Σελίδα 5 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 244

Θέμα: Γραμμή Πάτρα-Σάμη-Ιθάκη (Patras-Sami-Ithaki route)

  1. #41

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Appia_1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Κεφαλλονιά ουδέποτε αποτελούσε πορθμειακή γραμμή. Μερικοί αποκαλούσαν πορθμείο το Άγιος Γεράσιμος όπως επίσης και το Κεφαλληνία στην αρχή, επειδή είχαν ανοιχτό πρύμνιο γκαράζ.
    Αγαπητέ φίλε, κι όμως κάποτε αποτελούσε, τουλάχιστον τυπικά. Σε δημοσίευμα από το έντυπο ΧΡΗΜΑ του Μαίου 1969 (στο οποίο δημοσίευμα παρεπιπτόντως έχω αναφερθεί και σε παλαιότερα μου ποστ), που παρέθετε 84 πλοία και τις 17 πορθμειακές γραμμές που εξυπηρετούν, ανεφέρετο και η γραμμή "Πατρών - Σάμης - Ιθάκης" με τα πλοία ΑΓΙΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ και ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑ. Σίγουρα τα δύο αυτά πλοία δεν ήταν πορθμεία με την πλήρη σημασία της λέξεως, και εξ άλλου εξηγείς πολύ καλά το γιατί "μερικοί" τα αποκαλούσαν έτσι. Υποθέτω όμως ότι τα στοιχεία που παρέθετε το δημοσίευμα δεν ήταν γραμμένα στην τύχη και αυθαίρετα. Στον τίτλο του ανεφέρετο : "Επί τη βάσει στοιχείων του υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας" πράγμα που για μένα σημαίνει ότι το ΥΕΝ το 1969 τουλάχιστον, θεωρούσε την γραμμή Πατρών - Σάμης - Ιθάκης ως πορθμειακή. Και από την στιγμή που έστω και τυπικά, την θεωρούσε πορθμειακή το πλέον αρμόδιο υπουργείο, δεν νομίζω ότι μπορούμε εμείς να το αμφισβητήσουμε.

    Να προσθέσω ακόμα, ότι στο ίδιο δημοσίευμα ανεφέρετο ακόμα μόνο μία γραμμή (από τις συνολικά 17) επίσης ως πορθμειακή η οποία μας ακούγεται κάπως "παράξενα" σήμερα (μετά δηλαδή 44 χρόνια). Η γραμμή "Κύμης - Σκύρου - Σκοπέλου - Αλοννήσου" η οποία εξυπηρετείτο τότε από το νεότευκτο και επίσης ανοιχτό στην πρύμη (αλλά όχι βέβαια παντόφλα) ΣΚΥΡΟΣ.

    Ας μην ξεχνάμε, άλλα χρόνια τότε και διαφορετικές θεωρήσεις από τις κατοπινές και σημερινές.

  2. #42
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πολύ για την επεξήγηση.
    Όπως πολύ σωστά αναφέρεις, α. πρόκειται για επίσημα στοιχεία του αρμόδιου υπουργείου και β. διαφορέτικη αντίληψη επικρατούσε τότε σχετικά με τις ακτοπλοϊκές συγκοινωνίες και διαφορετική τώρα.
    Πιστεύω, πως αυτά τα δύο στοιχεία μας πείθουν αρκετά, ώστε να μπορούμε να θεωρούμε και εμείς πλέον τη γραμμή Πάτρα-Σάμη-Ιθάκη και επίσημα ως πορθμείο στην αρχή της ιστορίας της.

  3. #43
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    κυψελη-Βαθυ Ιθακης
    Μηνύματα
    2.413

    Προεπιλογή

    η ανακοίνωση του πράκτορα της ionian ferries για τα δρομολόγια του Πάσχα

    http://www.ithacanews.gr/index.php?o...=9447&Itemid=1

  4. #44
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    κυψελη-Βαθυ Ιθακης
    Μηνύματα
    2.413

    Προεπιλογή

    Δεν μπορώ να καταλάβω τι στο γέρο το διάτσο κάνουν.....

    Θέματα της γραμής μας στο επόμενο, 18-06-13, ΣΑΣ
    Θέμα 9:
    ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΩΝ Ε/Γ-Ο/Γ ΠΛΟΙΩΝ ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑΣ ΠΛΟΙΩΝ“ΙΟΝΙΑΝ FERRIES” ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΠΑΤΡΑ-ΣΑΜΗ-ΙΘΑΚΗ ΑΠΟ 09-06-2013 ΕΩΣ 30-
    06-2013
    και στα καπάκια
    Θέμα 15:
    ΑΠΟΔΡΟΜΟΛΟΓΗΣΗ Ε/Γ-Ο/Γ ΠΛΟΙΩΝ ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑΣ ΠΛΟΙΩΝ “IONIAN
    FERRIES” ΑΠΟ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΠΑΤΡΑ-ΣΑΜΗ-ΙΘΑΚΗ ΑΠΟ 15-06-2013

  5. #45

    Προεπιλογή

    Μα δεν είναι προφανές ???

    ΘΕΜΑ 14
    ΕΤΗΣΙΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΗΣΗ Ε/Γ-Ο/Γ “ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ” ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΚΥΛΛΗΝΗ-ΖΑΚΥΝΘΟΣ ΑΠΟ 14-06-2013
    Εγώ το βλέπω σαν μια μορφή πίεσης, κάτι δηλαδή σε : "Ή εγκρίνονται και τα δύο αιτήματα (δρομολόγηση ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ στη Ζάκυνθο και ταυτόχρονη αποχώρηση της ΙΟΝΙΑΝ από την Πάτρα ή απορρίπτονται και τα δύο". Δεν ξέρω όμως μήπως αυτή η κίνηση της ΙΟΝΙΑΝ της γυρίσει μπούμερανγκ. Να εγκριθεί δηλαδή η δρομολόγηση του ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ στη Ζάκυνθο, να εγκριθεί και η αποδρομολόγηση πλοίων της ΙΟΝΙΑΝ από την Πάτρα, και να βρει "τις πύλες ορθάνοιχτες" το ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ για επιστροφή στη φυσική του γραμμή. Όλα αυτά βέβαια είναι απλές υποθέσεις........

  6. #46
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    κυψελη-Βαθυ Ιθακης
    Μηνύματα
    2.413

    Προεπιλογή

    μωρέ κάτι τέτοι παίζει... αλλά αν εγκριθούν και τα 2, θα φύγει η κοινοπραξία από πάβω, θα παραχωρήσει στον Λυκούδαρο ή στον Στρίτζη την θέση????

    και άν δεν έρθει κανείς και πάρουμε "τα φρύδια " μου καλοκαιριάτικο????

  7. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ιθακη Εμφάνιση μηνυμάτων
    μωρέ κάτι τέτοι παίζει... αλλά αν εγκριθούν και τα 2, θα φύγει η κοινοπραξία από πάβω, θα παραχωρήσει στον Λυκούδαρο ή στον Στρίτζη την θέση????

    και άν δεν έρθει κανείς και πάρουμε "τα φρύδια " μου καλοκαιριάτικο????
    Για το τελευταίο δε νομίζω να υπάρχει περίπτωση. Είπαμε Ελλάδα είναι, αλλά όχι κι έτσι!

  8. #48
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    Aν ισχύσει τελικά θα είναι το αντάλαγμα ώστε να μην εισέλθει στη γραμμή της Ζακύνθου ο Στρίντζης...παλιά καλά κόλπα..διαχρονικά...

  9. #49
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Λαμία & Αργοστόλι
    Μηνύματα
    556

    Προεπιλογή

    Θερμό καλοκαίρι προβλέπω....

  10. #50
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    κυψελη-Βαθυ Ιθακης
    Μηνύματα
    2.413

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ithakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν ισχύσει τελικά θα είναι το αντάλαγμα ώστε να μην εισέλθει στη γραμμή της Ζακύνθου ο Στρίντζης...παλιά καλά κόλπα..διαχρονικά...
    Δηλαδή πιστεύεις ότι η κοινοπραξία θα πεί "έλα Στριτζη μου, σου παραχωρώ την παραδοσιακή σου γραμμή για να μην μπείς στο Ζάντε"???

    Και έστω ότι το κάνει, με τι μούτρα θα γυρίσει ο Στρίτζης, που την 31-10-13 άφησε τα νησιά μας, χωρίς να έχει εκδώσει μια ανακοίνωση για την αποδρομολόγιση μέχρι σήμερα....

    Οι δύο λαοί τι πρέπει να του πούνε??? "Καλώς τον!!! Πού σε χάσαμε βρε τόσο καιρό??? ΄Μας άφησες το χειμώνα που δεν έχει πολύ κίνηση, άφησες την κοινοπραξία να φάει τα σκατά του χειμώνα, και τώρα ήρθες να πάρεις το φιλετάκι του καλοκαιριού????"

Σελίδα 5 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας