Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 42

Θέμα: ΣΕΑ/Μ (Σημαιοφόρος Έφεδρος Αξιωματικός/Μάχιμος)

  1. #21

    Προεπιλογή

    Δηλαδή κυβερνήτης ΣΕΑ/Μ στα Ρ/Κ παίρνει κάποιος υπηρεσία 15 μήνες?Δεν ισχύει 7-8 μήνες όπως στα άλλα πλοία?
    Φιλοτίτισσά μου,γίνε ποιά δικιά μου κι από τα όνειρα μου μην μου φύγεις πιά..Μια μικρή από το Φιλότι που δεν είναι ότι κι ότι μου έχει κάψει την καρδιά μου και θα τρελαθώ....

  2. #22
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    swsta.pairnei 15 mines enw an kanei se aplo karavi(faroploio,udrografiko, ydofofora ,petrelaioforo, armatagwgo ,narkalieytiko )pairnei 7 k 20

  3. #23

    Προεπιλογή

    Έχω μπερδευτεί διότι στο post που ανήκει η ενότητα για τα Ρ/Κ του Π.Ν. αναφέρουν ότι η υπηρεσία είναι μεταξύ 6-8 μήνες.Πως μπορώ να βεβαιωθώ ότι είναι 15 μήνες?Γνωρίζει κάποιος να μας αναφέρει σε ποιά υπηρεσία ανήκουν τα Ρ/Κ??Το διάστημα που εκπαιδεύται κάποιος στο Ρ/Κ για να ανλάβει κυβερνήτης παίρνει κανονικά υπηρεσία??Πόσο διαρκεί η εκπαίδευση για έναν ΣΕΑ/Μ για να αναλάβει κυβερνήτης?
    Φιλοτίτισσά μου,γίνε ποιά δικιά μου κι από τα όνειρα μου μην μου φύγεις πιά..Μια μικρή από το Φιλότι που δεν είναι ότι κι ότι μου έχει κάψει την καρδιά μου και θα τρελαθώ....

  4. #24

    Προεπιλογή

    ta pragmata einai apla.oloi pernoun 7 mines kai 20 imeres.autoi omos pou exoun paei kivernites mporoun na paroun oli tin upiresia sintaksimi.gia na paralaveis kivernitis apo tin imera pou pas stin monada pernaei kanena 20 imero me mina.analogos to pote tha vgalei o dioikitis entoli paradoseis ploion...

  5. #25

    Προεπιλογή

    εγω φιλε εμπειρικα αναφερω οτι επερνα 1200 ευρο κοντα το μηνα με τα πλευσιμα 45 πλευσιμες μερες στο διμηνο και τις 15 που μενουν βαρδια μεσα για να πανε οι μονιμοι στα σπιτια τους....ενα χρονο σε καραβι μεσα σε υδρογραφικο δυο φορες σπιτι πηγα....και στα δυο απτα τρια μαλιστα στραβων και ναυτιλος,ημουν και στους παπαδες με το ελικοπτερο τοτε στη γεφυρα του ναυτιλου για την ανεργεση του..
    για να μη μακρυγορω λεω οτι σεα αξιζει αν εχεις βυσμα...εμενα μου κοβονταν συνεχεια οι μεταθεσεις για στερια...απο τσαμπουκα του κυβερνητη μου μεχρι που εσπασε η μηχανη του καραβιου και βγηκαμε εκα και τοτε πηρα μεταθεση στους 12 μηνες και 7 μερες για ΝΔΑ...2004-2005..τα λεφτα μετα πεσανε στα βασικα 500+κατι...πεινα!!!!!με το καραβι ειχα βαλει παλι καλα και στη ακρη... ειχα καιι φιλο που ηταν σεα σε νησι ιονιου υπεθυνος για το παρκιν της βασης..0800-1400...μετα σπιτι..αν εχεις βυσμα διαβαινε!!!:-Dαλλιως καλυτερα ναυτακι και σπιτι...

  6. #26

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από alonso Εμφάνιση μηνυμάτων
    ta pragmata einai apla.oloi pernoun 7 mines kai 20 imeres.autoi omos pou exoun paei kivernites mporoun na paroun oli tin upiresia sintaksimi.gia na paralaveis kivernitis apo tin imera pou pas stin monada pernaei kanena 20 imero me mina.analogos to pote tha vgalei o dioikitis entoli paradoseis ploion...
    ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΝΑΝΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ 12 ΜΗΝΕΣ ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟΥ ΠΛΟΙΑΡΧΟΥ Β'. ΕΧΟΝΤΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΩΣ ΣΕΑ/Μ ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΣ ΣΕ ΚΑΡΑΒΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΠΕΤΟ(ΔΛΔ ΕΚΑΝΕ ΤΑΞΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΡΚΕΤΑ) ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΖΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΜΟΥ ΔΙΝΟΤΑΝ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΕΠΙΛΕΞΩ. Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΖΕΙΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ Η ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΠΟΥ ΑΠΟΚΤΑΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΑΞΙΔΙΑ, ΜΑΝΟΥΒΡΕΣ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙΡΟΥΣ ΣΕ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΥΚΟΛΙΕΣ ΥΠΟΒΟΗΘΗΣΗΣ ΧΕΙΡΙΣΜΩΝ (ΡΥΜΟΥΛΚΑ) ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΛΟΓΟ ΣΕ ΕΝΑ ΠΛΟΙΟ ΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΔΙΚΑΙΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ. ΟΠΩΣ ΟΜΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ironmike ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΕΙΣΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΝΑΥΤΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Ο ΛΑΟΣ ''ΚΟΡΑΚΑΣ ΚΟΡΑΚΟΥ ΜΑΤΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ...'' ΑΠΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΚΤΕΘΕΙΣ ΚΑΙ ΓΕΙΩΝΕΙΣ ΟΣΟΥΣ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΤΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ...

  7. #27
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    12

    Post

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Michael Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΣΕΑ(Μ) σημαίνει (για όσους τυχόν δεν γνωρίζουν) Σημαιοφόρος Επίκουρος Αξιωματικός (Μάχιμος). Μπαίνωντας κανείς στην ιστοσελίδα του ΠΝ δεν βρίσκει καμμιά σχετική αναφορά για το ποιοί είναι κτλ. Εδώ μπορούμε να συζητάμε για τι είναι, πως γίνεται κανείς, ποιά είναι τα προβλήματα τους, ποιά η ιστορία τους και η συνεισφορά τους στο ΠΝ και την χώρα μας και γιατί όχι, όσοι είναι εν ενεργεία, να γνωριστούν και να επικοινωνήσουν μεταξύ τους. Δεκτές και άλλες ειδικότητες (π.χ.ΣΕΑ(Ι)) αν θέλουν να επικοινωνήσουν.

    Ανοίξαμε λοιπόν και σας περιμένουμε!

    Εκφράστε τις απορίες σας, τις ερωτήσεις σας, τα σχόλιά σας.
    εμένα μου έχουν δημιουργηθεί οι εξής απορίες:
    πόσα,ποιά και πόσο διαρκεί το καθένα από τα στάδια της θητείας ενός επίκουρου σημαιοφόρου;
    έχουν καμία σχέση με αυτά-> http://www.army.gr/default.php?pname=ThitiaSt&la=1 ή όχι...
    Επίσης ποιές είναι οι πιο περιζήτητες ειδικότητες από τους επίκουρους αξιωματικούς και αν αυτές 'απαιτούν' βύσμα
    και τέλος η υπηρεσία ναυτονομίας ή ο κυβερνήτης σε υδροφόρο,ρυμουλκό ή η αεροπορία ναυτικού θεωρούνται εξεζητημένα άρα και δυσπρόσιτα πόστα;
    προκαταβολικώς ευχαριστώ

  8. #28
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Μην μπερδέυεις τον στρατό ξηρας με το ναυτικό. Δέν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο. Στο ΠΝ αν έχεις πολύ καλο βύσμα (υπουργο κτλ) τότε περνάς τις εξετάσεις και μένεις Παλάσκα για 2 μήνες για προπεδευση και σχολειο ΣΕΑ/Μ. Μετά λαμβάνεις τον βαθμό του Επικουρου Σημαιοφόρου και σε μια βδομάδα πέρνεις την μετάθεση για πλοίο ή υπηρεσία. Εδώ ξαναμπαίνει το βύσμα σου για να πάς στην υπηρεσία που θές.

  9. #29
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Επειδή κλείνουν πολλά κέντρα εκπαίδευσης γιά οικονομία,η προπαίδευση γίνεται πλέον στην Αεροπορία...
    Ναύτης στην Τρίπολη(!), είπατε τίποτα;;
    Γιά τις ειδικότητες των ΣΕΑ που λέει ο φίλος Μichael,εδώ κ πολλά χρόνια υπάρχει μόνο μάχιμος.
    Μηχανικοί, ιατροί έχουν καταργηθεί απ' όσο ξέρω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 17-01-2013 στις 10:32

  10. #30
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Ναύτης στην Τρίπολη(!), είπατε τίποτα;;
    αυτό το άκουσα την περασμένη Κυριακή και τρελάθηκα..............
    όσον αφορά τους ΣΕΑ
    αν υπάρχει δυνατό 8αρι αξίζει να το ρισκάρεις
    γιατί υπάρχει η περίπτωση να γίνεις ΣΕΑ και να πας σε υπηρεσία ξηράς οπότε πάνε όλα χαμένα
    τώρα με την 12μηνη θητεία νομίζω ότι δεν αξίζει να φας το παλούκι για να κερδίσεις 8 μήνες υπηρεσία θάλασσας

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας