Σελίδα 11 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 244

Θέμα: Γραμμή Πάτρα-Σάμη-Ιθάκη (Patras-Sami-Ithaki route)

  1. #101
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ απόλυτα!!!
    Έπρεπε να ζήσω το Αιγαίο για να καταλάβω πόσο προνομιούχοι είμαστε στην Ιθάκη-Κεφαλλονιά με δύο και τρία πλοία την ημέρα όταν νησιά με χιλιάδες κατοίκους εδώ στα δωδεκάνησα έχουν καράβι 3 φορές την εβδομάδα και μάλιστα μεταμεσονύχτιες ώρες....άσε που άλλες φορές αναγκάζεσαι να πας στο κοντυνότερο μεγάλο η παραδίπλα νησί για να βρεις πλοίο να φύγεις....είμασταν και είμαστε προνομιούχοι με καλά και βολικά δρομολόγια και καλά βαπόρια....μπορεί κάποιοι να τα κατηγόρησαν αλλά εξυπηρέτησαν τον κοσμάκι καλά και σταθερά....

    Νιόνιο μου τo "ποτηράτος" τι σημαίνει???

  2. #102
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Μηνύματα
    1.108

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ithakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νιόνιο μου τo "ποτηράτος" τι σημαίνει???
    Αυτο το εχω και εγω απορια

  3. #103
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Φίλοι και συμπατριώτες, να πω και εγώ τα δικά μου;

    1) Έχω ξαναπεί (και ξέρω πως σχεδόν κανείς δεν ασπάζεται αυτή τη γνώμη ... ) πώς δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει οπωσδήποτε να συμβιβαστούμε με κάτι το χειρότερο, με τη δικαιολογία πως αλλού είναι ακόμα χειρότερα; Με το ίδιο σκεπτικό, θα πρέπει όλοι μας από αύριο να τρώμε μόνο μια φορά την εβδομάδα, επειδή υπάρχουν δύστυχοι στην Αφρική που έχουν και αυτοί μόνο μια φορά την εβδομάδα να φάνε!
    Σίγουρα, η κατάσταση που είχαμε κάποτε ήταν εξαιρετική, αλλά θα πρέπει να προσπαθήσουμε να τη φέρουμε κάποτε ξανά εκεί και όχι να συμβιβαζόμαστε με τα χειρότερα. Εξάλλου, τα εισιτήρια σε σχέση με π.χ. πριν μια δεκαετία είναι κατά πολύ ακριβότερα, ενώ η συγκοινωνία χειροτέρεψε. Άρα, γιατί να αποδεχθώ αυτή την κατάσταση;
    2) Το μόνο θετικό στη γραμμή Κυλλήνης-Σάμης, είναι που θα βλέπουμε όπως λέει ο φίλτατος Νιόνιος ένα μέρος της Κεφαλλονιάς, που οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουν δει ποτέ
    3) Προσωπικά πιστεύω, πως για την Kefalonian είναι ζημιά να εκτελέσει αυτό το δρομολόγιο. Η κοινοπραξία απλώς επεκτείνει ένα δρομολόγιο της του Πόρου, αλλά αυτή; Θα πηγαίνει Αργοστόλι, Πόρο και Σάμη/Ιθάκη;!
    4) Δεν ξέρω γιατί έχει επικρατήσει στους περισσότερους η εντύπωση, πως όλοι οι Κεφαλλονίτες προτιμούν τον Πόρο! Η Σάμη είναι πολύ πιο βολική, ακόμα και για άτομα σαν εμένα που μένουμε στη Λειβαθώ. Μεγαλύτερο καράβι (συνήθως ...) και καλύτερος δρόμος, τόσο στην Κεφαλλονιά όσο και αποφεύγεται ο κατσικόδρομος μέχρι την Κυλλήνη.
    5) Δεν μπορώ να ξέρω βεβαίως τον τρόπο σκέψης των Ιθακήσιων. Αυτόν τον ξέρουν καλύτερα οι Γιώργος και Ανδρέας Αλλά, εάν έμενα εγώ στην Ιθάκη, δε θα μπορούσα να φανταστώ καλύτερο δρομολόγιο από Βαθύ-Πάτρα, ακόμα και εάν το Πισαετός-Κυλλήνη ήταν λίγο φτηνότερο.

    Αυτά τα λίγα ... Ετοιμάζομαι για τις κανονιές σας

  4. #104
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Πρεπει να ηταν εκφραση του Τσιφορου.

    Εγω την ερμηνευω ως ο μη ευελικτος, ο ανθρωπος με μεγαλες και ακλονητες σταθερες, σαν ποτηρι.

    Για παραδειγμα ο τυπος που θα παρει το αξιοπιστο ιχ του θα ταξιδεψει μονο Πατρα-Σαμη γιατι ετσι εχει συνηθησει και οχι γιατι εχει σκεφτει την επιλογη του, που θα φτασει στο χωριο του και το καλοκαιρι θα πηγαινει μονο σταθερη ωρα για μπανιο και μονο σε μια-δυο παραλιες το πολυ 3-4 χλμ μακρια. Αυτη ειναι μια ακραια περιγραφη αλλα νομιζω καταλαβαινετε.

  5. #105
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Appia_1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλοι και συμπατριώτες, να πω και εγώ τα δικά μου;

    1) Έχω ξαναπεί (και ξέρω πως σχεδόν κανείς δεν ασπάζεται αυτή τη γνώμη ... ) πώς δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει οπωσδήποτε να συμβιβαστούμε με κάτι το χειρότερο, με τη δικαιολογία πως αλλού είναι ακόμα χειρότερα; Με το ίδιο σκεπτικό, θα πρέπει όλοι μας από αύριο να τρώμε μόνο μια φορά την εβδομάδα, επειδή υπάρχουν δύστυχοι στην Αφρική που έχουν και αυτοί μόνο μια φορά την εβδομάδα να φάνε!
    Σίγουρα, η κατάσταση που είχαμε κάποτε ήταν εξαιρετική, αλλά θα πρέπει να προσπαθήσουμε να τη φέρουμε κάποτε ξανά εκεί και όχι να συμβιβαζόμαστε με τα χειρότερα. Εξάλλου, τα εισιτήρια σε σχέση με π.χ. πριν μια δεκαετία είναι κατά πολύ ακριβότερα, ενώ η συγκοινωνία χειροτέρεψε. Άρα, γιατί να αποδεχθώ αυτή την κατάσταση;
    2) Το μόνο θετικό στη γραμμή Κυλλήνης-Σάμης, είναι που θα βλέπουμε όπως λέει ο φίλτατος Νιόνιος ένα μέρος της Κεφαλλονιάς, που οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουν δει ποτέ
    3) Προσωπικά πιστεύω, πως για την Kefalonian είναι ζημιά να εκτελέσει αυτό το δρομολόγιο. Η κοινοπραξία απλώς επεκτείνει ένα δρομολόγιο της του Πόρου, αλλά αυτή; Θα πηγαίνει Αργοστόλι, Πόρο και Σάμη/Ιθάκη;!
    4) Δεν ξέρω γιατί έχει επικρατήσει στους περισσότερους η εντύπωση, πως όλοι οι Κεφαλλονίτες προτιμούν τον Πόρο! Η Σάμη είναι πολύ πιο βολική, ακόμα και για άτομα σαν εμένα που μένουμε στη Λειβαθώ. Μεγαλύτερο καράβι (συνήθως ...) και καλύτερος δρόμος, τόσο στην Κεφαλλονιά όσο και αποφεύγεται ο κατσικόδρομος μέχρι την Κυλλήνη.
    5) Δεν μπορώ να ξέρω βεβαίως τον τρόπο σκέψης των Ιθακήσιων. Αυτόν τον ξέρουν καλύτερα οι Γιώργος και Ανδρέας Αλλά, εάν έμενα εγώ στην Ιθάκη, δε θα μπορούσα να φανταστώ καλύτερο δρομολόγιο από Βαθύ-Πάτρα, ακόμα και εάν το Πισαετός-Κυλλήνη ήταν λίγο φτηνότερο.

    Αυτά τα λίγα ... Ετοιμάζομαι για τις κανονιές σας

    Μαρκο μια πολυ βασικη επισημανση για αρχη. Δεν εγραψα πουθενα οτι οι τιμες ειναι καλες. Ειναι υψηλοτατες και σχεδον παντα αναφερω οτι θελω καλυτερες τιμες και ας μειωθουν τα δρομολογια. Η διαφωνια μου εστιαζεται στο σημειο που πολλοι βρισκουν προβληματα στη συχνοτητα των δρομολογιων, στα ωραρια και στην ευκολια που προσφερουν καποια λιμανια στις προσβασεις εντος νησιου ενω εμενα το προβλημα μου ειναι ενα, οι τιμες.

    Δεν ειπε κανεις να εχει η Κεφαλονια 2-3 δρομολογια την εβδομαδα επειδη τοσα εχουν αλλοι. Αλλα το να εχει περυσι το Χειμωνα 3.5 καθημερινα δρομολογια και να θεωρουνται λιγα και μεγαλο προβλημα για τη δικια μου ηθικη και σκεφτομενος ρεαλιστικα ειναι καλομαθημενια (επιτρεψε μου τη δημιουργια της εκφρασης).


    Εδω μεσα αλλα και στο νησι εχω ακουσει ενα εκατομμυριο παραπονα και παραξενιες:


    Δεν φτανουν 3+ καθημερινα δρολογια το Χειμωνα.

    Μειωθηκαν τα δρομολογια του καλοκαιριου (απο 10-11 καθημερινα σε 8-9) και χεστηκε η φοραδα στο αλωνι.

    Αν κατεβω στο ταδε λιμανι, θα παω απο τον ταδε δρομο στο χωριο μου και οχι απο τον ταδε που εχει λιγοτερες στροφες.

    Αν κατεβω στο ταδε λιμανι θα κανω λιγοτερο χρονο να φτασω στο χωριο μου ενω αν κατεβω στο αλλο θα κανω περισσοτερο ενω στην πραγματικοτητα η διαφορα παιζει να ειναι 5-10 λεπτα αλλα ακομα και 30 να ηταν τι εγινε;

    Θα ηθελα ενα ακομα δρομολογιο στις 5 το απογευμα πχ γιατι βολευει και δεν θελω να ταξιδευω στις 7, ενω καποιος αλλος το θελει στις 6 το πρωι.

    Το βαπορι απο Πατρα ειναι καλυτερο και γρηγοροτερο (πιο παλια). Δεν διαφωνω αλλα το καλοκαιρι με τοσα δρομολογια την ημερα υπαρχουν πολλα δρομολογια απο Κυλληνη που ειναι πολυ πιο χαλαρα και ταξιδευεις πιο ανετα, ενω αν εφερναν στην Πατρα ενα πιο αργο βαπορι η διαφορα να ηταν 30 λεπτα, δεν μπορουμε να το κανουμε τοσο σημαντικο προβλημα...



    Μπορω να βρω και αλλα τετοιου τυπου παραδειγματα αλλα δε χρειαζεται. Νομιζω εχω δωσει αρκετα μεχρι τωρα. Ισως το μονο που εχει καλη βαση, ειναι οτι τα επιπλεον 75 χλμ στον κωλοδρομο απο Πατρα για Κυλληνη καλυτερα να αποφευγονται, αλλα ακομα και μεχρι την Πατρα τα 120+ του διαστηματος Κορινθος-Πατρα ειναι το ιδιο επικινδυνα, δεν ειναι οτι στη μια περιπτωση κινδυνευεις ενω στην αλλη εισαι σε πληρως ασφαλη δρομο σε ολη τη διαδρομη. Οπως και να 'χει ειναι σημαντικο.


    Να μην γινουμε λοιπον οπως η Καλυμνος αλλα ας εκτιμησουμε οτι εχουμε επαρκεστατες σε συχνοτητα συνδεσεις ακομα και το Χειμωνα, οτι μπορεις να πας Σαββατο των πρωτων ημερων του Αυγουστου στην Κυλληνη χωρις να εχεις κλεισει εισητηριο και να βρεις ανετα, οτι οι αποστασεις που εχουν να διανυσουν τα βαπορια μας ειναι μικρες και σε σχετικα πιο ηρεμα νερα και δεν μπορουμε να κανουμε τοσο μεγαλο θεμα ζητηματα οπως η ταχυτητα και το μεγαλυτερο βαπορι.


    Εστιαζω στο γεγονος οτι προσπαθουμε να βρουμε προβληματα εκει που ουσιαστικα δεν υπαρχουν και μπορουμε να βρουμε απιθανες δικαιολογιες και παραπονα.

    Ξαναλεω ενα ειναι το προβλημα για μενα, οι τιμες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Captain_Nionios : 20-10-2013 στις 04:27

  6. #106
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    κυψελη-Βαθυ Ιθακης
    Μηνύματα
    2.413

    Προεπιλογή

    H τιμές δεν νομίζω να πέσουν ποτέ παίδες....

  7. #107
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Νιόνιο, τελικά πιστεύω πως είναι θέμα διαφορετικής προσέγγισης στο ζήτημα και ουσιαστικά λέμε τα ίδια. Καταλαβαίνω απολύτως το σκεπτικό σου, τι εννοείς και πως πράγματι, το μείζον θέμα είναι οι τιμές. Αλλά, σκέψου το έτσι. Είχαμε π.χ. 10 δρομολόγια, μας τα κάνουν 8 και λέμε και ευχαριστώ γιατί π.χ. η Κάλυμνος έχει 2. Αύριο θα μας τα κάνουν 6 και μεθαύριο 4. Οι τιμές θα εξακολουθήσουν να μένουν στα ύψη, όπως λέει πολύ σωστά ο Γιώργος, και εμείς τι θα κάνουμε; Θα τους λέμε και ευχαριστώ επειδή η Κάλυμνος έχει δύο, άρα λιγότερα από εμάς;
    Κάπου πρέπει να τραβηχθεί μια κόκκινη γραμμή. Η συγκοινωνία των νησιών μας υποβαθμίζεται και οι τιμές είναι δυσθεώρητες! Οπότε, μαζί με τις τιμές θα φωνάζω και για τα δρομολόγια, πλοία, λιμάνια προσέγγισης κ.ο.κ. Στο κάτω κάτω της γραφής, εγώ τους πληρώνω, μπορώ εντός λογικών πλαισίων να ζητώ κόσμια να με εξυπηρετήσουν
    Όσον αφορά το θέμα των λιμένων, γιατί να μην προσπαθώ και να κάνω αγώνα για το λιμάνι που με συμφέρει; Εγώ, απλός επιβάτης είμαι, άρα θα προσπαθώ πάντα να βρίσκω το καλύτερο για μένα δρομολόγιο. Εάν π.χ. με βολεύει το Ληξούρι και το πλοίο σταματά Αργοστόλι, εγώ, σαν απλός επιβάτης με ουδεμία σχέση με τις διάφορες ναυτιλιακές εταιρείες ώστε να επηρεάζομαι, αντικειμενικά θα υποστηρίζω μια προσέγγιση στο Ληξούρι. Είναι το φυσικό, ο καθένας θα το έκανε.

  8. #108
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Ο καθενας βαζει τα προσωπικα του κριτηρια και διαμοφωνει τις απαιτησεις του. Πουθενα δεν εγραψα οτι θα κατεβαζουν τα δρομολογια και θα μενουν ψηλα οι τιμες και θα λεω ευχαριστω.

    Να επισημανω βεβαια οτι η Καλυμνος φετος το καλοκαιρι ειχε 3 δρομολογια την εβδομαδα και η Κεφαλονια γυρω στα 60. Δε νομιζω οτι θα φτασουμε ποτε σε τοσο χαμηλα νουμερα και καλο ειναι να βλεπουμε τι γινεται γυρω μας ωστε να παιρνουμε μετρο συγκρισης για το ποσο καλυτερα ειμαστε οσον αφορα τη συχνοτητα των δρομολογιων...


    Περα απο αυτο ας θεσω ποια ειναι τα δικα μου κριτηρια και τα κατωτατα και ανωτατα ορια σε διαφορους τομεις ωστε να μην εχω προβλημα.

    1. Το χειμωνα 3 δρομολογια καθημερινα (2 απο Κυλληνη, 1 απο Πατρα) εκτος Παρασκευης και Κυριακης που πρεπει να μπαινει 1 επιπλεον απογευματινο απο Πατρα. Κατωτατο οριο.

    2. Το καλοκαιρι (2.5 μηνες) 5 δρομολογια καθημερινα (3 απο Κυλληνη, 2 απο Πατρα) εκτος Παρασκευης, Κυριακης και της εβδομαδας του δεκαπενταυγουστου που πρεπει να μπαινουν 2 επιπλεον δρομολογια απο Κυλληνη. Κατωτατο οριο.

    3. Οι τιμες να ειναι 25% πιο φθηνες στον επιβατη, 25% πιο φθηνες στο ιχ στην Πατρα και 35% πιο φθηνες στο ιχ στην Κυλληνη. Ανωτατο οριο, δηλαδη να μην ειναι ακριβοτερες απο τις παραπανω.

    4. Ταχυτητες 15 κομβων στο Κυλληνη-Πορος, 17 κομβων στο Πατρα-Σαμη και 16 κομβων στο Κυλληνη-Αργοστολι. Κατωτατο οριο.

    5. Αν μπουν αλλες γραμμες οπως που και που κανενα Κυλληνη-Σαμη δεν θα φτασω στο σημειο να γκρινιαξω για τη μικρη διαφορα στο χρονο μεχρι να φτασω σπιτι μου ή αν ο δρομος θα εχει περισσοτερες στροφες, θα το δω ως μια αλλαγη που διωχνει τη ρουτινα.

  9. #109
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    [QUOTE=Captain_Nionios;511365]καλο ειναι να βλεπουμε τι γινεται γυρω μας ωστε να παιρνουμε μετρο συγκρισης για το ποσο καλυτερα ειμαστε οσον αφορα τη συχνοτητα των δρομολογιων...QUOTE]

    Μα Νιόνιο, γιατί να συμβιβαζόμαστε με το χειρότερο και να μην προσδοκάμε το καλύτερο; Ειλικρινά, έχω αυτή την απορία (σε καθαρά φιλοσοφικό επίπεδο)

  10. #110
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Μαρκο μιλαω για μετρο συγκρισης για να δουμε που βρισκομαστε, κατι το οποιο θα μας βοηθησει να κρινουμε καλυτερα τις υπηρεσιες που εχουμε.

    Δεν ειπα να συμβιβαστουμε με 3 δρομολογια την εβδομαδα το καλοκαιρι. Λεω ομως οτι οταν εχουμε 20πλασια δρομολογια την εβδομαδα για μενα ειναι καταχρηστικο-αδηφαγο να παραπονιεμαι για τη συχνοτητα των δρομολογιων ή για τοσες αλλες λεπτομερειες. Ειναι σαν καποιος να παιρνει 700 ευρω και εγω να παιρνω 14000 και αμα πεσω στα 10000 να παραπονιεμαι. Σιγουρα θα ηταν καλυτερο να παιρνω τα 14000 αλλα και τα αλλα ειναι υπερεπαρκη.

    Αν καποιος μπορει να μου προσφερει 20 καθημερινα δρομολογια ολο το χρονο και μαλιστα σε αισθητα χαμηλοτερες τιμες απο τις σημερινες ας ερθει να τα προσφερει, θα χαρω. Αυτο ομως δε σημαινει οτι θα εχω παραπονο αν καποτε μειωθουν σε 3 καθημερινα το χειμωνα με τις ιδιες χαμηλες τιμες, αν θεωρω οτι τα 3 ειναι επαρκη.

    Δηλαδη το κατωτατο οριο επαρκειας δρομολογιων για μενα δεν διαμορφωνεται απο τα μεγιστα δρομολογια που εχουν γινει στο παρελθον, αλλα κυριως απο το ποσα δρομολογια πιστευω, με δικα μου κριτηρια, οτι ειναι επαρκη.

Σελίδα 11 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας