Σελίδα 12 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 2101112131422 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 111 έως 120 από 244

Θέμα: Γραμμή Πάτρα-Σάμη-Ιθάκη (Patras-Sami-Ithaki route)

  1. #111
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    589

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ιθακη Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρύσανθε, γι αυτό αν είδες ότι για την κοινοπραξία έγραψα Κυλλήνη- Πόρο- Π. Αετό, δεν αναφέρθηκε πουθενά η Σάμη..... Σάμη θα ποιάνει το "Νήσος" για να δείξει στους ψηφοφόρους του ότι τους στηρίζει.....

    Θα μπορούσε βέβαια η κοινοπραξία να έμενε στην Πάτρα έστω και σαν ναύλωση, αλλά μάλλον δεν το ναυλώνουν, οπότε σκασίλα της και επιχειρεί από την "έδρα" της
    Μα κι εγώ φίλε Γιώργο στην Kefalonian αναφερόμουν που ζήτησε και Σάμη.


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Captain_Nionios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσον αφορα το παραπανω μηνυμα σου η αποσταση Πορος-Σαμη ειναι 27 χιλιομετρα και μεση ταχυτητα 50 χλμ/ωρα (που ειναι ρεαλιστικη) καλυπτεται σε 33 λεπτα. Η αποσταση που θα διανυσει το Κεφαλονια σε σχεση με το Κυλληνη-Πορος ειναι κατα 11.5 ν.μ. μεγαλυτερη και με 19 κομβους καλυπτεται σε 36 λεπτα περιπου...

    Μιλαμε λοιπον για μια διαφορα 3 λεπτων που αν καποιος ειναι γκαζιαρης αντε να την κανει 10. Ο σιγουρος, ποτηρατος, καλομαθημενος Κεφαλονιτης θα κανει το Κυλληνη-Πορος και κατοπιν οδικως μεχρι Σαμη μαξιμουμ 10 λεπτα νωριτερα απο το Κυλληνη-Σαμη απευθειας με το βαπορι.

    Η διαφορα χρονου ειναι να ειχαμε να λεγαμε και πιστεψε με μονο αυτο ειναι. Να βρεθει κατι να ασχολουμαστε για να περασει η ωρα, να μουρμουρισουμε και να βγαλουμε ασκοπα και εκει που δεν πρεπει (αλλου πρεπει) την επιθετικοτητα μας... Επισης αν καποιος το δει και ρομαντικα θα χαζευει για πολυ περισσοτερη ωρα τις ΝΑ ακτες της Κεφαλονιας και ειδικα το κομματι Πορος-Σαμη που δυσκολα το βλεπουμε...

    Αν η τιμη ειναι πολυ κοντα, για μενα δεν υπαρχει κανενα απολυτως αλλο προβλημα σε σχεση με τη γραμμη Κυλληνη-Πορος.
    Φίλε Νιόνιο στην θεωρία είναι μια χαρά όπως τα λες.Πρακτικά όμως τι γίνεται;Πιστεύεις οτι ο απλός κόσμος θα μείνει μέσα στο πλοίο και να κατέβει στη Σάμη όταν θα μπορεί να κατέβει στον Πόρο;Εμείς ως καραβολάτρες θα κάτσουμε (εγώ σίγουρα θα κάνω ένα ταξιδάκι μέσα στον Νοέμβριο,όταν ομαλοποιηθεί λίγο η κατάσταση να δω πως είναι) αλλά ο απλός κόσμος,κακά τα ψέματα,κοιτάει να κατέβει απ το πλοίο και πιστεύω δεν θα κοιτάξει την μικρή χρονική διαφορά.Δεν παύει όμως να είναι μια περίεργη κατάσταση που σίγουρα ξεβολεύει τόσο τους Κεφαλονίτες όσο και τους Θιακούς (έστω και προσωρινά).

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Captain_Nionios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περα απο αυτο ας θεσω ποια ειναι τα δικα μου κριτηρια και τα κατωτατα και ανωτατα ορια σε διαφορους τομεις ωστε να μην εχω προβλημα.

    1. Το χειμωνα 3 δρομολογια καθημερινα (2 απο Κυλληνη, 1 απο Πατρα) εκτος Παρασκευης και Κυριακης που πρεπει να μπαινει 1 επιπλεον απογευματινο απο Πατρα. Κατωτατο οριο.

    2. Το καλοκαιρι (2.5 μηνες) 5 δρομολογια καθημερινα (3 απο Κυλληνη, 2 απο Πατρα) εκτος Παρασκευης, Κυριακης και της εβδομαδας του δεκαπενταυγουστου που πρεπει να μπαινουν 2 επιπλεον δρομολογια απο Κυλληνη. Κατωτατο οριο.

    3. Οι τιμες να ειναι 25% πιο φθηνες στον επιβατη, 25% πιο φθηνες στο ιχ στην Πατρα και 35% πιο φθηνες στο ιχ στην Κυλληνη. Ανωτατο οριο, δηλαδη να μην ειναι ακριβοτερες απο τις παραπανω.

    4. Ταχυτητες 15 κομβων στο Κυλληνη-Πορος, 17 κομβων στο Πατρα-Σαμη και 16 κομβων στο Κυλληνη-Αργοστολι. Κατωτατο οριο.

    5. Αν μπουν αλλες γραμμες οπως που και που κανενα Κυλληνη-Σαμη δεν θα φτασω στο σημειο να γκρινιαξω για τη μικρη διαφορα στο χρονο μεχρι να φτασω σπιτι μου ή αν ο δρομος θα εχει περισσοτερες στροφες, θα το δω ως μια αλλαγη που διωχνει τη ρουτινα.
    Εδώ φίλε με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.Από πέρσι έλεγα (και εκτός forum) οτι 3 δρομολόγια πλέον επαρκούν μια χαρά για να καλύψουν την κίνηση τους χειμερινούς μήνες.Τα παραπάνω είναι ζημιά.Όσο πιο νωρίς το καταλάβουν οι εταιρίες τόσο το καλύτερο γι αυτές.Και φυσικά μείωση τιμών και στις 2 συγκεκριμένες γραμμές που είναι υψηλές μέχρι σήμερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GameManiacGR : 21-10-2013 στις 07:48

  2. #112
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Captain_Nionios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαρκο μιλαω για μετρο συγκρισης για να δουμε που βρισκομαστε, κατι το οποιο θα μας βοηθησει να κρινουμε καλυτερα τις υπηρεσιες που εχουμε.

    Δεν ειπα να συμβιβαστουμε με 3 δρομολογια την εβδομαδα το καλοκαιρι. Λεω ομως οτι οταν εχουμε 20πλασια δρομολογια την εβδομαδα για μενα ειναι καταχρηστικο-αδηφαγο να παραπονιεμαι για τη συχνοτητα των δρομολογιων ή για τοσες αλλες λεπτομερειες. Ειναι σαν καποιος να παιρνει 700 ευρω και εγω να παιρνω 14000 και αμα πεσω στα 10000 να παραπονιεμαι. Σιγουρα θα ηταν καλυτερο να παιρνω τα 14000 αλλα και τα αλλα ειναι υπερεπαρκη.

    Αν καποιος μπορει να μου προσφερει 20 καθημερινα δρομολογια ολο το χρονο και μαλιστα σε αισθητα χαμηλοτερες τιμες απο τις σημερινες ας ερθει να τα προσφερει, θα χαρω. Αυτο ομως δε σημαινει οτι θα εχω παραπονο αν καποτε μειωθουν σε 3 καθημερινα το χειμωνα με τις ιδιες χαμηλες τιμες, αν θεωρω οτι τα 3 ειναι επαρκη.

    Δηλαδη το κατωτατο οριο επαρκειας δρομολογιων για μενα δεν διαμορφωνεται απο τα μεγιστα δρομολογια που εχουν γινει στο παρελθον, αλλα κυριως απο το ποσα δρομολογια πιστευω, με δικα μου κριτηρια, οτι ειναι επαρκη.
    Σε ευχαριστώ για την εξήγηση

  3. #113
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    Φίλοι μου σκεφτείτε και κάτι που θα μείνει στην Ιστορία...για δευτερη φορά η Ιθάκη θα εξυπηρετείτε με δύο μεγάλα πλοία....όπως κάποτε Ιονίς-Κεφαλληνία....Ιονίς-Μύρτος....και τώρα Κάποιο της κοινοπραξίας-Κεφαλλονιά.
    Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω ποιο πλοίο της κοινοπραξίας θα εκτελεί το δρομολόγιο?

  4. #114
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    κυψελη-Βαθυ Ιθακης
    Μηνύματα
    2.413

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ithakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλοι μου σκεφτείτε και κάτι που θα μείνει στην Ιστορία...για δευτερη φορά η Ιθάκη θα εξυπηρετείτε με δύο μεγάλα πλοία....όπως κάποτε Ιονίς-Κεφαλληνία....Ιονίς-Μύρτος....και τώρα Κάποιο της κοινοπραξίας-Κεφαλλονιά.
    Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω ποιο πλοίο της κοινοπραξίας θα εκτελεί το δρομολόγιο?
    κατα 99% αυτό που κάνει Κυλλήνη- Πόρο.... ο "Καλβαρος" μάλον..... (ή με υ πριν το λ)

  5. #115
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    "Φωτιά στα κόκκινα"......

  6. #116
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    κυψελη-Βαθυ Ιθακης
    Μηνύματα
    2.413

    Προεπιλογή

    Φωτιά στα πατζάκια μας να λες καλύτερα

  7. #117
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    589

    Προεπιλογή

    Παιδιά για τα δρομολόγια έμαθε κανείς τίποτα;;Γιατί η Παρασκευή πλησιάζει και εγώ βλέπω ως τώρα σιγή ιχθύος και από τις 2 εταιρίες.

  8. #118
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Φίλε μου, δυστυχώς τίποτα έως σήμερα ... μας βλέπω με τις βάρκες ...

  9. #119
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    κυψελη-Βαθυ Ιθακης
    Μηνύματα
    2.413

    Προεπιλογή

    Το Ιονίς αφού εκτέλεσε το προγραματισμένο του δρομολόγιο Σάμη(Κεφαλονιά)- Π. Αετό (Ιθάκης)-Σάμη- Πάτρα- Σάμη- Π. Αετό, τώρα κατευθύνετε και πάλι στην Σάμη όπως έκανε και τις προηγούμενες μέρες με την διανυχτέρευση του..... Να δούμε θα κατηφορήσει για κάτω ή άλλαξαν τα σχέδια και δεν ενημερώθηκε κανείς!!!!!!!


    Edit : Τελικά αναχώρησε το Ιονίς και είναι ανοιχτά τις Ζακύνθου αυτή την ώρα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ιθακη : 31-10-2013 στις 20:57

  10. #120
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    http://ithacorama.com/el/ta-nea-tis-...-sto-piso-aeto

    ΦΡΕΣΚΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟΨΕ.....

Σελίδα 12 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 2101112131422 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας