Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 16

Θέμα: Αδελφοί Μινιώτη (MINIOTIS LINES)

  1. #1

    Προεπιλογή Αδελφοί Μινιώτη (MINIOTIS LINES)

    Διαφημιστικό έντυπο της εταιρείας των αδελφών Μηνιώτη...
    Τότε μόλις είχε αγοράσει το Σκύρος απο τον Νομικό και στο έντυπο το έχει ως Χίονι με τα σινιάλα του Νομικού όμως...


    Δρομολόγια Χίου-Τσεσμέ,Χίου-Ψαρών και Χίου-Σάμου καθώς και οι τιμές επιβατών και οχημάτων για Τσεσμέ,πρίν 19 χρόνια...

    Και μία ακόμα παλαιότερη μπροσούρα της εταιρειας,λογικά τέλη δεκαετίας '70...

    Συνημμένο Αρχείο 29775
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 08-11-2018 στις 16:11

  2. #2
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Το θυμάμαι το Χιονι όταν υπηρετούσα στη Χίο, πήγαινα ανά εβδομάδα στα Ψαρά με αυτό.Να 'σαι καλά ρε φίλε τι μου θύμησες !

  3. #3

    Προεπιλογή

    Διαφημιστικό της Μινιώτης άγνωστης χρονολογίας.


    Εικόνα 18.jpg


    Κάποτε εξυπηρετούσαν σχετικά καλά το Βορειοανατολικό αιγαίο αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερε η εταιρία.
    Τώρα έμειναν τα 3 πλοία της να σαπίζουν στην μαρίνα τουριστικών σκαφών (σύμφωνα με τα σχέδια πάντα-άλλο ένα έργο που δεν τελείωσε ποτέ).
    Περίεργο μου φάνηκε οτι δεν έχουν πάρει καθόλου κλίση.
    P3270759.jpg

    P3270795.jpg

    P3270799.jpg

  4. #4
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή ΑΦΡΟΔΙΤΗ [ΑFRODITI]

    AΦΡΟΔΙΤΗ Μινιώτη.jpg'Αρης Κοντογιάννης facebook

    Δεν ξέρω αν έχουμε θέμα γιά αυτό το καραβόσκαρο,πασίγνωστο στους παλιούς Χιώτες,γιάυτό κ το βάζω εδώ στην εταιρεία του Μινιώτη.
    Έκανε Χίο-Ψαρά κ Χίο-Τσεσμέ ( αρχαία Ελληνική Κρήνη ) . Το άνοιγμα μετά τα παράθυρα ήταν το "γκαράζ" στο οποίο έμπαιναν 2 ΙΧ με το ένα να ...εξέχει από το σκάφος επί του μισάνοιχτου ξύλινου καταπέλτη ( ! ) o oποίος δεν είχε τοποθετηθεί όταν ελήφθη η φωτό. 1 ακόμα αμάξι έμπαινε στην πρύμνη με σανίδες αλλά η φορτοεκφόρτωση γινόταν με πρυμνοδέτηση του συνήθως πλαγιοδετούμενου σκάφους!! Άλλες εποχές.
    Το καραβάκι πουλήθηκε στη Χάλκη κ έχω την εντύπωση ότι υπάρχει.

  5. #5
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    AΦΡΟΔΙΤΗ Μινιώτη.jpg'Αρης Κοντογιάννης facebook

    Δεν ξέρω αν έχουμε θέμα γιά αυτό το καραβόσκαρο,πασίγνωστο στους παλιούς Χιώτες,γιάυτό κ το βάζω εδώ στην εταιρεία του Μινιώτη.
    Έκανε Χίο-Ψαρά κ Χίο-Τσεσμέ ( αρχαία Ελληνική Κρήνη ) . Το άνοιγμα μετά τα παράθυρα ήταν το "γκαράζ" στο οποίο έμπαιναν 2 ΙΧ με το ένα να ...εξέχει από το σκάφος επί του μισάνοιχτου ξύλινου καταπέλτη ( ! ) o oποίος δεν είχε τοποθετηθεί όταν ελήφθη η φωτό. 1 ακόμα αμάξι έμπαινε στην πρύμνη με σανίδες αλλά η φορτοεκφόρτωση γινόταν με πρυμνοδέτηση του συνήθως πλαγιοδετούμενου σκάφους!! Άλλες εποχές.
    Το καραβάκι πουλήθηκε στη Χάλκη κ έχω την εντύπωση ότι υπάρχει.
    Το καραβάκι αυτό είναι από τις περιπτώσεις με διπλό αριθμό ΙΜΟ και διπλό ΔΔΣ.
    Κατασκευής του 1960 στη Σάμο, και δηλωμένο στα Ελληνικά νηολόγια σαν Ε/Γ ενώ ο Lloyd's Register το αναφέρει σαν "WOOD M." δηλαδή ξύλινο φορτηγό (motorship). Το αρχικό του ΙΜΟ σύμφωνα με τον Lloyd's Register ήταν 6520179 και το αρχικό ΔΔΣ SXID. Νηολογήθηκε στις 6-7-1960 στη Β' Κλάση Ιστιοφόρων Χίου με αριθμό μηολογίου 11 και με ιδιοκτήτη τον Σταμάτη Μινιώτη. Διαστάσεις 27,72 μέτρα μήκος και 7,01 μέτρα πλάτος. 126 gt. Μηχανή : Oil 4SA 4 cyl. 220 BHP κατασκευής Alpha Burmeister & Wain.
    Στις 31-1-1985 πωλείται στον Ν. Φραγκάκη και νηολογείται στην Β' Κλάση της Ρόδου με αριθμό νηολογίου 23, και εμφανίζεται μετά από μετασκευή με νέο πλέον ΙΜΟ 8329878 και νέο ΔΔΣ SV2102. Τα στοιχεία αυτά τα φέρει ως σήμερα, ενώ φαίνεται να είναι ενεργό (αν και δεν είμαι σίγουρος καθώς δεν υπάρχει επαρκής φωτογραφική τεκμηρίωση γι' αυτό...)

  6. #6
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Aπό παλιό Greek Shipping Directory βρήκα ότι ναυπηγήθηκε στη Σάμο το 1960 ήταν 126 κοχ, 27.7χ7χ 2.2 μέτρα, 1 μηχανή Αlpha B&W 220 hp, Nηολόγιο Χίου 11.
    Ο κ.Σταμάτης Μινιώτης μου είπε ότι είχε δρόμο 10 κ. και έκανε επίσης Χίο - Σάμο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 09-11-2018 στις 09:57

  7. #7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καραβάκι αυτό είναι από τις περιπτώσεις με διπλό αριθμό ΙΜΟ και διπλό ΔΔΣ.
    Κατασκευής του 1960 στη Σάμο, και δηλωμένο στα Ελληνικά νηολόγια σαν Ε/Γ ενώ ο Lloyd's Register το αναφέρει σαν "WOOD M." δηλαδή ξύλινο φορτηγό (motorship). Το αρχικό του ΙΜΟ σύμφωνα με τον Lloyd's Register ήταν 6520179 και το αρχικό ΔΔΣ SXID. Νηολογήθηκε στις 6-7-1960 στη Β' Κλάση Ιστιοφόρων Χίου με αριθμό μηολογίου 11 και με ιδιοκτήτη τον Σταμάτη Μινιώτη. Διαστάσεις 27,72 μέτρα μήκος και 7,01 μέτρα πλάτος. 126 gt. Μηχανή : Oil 4SA 4 cyl. 220 BHP κατασκευής Alpha Burmeister & Wain.
    Στις 31-1-1985 πωλείται στον Ν. Φραγκάκη και νηολογείται στην Β' Κλάση της Ρόδου με αριθμό νηολογίου 23, και εμφανίζεται μετά από μετασκευή με νέο πλέον ΙΜΟ 8329878 και νέο ΔΔΣ SV2102. Τα στοιχεία αυτά τα φέρει ως σήμερα, ενώ φαίνεται να είναι ενεργό (αν και δεν είμαι σίγουρος καθώς δεν υπάρχει επαρκής φωτογραφική τεκμηρίωση γι' αυτό...)
    Πολύ ενδιαφέρον σκαρί, η φωτογραφία του με εξίταρε να το ψάξω και εγώ λίγο, εννοείται βέβαια όχι τόσο εμπεριστατωμένα όσο ο σοφός μας Νεκτάριος (την ευχή σου να 'χουμε γέροντα !!!).

    Στο maritime-connector.com, βρίσκω ξέχωρα από τα στοιχεία που αναφέρθησαν, ότι είχε ναυπηγηθεί στον Μαραθόκαμπο της Σάμου (τελικά το καρνάγιο-α του Μαραθόκαμπου είχε-αν βγάλει πολύ ωραία σκαριά τουλάχιστον εκείνα τα χρόνια), και ακόμα ότι ως προηγούμενο (!!!) όνομα του αναφέρεται το TRIPPE, προφανές οπωσδήποτε λάθος που πιθανόν να οφείλεται στον .....νέο του αριθμό ΙΜΟ.

    IMO number : 8329878
    Name of the ship : AFRODITI
    Type of ship : PASSENGERS SHIP
    Gross tonnage : 126 tons
    Year of build : 1960
    Builder : MARATHOKAMPOS - SAMOS, GREECE
    Last known flag : GREECE
    Former names : TRIPPE (period unknown)


    Από φωτογραφίες του τώρα στην "μετά Χίου" καριέρα του, προς το παρόν λίγα πράγματα προέκυψαν από ένα πρόχειρο search στο διαδίκτυο. Και οι δύο από την Χάλκη, η πρώτη από τον Οκτώβριο 1993, στην οποία διακρίνουμε λίγο το καραβάκι αριστερά, (δεξιά το ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ).

    flickr_Rob_Halki_Oct 1993_a.jpg__flickr_Rob_Halki_Oct 1993_b.jpg
    Πηγή : flickr - Rob

    και μία δεύτερη από τον Ιούνιο 1997, όπου διακρίνεται αρκετά η μετασκευή που δέχτηκε, και η οποία πιθανόν να το είχε καταστήσει αγνώριστο να δεν υπήρχε το πρώτο πλαινό παράθυρο (κάπως ιδιαίτερο) αλλά και το μεγάλο άνοιγμα που τουλάχιστον παλαιότερα χρησίμευε ως "γκαράζ". Εδώ ολόκληρη η φωτό (και η πηγή της βέβαια), και παρακάτω ένα ζουμ για να το δούμε κάααααπως καλύτερα.

    C_2.jpg

  8. #8
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Έχω κάπου 2-3 φιλμ με πάρα πολλά τουριστικά από τη Ρόδο που τράβηξε ο αδελφός μου Εμμανουήλ Παπαδάκης (emmpapad) σε μια επίσκεψη του εκεί το 1993. Πιθανότατα να το έχει. Θα τα ψάξω και αν το βρω θα το ανεβάσω...

  9. #9
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Λογικά πρέπει να δούλευε Σκάλα Καμείρου-Χάλκη. Σε επίσκεψη μου στο νησί το 1989 δεν το είχα δει με τα άλλα τουρστικά στο Μανδράκι.

  10. #10

    Προεπιλογή

    Ψάξε ψάξε, όλο και κάτι βγάζουμε. 'Αλλη μία φωτό με το ΑΦΡΟΔΙΤΗ στην Χάλκη, και πάλι βέβαια όχι ολόκληρο αλλά όμως ...λίγο μεγαλύτερο. Δεν απογοητεύομαι, με τον ρυθμό που πάω, ευελπιστώ ότι μετά από δύο - τρεις ακόμα φωτό του, θα το πετύχω κάπου και ολόκληρο !!!

    AAWE20.jpg
    Πηγή : alamy

    Μας αποζημιώνει βέβαια με το παραπάνω το -σε πρώτο πλάνο- υπέροχο ΧΑΛΚΗ.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας