Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 9 από 9

Θέμα: Δελτίο Νοτίου Ευβοϊκού - Κάρυστος, Μαρμάρι, Νέα Στύρα (Southern Evoikos reports)

  1. #1

    Προεπιλογή Δελτίο Καρύστου (Karystos Report)

    Πυρκαγιά εκδηλώθηκε, χθες το βράδυ (28-11ου), από άγνωστη, μέχρι στιγμής, αιτία, στο χώρο του μηχανοστασίου του Α/Κ σκάφους «ΤΣΑΛΑΒΟΥΤΑΣ ΣΠΥΡΟΣ» Ν. Πόρτο Χελίου 90, το οποίο βρισκόταν παραβεβλημένο στον προβλήτα του λιμένα Καρύστου, χωρίς επιβαίνοντες.

    ¶μεσα έσπευσαν στην περιοχή όχημα της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Καρύστου καθώς κι ένα υδροφόρο όχημα του Δήμου Καρύστου, προκειμένου κατασβήσουν την πυρκαγιά, ενώ με μέριμνα της οικείας Λιμενικής Αρχής τοποθετήθηκε πλωτό φράγμα περιμετρικά του σκάφους προς αποφυγή διαρροής καυσίμων-λιπαντικών.

    Το ανωτέρω σκάφος βρίσκεται ημιβυθμισμένο πλησίον του προβλήτα, ενώ από την πυρκαγιά δεν προκλήθηκε τραυματισμός ούτε υλικές ζημιές σε παρακείμενα σκάφη.
    Προανάκριση διενεργείται από τη Λιμενική Αρχή Καρύστου.

    Μικρή εξαγωγή πετρελαίου παρατηρήθηκε, μεσημβρινές ώρες σήμερα (29-11ου), από τις δεξαμενές του Α/Κ «ΤΣΑΛΑΒΟΥΤΑΣ ΣΠΥΡΟΣ» Πόρτο-χελίου 90, στο οποίο είχε εκδηλωθεί πυρκαγιά, κατά τις πρωινές ώρες σήμερα.
    Η ρύπανση που δημιουργήθηκε περιορίζεται επιτυχώς με τη χρήση απορροφητικών υλικών, εντός του ποντισμένου φράγματος που έχει ήδη τοποθετηθεί.
    Το ανωτέρω σκάφος πρόκειται να ανελκυσθεί με την βοήθεια γερανού προκειμένου να μεταφερθεί σε ασφαλή χώρο.

    ΠΗΓΗ : ΥΕΝ

  2. #2

    Προεπιλογή Δελτίο Νοτίου Ευβοϊκού - Κάρυστος, Μαρμάρι, Νέα Στύρα (Southern Evoikos reports)

    Σε αυτό το post μπορούμε να δημοσιεύουμε ότι ενδιαφέρον παρατηρούμε στα λιμάνια του Νότιου Ευβοικού.(Κάρυστο-Μαρμάρι-Νέα Στύρα).
    Φιλοτίτισσά μου,γίνε ποιά δικιά μου κι από τα όνειρα μου μην μου φύγεις πιά..Μια μικρή από το Φιλότι που δεν είναι ότι κι ότι μου έχει κάψει την καρδιά μου και θα τρελαθώ....

  3. #3
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    To motorship EIΡΗΝΗ σήμερα 18/02/2011 βρίσκεται πλαγιοδετημένο στο λιμάνι της Καρύστου.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JOINER : 18-02-2011 στις 07:31

  4. #4
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα, Πικέρμι
    Μηνύματα
    309

    Προεπιλογή

    Όπως βλέπουμε απο την webcam του Μαρμαριού στο Μαρμαρι αυτη τη στιγμή χιονίζει. Ακόμη λώγω του οτι 7:25 στο λιμανι βρισκονται και τα Αρτεμισια, Ευβοια ΣΤαρ ανεκτελεστο παραμενει το πρωινο δρομολόγιο.

  5. #5
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Ν.Ψυχικό
    Μηνύματα
    247

    Προεπιλογή

    Λιμάνι Μαρμαρίου 06/03/2011
    Marmari Port.JPG
    Για τους Leo,Vinman,Sylver23,Trakman,dokimakos21,Proussos,N ikos_V,
    Rocinante,Pantelis 2009 & roussosf
    .

  6. #6
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Συρος
    Μηνύματα
    1.140

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NikosP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λιμάνι Μαρμαρίου 06/03/2011
    Marmari Port.JPG
    Για τους Leo,Vinman,Sylver23,Trakman,dokimakos21,Proussos,N ikos_V,
    Rocinante,Pantelis 2009 & roussosf
    .
    Να εισε καλα Νικολα!!
    Ομορφιες στο Μαρμαρι:-D

  7. #7

    Προεπιλογή

    Έρευνες από το Ερευνητικό σκάφος Αιγαίο από σήμερα; στη μια το μεσημέρι (12:00 ώρα Ελλάδας, 10:00 UTC) σε περιοχή με ακτίνα 3 μίλια και κέντρο εδώ

    ZCZC HA02
    152200 UTC MAR 11
    IRAKLEIO RADIO NAVWARN 120/11
    SOUTH EVVOIKOS GULF
    UNDERWATER OPERATION
    BY R/V AIGAION
    FM 161000 UTC TILL FURTHER NOTICE
    IN SEA AREA CENTRED
    ON 37-50,3N 024-15,9E
    AND RADIUS 3 NM
    VESSELS REQUESTED TO KEEP CLEAR
    NNNN

  8. #8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης στο λιμάνι της Καρύστου (την ανεβάζω offtopic για τον φίλο μου Νεκτάριο) μία πιλοτίνα - λάτζα (???) με το όνομα ΠΑΤΕΡΑΣ ΑΛΕΞΙΟΣ (Ν.Π. 2355).

    IMG_0272.jpg
    Κάρυστος - 21/07/2019
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο μου σε ευχαριστώ πολύ ! Ξέρεις την αγάπη που τρέφω για τα "μικρά" !
    Έχουμε και λέμε :

    Το ΠΑΤΕΡΑΣ ΑΛΕΞΙΟΣ είναι της εταιρείας Roussis Service Boats που έχει και τις επιβατηγές λάντζες στον Πειραιά. Δες εδώ.
    Νηολόγιο Πειραιά 2355, ΔΔΣ SV4802, κατασκευής 1977, 24,78 gt, 16,10 m μήκος. Καταχωρημένη σαν Ε/Γ Λάντζα.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΠΑΤΕΡΑΣ ΑΛΕΞΙΟΣ προφανώς εξυπηρετεί τα βαπόρια που καταπλέουν στον κόλπο της Καρύστου.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά δεν το θεωρώ και τόσο προφανές. Τα βαπόρια που καταπλέουν στον κόλπο της Καρύστου δεν καταπλέουν σε μόνιμη, καθημερινή ή έστω τακτική βάση, αλλά σποραδικά και κυρίως για να απαγκιάσουν για λίγες ημέρες όταν έχει "καιρό" στο Αιγαίο. Το Σ/Κ μάλιστα, δεν βρισκόταν ούτε ένα στον κόλπο. Το θεωρώ λοιπόν περιττή "πολυτέλεια" να υπάρχει μόνιμα στην Κάρυστο επιβατηγή λάντζα για .....όοοοοοοταν θα προσεγγίσει κάποιο βαπόρι. Μία πιθανότητα (δεν γνωρίζω κατά πόσο μπορεί να ισχύει, και εφόσον βέβαια το ΠΑΤΕΡΑΣ ΑΛΕΞΙΟΣ .....κατοικοεδρεύει μόνιμα στην Κάρυστο) είναι το να εξυπηρετεί το (εκάστοτε) πολεμικό πλοίο που τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια βρίσκεται μόνιμα στον κόλπο της Καρύστου. Εννοείται πως κάνω απλά μία υπόθεση.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι μόνο γιά να απαγκιάσουν αλλά κ γιά orders όπως γίνεται κ με άλλα "στρατηγικά" σημεία πχ Χίος,Νεάπολη,Λαύριο κα. Ίσως χρειάζεται γιά τίποτα πλήρωμα,στόρια...
    Δεν βλέπω άλλο λόγο.Γιά το πολεμικό το αποκλείω αφού έχουν την ΠΑΚ κ δεν χρησιμοποιούν πολιτικό μέσο.
    Ίσως κάποιος ντόπιος θα μπορούσε να μας διαφωτίσει.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα..... εννοείται πως δεν είναι μόνο για να απαγκιάσουν αλλά και για άλλους λόγους. Ο βασικότερος όμως (λόγος) είναι αυτός που ανέφερα, το απάγκιασμα. Στην Κάρυστο, τα καλοκαίρια όταν άρχιζε και γέμιζε ο "κόλπος" (και μην φανταστεί κανείς καμιά ...20αριά πλοία, για τέσσερα - πέντε μιλάμε) ήταν η ένδειξη ότι "έξω" έχει άσχημο καιρό, και όταν τα πράγματα καλυτέρευαν ......εξαφανιζόντουσαν όλα. Και αν μιλήσουμε για το κατά πόσο κατέβαιναν τα πληρώματα στην στεριά αυτό το διάστημα...... αστεία πράγματα. Τώρα φίλε μου ΒΙΚΤΩΡ αν θεωρείς ότι στο λιμάνι της Καρύστου είναι απαραίτητη επαγγελματική λάντζα για τέσσερα - πέντε πλοία που θα προσεγγίσουν σε κάποιο άσχημο καιρό, ή για ένα - δύο που θα αγκυροβολήσουν "γιά orders" ένας θεός ξέρει πότε, ΟΚ, δεν θα σου χαλάσω το χατήρι !!!

    Σημ. Είναι ποτέ δυνατόν να συγκρίνουμε την Κάρυστο με το Λαύριο ??? Έτερον εκάτερον αγαπητέ φίλε !!!
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου,ελύθη το "μυστήριον".
    Επειδή τυγχάνει να έχω κονέ με την πατρίδα σου,επαγγελματίας αλιέας μου είπε ότι εδώ κ 3-4 χρόνια μεταφέρει άτομα (πρωτόκολλο 15) από κ προς τους Πεταλιούς.
    Ευχάριστο το ότι μπορέσαμε να βγάλουμε κάποια άκρη σχετικά με την λάντζα ΠΑΤΕΡΑΣ ΑΛΕΞΙΟΣ. Είναι γεγονός, πως την τελευταία δεκαετία τουλάχιστον, υπάρχει μία έντονη δραστηριότητα στους Πεταλιούς. Έχουμε δει πολλές φορές παντόφλες Φ/Γ να μεταφέρουν φορτία εκεί είτε από το Μαρμάρι είτε από το Λαύριο (τι ακριβώς έργα εξυπηρετούν δεν ξέρουμε). Δεν είναι καθόλου παράξενο λοιπόν να υπάρχει και μία επαγγελματική λάντζα που να μεταφέρει επισκέπτες ή και εργαζόμενους στους Πεταλιούς. Βέβαια θα ήταν πολύ λογικότερο αν το ΠΑΤΕΡΑΣ ΑΛΕΞΙΟΣ είχε ως βάση του για αυτά τα δρομολόγια το Μαρμάρι. Η απόσταση Κάρυστος – Πεταλιοί είναι σχεδόν τριπλάσια (για να μην πω και μεγαλύτερη) από την απόσταση Μαρμάρι – Πεταλιοί.

  9. #9
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχάριστο το ότι μπορέσαμε να βγάλουμε κάποια άκρη σχετικά με την λάντζα ΠΑΤΕΡΑΣ ΑΛΕΞΙΟΣ. Δεν είναι καθόλου παράξενο λοιπόν να υπάρχει και μία επαγγελματική λάντζα που να μεταφέρει επισκέπτες ή και εργαζόμενους στους Πεταλιούς. Βέβαια θα ήταν πολύ λογικότερο αν το ΠΑΤΕΡΑΣ ΑΛΕΞΙΟΣ είχε ως βάση του για αυτά τα δρομολόγια το Μαρμάρι. Η απόσταση Κάρυστος – Πεταλιοί είναι σχεδόν τριπλάσια (για να μην πω και μεγαλύτερη) από την απόσταση Μαρμάρι – Πεταλιοί.
    Mπορεί το προσωπικό να μένει στην Κάρυστο,είτε μόνιμοι κάτοικοι,είτε να τους έχει δοθεί κατάλυμα.
    Επίσης έμαθα ότι με καλό καιρό μεταφέρονται με ταχύπλοο φουσκωτό.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας