Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 50

Θέμα: Σχολιασμοί για τις ετήσιες δρομολογήσεις πλοίων

  1. #21
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, ¶ρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από speedrunner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει ανάλογο θέμα εδώ
    Δεν είναι το ίδιο θέμα.
    Το thread που αναφέρεσαι δεν καλύπτει τα ερωτήματα και τους προβληματισμούς που έχω θέσει ούτε τα νέα δεδομένα που έχουν προκύψει. Το δικό μου θέμα αφορά τους κανισμούς που διέπουν ορισμένες καταστάσεις που ήδη συνεπήγαγαν τη μετακίνηση ενός από τα καλύτερα πλοία μας του Olympic Champion από το Ηράκλειο στα Χανιά, μια κίνηση με τεράστιο κόστος. Λοιπόν για να γίνει κατανοητό το θέμα είναι το εξής: Ότανκάποιος δηλώσει ετήσια τακτική δρομολόγηση αναλαμβάνει υποχρέωση να τηνπραγματοποιήσει ή μπορεί την τελευταία στιγμή και χωρίς συνέπειες να πει:"Σας την έσκασα"?

  2. #22
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Folegandros
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vacondios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι το ίδιο θέμα.
    Το thread που αναφέρεσαι δεν καλύπτει τα ερωτήματα και τους προβληματισμούς που έχω θέσει ούτε τα νέα δεδομένα που έχουν προκύψει. Το δικό μου θέμα αφορά τους κανισμούς που διέπουν ορισμένες καταστάσεις που ήδη συνεπήγαγαν τη μετακίνηση ενός από τα καλύτερα πλοία μας του Olympic Champion από το Ηράκλειο στα Χανιά, μια κίνηση με τεράστιο κόστος. Λοιπόν για να γίνει κατανοητό το θέμα είναι το εξής: Ότανκάποιος δηλώσει ετήσια τακτική δρομολόγηση αναλαμβάνει υποχρέωση να τηνπραγματοποιήσει ή μπορεί την τελευταία στιγμή και χωρίς συνέπειες να πει:"Σας την έσκασα"?
    Το ανέφερα απλώς για να συνεχίσει η συζήτηση εκεί, δεν υπάρχει λόγος να ανοίξουμε καινούριο θέμα, οι moderetor μπορούν να μεταφέρουν την συζήτηση!!!!!
    Όσο για το ερώτημα σου καμία υποχρέωση δεν αναλαμβάνει, απλά δηλώνει ότι θέλω να πάω "εκεί" και έτσι δεν χρειάζεται κάποια άλλη έγκριση, το αν θα πάει είναι καθαρά θέμα της εταιρίας χωρίς καμία συνέπεια αν τελικά δεν πραγματοποιήσει την δρομολόγηση, αρκεί να ρίξεις μια ματιά σε δηλώσεις προηγούμενων χρόνων και θα δεις ότι αρκετές απο αυτές δεν πραγματοποιούνται ποτέ!!!!

  3. #23

    Προεπιλογή

    Σίγουρα μπορέι ν ανακαλέσει τη δήλωση μέχρι τις 20 Φεβρουαρίου σύμφωνα με την παράγραφο 3 του άρθρου 4 του Νόμου 2932/2001 ΦΕΚ 145Α 2001 ( όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 25 του Ν. 3153/2003 ΦΕΚ 153Α/19.6.2003):

    "3. Η δήλωση δρομολόγησης υποβάλλεται μέχρι τη 31η Ιανουαρίου. Η αρμόδια Υπηρεσία μέχρι τη 10η Φεβρουαρίου εκδίδει δελτίο τύπου, το οποίο καταχωρίζεται σε δύο τουλάχιστον ημερήσιες εφημερίδες πανελλήνιας κυκλοφορίας για τις δηλώσεις που έχουν υποβληθεί. Κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί μέχρι τη 20ή Φεβρουαρίου να συμπληρώσει ή να τροποποιήσει ή να ανακαλέσει τη δήλωσή του. Η αρμόδια υπηρεσία ανακοινώνει με την προαναφερόμενη διαδικασία τις τροποποιήσεις αυτές μέχρι την 28η Φεβρουαρίου. Μετά την 31η Μαρτίου ο Υπουργός ανακοινώνει στις αρμόδιες Λιμενικές Αρχές και στους φορείς διοίκησης και
    εκμετάλλευσης λιμένων τη δήλωση δρομολόγησης πλοίου μαζί με τα δηλωθέντα προγράμματα εκτέλεσης δρομολογίων, εκτός αν συντρέχει περίπτωση εφαρμογής της επόμενης παραγράφου. Η ανακοίνωση αυτή
    κοινοποιείται και στον ενδιαφερόμενο πλοιοκτήτη. "

    Για αυτό στις προηγούμενες σελίδες βλέπουμε να έχουν γίνει δηλώσεις για δρομολογήσεις αλλά να μην έχουν γίνει αυτές.

  4. #24
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, ¶ρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη και Speedrunner οκ oι απάντήσεις σας ήταν άκρως κατατοπιστικές και σας ευχαριστώ πολύ. ¶λλη απορία. Ας πούμε ότι η Hellenic εμμένει στη δήλωση της, παίρνει την έγκριση και στέλνει ένα συμβατικό της (έχει στόλο με πολλά πλοία-σκάτζες) 1η Νοεμβρίου στη Ραφήνα. (το Νήσος Μύκονος δε χωράει ούτε σε υποθετική ερώτηση σχετικά με το μήνα Νοέμβριο) κατά πόσο έχει την ευελιξία να αλλάζει αυθαίρετα τις συχνότητες και τα ωράρια των δρομολογίων? έτσι ώστε να περάσει όσο το δυνατό πιο ανώδυνα ο δύσκολος χειμώνας? Κι άλλη μια ερώτηση αφού ακόμα τίποτα δεν έχει οριστικοποιηθεί για ποιό λόγο στην Κρήτη τους έπιασε πανικός και έσπευσαν να φέρουν το Olympic Champion που είναι πλοίο-διαφήμιση για μιά γραμμή χαρίζοντας ουσιαστικά το Ηράκλειο στους ανταγωνιστές?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vacondios : 15-02-2014 στις 19:53

  5. #25

    Προεπιλογή

    Δώθηκαν στην δημοσιότητα οι δηλώσεις τακτικής δρομολόγησης ακτοπλοικών πλοίων για την περίοδο 1/11/2016 - 31/10/2017 (εδώ για όποιον ενδιαφέρεται). Πολλά και ενδιαφέροντα τα νέα, διαλέγετε και παίρνετε !!!!!

  6. #26

    Προεπιλογή

    Βλέπω , αν δεν μου ξέφυγε κάτι , ότι λείπουν και το Σάος ΙΙ και το Σαόνησος από τις αιτήσεις . Δεν είναι περίεργο ?

  7. #27

    Προεπιλογή

    Για το ΣΑΟΝΗΣΟΣ δεν μου κάνει καμμία έκπληξη. Ένα πλοίο που χρειάστηκαν τρία χρόνια για να ψιλομετασκευαστεί και να ετοιμαστεί, δεν θα χρειαστούν .....άλλα τρία για να δρομολογηθεί ??? Όσο για το ΣΑΟΣ ΙΙ, δεν το έχω δει ποτέ τα τελευταία τουλάχιστον χρόνια σε τακτικές δηλώσεις δρομολόγησης. Δεν γνωρίζω αν αυτό έχει να κάνει με το ότι είναι μονοχαβάπορο στην γραμμή του, ή (και) στο ότι ίσως δεν υπάρχει ενδιαφέρον για την γραμμή από άλλη εταιρεία - πλοίο.

  8. #28

    Προεπιλογή

    Και ο Αχιλλέας μοναχοβάπορο είναι , αλλά δηλώθηκε . Βέβαια δεν δήλωσε τα καλοκαιρινά του δρομολόγια στις Σποράδες , αλλά μάλλον δεν θα έχει σημασία .

  9. #29

    Προεπιλογή

    Και τα ΑΙΟΛΙΣ, ΨΑΡΑ ΓΚΛΟΡΥ, ΝΗΣΟΣ ΚΑΛΥΜΝΟΣ επίσης "μοναχοβάπορα" είναι αλλά επίσης δεν δηλώθηκαν όπως και το ΣΑΟΣ ΙΙ. Εξ άλλου μια υπόθεση έκανα, έγραψα : "Δεν γνωρίζω αν αυτό έχει να κάνει με το ότι είναι μονοχαβάπορο στην γραμμή του".

  10. #30

    Προεπιλογή

    Σωστά και αυτά δεν δηλώθηκαν . Δεν ξέρω τελικά πόσο σημασία έχει η δήλωση σε τέτοιες γραμμές . Ισως επειδή είναι άγονες , να θεωρούνται ήδη δηλωμένα από τον διαγωνισμό ανάθεσης . Θα δούμε στο μέλλον .

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας