βεζίρης ο οποίος αποφάσιζε για τα πάντα που αφορούσαν στην περιοχή που διοικούσε. Στην επικράτεια του βεζίρη άνηκαν και μερικά νησάκια. Τις μεταφορές των υπηκόων από τα νησάκια προς την πρωτεύουσα και το αντίστροφο, τις εκτελούσαν μερικοί πλούσιοι κάτοχοι καϊκιών. Αυτοί οι καϊκτσήδες ήταν καλοί φίλοι του βεζίρη γι’ αυτό και ο άρχοντας τους άφηνε να κάνουν ότι ήθελαν με το μεταφορικό έργο.

    Οι καϊκτσήδες κάποια εποχή είχαν αυξήσει τα ναύλα σχεδόν 40%. Συγκεκριμένα, για τέσσερα συνεχή χρόνια έκαναν αυξήσεις. Οι υπήκοοι του βεζίρη από τα νησιά, διαμαρτύρονταν για τις αυξήσεις, ιδίως όταν άρχισαν να γίνονται επαναλαμβανόμενο φαινόμενο. Όμως δεν τους άκουγε κανείς, ούτε ο βεζίρης, ούτε οι καϊκτσήδες. Στο τέλος της τέταρτης χρονιάς αυξήθηκαν οι τιμές των καραβόπανων. Οι καϊκτσήδες τώρα έπρεπε να κάνουν αυξήσεις, αλλά για να είναι τίμιο το αίτημά τους, θα έπρεπε να μην είχαν κάνει τις παλαιότερες.

    Οι υπήκοοι που πιέζονταν οικονομικά, διαμαρτύρονταν προ του ενδεχόμενου να γίνουν και νέες αυξήσεις. Οι καϊκτσήδες προχώρησαν σε αυξήσεις λίγες ημέρες πριν την εποχή του θερισμού, όμως πλήρωσαν «κοντυλοφόρους» και «κουτσομπόληδες» να λένε ότι αυτές οι αυξήσεις δεν είναι οι κανονικές, αυτές δηλαδή που ταυτίζονται με τις αυξήσεις στα καραβόπανα.

    Παράλληλα, οι υπήκοοι πιέζουν τον βεζίρη να μην επιτρέψει να γίνουν άλλες αυξήσεις μέσα στην θεριστική περίοδο. Αυτή την φορά ήταν αποφασισμένοι να τα «βροντήξουν» στον βεζίρη. Η κατάσταση με τις αυξήσεις είχε φτάσει στο απροχώρητο.

    Κάποιο βράδυ ένας μεγάλος καϊκτσής πήγε και βρήκε στα κρυφά τον βεζίρη. Του είπε: «βεζίρη μου, εμείς τις αυξήσεις τις κάναμε. Έχουμε καλλιεργήσει και την ιδέα ότι θα κάνουμε και άλλες. Δεν τις χρειαζόμαστε όμως, γιατί όλα τα προηγούμενα χρόνια έχουμε γεμίσει τα χρηματοκιβώτια μας με λεφτά, από τις προηγούμενες αυξήσεις. Ξέρουμε ότι οι υπήκοοι σε έχουν ζορίσει πολύ με τις διαμαρτυρίες τους. Αν λοιπόν, τώρα ανακοινώσουμε ότι δεν θα κάνουμε άλλες αυξήσεις τότε θα κερδίσουμε και εμείς και εσύ».

    Τούτο θα γίνει ως εξής:
    1) Με αυτή την ανακοίνωση, θα μας συγχωρέσουν οι υπήκοοι γιατί τα προηγούμενα χρόνια τους κάναμε αυξήσεις.
    2) Εμείς, δεν θα χάσουμε γιατί ήδη έχουμε κάνει τις αυξήσεις για να πληρώσουμε τα καραβόπανα.
    3) Εσύ θα φανείς ότι είσαι καλός, αφού δεν θα έχουν γίνει οι δεύτερες αυξήσεις, τις οποίες τάχα ανακοινώνουμε ότι θα κάνουμε τον τελευταίο καιρό.

    Κατάλαβες βεζίρη μου; Και «χορτάτοι» και «Άγιοι»!!! Έτσι, όπως τα συμφώνησαν ο καϊκτσής, έτσι και έγιναν τα πράγματα το επόμενο πρωί. Οι υπήκοοι που είχαν τα μάτια τους ανοικτά, κατάλαβαν το κόλπο εις βάρος τους. Προς το παρόν δεν υπήρχε άλλη λύση από το να «καταπιούν» την κοροϊδία. Όμως, με την πρώτη ευκαιρία υποσχέθηκαν ότι θα τιμωρήσουν τον βεζίρη.

    Αυτή ήταν μια ιστορία που συνέβη επί Τουρκοκρατίας. Τότε που οι πολίτες, ήταν υπήκοοι! Ευτυχώς, στις ημέρες μας δεν υπήρχαν τέτοια πράγματα. Υπάρχει Κράτος και νόμοι και κυρίως, πολιτικοί που σέβονται τους πολίτες και που σε καμία περίπτωση δεν θα σκέφτονταν να τους κοροϊδέψουν.

    Και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...

    Πηγή: Τα Νέα Πάρου-Αντιπάρου
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Haddock : 04-06-2008 στις 04:59
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  2. #82
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Τι να πω... Ευγε στον αρθρογράφο....

  3. #83
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Athens-Patras-Mytikas
    Μηνύματα
    1.585

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mike_rodos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό που λές ισχύει... Το κάνουν πάρα πολύ δυστιχώς και κυρίως φοιτητές! Αλλά δεν είμαστε και οι ερμόδιοι να το κρίνουμε, όλοι το ξέρουν τι γίνεται, ας κάνει και η εταιρεία κάτι.... Θυμάμαι παλιά (δεκαετία 90) όπου ελέγχαν τα εισητήρια και μετά την αναχώρηση ας το κάνουν και τώρα!!!
    Όντως παλιότερα ήλεγχαν τα εισιτήρια και εν πλω. Το συμβάν που περιγράφει ο Eliaslan είναι πραγματικά απαράδεκτο, με επιβάτες να εκδίσουν εισιτήρια για Σύρο και να φτάνουν... Κω!
    Τώρα, σχετικά με τους φοιτητές, δε νομίζω ότι είναι τόσο κατακριταίο ότι κλείνουν το αντίτοιχο εισιτήριο και κοιμούνται σε καναπέδες κτλ., δεδομένου ότι αξιοποιούν τα εισιτήριό τους κυρίως χειμώνα (πράγμα που συνεπάγεται άδεια καράβια). Εγώ περισσότερο βλέπω οικογενειάρχες και γενικά μεγάλους ανθρπώπους να κοιμουνται "χύμα" και συνήθως μη σεβόμενοι το χώρο. Οι φοιτητές, όντας πιο νέοι, είναι -συνήθως- και πιο ευαισθητοποιημένοι. Τί να πείς για τους Αθίγγανους, αλλά και για οδηγούς φορτηγών, στην Αδριατική κυρίως
    Στην επτροφή μου από Χανιά με την Αριάδνη, ζήτησα να αλλάξω το εισιτήριο σε business και μέλος του πληρώματος μου είπε ότι δε θα βρω κι ότι μπορώ να καθίσω όπου θέλω μετά τον απόπλου, δεδομένου ότι αν κάποιος έχει κλείσει τη θέση, θα έχει καθίσει. Ακριβώς έτσι κάποιος κάθισε στη δικη μου θέση και δεν τον σήκωσα τον ανθρωπο γιατί είχε κι μερικές ακόμη ελεύθερες. Κι ενώ πάω να καθίσω σε μια διπλή, μου λέει μια κυρία "Εδώ κάθεται ο αντρας μου"!! "Και στις δύο", ήθελα να τη ρωτήσω!! Τραγικό!
    Τέλος πάντων, θεωρώ ότι θα έπρεπε να γίνεται έλεγχος εισιτηρίων μετά τον απόπλου από κάθε νησί-σκέλος του δρομολογίου.
    Τώρα, σε περίπτωση χαμηλής περιόδου, δε χάθηκε κι ο κόσμος να καθίσεις από την economy σε buiness πχ. σε Highspeed, τη στιγμή που είναι άδειες. Εξάλλου, η διαφορα τιμής στην προκειμένη περίπτωση, δε δικαιολογείται... Η VIP πες εντάξει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη .voyager : 30-07-2008 στις 20:16

  4. #84

    Προεπιλογή

    ο ελεγχος μεσα στο πλοιο μην ξεχναμε οτι ειναι μια επιπλεον κουραστικη εργασια για το πληρωμα.επισης δεν γινεται σε καθε λιμανι να γινεται αυτο.κατανταει κ εκνευριστικο.
    θυμαμαι παλια που γινονταν.με επιαναν τα νευρα μου οταν ακουγα-παρακαλω οι επιβατες να κατσουν στην θεση τους μεχρι να ολοκληρωθει ο ελεγχος εισητηριων.ασε που μολις γινει ο αποπλους εγω κοβω βολτες στο καταστρωμα για να δω το νησι κτλ.δεν μπορω να κατσω σε μια θεση κ να περιμενω
    ετσι κ στην λεσβο ημουνα στο καταστρωμα πανω απο την γεφυρα γιατι ηθελα να δω το λιμανι κ τα αρχοντικα της πολης που περναει το πλοιο κ τα εισητηρια τα ειχα στα πραγματα μου κατω.κ ενα μελος του πληρωματος ηθελε να κατεβω κατω εκεινη την ωρα.πραγμα που φυσικα δεν εκανα.



    κανω κοπυ κ εδω το μνμ απο το tread του bs2 επειδη ημουν off topic
    (((εγω παλι λεω οτι ειναι μικρο το κακο.εκει που εχουν φτασει τα εισητηρια τι να κανει ο κοσμος??απο αυτα δεν χανουν οι εταιρειες κ πολλα.οτι δεν ειναι σωστο συμφωνω αλλα προσωπικα δεν με νοιαζει αν το εκανε ο Χ επιβατης.μην το παμε σαν το ανεκδοτο του συγχωρεμενου χριστοδουλου -να ψοφησει η κατσικα του γειτονα

    κ σε αυτο που αναφερθηκε για τους φοιτητες.οσοι σπουδαζουν/σπουδασαν επαρχια ξερουν οτι οι γονεις χαλανε τρελλα ποσα για την διαμονη σε επαρχια ,οποτε απο οπου μπορουν γλιτωνουν))))
    __________________
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sylver23 : 30-07-2008 στις 20:47

  5. #85
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Athens-Patras-Mytikas
    Μηνύματα
    1.585

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο. Δε μπορεί να γίνεται αυτό σε κάθε λιμάνι, ειδικά σε πλοία που προσεγγίζουν σε πολλά λιμάνια... Άσε που κι εγώ στη θέση μου -αν είναι μέρα ειδικά- μπορεί να μην καθίσω και καθόλου. Γι' αυτό deck και πάλι deck στα ημερήσια δρομολόγια του καλοκαιριού!

  6. #86
    moutsokwstas Guest

    Προεπιλογή τιμες εισιτηριων

    για να εχουμε ενα καλο ερωτημα, τωρα που πεφτει η τιμη του αργου στις πετρελαικες αγορες, ειδαμε την τιμη στα βενζιναδικα να κυμαινεται γυρω στα 0,947-0,968 λεπτα. και η aegean airlines μειωνει κατα 2 ευρω τις τιμες των εισιτηριων λογω της πτωσης της διεθνους τιμης. στα ακτοπλοικα ακουστηκε κατι αντιστοιχο? γιατι οι τιμες μειωθηκαν κατα συνεπεια πρεπι να πεσουν και τα ναυλα...εχουμε καποια νεα?

  7. #87
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Περιοχή
    Μοσχάτο-Σίκινος
    Μηνύματα
    210

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από moutsokwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να εχουμε ενα καλο ερωτημα, τωρα που πεφτει η τιμη του αργου στις πετρελαικες αγορες, ειδαμε την τιμη στα βενζιναδικα να κυμαινεται γυρω στα 0,947-0,968 λεπτα. και η aegean airlines μειωνει κατα 2 ευρω τις τιμες των εισιτηριων λογω της πτωσης της διεθνους τιμης. στα ακτοπλοικα ακουστηκε κατι αντιστοιχο? γιατι οι τιμες μειωθηκαν κατα συνεπεια πρεπι να πεσουν και τα ναυλα...εχουμε καποια νεα?
    Σωθήκαμε... Και να σκεφτείς αδερφέ πως και ούτε το πετρέλαιο για το σπίτι σου θα το πάρεις φθηνότερα... Και αν κάνουν μειώσεις οι ακτοπλοϊκές τι μειώσεις θα είναι αυτές? 5%? ενώ όταν πρόκειται για αυξήσεις είχαμε και 20%..

  8. #88
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    pireas
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    pantos i hellenic seaways apo tin paraskevi 17-10 exei meiosei kata polu ta navla tis sto nissos mukonos..

  9. #89

    Προεπιλογή

    αν μπορεις πες μου ποσο τις εχει παει

  10. #90
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    pireas
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    gia evdilo to deck sta 35 eyro apo 41,5 pou itan, kai gia samo to deck sta 41 apo 49,50

Σελίδα 9 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας