Σελίδα 13 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213141523 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 121 έως 130 από 244

Θέμα: Γραμμή Πάτρα-Σάμη-Ιθάκη (Patras-Sami-Ithaki route)

  1. #121
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    589

    Προεπιλογή

    Και εγέννετο η μέρα που η γραμμή έμεινε χωρίς καράβι...Προσωρινά μέχρι να δουν τι θα γίνει με τη Σάμη η Κεφαλονιά εξυπηρετείται από Πόρο-Αργοστόλι και η Ιθάκη από Αστακό..Εγώ πάντως θα έχω stand by το καγιάκ μου αν χρειαστεί...!!!

    DSC_0551.jpg

  2. #122
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Λίγο δύσκολη η μεταφορά ... οχημάτων όμως

  3. #123
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    589

    Προεπιλογή

    χαχαχαχα!!

    Σύμφωνα με το InKefalonia αυτά είναι τα δρομολόγια για το Σ/Κ http://www.inkefalonia.gr/enimerosi/...n-ferries.html

  4. #124
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    κυψελη-Βαθυ Ιθακης
    Μηνύματα
    2.413

    Προεπιλογή

    Τελικά το Α. Κάλβος είναι το πλοίο που σήμερα θα πιάσει για πρώτη φορά (μετά το 2004 που είχε έρθει στην αντικατάσταση του Κεφαλονιά μαζί με το Σωλομός, που έμεινε στην αντικατάσταση, και τότε ήταν νύχτα που μπήκε) Βαθύ.....

    Το απίστευτο της υπόθεσης είναι πως αγρίεψε το Κάλβος και πάει 17,3......

    poros.jpg

  5. #125

    Προεπιλογή Τα' λεγε ο Νοστράδαμος...

    Μετά από πολύ καιρό να πω κάποια πράγματα:

    Η αποχώρηση της Κοινοπραξίας Ionian Ferries ήταν αναμενόμενη και είχε γίνει ολοφάνερη από το αίτημα αποδρομολόγησης στο ΣΑΣ του Ιουλίου
    Έλεγα από τον Ιούλιο ότι το Νοέμβριο θα αποχωρήσει οριστικά. Τελικά έπεσα λίγο έξω (αφού φαίνεται να καλύπτει την Ιθάκη του Κυλλήνη - Πόρος με αντάλλαγμα να μη μπει η Kefalonian Lines στη Ζάκυνθο

    Ελπίζω το "Επτάνησος" πρώτον να έρθει και να μείνει δεύτερον. Και να συνεχίσει να εξυπηρετεί με συνέπεια όπως παλιά. Δυστυχώς δεν είμαι τόσο σίγουρος, όταν μετά από ένα χρόνο απουσίας ξεκινά με ακινησία δύο μηνών. Μακάρι να έχει να κάνει με το ότι ήταν ένα χρόνο χωρίς έσοδα και δε θέλουν να ξεκινήσουν με μεγάλο διάστημα με παθητικό. Το πρόγραμμα δρομολογίων που αιτήθηκαν από Ιανουάριο είναι επαρκέστατο, αν το τηρήσουν (Διπλά τρεις μέρες της εβδομάδας, μονά τις άλλες). Και μακάρι του χρόνου να μην αιτηθούν ακινησία και να καλύψουν τη γραμμή και όταν θα είναι για συντήρηση το Επτάνησος (με ναύλωση, φιλική συμμετοχή της HSW π.χ. ...)


    Η παρουσία της κοινοπραξίας (με τα πέντε πλοία κλπ που δε θα έφευγε όπως δήλωνε και ο Βασιλαράς και συμφορουμίτες) ήταν ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗ τόσο για τη γραμμή όσο και για την Ιθάκη. Και ακόμα και σε αυτό το τελευταίο στάδιο, προσπαθεί να απαξιώσει ακόμα περισσότερο, κάνοντας την κάλυψη της Ιθάκης από την Κυλλήνη. Η παρουσία ένα χρόνο της Ionian Ferries, ήταν το χειρότερο που είδαμε όλα αυτά τα χρόνια (όχι ότι δεν υπάρχουν και χειρότερα...). ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗ το ξαναγράφω.

    Πρέπει να σταματήσουμε να πιστεύουμε ότι χρωστάμε στις εταιρείες. Κάθε μία κοιτάει το συμφέρον της. ¶λλες σέβονται περισσότερο το επιβατικό κοινό και τους κατοίκους των νησιών που εξυπηρετούν και άλλες λιγότερο. Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να απαιτούμε τα περισσότερα από αυτές και να επιλέγουμε όσες μας σέβονται περισσότερο. Για αυτό έγραψα όσα έγραψα τον Ιούλιο. Γιατί έβλεπα τη ζημιά να έρχεται. Και δεν χρωστάει το Θιάκι καμία χάρη στην κοινοπραξία. Αν δεν έμπαινε αυτή το Νοέμβριο, θα βρισκόταν άλλη εταιρεία σύντομα. Είμαι σίγουρος για αυτό. Η γραμμή έχει μεταφορικό έργο, όσο και αν προσπάθησαν να την απαξιώσουν οι Ζακυνθινοί. Αν δείτε τα στατιστικά του καλοκαιριού, η μείωση στη γραμμή οδήγησε σε αύξηση στο Αργοστόλι. Γιατί υπάρχει πολύ μεγάλο τμήμα της Κεφαλονιάς που εξυπηρετείται καλύτερα από Πάτρα - Σάμη και όχι από Κυλλήνη - Πόρο.


    Υ.Γ.

    Μερικά πράγματα σε σχέση με το τελευταίο μου ποστ (του Ιουλίου):
    Η Strintzis Ferries δεν είναι κρυφό ότι λέγεται Γραμμαί Επτανήσου Ν.Ε. Το έγραφε στα εισιτήρια της, το λέει στο δικτυακό της τόπο κλπ
    Νομίζω πως το όνομα αυτό είχε επιλεχθεί όταν επαναδραστηριοποιήθηκαν μετά την εξαγορά από την Blue Star για αποφυγή σύγχυσης. Ήταν "Ζεστό" ακόμα το όνομα Στρίντζης και δεν έπρεπε να γίνει μπέρδεμα με την Strintzis Lines - Blue Star.

    Θεωρώ σπατάλη χρόνου να μπαίνω και να γράφω τα ίδια πράγματα, όχι τη συμμετοχή στο Forum γενικώς. Είχα γράψει ότι ήταν το τελευταίο ποστ για το θέμα, με τα δεδομένα που είχαμε. Δεν είχε νόημα να λέω τα ίδια και τα ίδια. Ο ελεύθερος χρόνος μου είναι λίγος και για αυτό, αν και διαβάζω σχετικά συχνά όσα γράφονται για τους τομείς που με ενδιαφέρουν, γράφω σπάνια σχετικά.

  6. #126
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    589

    Προεπιλογή

    Φίλε cptvlg επέτρεψέ μου να διαφωνήσω σε μερικά από αυτά που λες αλλά και να συμφωνήσω σε μερικά.

    Η παρουσία της κοινοπραξίας στην Κεφαλονιά και την Ιθάκη από που κι ως που ήταν καταστροφική;Όταν πέρσι τέτοιες μέρες σηκώθηκε κι έφυγε νύχτα ο Στρίντζης και η κοινοπραξία κάλυψε το κενό και η γραμμή έμεινε μόνο μια μέρα χωρίς πλοίο;Όταν στον Πόρο παλαιότερα που έδενε το Επτάνησος η κοινοπραξία έβαζε και 3ο δρομολόγιο για να καλύψει το κενό;Όταν το 2001 μπήκε και αναβάθμισε στην ουσία την συγκοινωνία του Πόρου;Που είναι ο Στρίντζης τώρα να ξεκινήσει που πήρε πάλι το Πάτρα-Σάμη-Ιθάκη;Όπως πολύ σωστά λες οτί πρέπει να απαιτούμε από τις εταιρίες και όχι να τους χρωστάμε χάρη έτσι κι εγώ απαιτώ να υπάρχει πλοίο και δεν τον δικαιολογώ πουθενά.Και ποιος μου λέει οτι δεν θα ξαναφύγει νύχτα πάλι όπως έκανε πέρσι αλλά και πριν μια δεκαετία στον Πόρο;Δεν λέω οτι η κοινοπραξία είναι άγια γιατί κι αυτή έχει κάνει αρκετά λάθη (το Κάλβος ήταν ακατάλληλο για την Πάτρα,δεν έβαλε διπλό Παρασκευή-Κυριακή,δεν έχει καθόλου προσφορές στη γραμμή της Ζακύνθου,το περσινό μπάχαλο τον Ιανουάριο στον Πόρο με αυτή και την ΑΝΕΖ) αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν καταστροφική η παρουσία της.

  7. #127

    Προεπιλογή

    Hkoinopraksia kalipse tis grammes Porou kai Samis Ithakis otan o Strintzis tis egkatelipse.Giati loipon i .parousia tis itan katastrofiki.
    Lathi eginan genika omos i grammi den emeine oyte mia mera xoris karavi. KALBOS KAI IONIS den afisan pote kosmo kai oximata ekso, kai otan xriasthke dromologitikan ta IONIAN STAR - DIONISIOS SOLOMOS.
    Tora o Strintzis proballi san dikaiologia thn etisia akinisia tou EPTANISOS oste na arxisei dromologia apo ti 1-1-2014. Ti akinisia einai ti stigmi pou to ploio kathetai ena oloklhro xrono, auto leei polla nomizo gia to mellon.

  8. #128

    Προεπιλογή Μελετάτε τας γραφάς!

    Lana και GameManiacGr,
    προς αποφυγήν παρεξηγήσεων καλό είναι να βλέπετε τι ακριβώς γράφω.
    Παραθέτω:
    "[...] Η παρουσία της κοινοπραξίας [.....] ήταν ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗ τόσο για τη γραμμή όσο και για την Ιθάκη. [...] "

    Δεν μίλησα συνολικά για την παρουσία της στην Κεφαλονιά. Ούτε το thread αυτό είναι για τη γραμμή του Πόρου.

    Οπότε ας μιλήσουμε μόνο για το Πάτρα - Σάμη - Ιθάκη γιατί σε αυτό το thread είμαστε και για αυτό το θέμα μίλησα μόνο.

    Καταστροφική για την Ιθάκη από όλες τις απόψεις.
    • Για πρώτη φορά δεν είχες τη δυνατότητα αυθημερόν μετάβασης στην Πάτρα καμία μέρα. Αν είστε από το Θιάκι μπορείτε να καταλάβετε τι σημαίνει. Αν έχετε γνωστούς από το Θιάκι, ρωτήστε τους.
    • Ζημιά στον τουρισμό, με δρομολόγια που καθυστέρησαν απίστευτα να ανακοινωθούν για τον Ιούλιο και τον Αύγουστο
    • Ζημιά στον τουρισμό με την λογική του "ήρθα για να μείνω" αλλά κάνω και μια αίτηση αποδορμολόγησης αρχές Ιουλίου
    • Ζημιά στον τουρισμό με ακατάλληλα δρομολόγια για ολιγοήμερες διακοπές στην Ιθάκη. Δεν μιλάμε καν για Π-Σ-Κ
    • Και συνεχίζουμε και αυτό το διάστημα με τα τωρινά δρομολόγια. Και πείτε μου πως μπορεί να μεταβεί σε νοσοκομείο ή κεντρικές δημόσιες υπηρεσίες π.χ. στο Αργοστόλι ή στην Πάτρα ενας Θιακός αυτό το διάστημα. Να θυμίσω ότι πλέον έχει κλείσει η Εφορία και το Ειρηνοδικείο στο Θιάκι, ο ΟΤΕ ακόμα και "Γερμανός".


    Καταστροφική για τη γραμμή, γιατί με την τακτική της απαξίωσε τη γραμμή, έστρεψε αρκετό κόσμο σε άλλες λύσεις (Αργοστόλι και Πόρο). Δείτε τα στατιστικά που εκδίδει το Λιμεναρχείο και θα καταλάβετε (αν θέλετε) γιατί ήταν καταστροφική για τη γραμμή.

    Το ότι μπήκε πέρυσι να καλύψει το κενό, δε μου λέει κάτι. Ειλικρινά. Κατά τη γνώμη μου και νομίζω με δικαιώνουν όσα σας έγραψα παραπάνω, δεν μπήκε για καλό. Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν δεν έμπαινε τότε η Κοινοπραξία. Ρεαλιστικό σενάριο για μένα είναι να έμενε κάποιο διάστημα χωρίς καράβι η γραμμή και μετά να έμπαινε το Κεφαλονιά. Βραχυπρόθεσμα θα ήταν τραγικό. Μεσοπρόθεσμα θα ήταν πολύ καλύτερα. Αλλά όλα αυτά είναι υποθετικά σενάρια.

    Για την κονοπραξία σαν θετικό μπορώ να πω την ευγένεια εν γένει του πληρώματος.

    Αν θέλετε να πούμε κάτι άλλο για τη γραμμή Πάτρα - Σάμη - Ιθάκη, ευχαρίστως. Αλλίως σε άλλο thread.


    Α! Και όσον αφορά τους Στριντζαίους. @Lana Δεν ξέρω αν λέει κάτι για το μέλλον το ότι ζήτησαν ακινησία πριν ξεκινήσουν. Υπάρχει μια εκδοχή να το ζήτησαν για να μην ξεκινήσουν με μεγάλο παθητικό την νέα περίοδο στα νησιά. Το αισιόδοξο ίσως. Υπάρχει η εκδοχή να κερδίζουν χρόνο για να δουν τι θα κάνουν γενικώς. Αν θα μπουν όντως, αν θα πουλήσουν το πλοίο, αν , αν, αν ... Εύχομαι το καλύτερο δυνατό για την κάλυψη των νησιών. Δεν έχω προσωπικές επιθυμίες. Αυτό που θα ήθελα είναι μια εταιρεία που θα καλύψει τη γραμμή με την κοινωνική ευαισθησία που επέδειξαν οι Στριντζαίοι επί σειρά ετών. Δεν με νοιάζει αν θα είναι οι ίδιοι. Αυτήν την νοοτροπία επιθυμώ.

    @GameManiacGR εννοείται πως έχεις κάθε δικαίωμα να διαφωνείς. Πως να στο στερήσω; :-) Αλλά όπως εγραψα και στην αρχή, δες τι γράφω πρώτα. Ο διάλογος με επιχειρήματα και στις διαφωνίες μόνο εποικοδομητικός μπορεί να είναι. Δεν διεκδικώ αλάθητο, λέω απλώς τις απόψεις μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cptvlg : 04-11-2013 στις 12:16

  9. #129
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    589

    Προεπιλογή

    Αφου το θέτεις έτσι φίλε μου ας μιλήσουμε μόνο για το κομμάτι Πάτρα-Σάμη που και πάλι διαφωνώ στον όρο "καταστροφική".Η κοινοπραξία κλήθηκε να καλύψει ένα κενό πέρσι τον Νοέμβριο.Κενό που άφησε ο Στρίντζης φεύγοντας νύχτα απ τα νησιά για τον οποιοδήποτε λόγο είτε οικονομικό είτε προσωπικές διαφορές στην οικογένεια.

    Και έρχομαι εγώ να ρωτήσω..Μήπως το μεταφορικό έργο της γραμμής ήταν ηδη μειωμένο σε σημείο να μην σηκώνει 2ο δρομολόγιο κυρίως τις καθημερινές; (Για τα Π/Σ/Κ θα συμφωνήσω μαζί σου οτι θα μπορούσε να υπάρχει και 2ο δρομολόγιο όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα).

    Θα συμφωνήσω εν μέρει στο κομμάτι της καθυστέρησης για τα δρομολόγια και για το "ηρθαμε για να μείνουμε" αλλά ποια ακριβώς ζημιά προκάλεσε η αίτηση αποδρομολόγησης (ανεξάρτητα που λίγο πολύ γνωρίζουμε τον λόγο) στον τουρισμό;;;Ο τουρίστας που θα πάει στην Κεφαλονιά και την Ιθάκη το καλοκαίρι θα κοιτάξει απο που φεύγει το πλοίο και τι ώρα φεύγει..Δεν ξέρει απο αιτήσεις,ΣΑΣ,ιστορικά εταιριών κλπ.Μήπως όμως είχε ζητήσει παράλληλα και ο Στρίντζης αίτηση δρομολόγησης στη γραμμή;;;Οι λόγοι που απαξιώθηκε η γραμμή ήταν πολλοί..Τα λάθη της κοινοπραξίας και ο τοπικισμός που υπάρχει στην Κεφαλονιά και το Θιάκι έφεραν αυτό το αποτέλεσμα.

    Εσένα μπορεί να μη σου λέει κάτι οτι κάλυψαν το κενό αλλά εμένα μου λέει αρκετά.Λίγο φθηνότερα εισιτήρια στους επιβάτες,καθαρά πλοία,ευγενικό πλήρωμα και το κυριότερο,ΥΠΗΡΧΕ πλοίο στη γραμμή έστω και με 1 δρομολόγιο (το καλοκαίρι και τις γιορτές είχε διπλά και έστελναν τα μεγάλα).Τώρα αν δεν εξυπηρετεί όλους μην ξεχνάς πως είμαστε (όπως έχω ξαναπει) στο 2013 με το πετρέλαιο στο θεό και την κίνηση μειωμένη.Τώρα που πήρε ο Στρίντζης τη γραμμή που είναι το πλοίο;Και εδώ θα διαφωνήσω στην ελαστικότητα που δείχνεις για τον Στρίντζη στο συγκεκριμένο θέμα.Πήρε τη γραμμή;Όφειλε να βάλει το πλοίο ή να έρθει έστω σε συννενόηση με τους Ζακυνθινούς να συνέχιζαν αυτό το διάστημα μέχρι να βάλει πάλι το Επτάνησος.

    Φίλε μου κι εγώ αυτούς τους διαλόγους επιθυμώ και κυρίως με άτομα μέσα απ το forum που ξέρουμε 2-3 πράγματα παραπάνω.¶ντε κάνε τέτοιες συζητήσεις με απλό κόσμο...

  10. #130
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    κυψελη-Βαθυ Ιθακης
    Μηνύματα
    2.413

    Προεπιλογή Ανακοίνωση δρομολογίων IONIAN FERRIES εως 31-12-13

    Στον δικτυακό τόπο του δήμου μας υπάρχει ανακοίνωση δρομολογίων της IONIAN FERRIES εως 31-12-13, στην γραμμή Κυλλήνη- Πόρος- Ιθάκη (Βαθύ και πίσω αετός εναλλάξ).

    Τα δρομολόγια θα είναι 3 φορές την εβδομάδα, κάθε Δευτέρα- Παρασκευή- Κυριακή.

    Συγκεκριμένα Δευτέρες και Παρασκευές στις 8 από Κυλλήνη και φτάνει 11 στο Βαθύ και από Βαθύ στις 12:30 για Κυλλήνη που θα φτάνει 16:00 (μάλλον θα έχει κάποια ώρα που θα περιμένει Πόρο.

    Τις Κυριακές, στις 10 από Κυλλήνη θα φτάνει Πίσω Αετό στις 12:30 και από εκεί στις 12:50 (πάλι με την ίδια στάση στον Πόρο) για Κυλλήνη, που θα φτάνει στις 16:00

Σελίδα 13 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213141523 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας