Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 25

Θέμα: Υπερπληρωτές - Αιτίες Surging (Turbochargers - Surging Effect)

  1. #11
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ Μ.Μ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ. ΣΤΟ ΒΑΠΟΡΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ Ή ΣΤΟ ΚΑΝΑΠΕ Κ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ!!!ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΒΑΠΟΡΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΜΠΑΡΚΟ!!ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!
    Ευχαριστω για το σχολιο σας και τις προτασεις σας.

  2. #12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από xaloba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρολου που περιεγραψα επακριβως το φαινομενο, εξακολουθεις να το βλεπεις απο παντελως λαθος σκοπια και για την ακριβεια μπερδευεις το θεμα με τα καυσαερια, ξεχνωντας το θεμα συμπιεστης... Παρακαλω να ανατρεξεις σε καποια βιβλια περα απο αυτα που λεμε εδω.



    Επειδη δεν μπορεις να γνωριζεις αν ειμαι απο εξω ή αν μεγαλωσα με τα βαπορια, καλυτερα αστο απο εξω αυτο. Αυτο ομως που με λυπει ειναι οτι καποιοι που ειναι στα βαπορια ή τα μανατζαρουν (τεχνικα ή επιχειρισιακα), ειναι δυστυχως ανεπαρκως γνωστες του αντικειμενου, εως και ασχετοι με το αντικειμενο...

    Εκτιμω τη σταση του roussosf, ο οποιος μηχανικος αλλα και γνωστης οπως φαινεται (παρα την αποχη του απο το επαγγελμα), κραταει μια σοβαρη και μετριοφρονη σταση. Ολοι μας ακομα μαθαινουμε...
    εδω γραφουμε γιανα βοηθησουμε κ να βοηθηθουμε...κ οχι να κανουμε εξυπναδες κ μαγκες...
    δε τιμα το καθε τυπο-συναδελφο να μιλα με αυτο το τροπο!
    καλο μεσημερι

  3. #13
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή Υπερπληρωτές - Αιτίες Surging (Turbochargers - Surging Effect)

    Αγαπητέ φιλε noted το μήνυμα σου αλλά δεν χρειάζονταν. Δίκιο είχε που μου την είπε - ας μιλήσω έτσι - γιατί θα έπρεπε να είμαι πιο προσεκτικός και να μελεταω καλυτερα και περισσότερο.

  4. #14

    Προεπιλογή SURGING

    καλησπερα σε ολους ..καλες θαλασσες κ υγεια να εχετε.!!
    ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με το surging σε 2χρ μηχανη! ταξιδευω ως 2ος σε φορτηγο. ειναι η πρωτη φορα που ταξιδευω με 2χρ MAN B&W 70MC-C και επειδη δε μου εχει ξανα τυχει ηθελα τη βοηθεια σας.
    σε αποτομη μειωση φορτιου απο 88σαλ.....στις 0 σαλ κ αναποδα....κανει πολυ εντονο surging!! ενω ολες οι μοναδες (ψυγεια air cooler..αντλιες μπεκ...t/c ειναι καθαρα κ με σωστη λειτουργια)!! θελω να ρωτησω το εξης πως δημιουργειται το surging για τη περιπτωση αυτη!! ευχαριστω πολυ!

  5. #15
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από SOKRATIS1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα σε ολους ..καλες θαλασσες κ υγεια να εχετε.!!
    ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με το surging σε 2χρ μηχανη! ταξιδευω ως 2ος σε φορτηγο. ειναι η πρωτη φορα που ταξιδευω με 2χρ MAN B&W 70MC-C και επειδη δε μου εχει ξανα τυχει ηθελα τη βοηθεια σας.
    σε αποτομη μειωση φορτιου απο 88σαλ.....στις 0 σαλ κ αναποδα....κανει πολυ εντονο surging!! ενω ολες οι μοναδες (ψυγεια air cooler..αντλιες μπεκ...t/c ειναι καθαρα κ με σωστη λειτουργια)!! θελω να ρωτησω το εξης πως δημιουργειται το surging για τη περιπτωση αυτη!! ευχαριστω πολυ!
    Καλησπερα, με παραπεμπεις σε περιοδο sea trials οταν βγαζουμε εκτος τα limiters της κυριας μηχανης και κανουμε crash stop. Τοτε μπορεις να πας με τον τηλεγραφο απο τις 88 -0 - αναποδα. Σε ολα τα αλλα υπαρχει το loadicator που ρυθμιζει την μειωση των στροφων / λεπτο.

    Εαν λοιπον κανεις crash stop μειωνεται αρκετα γρηγορα το φορτιο της μηχανης αφου κοβονται τα πετελαια, μειωνονται τα καυσαερια, μειωνονται οι στροφες της τουρμπινας και κατα συνεπεια του compressor wheel. Ομως επειδη η πιεση σαρωση συνεχιζει - απο την προηγουμενη κατασταση - να εχει πιεση (μπορει και 2,5Kgs/cm2) μεγαλυτερη => οτι αυτη επιστρεφει (ειναι που λεμε, σε περνει αμπάριζα η πιεση ), "χτυπαει" το compressor wheel και γινεται αυτη η παλμωση (το surging).

    Οποτε για την δικη μου αποψη, αιτια λοιπον παραμενει η ιδια και στη περιπτωση που αναφερεις.

  6. #16
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ--ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ

    ΦΙΛΕ ΣΩΚΡΑΤΗ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΓΡΑΨΕΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ Β ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΣΕ ΠΛΟΙΟ ΠΟΥ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΥΤΗ? ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ. ΕΚΤΩΣ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΝΑΥΤΙΛΙΑ.

  7. #17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikos1945 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΦΙΛΕ ΣΩΚΡΑΤΗ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΓΡΑΨΕΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ Β ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΣΕ ΠΛΟΙΟ ΠΟΥ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΥΤΗ? ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ. ΕΚΤΩΣ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΝΑΥΤΙΛΙΑ.
    καλησπερα σας!! να τσεκαρω τι??απο τον ειρηνικο?δε σε τιμα κυριε νικο!! εκτος αν δε ξερεις που σιγουρα δε ξερεις. δεν ζητησα βοηθεια απο εσενα.καλη συνεχεια!

  8. #18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα, με παραπεμπεις σε περιοδο sea trials οταν βγαζουμε εκτος τα limiters της κυριας μηχανης και κανουμε crash stop. Τοτε μπορεις να πας με τον τηλεγραφο απο τις 88 -0 - αναποδα. Σε ολα τα αλλα υπαρχει το loadicator που ρυθμιζει την μειωση των στροφων / λεπτο.

    Εαν λοιπον κανεις crash stop μειωνεται αρκετα γρηγορα το φορτιο της μηχανης αφου κοβονται τα πετελαια, μειωνονται τα καυσαερια, μειωνονται οι στροφες της τουρμπινας και κατα συνεπεια του compressor wheel. Ομως επειδη η πιεση σαρωση συνεχιζει - απο την προηγουμενη κατασταση - να εχει πιεση (μπορει και 2,5Kgs/cm2) μεγαλυτερη => οτι αυτη επιστρεφει (ειναι που λεμε, σε περνει αμπάριζα η πιεση ), "χτυπαει" το compressor wheel και γινεται αυτη η παλμωση (το surging).

    Οποτε για την δικη μου αποψη, αιτια λοιπον παραμενει η ιδια και στη περιπτωση που αναφερεις.
    ευχαριστω πολυ!! και καλο ειναι καποια ατομα να μην ειρωνευονται! εδω δε πουλω γνωσεις ισα ισα...θελω να μαθω!! αλλοι ειναι πρωτοι κ δε ξερουν απο μηχανεσ κ απο ελληνικη γλωσσα! φιλε eng καλη συνεχεια κ παλι ευχαριστω!

  9. #19
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ--ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ

    ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΕΥΧΗΘΩ ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΦΙΛΕ ΣΩΚΡΑΤΗ ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ

  10. #20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikos1945 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΕΥΧΗΘΩ ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΦΙΛΕ ΣΩΚΡΑΤΗ ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ κ ΝΙΚΟ!! ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΔΕ ΘΑ ΕΒΛΑΠΤΕ! ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ ΝΑ ΕΧΕΤΕ Κ ΣΕ ΕΣΑΣ ΚΑΛΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας