Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 33

Θέμα: Φωτογραφίες σε λιμάνια

  1. #1

    Προεπιλογή Φωτογραφίες σε λιμάνια

    ξερει κανεις ,
    γιατι στο λιμανι της Ραφηνας απαγορευεται ( ΝΑΙ ! ) να τραβας βιντεο και φωτογραφιες τα καραβια που μπαινοβγαινουν ?

    απο ποτε χαρακτηριστικε "υψιστης ασφαλειας" και για ποιο λογο ?
    οποιος θελει να γελασει και σοβαρα μαλιστα , ας παει με μια καμερα να τραβηξει ενα οποιοδηποτε πλοιο ( στραμμενη προς την θαλασσα ), ακομη δε χειροτερα να στρεψει την καμερα και προς την ξηρα ....

    δηλαδη , για να παμε με την γιαγια μας στην Τηνο, εχουμε μπει σε "βαση " και δεν το ξεραμε.
    οταν δε φθασουμε στην Τηνο , μας υποδεχονται οι ...εμπειρες λιμενικινες με στολη κομαντο, γιαλι rayban, μαλλι 40cm πλεξουδα και α σ κ ε π ε ι ς ( αληθεια , ολα αυτα τωρα επιτρεπονται ?).

    τετοιο λυπηρο μπαχαλο:cry:

    παρτε καμμια φωτογραφια να γελανε και οι υπολοιποι
    καλο καλοκαιρι

  2. #2
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή

    Γενικώς απαγορεύεται η φωτογράφιση πλοίων εντός λιμένων, αλλά σε γενικές γραμμές, δεν εφαρμόζεται
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  3. #3

    Προεπιλογή

    το "απαγωραιβετε" το βαζει και ενας βοσκος σε δημοσιο λιβαδι για να μην πειραζουν τα ζωα του, οταν τρωνε τα νεα βλασταρια της αναδασωσης ......

    εγω ζητω την αιτιολογιση και τον σκοπο καθε τετοιας απαγορευσης ( που φυσικα εχουμε δικαιωμα να ξερουμε ).

    μηπως να μην αντιγραψουμε τις πρυμνες των πλοιων και φτιαξουμε ιδιες ?
    μηπως να μην βλεπουμε τα ευτραπελα που κανουν οι αρμοδιοι σε "κινησεις" και traffic control?
    μηπως να μην φανει η πληρης αδιαφορια για τον πεζο επιβατη ?
    μηπως καταγραψουμε τα λιμενικα εργα και κοψουμε με κομπρεσερ τις μπιντες ?
    τι αλλο ?
    δεν μπορω να σκεφτω ( καλοκαιρι , ζεστες , κλπ)





    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από xara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικώς απαγορεύεται η φωτογράφιση πλοίων εντός λιμένων, αλλά σε γενικές γραμμές, δεν εφαρμόζεται

  4. #4
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Καθε λιμανι με βαση τον κωδικα ISPS (International Ship and Port facility Security Code), πρεπει να εχει καποια προστασια απο τρομοκρατικες ενεργειες. Τωρα απο ποιον επιβληθηκε ο κωδικας αυτος κ εγινε παγκοσμιος ειναι αλλη ιστορια, αν και καταλαβαινετε ολοι πιστευω ποιοι κρυβονται πισω απο την γρηγορη εφαρμογη του.

    Αν εξαιρεσεις το πως επιβληθηκε και ασχετα με το πως εφαρμοζεται στην Ελλαδα ή και αλλου, γιατι ενοχλει τοσο πολυ αυτη η προσεγγιση? (Λαθρεπιβατες, ναρκωτικα, τρομοκρατικες ενεργειες...δεν το βρισκω και τοσο τραβηγμενο).

    Υπαρχει και σχετικο θεμα αν και λιγο πιο γενικο περι κανονισμων ασφαλειας και επιθεωρησεων:

    http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=363
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 11-11-2007 στις 19:05

  5. #5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ninemos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...εγω ζητω την αιτιολογιση και τον σκοπο καθε τετοιας απαγορευσης...
    Οντως η απαγόρευση αυτή ισχύει για όλα τα λιμάνια, και την αιτιολόγηση της θα την βρείς σε έναν νόμο του ...Μεταξά, (δεν κάνω πλάκα), ο οποίος θεσπίστηκε το 1938, φαντάζομαι υπό την απειλή του πολέμου που είχε ξεσπάσει σε όλη την Ευρώπη και αναμενόταν και στην Ελλάδα, υποθέτω για λόγους ασφαλείας. Γενικότερα θα πέφτατε από τα σύννεφα αν μαθαίνατε πόσοι νόμοι είναι ακόμα και σήμερα ενεργοι, και έχουν φτιαχτεί πριν πολλές δεκαετίες.
    Τώρα όσον αφορά στο συγκεκριμένο περιστατικό που σου έτυχε, μάλλον θα έπεσες σε κάποιον λιμενικό που το προηγούμενο βράδυ θα είχε τσακωθεί με την γυναίκα του, ή σε κάποιον που θα ήθελε να κάνει φιγούρα σε καμμιά κοπελίτσα.
    Σε μένα πάντως αν και πολλά χρόνια φωτογραφίζω καράβια δεν έχει τύχει κάτι αντίστοιχο. Η συμβουλή μου; Σεμνά, ταπεινά, και ...διακριτικά.

  6. #6
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή

    Σε μένα πάντως αν και πολλά χρόνια φωτογραφίζω καράβια δεν έχει τύχει κάτι αντίστοιχο
    Μου έχει τύχει κι εμένα, στη Σούδα και μάλιστα φωτογράφιζα απάνω απο το καράβι και μου ήρθανε στο κατάστρωμα και μου πήρανε το φιλμ.
    Τους σύνδεσα κανονικά...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xara : 24-07-2007 στις 00:07
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  7. #7

    Προεπιλογή

    Προφανώς κάποτε έγινε κάποια καταγραφή για τις περιοχές που θα ήταν πιθανός στόχος δολιοφθοράς (μην ξεχνάτε ότι για πενήντα χρόνια το ελληνικό κράτος φοβόταν και τον "εσωτερικό εχθρό") ή βομβαρδισμού και μέσα στα μέσα προστασίας κάποιο διάταγμα απαγόρευε τη λήψη φωτογραφιών. Πιθανότατα όπως αναφέρθηκε να έγινε λίγο πριν τον πόλεμο από το Μεταξά. ϊσως αργότερα. Πάντως έχω δει σε πολλά μέρη αυτές τις πινακίδες με την παλιομοδίτικη φωτογραφική μηχανή σε πολλά μέρη εκτός από λιμάνια κι αεροδρόμια πχ στην Εθνική Οδό Αθηνών Κορίνθου απέναντι από τη Λίμνη Κουμουνδούρου στο τέρμιναλ των διυλιστηρίων, στη Λίμνη του Μαραθώνα (κι ας μην υδρεύεται η Αθήνα πια από εκεί) κ.λπ. Και όσο κι αν φαίνεται παράξενο αυτά τα ψυχροπολεμικού τύπου μέτρα έχουν αναβιώσει τώρα με το φόβο της τρομοκρατίας (κι ας μπορεί κάποιος να τα δει όλα στο google earth).
    Συμβαίνουν κι αλλού. Ένα καλό παράδειγμα στις ΗΠΑ τα φράγματα (όπως και άλλα έργα υποδομής όπως αντιπλημμυρικά, λιμάνια κ.λπ.) τα εποπτέυει το Αμερικάνικο Μηχανικό (US Corp of Engineers) κάτι σαν το δικό μας ΥΠΕΧΩΔΕ. Αυτοί λοιπόν έχουν δημιουργήσει μια βάση δεδομένων διαθέσιμη στο δίκτυο με τα στοιχεία κάθε φράγματος (διαστάσεις φράγματος και ταμιευτήρα, χρήση, υλικό κατασκευής κ.λπ.) στις ΗΠΑ (National Inventory of Dams) για χρήση μελετητών, ερευνητών και για μελλοντικά έργα. Αυτή η σελίδα ήταν κλειστή για κανα χρόνο μετά την 11η Σεπτεμβρίου "για λόγους ασφαλείας"!!!
    Κάτι τέτοιο μπορέι να ξέθαψε κάποιος με υπερβάλλοντα ζήλο κι άρχισε να ψάχνει τους τρομοκράτες σε αυτούς που φωτογραφίζουν. Θυμηθήτε και τι γινόταν στον Πειραιά μετά το City of Poros η στους Ολυμπιακούς.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 24-07-2007 στις 00:56

  8. #8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από xara Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Μου έχει τύχει κι εμένα, στη Σούδα...
    Τώρα βέβαια το παράδειγμα που χρησιμοποίησες είναι κάπως ...ακραίο.
    Για λόγους που όλοι γνωρίζουμε, στη Σούδα ακόμα και το να ...κοιτάς
    προς μια κάποια συγκεκριμένη κατεύθυνση, συνιστά λόγο πιθανής
    απέλασης. Πάντως σου βγάζω το καπέλο για το θάρρος\θράσος σου.
    Εγώ στην Σούδα δεν θα τολμούσα ούτε ...φιλμ να αγοράσω.

    Επιμένω ωστόσο ότι όλα εξαρτώνται από το σε τι άνθρωπο θα πέσεις.
    Θυμάμαι πριν λίγο καιρό, είχα πάει στο Πέραμα και θέλοντας να
    φωτογραφήσω ένα πλοίο που ήταν δεμένο στην ράδα, παρακάλεσα
    τον υπεύθυνο ενός ιδιωτικού ναυπηγείου να με αφήσει να κατέβω κάτω
    στην παραλία για να πάρω δύο - τρεις καλές κοντινές φώτο. Η απάντηση
    του ήταν : ''Αποκλείεται, απαγορεύεται, δεν γίνεται με τίποτα.''
    Στο αμέσως διπλανό ναυπηγείο που απευθύνθηκα όχι μόνο με αφήσαν
    λέγοντας μου χαρακτηριστικά ''πλάκα μας κάνεις ρε φίλε, δεν τραβάς
    και όλο τον ...Ναύσταθμο ;'', αλλά προσφέρθηκαν μέχρι και καφέ να με
    κεράσουν. Μην ξεχνάτε παιδιά, στην ...Ελλάδα ζούμε !!!

  9. #9
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή

    Πάντως σου βγάζω το καπέλο για το θάρρος\θράσος σου.
    Εγώ στην Σούδα δεν θα τολμούσα ούτε ...φιλμ να αγοράσω.:smile:
    Το φιλμ που είχε η μηχανή, μου το πήρανε.
    Είχα στην καμπίνα όμως κι άλλο. Χοχοχο!
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  10. #10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ninemos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξερει κανεις ,
    γιατι στο λιμανι της Ραφηνας απαγορευεται ( ΝΑΙ ! ) να τραβας βιντεο και φωτογραφιες τα καραβια που μπαινοβγαινουν ?
    Έκανα μια μικρή έρευνα και βρήκα στους "Γενικούς Κανονισμούς Λιμένα" (Είναι Υπουργικές Αποφάσεις) των Λιμανιών Σύμης, Ερμιόνης, Νέων Μουδανιών, Ιεράπετρας, Σκάλας Κατερίνης, Πάτμου, Καρύστου, Σκάλας Αταλάντης, Ίου και Κυλλήνης το παρακάτω ¶ρθρο:"1. Απαγορεύεται η λήψη κινηματογραφικών ταινιών χωρίς την έγκριση της Λιμενικής Αρχής και την προβλεπόμενη από τις ισχύουσες διατάξεις άδειατης οικείας επιτροπής ελέγχου κινηματογραφικών ταινιών (Α.Ν. 955/37/ΦΕΚ474Α) και κατά παράβαση των ισχυουσών κάθε φορά συναφών διατάξεων.

    2. Επίσης απαγορεύεται η λήψη φωτογραφιών λιμενικών εγκαταστάσεων και γενικά εντός του λιμένος Χωρίς άδεια της Λιμενικής Αρχής."

    Το αστείο είναι ότι η επιτροπή που μνημονεύει είναι η περίφημη επιτροπή λογοκρισίας (!!!). Για του λόγου το αληθές:
    ¶ρθρο 5 Α.Ν. 955/37/ΦΕΚ 474Α
    1. Δια πασαν λήψιν ταινίας εν Ελλάδι, είτε παρ' ημεδαπού είτε παρ' αλλοδαπού, απαιτείται άδεια της κατά το άρθρ. 1 του παρόντος επιτροπής ελέγχου κινηματογραφικών ταινιών. Η άδεια αύτη παρέχεται αιτήσει του ενδιαφερομένου, γνωριζοντος εις το υφυπουργείον Τύπου και Τουρισμού το είδος της ταινείας την οποίαν προτίθεται να λάβη, το έμψυχον και άψυχον υλικόν όπερ θα χρησιμοποιήση, καθώς και τους χώρους και τα τοπεία εις τα οποία θα γυρισθή η ταινία.
    ¶ρθρο 1 Α.Ν. 955/37/ΦΕΚ 474Α

    1. Προ πάσης προβολής κινηματογραφικής ταινίας ή και προ της εισαγωγής αυτής εν Ελλάδι υποβάλλεται εις την διεύθυνσιν του εσωτερικού τύπου του υφυπουργείου Τύπου και Τουρισμού αίτησις περί χορηγήσεως αδείας, μετά περιληπτικής αναγραφής της υποθέσεως του έργου και δύο'αντιτύπων του κειμένου των διαλόγων αυτού εν μεταφράσει εις την Ελληνικήν γλώσσαν.

    5. Η επιτροπή, δια τον σχηματισμόν πλήρους αντιλήψεως και εφ' όσον κρίνει ότι τα υποβληθέντα αυτή στοιχεία δεν είναι επαρκή δύναται να απαιτήσει την ενώπιον αυτής προβολήν της ταινείας. Αποφαίνεται δε αύτη υπερ της χορηγήσεως αδείας δημοσία προβολής της ταινίας είτε περί απαγορεύσεως αυτής καθ' όλον το Κράτος ή εις ωρισμένας περιφερείας ή και περί αφαιρέσεως ωρισμένων σκηνών ή διαλόγων του έργου, καθώς και περί της μεταβολής του τίτλου, εφ' όσον το περιεχόμενον της ταινίας είναι οπωσδήποτε επιβλααβές εις την νεότητα ή αποβλέπει εις τον προπαγανδισμόν κομμουνιστικών ή άλλων ανατρεπτικών αρχών ή δυσφημεί την Χώραν μας από απόψεως ιδία τουριστικής καλλιτεχνικής ή εθνικιστικής.

    Βέβαια είναι αυτονόητο ότι δφεν μπορείς να φωτογραφίζεις κινήσεις σε ένα ναύσταθμο όπως η Σούδα αλλά το ερώτημε είναι τι δουλειά έχει ένα πειβατικό λιμάνι σε ένα νάυσταθμο. Θυμάται κανέις την ιστορία με τους Εγγλέζους planespoters που συνεληφθηκαν στο αεροδρόμιο της Καλαμάτας; Αν αθωώθηκαν αποτελεί δεδικασμένο; Αν υπάρχει κάποις δικηγόρος ας μας διαφωτίσει.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας