Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 42

Θέμα: ΣΕΑ/Μ (Σημαιοφόρος Έφεδρος Αξιωματικός/Μάχιμος)

  1. #31
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην μπερδέυεις τον στρατό ξηρας με το ναυτικό. Δέν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο. Στο ΠΝ αν έχεις πολύ καλο βύσμα (υπουργο κτλ) τότε περνάς τις εξετάσεις και μένεις Παλάσκα για 2 μήνες για προπεδευση και σχολειο ΣΕΑ/Μ. Μετά λαμβάνεις τον βαθμό του Επικουρου Σημαιοφόρου και σε μια βδομάδα πέρνεις την μετάθεση για πλοίο ή υπηρεσία. Εδώ ξαναμπαίνει το βύσμα σου για να πάς στην υπηρεσία που θές.
    Δεν έγινα συγκεκριμένος
    Ας υποθέσουμε πως εχω τελειώσει την ακαδημία εμπορικού ναυτικού και κατέχω τον βαθμό το ανθυποπλοιάρχου.
    Αφού ενημερώσω το στρατολογικό μου γραφείο και κληθώ από το Π.Ν. πάλι θα χρειαστώ το πολύ καλο βύσμα (για ΣΕΑ/Μ) που προανέφερες;
    Ευχαριστώ Apostolos

  2. #32
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Πάντα ότι αφορά το Στρατό θέλει βύσμα
    Το μόνο καλό είναι οτι έχει μειωθεί πολύ η θητεία και αρκετοί αποφευγουν να δηλώσουν για ΣΕΑ αφου πρέπει να κάνεις 17 μήνες. Εμείς ξεκινήσαμε 88 άτομα και πήρε τελικά 25
    Φυσικά δέν αλλάζω την τεράστια εμπειρία που κέρδισα εκει...
    Μια πρόταση: Μην πάς ΠΝ αν δέν έχεις κάνει 1-2 μπάρκα ώς ανθυποπλοίαρχος. Θα σε φάνε λάχανο τα πιλάφια αφου θα είσαι εντελώς ανίδεος απο Γέφυρες και ευθύνες και το εκμεταλευονται με το χειρότερο βαθμό. Εγώ είχε ήδη 1 χρόνο υπηρεσία και δεν τόλμησε κανεις να υψώσει ανάστημα

  3. #33
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Καλά όλοι μας λίγο πολύ γνωρίζουμε οτι έχουν βαλθεί -αν δεν το έχουν κάνει ηδη- να διαλύσουν το στρατό, αλλά ναύτης και Τρίπολη ουτε στα όνειρά μας !!!

  4. #34
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντα ότι αφορά το Στρατό θέλει βύσμα
    Το μόνο καλό είναι οτι έχει μειωθεί πολύ η θητεία και αρκετοί αποφευγουν να δηλώσουν για ΣΕΑ αφου πρέπει να κάνεις 17 μήνες. Εμείς ξεκινήσαμε 88 άτομα και πήρε τελικά 25
    Φυσικά δέν αλλάζω την τεράστια εμπειρία που κέρδισα εκει...
    Μια πρόταση: Μην πάς ΠΝ αν δέν έχεις κάνει 1-2 μπάρκα ώς ανθυποπλοίαρχος. Θα σε φάνε λάχανο τα πιλάφια αφου θα είσαι εντελώς ανίδεος απο Γέφυρες και ευθύνες και το εκμεταλευονται με το χειρότερο βαθμό. Εγώ είχε ήδη 1 χρόνο υπηρεσία και δεν τόλμησε κανεις να υψώσει ανάστημα
    σε ευχαριστώ και πάλι
    -αυτό για τα μπάρκα το σκέφτηκα και εγώ και για εμπειρία αλλα και για φράγκα καθώς στο στρατό θα ξοδέψεις σαφώς περισσότερα από τα χρήματα που θα σου δώσουνε εκεί.
    -"Φυσικά δεν αλλάζω την τεράστια εμπειρία που κέρδισα εκεί"
    επειδή θέλω κι εγώ καλές αναμνήσεις από την θητεία και μάλλον σαν ΣΕΑ αποκτάς πληθώρα από αυτές
    να το δοκίμασω ή θα απογοητυτώ(διώχνοντας με αφού δεν έχω βύσμα για ΣΕΑ);

  5. #35
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Γιώργης Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμένα μου έχουν δημιουργηθεί οι εξής απορίες:
    πόσα,ποιά και πόσο διαρκεί το καθένα από τα στάδια της θητείας ενός επίκουρου σημαιοφόρου;
    έχουν καμία σχέση με αυτά-> http://www.army.gr/default.php?pname=ThitiaSt&la=1 ή όχι...
    Επίσης ποιές είναι οι πιο περιζήτητες ειδικότητες από τους επίκουρους αξιωματικούς και αν αυτές 'απαιτούν' βύσμα
    και τέλος η υπηρεσία ναυτονομίας ή ο κυβερνήτης σε υδροφόρο,ρυμουλκό ή η αεροπορία ναυτικού θεωρούνται εξεζητημένα άρα και δυσπρόσιτα πόστα;
    προκαταβολικώς ευχαριστώ
    Kαταρχήν να σε ενημερώσω ότι πανε αρκετά πλέον χρόνια από τότε που ήμουν ΣΕΑ και ξεκίνησα αυτό το θέμα και από τότε έχουν υπάρξει αρκετές αλλαγές που δεν τις έχω παρακολουθήσει από κοντά. Συνεπώς πολύ καλύτερα θα μπορέσει να σε ενημερώσει ειτέ κάποιος που υπηρετεί ή που υπηρέτησε προσφατα ως ΣΕΑ είτε αν απευθυνθείς κατευθείαν στο πολεμικό ναυτικό. Πάντως, από όσα γνωρίζω από τρίτους και λιγο πολύ με κάλυψαν και οι προλαλήσαντες, κάνεις 17 μήνες θητεία αντί για 12 και οι δυο π΄ρωτοι μήνες είναι εκπάιδευση σε σχολείο στο παλάσκα και μετά περνεις μετάθεση για την υπηρεσία. Στην σχολή των σεα έχει εξετάσεις για να μπεις και εξετάσεις για να βγείς. Βασικά μετράει το μέσο και δη το μεγάλο μέσο. Προσωπικά δεν έβαλα μέσο (λόγω μιας ιδιαίτερης ιδεολογίας που με διακατέχει) αλλά θες λίγο το ότι στην σειρά μου έίμασταν λιγότεροι από αυτούς που χρειαζόταν, θες το ότι τα πηγά όχι ασχημα ή μέτρια στις εξετάσεις, θες ότι με συμπαθησαν λιγάκι, θες το ότι μόλις είχα ξεμπαρκάρει από γκαζάδικό με συνεχόμενη υπηρεσία διψήφιου αριθμού μηνών και ήμουν στην τσίτα και δη έτοιμός να φτάσω στα (νομικά) άκρα αν γινόταν λαμογιά και αυτό το γνώριζαν διότι είχαμε και μια προηγούμενη διένεξη για το αν ήμουν ανυπότακτός ή όχι, ε τελικά με πήραν κανονικά και μου δώσαν και την καλύτερη μετάθεση (αν και εγώ δεν την ζήτησα). Πάντως πάντα άκουγα όλους να μιλάνε για να μέσο...
    Για το θέμα των εμπειριων, εξάρτάται που θα είσαι και πάντως δεν νομίζω οτι έιναι καλύερα από το να κάνεις 12 μηνο αντί για 17 μήνο και και να πας γρηγορά να ξαναμπαρκάρεις για λεφτα και υπηρεσία.
    Σχετικά με την αεροπορία ναυτικού, δηλ. τα ελικόπτερα, δεν γνωριζω να πέρνουν σεα πα΄ρα μόνο μόνο για ειδικής μονιμότητας με συμβόλαιο για 18 χρόνια. Δεν ξέρω πάντως με όλα τις περικόπές που γίνωνται αν αξίζει να πάει κανέις και δεν ξέρω αν ακόμα υπάρχει αυτό ή αν πέρνουν πλέον από τους μόνιμους. Για κυβερνήτες έχω ακούσει, δεν ξέρω αν ευσταθεί, πως πλέον δεν πέρνουν. Όπως και να έχει επειδή, αν καταλαβα δεν έχεις ακόμα τελείώσει την εμποροπλοιάρχων, τελείωσέ την, κάνε καναδυο μπμάρκα ως ανθυποπλοίαρχος και μετά ξαναψάξτο, διότι μέχρι τότε πολλά μπορούν να έχουν αλλάξει.
    Ο,τι και αν κάνεις πάντως σου έυχωμα καλή σταδιοδρομία.

  6. #36
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Τι ισχυει τωρα περι ΣΕΑ. Αμα νομιζεις οτι θα αποκτησεις εμπειρια και ικανοτητες τοτε εχεις ψευδαισθησεις... 1ον πλεον κανεις 18 μηνες θητεια, 2ον παιρνεις 480 ευρω τον μηνα ( καλο μονο αμα εισαι ανεργος εξω), 3ον δεν μας κανουν πλεον κυβερνητες γιατι ολοι οι μονιμοι ΕΠΟΠ κυνηγανε τα ποστα αυτα ως τα πιο βολεμενα και ανετα και επειδη μας εχουν για ασχετους σε θεματα διοικησης..., 4ον σαν υπαρχος οταν λειπει ο κυβερνητης στο σπιτι μετα τις 2 το μεσημερι σαν καλος δημοσιος υπαλληλος που ειναι εσυ πηζει να πηγαινεις μπρος πισω με το ρυμουλκο οπου τους ερθει και μπορουν ακομα και σε οποιαδηποτε σου αδεια σου κανουν ανακληση αδειας και να σε φερουν παλι πισω να κανεις εσυ την βαρδια του και εκεινος να επικαλεσθει οτι θελει και να την βγαλει καθαρη (αρρωστια, κλπ.), 5ον μαθαινεις μια νοοτροπια που εφερε την Ελλαδα εδω που ειμαστε και αμα την μεταφερουμε για τα καλα στην ποντοπορο ναυτιλια δεν θα προκοψουμε, 6ον Σε περιπτωση χειρισμων με ρυμουλκο πχ οπου εσυ το κυβερνας και κανεις καποια ζημια σε αλλο πλοιο λογω μηχανικης βλαβης του ρυμουλκου περνας ναυτοδικειο με πειθαρχικες κυρωσεις εως και στερηση ασκησεως επαγγελματος για κατι που εσυ δεν εφταιγες εξαρχης για να μην κατηγορηθει το ΠΝ και αυτοι που κανουν την συντηρηση και επικαλουνται την οικονομικη κατασταση και φυσικα παιρνεις την μιση θητεια που υπηρετεις (δηλαδη καλυτερα 9μηνες ΣΞ και να τελειωνεις γρηγορα για να ξαναμπαρκαρεις παρα αυτο).

  7. #37
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις απαντήσεις σας.
    Όντως δεν έχω τελειώσει και σκέφτομαι να παω στρατό ξηράς ειδικές να τελειώνω

  8. #38

    Προεπιλογή

    Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε με καλές θάλασσες,έχω δίπλωμα και υπηρεσία Ανθ/χου Ε.Ν.
    Θα ήθελα να μάθω αν ο μισθός είναι 480 ευρώ για ΣΕΑ όπως λέγεται παραπάνω (έχω ακούσει κάτι για 100 ευρώ τώρα τελευταία), και επειδή έλειπα μπάρκο έχω χάσει κάποιες εξελίξεις.
    Επίσης τί πιθανότητες υπάρχουν κάποιος να πάει Αθήνα (Σαλαμίνα) αν μένει εδώ?Προσωπικά έχω ακούσει ότι το 80% το στέλνουν εδώ.Ακόμη αν ξέρει κάποιος με ποιό τρόπο μπορεί κάποιος να μεταπηδήσει από το Ε.Ν στο Π.Ν (επαγγελματικά),μισθούς στο περίπου κλπ.Δυστυχώς από το site του Π.Ν δεν έβγαλα άκρη..Α και κάτι τελευταίο,αν κόψω την αναβολή Γενάρη,προλαβαίνω την σειρά του Μαρτίου ή πάω καρφί για Μάιο.

    Ευχαριστώ πολύ

  9. #39
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.128

    Προεπιλογή

    Kαλημέρα κ Καλή Χρονιά padelis 234.
    Λογικά οι περισσότερες πιθανότητες είναι γιά Σαλαμίνα αφού το περισσότερο μέρος του ΠΝ είναι μαζεμένο εκεί κ στην ευρύτερη περιοχή της Αττικής. Η επόμενη περίπτωση είναι Κρήτη.
    Δεν νομίζω να παίρνουν από ανακατάταξη πλέον.

  10. #40
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    1.562

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από padelis234 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε με καλές θάλασσες,έχω δίπλωμα και υπηρεσία Ανθ/χου Ε.Ν.
    Θα ήθελα να μάθω αν ο μισθός είναι 480 ευρώ για ΣΕΑ όπως λέγεται παραπάνω (έχω ακούσει κάτι για 100 ευρώ τώρα τελευταία), και επειδή έλειπα μπάρκο έχω χάσει κάποιες εξελίξεις.
    Επίσης τί πιθανότητες υπάρχουν κάποιος να πάει Αθήνα (Σαλαμίνα) αν μένει εδώ?Προσωπικά έχω ακούσει ότι το 80% το στέλνουν εδώ.Ακόμη αν ξέρει κάποιος με ποιό τρόπο μπορεί κάποιος να μεταπηδήσει από το Ε.Ν στο Π.Ν (επαγγελματικά),μισθούς στο περίπου κλπ.Δυστυχώς από το site του Π.Ν δεν έβγαλα άκρη..Α και κάτι τελευταίο,αν κόψω την αναβολή Γενάρη,προλαβαίνω την σειρά του Μαρτίου ή πάω καρφί για Μάιο.

    Ευχαριστώ πολύ
    Kαλησπέρα
    Ο μισθός είναι 480 ευρώ
    Αν δηλώσεις να πας ΣΕΑ θα σε στείλουν ή Σαλαμίνα ή Κρήτη.(τους περισσότερους τους στέλνουν Σαλαμίνα)
    Οι μισθοί του ΠΝ σε σχέση με το ΕΝ έχουν αρκετά μεγάλη διαφορά.
    Κόψε την αναβολή όσο πιο γρήγορα μπορείς για να πας τον Μάρτιο.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας