Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 33

Θέμα: Φωτογραφίες σε λιμάνια

  1. #11

    Thumbs down

    επομενως

    1) καθε τουριστας , που βγαζει φωτογραφιες τα λιμανια μας ( απο το πλοιο) η τα πλοια μας (απο τα λιμανια), πρεπει να παει αυτοφωρο και να του κατασχεθει η μηχανη.

    εαν τους πολλαπλασιασω επι 10,000,000 / χρονο , τα Ειρηνοδικεια των νησιων πρεπει να κανουν τριπλοβαρδιες.

    αρα θα γινω Ειρηνοδικης .

    2) μετα θα προγραμματισω τις εκδρομες μου, που περιλαμβανουν συνηθως 15-20 λιμανια/χρονο, θα παω στο Υπ. Τυπου να καταθεσω
    α) σεναριο
    β) τιτλους παραγωγης
    γ) συντελεστες
    δ) οπτικα μεσα που θα χρησιμοποιησω

    και ετσι θα παρω ανετα-νομιμα την Παναγια της Τηνου απο μακρια ...

    ....μπορει τουτο το Forum, να κανει κατι ωστε να αποσυρθει αυτη η ηλιθια και παλαιοντολογικη διαταξη ?

  2. #12

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω όμως αν στο Υπουργείο Τύπου θα βρούν εκπρόσωπο της Χωροφυλακής και της Αστυνομίας Πόλεων για να συσταθεί η επιτροπή όπως προβλέπει ο Αναγκαστικός Νόμος του 1937!!!
    Για την ιστορία οι Κανονισμοί Λιμένα που βρήκα είναι όλοι της τελευταίας δεκαετίας και εκδίδονται από το Λιμενάρχη και Εγκρίνονται από το ΥΕΝ με Υπουργική Απόφαση, προφανώς αντιγράφουν κάποιους παλιότερους όπως "μαρτυρά" η αναφορά στην επιτροπή του Νόμου του 37.
    Έξω από το αστείο πολλές τέτοιες διατάξεις έχουν μπει στα πλαίσια της Ασφάλειας Λιμενικών Εγκαταστάσεων ISPS (International Ship and Port facility Security Code) όπως πολύ σωστά ανέφερε ο Petros σε προηγούμενη απάντηση. Αν δεις στο σχετικό θέμα στην Ποντοπόρο πολλές διατάξεις που ξενίζουν έχουν μπει στη ναυτιλία. Τώρα αν αυτό το σύστημα έπρεπε να στήνεται έτσι ώστε να περιλαμβάνει και εξαιρέσεις για χομπίστες και διαχωρισμό των χώρων που επιτρέπεται η φωτογράφηση (ίσως και διαμόρφωση ειδικών χώρων) είναι ένα μεγάλο θέμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 08-08-2007 στις 08:58

  3. #13

    Προεπιλογή

    O ISPS Code (υπάρχει στη σελίδα του ΥΕΝ σαν παράρτημα του κειμένου της σχετικής οδηγίας της ΕΕ στο http://www.yen.gr/wide/yen.chtm;jses...DA?prnbr=24760)΄όπως και τα άλλα παρόμοια κείμενα (για ασφάλεια ή διασφάλιση ποιότητας) δίνουν γενικές κατευθύνσεις και τι πρέπει να διασφαλίζεται, από εκέι και πέρα κάθε φορέας είτε είναι εταιρεία είτε λιμάνιο προσαρμόζει τις γενικές κατευθύνσεις ανάλογα με τις απειλές (δίνει διαφορετικά επίπεδα ασφαλείας) και την κατάσταση και διαμορφώνει συγκεκριμένες διαδικασίες πχ για την πρόσβαση προσώπων αναφέρει:
    16.25 Στις ζώνες περιορισμένης πρόσβασης μπορεί να περιλαμβάνονται:
    1. οι ζώνες της ακτής και της θάλασσας σε απευθείας επαφή με το πλοίο,
    2. οι ζώνες επιβίβασης και αποβίβασης, οι ζώνες παραμονής και διενέργειας ελέγχων των επιβατών και του προσωπικού
    του πλοίου, συμπεριλαμβανομένων των σημείων έρευνας,
    3. οι ζώνες όπου λαμβάνει χώρα η φόρτωση, η εκφόρτωση ήη αποθήκευση φορτίου και εφοδίων,
    4. τα μέρη όπου φυλάσσονται κρίσιμες για την ασφάλεια πληροφορίες, συμπεριλαμβανομένων των εγγράφων που σχετί-
    ζονται με το φορτίο,
    5. οι ζώνες όπου φυλάσσονται επικίνδυνα είδη και επικίνδυνες ουσίες,
    6. οι χώροι ελέγχου των συστημάτων διαχείρισης της κυκλοφορίας των πλοίων, τα κτίρια βοηθημάτων ναυσιπλοΐας και
    ελέγχου του λιμένα, συμπεριλαμβανομένων των χώρων ελέγχου ασφάλειας και επιτήρησης,
    7. οι ζώνες όπου αποθηκεύεται ή βρίσκεται εξοπλισμός ασφάλειας και επιτήρησης,
    8. οι βασικές εγκαταστάσεις ηλεκτρικού εξοπλισμού, ραδιοεπικοινωνιών και τηλεπικοινωνιών, ύδατος και άλλων βοηθη-
    τικών παροχών και
    9. άλλα σημεία της λιμενικής εγκατάστασης όπου πρέπει να ισχύουν περιοριστικά μέτρα για την πρόσβαση πλοίων,
    οχημάτων και ατόμων.
    16.26 Τα μέτρα ασφάλειας μπορεί να επεκτείνονται, βάσει συμφωνίας με τις αρμόδιες αρχές, σε περιορισμούς σχετικά με την
    μη εξουσιοδοτημένη πρόσβαση σε κατασκευές από όπου είναι δυνατή η παρακολούθηση της λιμενικής εγκατάστασης.

    Τώρα πότε συμπεριφορά είναι επικίνδυνη καθορίζεται από το Σχέδια Ασφάλειας της Λιμενικής Εγκατάστασης. Όπως και τα μοντέλα συμπεριφοράς προσώπων που μπορεί να απειλήσουν την ασφάλεια όπως αναφέρεται επι λέξη στο κέιμενο.

  4. #14
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Λέρος
    Μηνύματα
    905

    Question

    Καλησπερίζω ξανά το φόρουμ μας! Χθες να σας πω πως ήμουν πολύ κουρασμένος και δεν είχα όρεξη και κέφι να ανεβάσω πολλές φωτογραφίες. Σήμερα, μετά την εξεταστική που τα πήγα καλά επαναφέρθηκα στην αρχική μου διάθεση. Στην διάθεση που είχα πριν φύγω για το λιμάνι χθες. Δεν έχω κάποιο παράπονο από κανέναν, μία απορία έχω πριν ανεβάσω κι άλλες φωτογραφίες. Αν όταν πήγα χθες στο λιμάνι για να φωτογραφίσω το Βιτσέντζος Κορνάρος (πλούσιο υλικό έχω) έκανα κάτι παράνομο και χρειαζόμουν άδεια από τις λιμενικές αρχές του νησιού. Αυτό άκουσα από έναν λιμενικό που ήταν εκείνη την ώρα στο λιμάνι. Αν μπορεί ένας έμπειρος να μου δώσει απάντηση γιατί αν ήμουν παράνομος τότε πρέπει να βγάλουμε όλες τις φωτογραφίες από το φόρουμ που είναι τραβηγμένες από τα λιμάνια μας!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eliasaslan : 03-06-2009 στις 17:26

  5. #15
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Rodos -Simi
    Μηνύματα
    914

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από eliasaslan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερίζω ξανά το φόρουμ μας! Χθες να σας πω πως ήμουν πολύ κουρασμένος και δεν είχα όρεξη και κέφι να ανεβάσω πολλές φωτογραφίες. Σήμερα, μετά την εξεταστική που τα πήγα καλά επαναφέρθηκα στην αρχική μου διάθεση. Στην διάθεση που είχα πριν φύγω για το λιμάνι χθες. Δεν έχω κάποιο παράπονο από κανέναν, μία απορία έχω πριν ανεβάσω κι άλλες φωτογραφίες. Αν όταν πήγα χθες στο λιμάνι για να φωτογραφίσω το Βιτσέντζος Κορνάρος (πλούσιο υλικό έχω) έκανα κάτι παράνομο και χρειαζόμουν άδεια από τις λιμενικές αρχές του νησιού. Αυτό άκουσα από έναν λιμενικό που ήταν εκείνη την ώρα στο λιμάνι. Ας μην μιλήσω για το ύφος του, δεν μας ενδιαφέρει, αλλά αν μπορεί ένας έμπειρος να μου δώσει απάντηση γιατί αν ήμουν παράνομος τότε πρέπει να βγάλουμε όλες τις φωτογραφίες από το φόρουμ που είναι τραβηγμένες από τα λιμάνια μας!!
    Φιλε μου Ηλια,δεν ειμαι δικηγορος να ξερω τους νομους και ειναι και off topic αυτο που θα σου πω,αλλα πιστευω αρκετοι το εχουν παθει αυτο.Υπαρχει καποιος νομος που απογορευει τις φωοτογραφησεις στα λιμανια μας.Απλα μετα ειναι θεμα του λιμενικου και της διαθεσης του. Αν σε αφησει ή οχι και ποιο θα ειναι το ύφος του γιατι η εξουσία καποιες φορες κανει καποια ατομα να παρεκτρεπονται.Εμενα προσωπικα χθες πηγα να βγαλω το Spirit στο λιμανι της Πατρας και με ευγενια μου ειπανε οτι απογορευεται.Θα επιτρεποτανε αν υπηρχε καποιο δικο μου προσωπο στην φωτογραφια μονο.Ακουσον ακουσον.Μην ανχωνεσαι απλα φροντισε να εισαι λιγο διακριτικος και ευγενικος.Σορρυ που ξεφυγα λιγο...

  6. #16

    Προεπιλογή

    Ηλια εγω σου λέω οτι περιμένουμε φώτο.Οτι αποαγορεύεται στο λιμανι ειναι σίγουρο αλλα ειναι ενας νόμος που δεν εφαρμόζεται παρα σε ελάχιστες περιπτώσεις οπως στο λιμάνι πατρας ,λιγες φορές στον πειραιά ,αντε και στης θεσσαλονίκης.
    Φοβος δεν υπάρχει μην βγάλεις το πλοίο φωτογραφίες.Αλλα φοβουνται μην βγαλεις (βλεπε πατρα....τα χαλια τους).
    Τωρα είναι ηλίθιο σε λιμάνι νησιού σου την λέει ο λιμενικός που αναφέρεις..
    Οι μαγκιές αλλου....

    Αν και ξεφύγαμε θα ήθελα να ρωτήσω αν έγινε ποτέ παρατήρηση στους τουρίστες που ερχονται με τα κρουαζιερόπλοια που βγάζουν εκατοντάδες φώτο στα λιμάνια μας.Και απαντάω οτι απο οτι εχω δει ΟΧΙ.
    Οταν ξυπνήσουν κάποιοι και καταλάβουν οτι οι Ελληνες έχουν τα ίδια δικαιώματα απο τους ξένους και ιδιαίτερα ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥΣ και οτι αφήνουμε πολύ περισσοτερα λεφτά οταν κάνουμε διακοπές απο εναν ξένο που θα κλειστεί σε ενα ξενοδοχείο και αμα τυχει και παει σε ταβέρνα εκτος ξενοδοχείου θα παραγγηλει one greek salad and one beer (για 2 ατομα) τοτε και μόνο αυτη η χωρα μπορεί να πάει μπροστά

    Συγνώμη για το off topic ,αμα οι μοντ το κρίνουν σωστο μπορουν να ανοιξουν ενα νεο θέμα να το συζητησουμε λιγο το θέμα

    edit -βρηκα παλαιοτερη συζητηση στο φορουμ για το ζητημα οποτε ας μεταφερθουμε εκει

    http://www.nautilia.gr/forum//showth...t=14031&page=2
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sylver23 : 03-06-2009 στις 15:09

  7. #17
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Halandri-Egrigoros
    Μηνύματα
    1.098

    Προεπιλογή

    Μεγάλο θέμα η απαγόρευση φωτογραφήσης. Πρόβλημα που αντιμετωπίζουν και άλλοι χομπίστες, πχ λάτρεις των τραίνων είτε απλοί ταξιδιώτες. Φαινόμενο όμως που δεν είναι αμιγώς Ελληνικό αλλα συνανταται και εκτός Ελλάδος, ιδιαίτερα από το 2001 και μετά.

    Ο περιβόητος ISPS μιλά μεταξύ των άλλων για ελεγχόμενη πρόσβαση στα λιμάνια ή αναφέρεται και πιο ειδικώς στη λήψη φωτογραφιών?

  8. #18
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.543

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sylver23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και ξεφύγαμε θα ήθελα να ρωτήσω αν έγινε ποτέ παρατήρηση στους τουρίστες που ερχονται με τα κρουαζιερόπλοια που βγάζουν εκατοντάδες φώτο στα λιμάνια μας.Και απαντάω οτι απο οτι εχω δει ΟΧΙ.
    Εμένα πάντως Sylver δεν μπορώ να τους κακολογίσω δεν μου έκαναν παρατήρηση αντιθέτως μάλιστα γέλαγαν :lol:
    Πριν 5 χρόνια που δεν ήξερα αλλά ούτε το είχα διαννοηθεί ότι απαγορεύεται η λήψη στα λιμάνια ήμουν στο Πειραιά και τράβαγα το BSIthaki με δίπλα μου τους λιμενικούς. Γέλια αυτοί και τι γέλια.....που να καταλάβω γιατί ξεκαρδίστηκαν στα γέλια
    Τελοσπάντων πέρασαν 3 χρόνια για να καταλάβω το γιατί :mrgreen:
    [B][SIZE=3][COLOR=Blue]"Η τέχνη και η μαγεία να σε υπακούει ένα καράβι[/COLOR][/SIZE][/B]"

  9. #19
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΡΑΦΗΝΑ / ΒΟΛΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ....
    Μηνύματα
    1.996

    Προεπιλογή

    Αν είναι όντως έτσι οι φωτογραφίες που ανεβάσαμε εμείς εδώ δηλαδή είναι όλες παράνομες , έτσι δεν είναι; Μήπως πρέπει να διαγράψω ότι φωτο ανέβασα από το λιμάνι της Ραφήνας;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgos_249 : 03-06-2009 στις 19:02
    http://www.rafinavessels.webs.com

  10. #20
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Halandri-Egrigoros
    Μηνύματα
    1.098

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από giorgos_249 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι όντως έτσι οι φωτογραφίες που ανεβάσαμε εμείς εδώ δηλαδή είναι όλες παράνομες , έτσι δεν είναι; Μήπως πρέπει να διαγράπσω ότι φωτο ανέβασα από το λιμάνι της Ραφήνας;
    Όχι, δεν είναι παράνομες. Η όποια παρανομία υπάρχει σχετίζεται με την πρόσβαση σε ελεγχόμενους χώρους (αν υπάρχουν στο συγκεκριμένο λιμάνι), η αποτύπωση ανθρώπων (και η δημοσίευση) χωρίς την συγκατάθεση τους και κάτω από συγκεκριμένες προϋποθέσεις η εμπορική χρήση φωτογραφικού υλικού.

    Επειδή όμως τα όρια της νομιμότητας ή μη είναι αρκετά δυσδιάκριτα, επιτρέπεται στο κάθε όργανο εξουσίας να τα ερμηνεύει κατά το δοκούν. Γιαυτο χρειάζεται μια κάποια προσοχή και διακριτικότητα.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας