Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 47

Θέμα: Παλιά Ε/Γ Θερμαϊκού [Historic Thermaikos' ferries]

  1. #31

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τοξότης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε , για να μη μείνει παραπονεμένη να και η ΦΑΝΟΥΛΑ

    http://thesout.gr
    Δεν θελω να επεμβαινω αλλα ειναι πραγματι το Θεσσαλονικη και το Ευδοκια...
    ΕΘ.jpg

  2. #32
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Απο δημοσίευμα σε εφημερίδα του 1963

    http://www.exostispress.gr/Article/p...allis-epoxis-0
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  3. #33

    Προεπιλογή

    Τρεις καρτ ποσταλ με πλοια του Θερμαικου. Απο το www.delcampe.net

    Thessaloniki.jpg
    No 1

    Thessaloniki2.jpg
    No 2 Λευκη και αλλα

    Thessaloniki4.jpg
    No 3

  4. #34

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρεις καρτ ποσταλ με πλοια του Θερμαικου. Απο το www.delcampe.net

    Thessaloniki.jpg
    Αν δεν απατώμαι (είμαι Σαλονικιός, γεννημένος το 1958 και μεγαλωμένος επί εικοσαετία στο Μπαξέ) στην έγχρωμη φωτογραφία όπου εικονίζεται η σκάλα και το πλοιάριο δεν είναι η σκάλα της Περαίας, όπως γράφεται, αφού στο βάθος υπάρχει και άλλη σκάλα (όπου υπάρχει και άλλο πλοιάριο γραμμής!) η οποία πρέπει να είναι η επόμενη σκάλα της Πλαζ, όπως τη λέγαμε (ΕΟΤ) . Αρα, η φωτογραφία της πανέμορφης αμμουδερής παραλίας αν κρίνω και από τα δύο περίπτερα μπροστά στη σκάλα πρέπει να είναι αυτή της Αγίας Τριάδας, τραβηγμένη γύρω στο 1969-70! Προσέξτε, ότι όλα τα μαγαζιά, ταβέρνες με τις πολύχρωμες τέντες τους και λοιπά ήταν τραβηγμένα υποχρεωτικά σε μεγάλη απόσταση, πολύ πιο πέρα από τον αιγιαλό, αφήνοντας ικανό χώρο για τους λουόμενους και ελεύθερη την παραλία σε όλο το μήκος της (προς το βάθος), από το Μεγάλο Καραμπουρνάκι μέχρι και πέρα από την Περαία!
    Φυσικά, καμμιά σχέση με το τι γίνεται σήμερα, όπου ταβέρνες και ξενυχτάδικα με τις καρέκλες, τραπέζια, ηχεία, κολωνάκια φωτισμού και τις ξύλινες υπερκατασκευές τους και τα μόνιμα σκέπαστρα, όλα ατάκτως και χύδην εριμμένα(!), έχουν καταλάβει μετά το 1974 ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΟΧΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΤΙΚΩΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΝ ολόκληρο τον αιγιαλό καταλαμβάνοντας και την αμμούδα (!) της Περαίας-Μπαξέ-Αγίας Τριάδας και έχουν φθάσει ΠΑΡΑΝΟΜΑ μέχρι μέσα..... στη θάλασσα, με αποτέλεσμα για να βαδίσει κανείς στην αμμουδιά παράλληλα με τη θάλασσα να χρειάζεται να είναι περίπου.... αεροπόρος! Φυσικά τότε (την εποχή της φωτογραφίας) κυβερνούσε η.... γνωστή "επάρατη" των στρατιωτικών και ο νόμος και οι αυστηρές ποινές για τέτοιες ολοφάνερες παρανομίες στις ακτές εφαρμόζονταν παντού αυστηρά και απαρέγκλιτα ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ, ώστε οι καταστηματάρχες και μπράβοι των κλαμπ και της νύχτας δεν μπορούσαν να κάνουν ό,τι θέλουν, ελέω... μίζας και "προστασίας" από κάποιους διεφθαρμένους αστυνομικούς τουριστικών, κυρίως, περιοχών, όπως σήμερα! Αυτά τα λέω, όχι για να γίνει πολιτική συζήτηση υπέρ της μιας ή της άλλης κατάστασης αλλά για να εξηγήσω γιατί η συγκεκριμένη φωτογραφία της ακτής Περαίας - Νέων Επιβατών - Πλαζ- Αγίας Τριάδας είναι τόσο ωραία, με τέτοια αγνή και μαγευτική αμμούδα, ΤΟΤΕ...... Κάτι φυσικά που εξέλιπε τελείως σήμερα από τη Θεσσαλονίκη μας και όταν βλέπουμε -ιδίως εμείς οι παλιότεροι σε ηλικία Σαλονικιοί- τέτοιες φωτογραφίες της, τότε, ακτής μας και των γραφικών πλοιαρίων στις σκάλες να πηγαινοέρχονται καθημερινά, κυριολεκτικά τρελαινόμαστε από νοσταλγία...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 26-03-2014 στις 16:20

  5. #35
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Απ' όσο βλέπω και απ' όσο έψαξα για το θέμα της ακτοπλοϊας του Θερμαϊκού το ψηφιακό υλικό εξαντλείται εδώ... Ήδη από τον Μάρτιο του 2014 δεν έχει υπάρξει νεώτερο σχόλιο. Καταθέτω λοιπόν από το οικογενιακό μας αρχείο 2 φωτογραφίες που ήδη έχω δημοσιεύσει και αλλού. Στην πρώτη φαίνεται το πλήρωμα του Ποσειδώνα που πραγματοποιούσε τη συγκοινωνία Θεσ/νίκη - Περαία - Μπαξέ Τσιφλίκι τις δεκαετίες του '40 και του '50, τότε που δεν υπήρχε άλλος τρόπος συγκοινωνίας των χωριών αυτών με τη Θεσσαλονίκη. Στο μέσον φαίνεται ο παππούς μου καπετάν Οδυσσέας Χιλιτίδης και στην άκρη δεξιά ο πατέρας μου Βασίλης ο οποίος έγινε καπετάνιος λίγα χρόνια μετά στο Άννα Μαρία το οποίο εκτελούσε το ίδιο δρομολόγιο μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του '70. Στην δεύτερη είναι πάλι ο παππούς μου στη "γέφυρα" του Ποσειδώνα.

  6. #36
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Μηνύματα
    1.011

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από odysseas031 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ' όσο βλέπω και απ' όσο έψαξα για το θέμα της ακτοπλοϊας του Θερμαϊκού το ψηφιακό υλικό εξαντλείται εδώ... Ήδη από τον Μάρτιο του 2014 δεν έχει υπάρξει νεώτερο σχόλιο. Καταθέτω λοιπόν από το οικογενιακό μας αρχείο 2 φωτογραφίες που ήδη έχω δημοσιεύσει και αλλού. Στην πρώτη φαίνεται το πλήρωμα του Ποσειδώνα που πραγματοποιούσε τη συγκοινωνία Θεσ/νίκη - Περαία - Μπαξέ Τσιφλίκι τις δεκαετίες του '40 και του '50, τότε που δεν υπήρχε άλλος τρόπος συγκοινωνίας των χωριών αυτών με τη Θεσσαλονίκη. Στο μέσον φαίνεται ο παππούς μου καπετάν Οδυσσέας Χιλιτίδης και στην άκρη δεξιά ο πατέρας μου Βασίλης ο οποίος έγινε καπετάνιος λίγα χρόνια μετά στο Άννα Μαρία το οποίο εκτελούσε το ίδιο δρομολόγιο μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του '70. Στην δεύτερη είναι πάλι ο παππούς μου στη "γέφυρα" του Ποσειδώνα.
    odysseas031 καλώς ήρθες στην παρέα μας! Προσπάθησα να δω τις φωτογραφίες σου αλλά ίσως επειδή δεν είμαι στο facebook δεν τα κατάφερα.

  7. #37
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Όντως τελικά στο facebook έχω ρύθμιση να βλέπουν τις φωτογραφίες μόνο οι "φίλοι" μου. Τις ανεβάζω και εδώ:
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  8. #38
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή ΙΟΥΛΙΑ (Ν.Θ.284)

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από minoan7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως έχει κανείς φωτογραφίες από τα καραβάκια που πήγαιναν την δεκαετία Ά60 και Ά70 από Θεσσαλονίκη – Περαία - Επιβάτες - Αγία Τριάδα?
    Δυο από αυτά βλέπω στην παραπάνω φωτογραφία Εκεί έδεναν
    Τα ονόματα που θυμάμαι είναι

    Θεσσαλονίκη
    ¶ννα Μαρία
    Αλέξης
    Ιουλία
    Καμέλια

    Συγνώμη αν αναφέρθηκε κάτι γιΆαυτα στο forum όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι …
    Mετά από 7 χρόνια! βρέθηκε και φωτογραφία του μικροσκοπικού ΙΟΥΛΙΑ, στην ομάδα "Παλιές φωτογραφίες της Θεσσαλονίκης" στο facebook:

    ioulia.jpg

    Και ένα ενδιαφέρον απόσπασμα από άρθρο που δημοσιεύτηκε εδώ:
    Τα βαποράκια με ιδιοκτήτες μια ξεχασμένη σήμερα τάξη πλοιοκτητών του Θερμαϊκού, όπως του Γκιγκιλίνη, του Χωματά, του Πανέρα, έδιναν, ιδίως τη θερινή περίοδο, μια ειδυλλιακή εικόνα στον κόλπο. Αναφέρουμε απλώς τα ονόματα των σημαντικότερων καράβια που έφταναν ως την τουριστική ακτή του Θερμαϊκιού: Μακεδονία, Φανούλα, Νεράιδα, Ελλήσποντος, Καμέλια, Άγιος Νικόλαος, Σοφία, Μεταμόρφωση, Λευκή, Αλέκος, Θεσσαλονίκη, Άγιος Βασίλειος, Άγιος Νικόλαος, Ναυτίλος, Άννα Μαρία, Ευδοκία, Αγγέλικα, Ελπίδα, Καμέλια, Άννα Μαρία, Ιουλία. Τα καραβάκια έφευγαν κάθε 20 λεπτά από την προκυμαία του Λευκού Πύργου και μετά από μισή ώρα ταξίδι έπιαναν τις σκάλες της Περαίας, του Μπαξέ (Νέοι Επιβάτες) και της Αγίας Τριάδας. Ιδίως τα σαββατοκύριακα του καλοκαιριού ένα ταξίδι με βαποράκι ως την Αγία Τριάδα ήταν μια από τις πιο ωραίες βόλτες, ενώ το θέαμα με τα βαποράκια που πηγαινοέρχονταν στο Θερμαϊκό ήταν συναρπαστικό.
    Σιγά σιγά όμως τα βαποράκια αραίωναν. Το Θεσσαλονίκη ΙΙ, που κατασκευάστηκε το 1967, ήταν το τελευταίο πλοίο που αποσύρθηκε, στις αρχές του 1971, από την ακτοπλοϊα του Θερμαϊκού και μεταφέρθηκε σε νέα ακτοπλοϊκή γραμμή στο ανατολικό Αιγαίο. Τα λεωφορεία που άρχισαν να εκτελούν δρομολόγια προς την Αγία Τριάδα και τη Μηχανιώνα, προκάλεσαν από το 1965 τη σταδιακή κάμψη στην ακτοπλοϊκή κίνηση του κόλπου ως το τέλος της δεκαετίας. Ένα ένα τα γραφικά βαποράκια αποσύρονταν, πωλούνταν σε άλλες θαλάσσιες γραμμές κι άλλα σάπισαν στα καρνάγια του Θερμαϊκού.


  9. #39

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Μιχαλάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελλήσποντος
    Απο την ομαδα "Παλιές φωτογραφίες της Θεσσαλονίκης" του Facebook, βρηκαμε μια καλυτερη φωτογραφια του ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ.

    ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ.jpg

  10. #40

    Προεπιλογή ΕΥΔΟΚΙΑ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα καϊκι και το μοτορσιπάκι ΕΥΔΟΚΙΑ,πιθανώς από τα καραβάκια του Θερμαϊκού.

    100_thalasia.jpg
    πηγή
    Απο την ομαδα "Παλιές φωτογραφίες της Θεσσαλονίκης" του Facebook, βρηκαμε μια αλλη φωτογραφια του ΕΥΔΟΚΙΑ.

    ΕΥΔΟΚΙΑ.jpg

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας