Σελίδα 2 από 25 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 244

Θέμα: Γραμμή Πάτρα-Σάμη-Ιθάκη (Patras-Sami-Ithaki route)

  1. #11
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    Γιώργο πάνω από 5 φορές οι Ιθακήσιοι έχουν διανυκτερευσει Σάμη τον τελευταίο 1 1/2 χρόνο.
    Τότε που έμπαινε Βαθύ λόγω χαλασμένου Bow δεν γινόταν αλλιώς.

  2. #12
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Ανδρέα, εννοείτε ότι ήταν διαφορετικές εταιρείες. Αλλά ταυτόχρονα υπήρξε και μια κάποια διαχρονικότητα, π.χ. στα πληρώματα. Δεν πιστεύω, κατά την αλλαγή Lines->Blue Star->Ferries να αλλάξανε κάθε φορά και ολόκληρα τα πληρώματα! Και όπως δεν παύει να τονίζει σε κάθε ευκαιρία ο φίλτατος Γιώργος, τα πληρώματα είναι που κάνουν τα καράβια και κατά συνέπεια και την εταιρεία ολόκληρη Και δεν πιστεύω να υπάρχει άτομο, που να έχει ταξιδέψει με αυτούς τους άξιους ανθρώπους και να μην έχει φύγει με θετικές εμπειρίες. Τουλάχιστον εγώ, αρχής γενομένης από το Κεφαλληνία και το Ionian Star (1) αποκόμισα πάντοτε καταπληκτικές εμπειρίες ταξιδεύοντας μαζί τους. Ακόμα και στο τελευταίο μου ταξίδι τον Οκτώβρη με το Επτάνησος.
    Μπορεί για την Ιθάκη τα πράγματα να μην ήταν πάντα τόσο ρόδινα, δε μένω στο όμορφο νησί σας και για αυτό δεν έχω δικαίωμα να εκφέρω γνώμη περί αυτού. Αλλά, όσον αφορά την Κεφαλλονιά, σε βάθος χρόνου, ειλικρινά βρείτε μου έναν που να έχει μείνει μόνο δυσαρεστημένος με τους Στριντζαίους. Δεν πιστεύω να βρεις. Μπορεί να γκρινιάζουμε πολύ, εμείς οι Κεφαλλονίτες, αλλά είναι το φυσικό μας έτσι Εάν κοιτάξει ο καθένας μας διαχρονικά το όλο θέμα, πρέπει να είμαστε και με το παραπάνω ευχαριστημένοι για το υψηλό επίπεδο που είχαμε και τη συχνότητα των δρομολογίων. Κοίτα απλώς, τι γίνεται σε αντίστοιχου μεγέθους νησιά του Αιγαίου. Δράμα ...
    Η κοινοπραξία, ναι, συμφωνώ, μπήκε άμεσα στη γραμμή για να καλύψει το κενό. Αλλά, γιατί δεν επένδυσε για να μείνει για τα καλά και να καθιερωθεί στη συνείδηση του κόσμου; Όταν ξαναέρθει ένα μπλε στη γραμμή, δεν πιστεύω να μείνουν πολλοί μαζί της από τους ντόπιους. Προσωπική μου γνώμη αυτή βεβαίως

  3. #13
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    Μάρκο σε ορισμένα που λες συμφωνώ...αλλά το ότι τα πληρώματα κάνουν τα βαπόρια σε αυτή την περίπτωση έχει κίνδυνο γιατί μπορώ να σου επιβεβαιώσω ότι με κάποιες εξαιρέσεις στην Γέφυρα..δεν φημίζονται για την ευγένεια τους..ταξίδευα για δύο χρόνια κάθε σκ και τα έζησα όχι σε εμένα επειδή με γνώριζαν αλλά σε τακτικούς πελάτες του Σκ..μόνο επί Blue Star υπήρχε ευγένεια και προθυμία. Και κάτι καραβολατρικό οι γέφυρες τους για τους περισσότερους ήταν απρόσωπη και κλειστή...εγώ θυμάμαι ότι έπαιρνα άτομα να τα ανεβάσω γιατί έτρωγαν πόρτα συννέχεια...
    Δεν τα γράφω όλα αυτά για να μειώσω κανέναν αλλά είναι αλήθειες που πρέπει να ακουστούν κάποια στιγμή..
    Εννοείται ότι το πλήρωμα γέφυρας και μηχανής του Επτάνησος εξαιρείται από τα λεγόμενα μου εξ ολοκλήρου...Η κοινοπραξία θα δοκιμάσει και άλλα πλοία και μην ξεχνάτε ότι εξυπηρετεί 3 γραμμές με 4 βαπόρια...
    10 Γενάρη θα έχουμε αλλαγή με το Ιονίς.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ithakos : 14-12-2012 στις 09:50

  4. #14
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Φίλε μου Ανδρέα, μιας και σε λίγο αναχωρώ, θα συνεχίσουμε την ωραία μας συζήτηση από την επόμενη εβδομάδα

  5. #15
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    589

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με τα λεγόμενα του Ανδρέα.Και επ ευκαιρία να πω κι εγώ κάποια πράγματα για τους Στριντζαίους.Φίλε appia ένας δυσαρεστημένος είμαι εγώ

    Έχοντας ταξιδέψει πάρα πολλές φορές (σχεδόν καθε 1 με 2 εβδομάδες) στη γραμμή τα τρια τελευταία χρόνια το πλήρωμα πράγματι δεν είχε και την καλύτερη συμπεριφορά (όχι όλοι βεβαίως,υπήρχαν και πολύ καλά παιδιά μέσα).Οι γέφυρες όντως ήταν απρόσωπες και "κλειστές".Και θα αναφέρω 2-3 περιστατικά.Σε ένα ταξίδι μου με το Επτάνησος από Πόρο για Κυλλήνη ήμουν στην αριστερή περατζάδα στο ανοιχτό κατάστρωμα και έτυχε στην βαρδιόλα να είναι ανοιχτή η κουρτίνα και έτσι πήγα λίγο πιο κοντά να ρίξω μια ματιά στο ραντάρ(δεν καρφώθηκα και στο παράθυρο).Μόλις κάποιος ναύτης που βρισκόταν μέσα είδε οτι κοίταζα τράβηξε επιδεικτικά την κουρτίνα λες και ήμουν κανένας κατάσκοπος!Σε μερικά ταξίδια μου με το Κεφαλονιά πρόπερσι ήταν η εποχή όπου οι επιβάτες είχαν ένα συνήθειο τόσο στη Σάμη όσο και στην Πάτρα να κατεβαίνουν από τον καταπέλτη των οχημάτων.Θυμάμαι λοιπόν όταν το πλοίο έκανε μανούβρα για να δέσει στη Σάμη είχε μαζευτεί αρκετός κόσμος στο γκαράζ για να κατέβει (πάνω απο 100 άτομα) και βρισκόταν και το πλήρωμα όπου δεν είπαν τίποτα.Όταν το πλοίο είχε φτάσει στον ντόκο και έριχνε καταπέλτες τότε ξαφνικά άρχισαν να φωνάζουν να κατέβει ο κόσμος από τον καταπέλτη των επιβατών.Καταλαβαίνετε τι χαμός επικράτησε.100 και βάλε άτομα να πρέπει να περάσουν από μια πόρτα ώστε να βγούν στον διάδρομο στην είσοδο των επιβατών,ενώ δεν έλειψαν τα "γαλλικά" κλπ με αποτέλεσμα να καθυστερήσουν να βγουν και τα οχήματα.Πόσο δύσκολο ήταν να ενημερώσουν 5 λεπτά πιο πριν τον κόσμο να κατέβει από τον καταπέλτη των επιβατών ωστέ να μη συμβεί όλο αυτό το κομφούζιο;

    Ένα άλλο θέμα είναι η καθαριότητα.Τον τελευταίο καιρό στο Επτάνησος για να μπεις στις τουαλέτες έπρεπε να πάρεις βαθιά ανάσα και να κάνεις "μακροβούτι"!!,ενώ πολλές φορές δεν υπήρχε και σαπούνι για να πλύνει κάποιος τα χέρια του.Και στα καταστρώματα δεν έλειψαν οι φορές (λίγες βέβαια) όπου οι γόπες απ΄τα αποτσίγαρα κλπ έκαναν πάρτι.Σαν λαός είμαστε λιγάκι ατσούμπαλοι και πετάμε τα σκουπίδια μας όπου βρούμε ακόμα κι αν υπαρχει κάδος δίπλα μας αλλά από την άλλη αφου έχει έτσι η κατάσταση θα αφήσεις το πλοίο στην τύχη του;

  6. #16
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Λαμία & Αργοστόλι
    Μηνύματα
    556

    Προεπιλογή

    Κάποτε όταν ο Στρίνζης τα οικονομούσε ήταν καλα και όλα ωραία!Τώρα όμως που σταμάτησε την έκανε...
    Οσο για αυτό που λέει ο Gamemaniac θα συμφωνήσω αλλά μόνο στο κομμάτι που έχει να κάνει με τον ένα πλοίο και το πλήρωμα του Επτανησος... και στις δυο γραμμές που εξυπηρέτησε!


    Δυο από τους λόγους που σταμάτησα να χρησιμοποιώ τα πλοία του Στριντζη και να επιλέξω να πηγαίνω στο νησί μου από την γραμμή του Αστακού

  7. #17
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Ανδρέα, GameManiacGR και Φάνη,

    πάτε να με φάτε όλοι σας Σας διαβεβαιώ, πως δεν κατέχω μετοχές του Στρίντζη

    Συμφωνώ, πως τελευταία το είχαν λίγο παραμελημένο. Κακώς ...
    Απλώς, για μένα δε διανοείται πλοίο στη γραμμή της Σάμης με μισό σαλόνι! Και μη μου πείτε πως το Ιόνιον Πέλαγος αποτελεί εναλλακτική λύση! Ίσως το καλοκαίρι, αλλά σίγουρα όχι το χειμώνα.
    Το γεγονός, ότι η κοινοπραξία δραστηριοποιείται σε τρεις γραμμές με (μόνο) τέσσερα πλοία, προσωπικά το θεωρώ ρίσκο. Εάν συμβεί κάτι σε ένα, τι γίνεται; Εάν έμπαινε η ΑΝΕΖ στην κοινοπραξία θα ήταν πιο ευέλικτοι. Αλλά, από ό,τι βλέπω, κάτι τέτοιο δεν έγινε τελικά ...
    Και αυτό που διάβασα, πως εάν ξαναμπεί ο Στρίντζης στη γραμμή, αυτοί θα αποχωρήσουν, δεν το καταλαβαίνω πραγματικά. Γιατί να μπουν τότε χειμώνα; Για λόγους διαφήμισης για να προσελκύσουν κόσμο μετά στον Πόρο; Ειλικρινά, μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει σας παρακαλώ;

  8. #18
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Λαμία & Αργοστόλι
    Μηνύματα
    556

    Προεπιλογή

    Φιλε Μαρκο δεν εχω τιποτα μαζι σου!!!

  9. #19
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Πλάκα έκανα Φάνη

  10. #20
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    κυψελη-Βαθυ Ιθακης
    Μηνύματα
    2.413

    Προεπιλογή

    Βρε βρε καλώς τον Μάρκο....

    Να πώ την αλήθεια μου σαν επιβάτης θα ήθελα να μείνουν και οι δύο στην γραμμή μας, ο ένας στο πρωινό από Ιθάκη,και ο άλλος στο απογευματινό από Πάτρα...

    Δηλαδή να φεύγει για παράδειγμα το Κάλβος από Ιθάκη στις 8 και να φτάνει Πάτρα στις 1...Αντιστοίχως το Κεφαλονιά να φεύγει από Πάτρα στις 8 και να φτάνει Ιθάκη στις 1...Αντιστοίχως ο Κάλβος να φεύγει από Ιθάκη στις 3:30 και το Κεφαλονιά από Πάτρα στις 7, ή κάπως έτσι.... Έτσι και το κάθε πλοίο θα έχει από 1 μόνο δρομολόγιο, ενώ συνολικά η γραμμή θα έχει 2 δρομολόγια ημερησίως όπως ήταν τόσα χρόνια....

    Και έχω ένα ακόμα ποιο τρελό σενάριο για το άλλο πλοίο στην άλλη γραμμή, αλλά δεν θα το συζητήσουμε εδώ

Σελίδα 2 από 25 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας