Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 11

Θέμα: CMS Sea Horse [Βέλος ΙΙΙ]

  1. #1
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή CMS Sea Horse [Βέλος ΙΙΙ]

    Νομίζω ότι το είχαμε ξανα ανοίξει .....αλλά χάθηκε. Ας το ξανα φτίαξουμε και όσοι μπορείτε ανεβάστε.
    Το Βέλος ΙΙΙ κατασκευάστηκε το 1973 στο ναυπηγείο Πρωτεύς - Βασιλειάδη, στα Αμπελάκια Σαλαμίνας.
    Ξέρω ότι έκανε Παλούκια - Πέραμα και στο τέλος έκανε Φανερωμένη - Ν. Πέραμο. Δεν ξέρω αν έκανε δρομολόγια και σε καμιά άλλη πορθμιακή γραμμή. Αν ξέρει κανείς....περιμένουμε νέα σας.
    Απο φωτογραφία που έχω στις 19 Νοεμβρίου 2007 είναι δεμένο στο Καματερό και στις 08 Μαρτίου 2008 (άλλη φωτο μου) έχουν σβήσει το όνομα του και στον καθρέπτη πλέον γράφει CMS Sea Horse, δηλαδή ανήκει στην εταιρεία Cassar Marine Services και σηκώνει σημαία Μάλτας.
    Πρέπει κάπου τέλη Μαρτίου να έφυγε. Καλά ταξίδια να έχει εκεί που βρίσκετε.
    Φωτογραφημένο αρχές Σεπτεμβρίου 2007 στη Φανερωμένη. Δυστυχώς για να το βγάλω απο πάνω ......βγήκε με το δένδρο στη μέση.
    Για όλους τους φίλους των ανοικτών.

    ΒΕΛΟΣ ΙΙΙ 01.jpgΒΕΛΟΣ ΙΙΙ 02.jpg

  2. #2
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ας δούμε το Βέλος ΙΙΙ δεμένο στο Καματερό.

    ΒΕΛΟΣ ΙΙΙ 06.jpg

  3. #3
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το Βέλος ΙΙΙ στο Καματερό, με γραμμένο στον καθρέπτη το νέο του όνομα. Για όλους τους φίλους των ανοικτών.

    ΒΕΛΟΣ ΙΙΙ 08 - CMS SEA HORSE.jpg

  4. #4
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    1.530

    Προεπιλογή

    To CMS SEAHORSE στη Valletta της Μάλτας. Τελευταίο σήμα στο AIS στις 16 Ιανουαρίου 2014. Καλά μου ακούγονται τα νέα.

    CMS_SEAHORSE.jpg
    φωτογραφία του Gaetano Spiteri.
    www.marinetraffic.com

  5. #5
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Πώς να μην είναι καλά τα νέα φίλε Γιώργο. Περιποιημένο είναι, 41 χρόνια δουλεύει συνέχεια, αθάνατες οι Ελληνικές Παντόφλες.

  6. #6

    Προεπιλογή

    Μιας και έχουμε πολύ καιρό να θυμηθούμε το πλοίο (χρόνια), ας το δούμε σε μία σχετικά πρόσφατη φωτό από την Μάλτα όπου και συνεχίζει να δραστηριοποιείται, τον Ιούνιο 2017.

  7. #7
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Ναυπακτος
    Μηνύματα
    262

    Προεπιλογή

    Και αφού πλέον είναι σίγουρο να που με ότι το cms seahorse και πλέον Παναγιά Τρυπητή επιστρέφει στην Ελλάδα....
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  8. #8
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΡΥΠΗΤΗ [ex. CMS Sea Horse, Βέλος ΙΙΙ]
    Το Βέλος ΙΙΙ κατασκευάστηκε το 1973 στο ναυπηγείο Πρωτεύς - Βασιλειάδη, στα Αμπελάκια Σαλαμίνας.
    Το ferry ¶ιγιο - ¶γιος Νικόλαος σαλπάρει ξανά!
    Ζήτημα λίγων εβδομάδων είναι η δρομολόγηση εκ νέου μετά από χρόνια της πορθμειακής γραμμής Αίγιο-¶γιος Νικόλαος!
    Σύμφωνα με πληροφορίες του fokidanews.gr, ο πλοιοκτήτης έχει ήδη συμφωνήσει για την επανεκκίνηση των δρομολογίων και το φέρρυ, το οποίο βρισκόταν στην Μάλτα, είναι στο Αίγιο και κάνει τις απαραίτητες συντηρήσεις για να περάσει από τις αρμόδιες επιτροπές και να λάβει τις αναγκαίες εγκρίσεις.
    Υπολογίζεται ότι μέσα στο Γενάρη θα ξεκινήσουν τα δρομολόγια.
    Εδώ φωτο από το αρχείο μου (09/09/2007) στη Φανερωμένη. Καλή συνέχεια.

    ΒΕΛΟΣ ΙΙΙ 03 09-09-2007 copy.jpg

  9. #9

    Προεπιλογή

    Ωραίο νεο αυτό.
    Θα πάει καλά η γραμμή
    και το καραβάκι επιστέφει.

  10. #10

    Προεπιλογή Επιστροφη

    Το πλοίο είναι στο Αιγιο και εκτελεί εργασίες συντήρησης συμμόρφωσης στα νέα του καθήκοντα μεγάλη ανάσα για τις δυο ακτές του Κορινθιακού μπράβο στους νέους πλοιοκτήτες αναμένουμε τις επίσημες ανακοινωσεις

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας