Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι όντως πιθανόν ένα σκάφος να έχει διαφορετικά άτομα ημέρας και διαφορετικά νύχτας. Αλλά... όταν ο κατασκευαστής το δίνει για 8 άτομα, θέλει πείραμα ευσταθίας για πάνω από τα άτομα αυτά, και για πάνω από 10 άτομα (από το 2000 και μετά) χρειάζεται να έχει κεντρικό βόθρο (όχι holding tanks) και κεντρικό σύστημα για την αναρόφηση των λυμάτων κλπ.

¶ρα 12 επιβάτες στο 33άρι σκάφος, μου κάνει κάπως περίεργο!!! Ασχέτως αν χωράνε, το ερώτημα είναι πόσο νόμιμο είναι κάτι τέτοιο...

Από ότι είπε ο dimihel, πήγανε 2 μέρες νυχτερινό... Με τι πρωτόκολο πήγανε 12 άτομα νυχτερινό μάθημα σε εκπαιδευτικό διήμερο?

Πιθανόν βέβαια τα 12 άτομα ήταν κάποια υπερβολή, και εγώ να φτιάχνω σενάρια επιστημονικής φαντασίας....

Καταρχάς για να μπούν ορισμένα πράγματα στην θέση τους. Το συγκεκριμένο Gib'sea 334 για κάποιο λόγο δεν έχει τα ίδια specs με αυτά που αναφέρει ο mangos. Το σκάφος αντί των τριών καμπινών είχε μόνο μία πλωριά καμπίνα, ένα wc και μία μικρή κουζινίτσα. Προφανώς αποτελεί μία light έκδοση του 334 ίσως για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Αυτό το αναφέρω γιατί το cockpit ήταν απλά τεράστιο, προφανώς λόγω της απουσίας των 2 καμπινών, του τραπεζιού κτλ. Το μέγεθος λοιπόν του cockpit επέτρεπε την άνετη διαμονή εκεί πάνω 12 ατόμων όσο και αν σας φαίνεται περίεργο. Επίσης φίλε mangos στο εκπαιδευτικό διήμερο, δικό μου λάθος που δεν το ανέφερα ( δεν περίμενα όμως η συζήτηση να πάρει τέτοια τροπή ) δεν ακολούθησαν και τα 12 άτομα. Παρεβρέθηκαν μόλις 8. Στα καθημερινά όμως μαθήματα τα οποία γινόντουσαν απο τις 15:00 εώς τις 21:00 ήμασταν 12 άτομα.