Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 42 από 42

Θέμα: ΣΕΑ/Μ (Σημαιοφόρος Έφεδρος Αξιωματικός/Μάχιμος)

  1. #41

    Προεπιλογή ΣΕΑ

    Καλησπερα

    Τελειωνει η αναβολη μου στο τελος του χρονου και βρισκομαι σε διλλημα, αν θα πρεπει να παω απλος ναυτης, να δηλωσω παραμεθοριο η να δηλωσω ΣΕΑ. Οποιος γνωριζει για τα σημερινα δεδομενα( θητεια -μισθος - μοναδες κτλ) σας παρακαλω ας μου απαντησει, μπας και βγαλω ακρη.

    Να σημειωσω οτι ειμαι ανθυποπλοιαρχος με αρκετους μηνες θαλασσια υπηρεσια

    Ολες οι πληροφοριες θα μου φανουν χρησιμες αρκει να ειναι για τα σημερινα δεδομενα, επαναλαμβανω

    Ευχαριστω πολυ

  2. #42

    Exclamation

    Καλησπέρα, η κατάσταση έχει ως εξής με τα τωρινά δεδομένα (Γ'ΕΣΣΟ'14)

    Αρχικά θα πας Πόρο για προεκπαίδευση (25 ημέρες περίπου) και έπειτα πας στον Κανελλόπουλο για να εκπαιδευτείς για ΣΕΑ.
    Μέχρι τώρα η εκπαίδευση είναι περίπου 40 ημέρες και είσαι 2 ημέρες μέσα/1 έξω. Τα πρωινά παρακολουθείς μαθήματα 7ωρα
    και τελειώνεις το μάθημά σου κατά τις 2. Από εκεί και πέρα εξαρτάται για το αν θα έχεις σκοπιά 19.00-01.00 ή 20.00-02.00
    γιατί μετά το μάθημα ανήκεις στον Κανελλόπουλο (η σχολή ΣΕΑ ανήκει Παλάσκα). Φυσικά σε κάνουν μπαλάκι και μπορούν
    να σε βάλουν και σε αγγαρείες κλπ. Εγώ ήμουν από τους άτυχους γιατί ήμασταν μικρή σειρά,οπότε όταν μπεις εσύ ίσως τα
    πράγματα είναι καλύτερα από αυτή την άποψη.

    Ξέχασα να σου πω ότι δίνεις εξετάσεις πριν μπεις ΣΕΑ σε Ναυτιλία,ΔΚΑΣ,Αγγλικά,Έκθεση και ψυχοτεχνικά. Δεν είναι τίποτα
    το ιδιαίτερο και την ύλη θα την πάρεις από τον Πόρο όταν δηλώσεις για ΣΕΑ. Δεν υπάρχουν περίπτωση να μην σε πάρουν
    γιατί χρειάζονται άτομα και σειρά με σειρά δηλώνουν όλο και λιγότεροι.

    Όσο θα εκπαιδεύεσαι στην ουσία είσαι ακόμη ναύτης όποτε δεν έχεις και πολλά προνόμια.Μην περιμένεις ότι θα σε αντιμετωπίσουν
    και πολύ διαφορετικά στον Κανελλόπουλο αλλά και πάλι εξαρτάται από το σε τί κόσμο θα πέσεις. Σ/Κ αν είσαι ένδων παίζει να
    κάνετε και 2 6ωριες βάρδια.

    Όταν με το καλό έρθει η ώρα θα δηλώσετε για το πού θέλετε να πάτε. Μπορείς να δηλώσεις Ναύσταθμο Σαλαμίνας, Ναύσταθμο
    Κρήτης, Λέρο (υπάρχει μόνο 1 ρυμουλκό), κάποιοι που έχουν χοντρό βύσμα δηλώνουν και Υδρογραφική Υπηρεσία ή Ναυτ.Διευθ.
    Βορείου Ελλάδος (Θεσ/νίκη). Γενικά το βύσμα παίζει ρόλο στα ΠΑΝΤΑ.
    Ότι και να δηλώσεις όπου θέλουν θα σε στείλουν. Θα κάνετε επίσης δοκιμαστικό με ρυμουλκό κατά πάσα πιθανότητα, και θα σας
    ρωτήσουν ποιος θέλει ή είναι ικανός για κυβερνητικό.

    Μετά αφού τελειώσετε παίρνετε άδεια καμιά εβδομάδα και επιστρέφεις Κανελλόπουλο όπου και περιμένεις να δεις πότε θα έρθει
    το φύλλο πορείας.Εμάς δυστυχώς μας ήρθε αμέσως και φύγαμε για τις μονάδες μας. Από εκεί και πέρα θα πας Ύπαρχος/Κυβερνήτης
    ή Α/Φ σε ότι πλοία κάτσει και σε έχουν ανάγκη (Ρ/Κ, Μεταφοράς Προσωπικού, Πετρελαιοφόρα, Υδροφόρα, οτιδήποτε) και εννοείται
    Σαλαμίνα ή Κρήτη.

    Θα αρχίζεις να πληρώνεσαι κάνα 3μηνο αφού παρουσιαστείς, είναι περίπου 486ευρώ / μήνα, τα παίρνεις αναδρομικά, οπότε τον 4ο
    μήνα περίπου θα πάρεις 2000...Τώρα για το πού είναι καλά δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί άλλα σου λένε και άλλα βλέπεις.
    Απ'ότι θα κατάλαβες είναι πoυ θα τύχεις πραγματικά.

    Ελπίζω να σε κάλυψα στα περισσότερα..καλη θητεία

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας