Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 81 έως 90 από 99

Θέμα: Ωκεανογραφικά πλοία (Οceanographic vessels)

  1. Προεπιλογή



    Προχθές ανακάλυψα στο αρχείο μου μια παλιά φωτογραία του μικρού ερευνητικού σκάφους "Φιλία", μια από τις μόνο δυο φορές που το έχω δει από κοντά (η άλλη ήταν το 1997). Έχει καιρό να εμφανισθεί και στο AIS, έψαξα το MarineTraffic και το δείχνει "under repair".

  2. #82
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sv1xv Εμφάνιση μηνυμάτων


    Προχθές ανακάλυψα στο αρχείο μου μια παλιά φωτογραία του μικρού ερευνητικού σκάφους "Φιλία", μια από τις μόνο δυο φορές που το έχω δει από κοντά (η άλλη ήταν το 1997). Έχει καιρό να εμφανισθεί και στο AIS, έψαξα το MarineTraffic και το δείχνει "under repair".
    Το πλοίο ήταν για πολύ καιρό στο Πέραμα για επισκευές. Τώρα είναι ενεργό ξανά. Φωτογραφία του στο Ηράκλειο στις 21-2-2019.
    DSC_0090.jpg

  3. Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την ενημέρωση!

  4. #84
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή Ω/Γ ΑΙΓΑΙΟ

    --DSC01885.jpg14-4-19

    Κοντά στον κάβο Τρίμεσο της Σύρου.

  5. #85
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Κιατο
    Μηνύματα
    210

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πλοίο ήταν για πολύ καιρό στο Πέραμα για επισκευές. Τώρα είναι ενεργό ξανά. Φωτογραφία του στο Ηράκλειο στις 21-2-2019.
    DSC_0090.jpg

    ........εδώ και μερικές ημέρες είναι στο Κιάτο.........

  6. #86
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Καμιά φορά από φαινομενικά άσχετες συζητήσεις βγαίνουν λαβράκια !

    Πάνω σε μια κουβέντα για τα ερευνητικά πλοία με έναν καθηγητή στο Πανεπιστήμιο Κρήτης που εργάζομαι μου μίλησε για ένα ημιτελές σκάφος το οποίο είχε αγοραστεί για το τότε ΙΘΑΒΙΚ (Ινστιτούτο Θαλάσσιας Βιολογίας Κρήτης) για να μετατραπεί σε ερευνητικό αλλά δεν προχώρησε ποτέ και από τότε ήταν παροπλισμένο στη Σούδα. Ήξερε μάλιστα και τον άνθρωπο που είχε ασχοληθεί με την όλη διαδικασία τότε. Αμέσως μου "χτύπησε καμπανάκι" καθώς άγνωστο στη Σούδα έχουμε αυτό :
    http://www.shipspotting.com/gallery/...hp?lid=2328406
    και εδώ μια δεύτερη :
    http://www.shipspotting.com/gallery/...hp?lid=2700323
    Επικοινωνήσαμε με τον άνθρωπο που ήταν τότε υπεύθυνος, ο οποίος μας επιβεβαίωσε από τις φωτογραφίες ότι είναι όντως αυτό και μας έδωσε τα ακόλουθα στοιχεία :

    Το όνομα του είναι ΦΑΛΚΟΝ.
    Ξεκίνησε να κατασκευάζεται στην Ελευσίνα την περίοδο 1982-83 σαν τουριστική θαλαμηγός από κάποιον ιδιώτη με χρηματοδότηση της ΕΤΒΑ. Προφανώς κάποια οικονομική δυσκολία υπήρξε καθώς η ΕΤΒΑ το κατέσχεσε ημιτελές και το ΙΘΑΒΙΚ το αγόρασε από την τράπεζα (χρησιμοποιώντας κονδύλια από το Β' Κ.Π.Σ.) το 1985 με σκοπό να το μετατρέψει σε ερευνητικό σκάφος για τις ανάγκες των προγραμμάτων του σε Αιγαίο και Ανατολική Μεσόγειο. Τελικά όμως το κονδύλι για τη μετασκευή δεν διοχετεύτηκε ποτέ και το πλοίο παρέμεινε ημιτελές στην κατάσταση που το βλέπουμε μέχρι και σήμερα. Μετά και την ενοποίηση των ΙΘΑΒΙΚ και ΕΚΘΕ το 2003 και τη δημιουργία του ΕΛΚΕΘΕ, το project σταμάτησε...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη npapad : 24-09-2019 στις 11:05

  7. #87
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Αυτό λύνει ένα μυστήριο διότι το σκάφος παρέπεμπε στα ΠΦΑ τύπου ΛΥΚΟΥΔΗΣ του ΠΝ κ αυτό ενισχυε η παραμονή του στον ΝΚ.
    Να δούμε την κατάληξή του.

  8. #88
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    1.530

  9. #89
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Θα κατασκευαστεί άραγε στην Ελλάδα????

  10. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα κατασκευαστεί άραγε στην Ελλάδα????
    Από την στιγμή που η προμήθεια πρέπει να γίνει με διεθνή διαγωνισμό, το βλέπω πολύ χλωμό. Ιδίως αν ενταχθεί σε κάποιο ΕΣΠΑ κλπ, οπότε δεν παίζει στημένος διαγωνισμός.

Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας