Σελίδα 23 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 132122232425 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 221 έως 230 από 244

Θέμα: Γραμμή Πάτρα-Σάμη-Ιθάκη (Patras-Sami-Ithaki route)

  1. #221
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Βαγγέλη, πολύ ενδιαφέροντα όσα αναφέρεις! Κάπου πρέπει να έχω έναν ταξιδιωτικό οδηγό με δρομολόγια του Φανερωμένη. Δεν ήξερα πάντως, πως είχαν και δελφίνι. Μήπως γνωρίζεις τι σημαίνουν τα αρχικά ΑΛΜΑΡ;

    Το δεύτερο δελφίνι, το θυμάμαι και εγώ, αλλά Γιώργο, μην είσαι σίγουρος πως ήταν μετά την έλευση του Κεφαλονιά Εγώ θα έλεγα, πως ήταν 93 ή 94. Κίτρινα με κόκκινες λωρίδες, πρέπει να ήταν δύο. Τα θυμάμαι ως Ευρώπη Ι και ΙΙ, αλλά δεν είμαι σίγουρος!!!

    Αυτά τα κιτρινοκόκκινα, τα θυμάμαι να κάνουν και δρομολόγια Πάτρα-Ζάκυνθο. Τουλάχιστον, θυμάμαι τέτοιες διαφημίσεις!

  2. #222
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    κυψελη-Βαθυ Ιθακης
    Μηνύματα
    2.413

    Προεπιλογή

    Μάρκο 1000% σίγουρος ότι ήταν μετά την έλευση του Κεφαλονιά γιατί θυμάμαι το επείγον περιστατικό με την ξαδέρφη μου που ήταν για Κεφαλονιά βράδυ, και δεν επιβιβάστηκε στο Κεφαλονιά αλλά στο δδελφίνου ήταν στον πίσω ντοκο για διανυκτέρευση.

    Όσο για το όνομα έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά ήταν λευκό προς ασιμη . Κάπου θα την βρω την Φώτο που έχω....
    Όλους τους ξέμπαρκους τους τρώει το σαράκι
    μα όσοι ταξίδεψαν ζηλεύουν την ΙΘΑΚΗ

  3. #223
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Σε πιστεύω Γιώργο. Αυτό αποτελεί είδηση για μένα, επειδή πίστευα πως μετά την έλευση του Κεφαλονιά είχαμε μόνο το Jetferry στα μέρη μας! Εάν βρεις τη φωτογραφία θα είναι σπουδαία

    Βαγγέλη, ο Βαρθόλομος ... τι μου θύμισες! Μικρό παιδί πήγαινα πάντα στο πρακτορείο του, για να μαζέψω μπροσούρες. Είχε πολλές παλιές και εξωτικές. Ωραία εποχή

  4. #224
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Μικρος θυμαμαι που ειχε ταξιδεψει η μητερα μου με ενα δελφινι για Κεφαλονια. Δε μπορω να πω με σιγουρια αν τα δρομολογια ηταν απο Πατρα ή απο Κυλληνη, αλλα νομιζω οτι ηταν απο Κυλληνη.

  5. #225
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    κυψελη-Βαθυ Ιθακης
    Μηνύματα
    2.413

    Προεπιλογή

    Εύρηκα, θα αναφωνήσω κι εγώ σαν νέος Αρχιμήδης.....

    Το Ιπτάμενο Θηλαστικό λεγόταν Europe I, και όπως μου έχει γραμμένο ο θείος σαν όνομα στην φωτό, τις τράβηξε το 1995 (Οπότε η παρουσία του ήταν είτε '95-'96 είτε '94-'95 γιατί το θυμάμαι για 2 καλοκαίρια μου)

    1995 ithaki 86.10.JPG flying dolfin EYROPE 1 at 1995.JPG

    Φάνη και Μάρκο, αφού το ζητήσατε, δεν θα έψαχνα να σας τις βρώ????
    Όλους τους ξέμπαρκους τους τρώει το σαράκι
    μα όσοι ταξίδεψαν ζηλεύουν την ΙΘΑΚΗ

  6. #226
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Λαμία & Αργοστόλι
    Μηνύματα
    556

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ιθακη Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εύρηκα, θα αναφωνήσω κι εγώ σαν νέος Αρχιμήδης.....

    Το Ιπτάμενο Θηλαστικό λεγόταν Europe I, και όπως μου έχει γραμμένο ο θείος σαν όνομα στην φωτό, τις τράβηξε το 1995 (Οπότε η παρουσία του ήταν είτε '95-'96 είτε '94-'95 γιατί το θυμάμαι για 2 καλοκαίρια μου)

    1995 ithaki 86.10.JPG flying dolfin EYROPE 1 at 1995.JPG

    Φάνη και Μάρκο, αφού το ζητήσατε, δεν θα έψαχνα να σας τις βρώ????
    Γιώργο απλά εισαι απίστευτος!!!!!ευχαριστω μονο κ μονο για το χρόνο που σπαταλησες να ψάξεις για τις φΩττογραφιες!

  7. #227
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Ευχαριστούμε πολύ ρε Γιώργο!!! Καταπληκτικό εύρημα!

  8. #228
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Post

    ...Υπηρχε ενα τετοιο γυρω στο 1990 91 της Λευκαδιτικης εταιρειας ΑΛΜΑΡ των Κατοποδη Καμαρη που δυο καλοκαιρια περιπου εκανε το δρομολογιο ΛΕΥΚΑΔΑ ΙΘΑΚΗ ΣΑΜΗ ΖΑΚΥΝΘΟ. Η ΑΛΜΑΡ ειχε παρει το ανωτερω δρομολογιο με το συμβατικο πλοιο της ΠΑΝΑΓΙΑ ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ αν το θυμαται κανεις...
    Panagia Faneromeni 01.jpgPanagia Faneromeni.jpg Καλημέρα σας ! Να σας το θυμίσω εγώ με 2 φωτογραφίες μου απο τα πρώτα χρόνια του πλοίου, ίσως έχουν ανέβει πάλι κάπου αλλού, είναι απο κάποιον κατάπλου στον Πειραιά,ενδεχομένως για ετήσια ακινησία.
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  9. #229
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Και βέβαια το θυμάμαι το σύντομο πέρασμα του πλοίου με τις τόσο ασυνήθιστες γραμμές απο την ακτοπλοία μας. Αν θυμάμαι καλά το είδα ειτε στη Δραπετσώνα ειτε στο Πέραμα με το όνομα ΥΕΥΕ να ετοιμάζεται να φύγει για τη Νέα Καληδονία, αν και στο Σουηδικό fakta ειχα δει προ καιρού οτι βρίσκεται πλεον στη Μαυρη θάλασσα.

  10. #230
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Τελικα υπαρχουν τα παντα, ο,τι θες μπορεις να το βρεις, οσο σπανιο και αν ειναι.

    Γιωργαρε τα σεβη μου, Αντωνη επισης...

Σελίδα 23 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 132122232425 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας