Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 26

Θέμα: Άγκυρες

  1. #11
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Athnes
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    Η άγκυρα danforth δεν έχει σχέση με την Brittany πρώτη φορά τη ακούω..κουμαπαρος

    Φίλε Μαστρο Κωστα Σε ευχαριστώ και θα προσπαθήσω να βάλω και Φώτο αλλά αν θες δες αυτό αρχείο και θα καταλάβεις καλύτερα … :http://www.oscl.gr/attachs/94.pdf


    Πηγη :http://www.oscl.gr
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Baggeliq : 05-02-2008 στις 23:44

  2. #12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Baggelig , το έσκισες το θέμα με τις άγκυρες . Στους τύπους των αγκύρων αν είχες και καμιά φωτογραφεία ,θα ήταν τέλειο .
    Συμφωνώ με το mastrokosta, Baggelig μας έδωσες πολλά και χρήσιμα στοιχεία!
    Ας βάλουμε και μερικά σχήματα (αν και δεν τις έχει όλες ή τις έχει με άλλο όνομα):
    anchors.jpg
    Πηγή: Κωνσταντίνου Μέμμου, Μαθήματα Λιμενικών Έργων, Εκδόσεις Συμμετρία, Σύγγραμμα ΕΜΠ


    Και μερικές φωτογραφίες:
    Αγγλικού Ναυαρχείου:
    anchor1.jpg
    Stockless (διπλα στο γλάρο):
    anchor2.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 05-02-2008 στις 23:25

  3. #13
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή inox ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Baggeliq Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την άλλη πλευρά όμως και η ανοξείδωτη αλυσίδα πέρα του κόστους μας δημιουργεί ένα σημαντικό πρόβλημα. Αυτό είναι ο αυξημένος κίνδυνος ηλεκτρόλυσης ειδικά στην περίπτωση που η άγκυρα μας δεν είναι επίσης ανοξείδωτη αλλά κατασκευασμένη από άλλου είδους υλικό καθώς η ηλεκτρόλυση διευκολύνεται από την επαφή διαφορετικών υλικών (καθώς αυτά έχουν διαφορετικό βαθμό ηλεκτρολυτικής διάβρωσης μέσα στο θαλασσινό νερό)
    πρέπει να σημειωθεί εδώ ότι ο ανοξείδωτος χάλυβας αντιστέκεται στην οξείδωση όταν αυτός είναι στον "αέρα", όπου το λεπτό στρώμα οξειδίου που δημιουργείται ταχύτατα τον προστατεύει από την σε βάθος διάβρωση. μέσα στο αλμυρό νερό ο ανοξείδωτος χάλυβας είναι ευαίσθητος και οξειδώνεται !!! Για το λόγο αυτό δεν χρησιμοποιείται σε σημεία που μένει βυθισμένος για μεγάλα χρονικά διαστήματα (π.χ. ρεμέτζα, κλειδιά ρεμέτζων, through hull fittings), ή όταν χρησιμοποιείται (π.χ. τζαβέτες καρίνας), στεγανοποιείται/μονώνεται επαρκώς και πρέπει να ελέγχεται τακτικά. στην εφαρμογή που αναφέρεται (άγκυρα σκάφους - καδένα), επειδή στα σκάφη αναψυχής, όπως χρησιμοποιούνται σήμερα, η άγκυρα - καδένα δεν μένει μέσα στο νερό για σοβαρό χρονικό διάστημα, δεν δημιουργεί πρόβλημα (ζούμε στην εποχή του γυαλιστερού, άλλωστε). εάν όμως ξεφεύγετε από τον κανόνα και μένετε ρεμετζαρισμένοι επάνω στην άγκυρά σας .... ξανασκεφτείτε το ...

  4. #14
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή


    Αυτή είναι η brittany. Βέβαια τώρα που την βλέπω σε σχέση με την danforth μοιάζει μεν αλλά είναι διαφορετική. Ίσως κάποιος ξέρει τις διαφορές τους.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  5. #15
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Athnes
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    Τζερι η παρατήρησης σου είναι πολύ σωστή αλλά και πάλι αρχάισε στα λόγια μου στην πραγματικότητα η ανοξείδωτη αλυσίδα χρησιμοποιείται γιατί στην καθέλκυση της αγκύρας γιατί είναι ο μονός τρόπος για να αντέξει σε μεγάλα βαθύ για το λόγο των πόλων πιέσεων που δέχεται από το αλμυρό νερό και από την ιδία την ευστάθεια του πλοίου σίγουρα ομος πια η ιδία η αλυσίδα δεν γίνεται από καθαρό χάλυβα αλλά από κράματα χάλυβα ώστε να προσθετόσουν ιδιότητες μη ηλεκτρολυτικές
    Αν θες παραπάνω λεπτομέρειες πες μου να βρω να σου στείλω…
    Ο Ξενοφώντας:
    [B][I]« Σωστό και χρήσιμο είναι να τιμώνται οι καπεταναίοι και έμποροι με το να κάθονται στα πρώτα καθίσματα στο θέατρο και στους αγώνες.»[/I][/B]

  6. #16
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Athnes
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    Τι άγκυρες έχετε εσείς εγώ σίγουρα δεν έχω δικό μου απλά κάνω συντήρηση σε φίλους και θέλω να ρωτήσω τη έχετε;
    Ο Ξενοφώντας:
    [B][I]« Σωστό και χρήσιμο είναι να τιμώνται οι καπεταναίοι και έμποροι με το να κάθονται στα πρώτα καθίσματα στο θέατρο και στους αγώνες.»[/I][/B]

  7. #17
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Baggeliq Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι άγκυρες έχετε εσείς εγώ σίγουρα δεν έχω δικό μου απλά κάνω συντήρηση σε φίλους και θέλω να ρωτήσω τη έχετε;
    εχω χρησιμοποιήσει CQR, Danforth και Delta.

    H delta είναι καλύτερη, κατά την εκτίμησή μου, συνολικά σε όλους τους τομείς (γρήγορο άρπαγμα, μεγάλη δύναμη έλξης, καλή συμπεριφορά όταν αλλάζει η διεύθυνση έλξης)

  8. #18
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Athnes
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jerry_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω χρησιμοποιήσει CQR, Danforth και Delta.

    H delta είναι καλύτερη, κατά την εκτίμησή μου, συνολικά σε όλους τους τομείς (γρήγορο άρπαγμα, μεγάλη δύναμη έλξης, καλή συμπεριφορά όταν αλλάζει η διεύθυνση έλξης)
    ΈΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΌ ΔΊΚΙΟ Αλλά γιατί σκάφος μιλάς μπορείς να μου δώσεις τίποτα τεχνικά στοιχειά του ?
    Ο Ξενοφώντας:
    [B][I]« Σωστό και χρήσιμο είναι να τιμώνται οι καπεταναίοι και έμποροι με το να κάθονται στα πρώτα καθίσματα στο θέατρο και στους αγώνες.»[/I][/B]

  9. #19
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Baggeliq Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΈΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΌ ΔΊΚΙΟ Αλλά γιατί σκάφος μιλάς μπορείς να μου δώσεις τίποτα τεχνικά στοιχειά του ?
    s/y 33 feet, 4500 kg άδειο.

  10. #20
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Κυρίως Danfoth και Bruce. Δεύτερη τεσσαροχάλι.
    Και πολύ λίγο αγγλικού ναυαρχείου.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας