Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 33

Θέμα: Φωτογραφίες σε λιμάνια

  1. #21
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Rodos -Simi
    Μηνύματα
    914

    Προεπιλογή

    Θελει πολυ προσοχη και δεν πρεπει να ειμαστε επιδεικτικοι.Μπορουμε σιγα σιγα και απο μερη που δεν ειναι τοσο εμφανη να βγαζουμε αυτα που θελουμε.Και θα συμφωνησω με τον gtogias να προσεχουμε ολοι να μην βγαζουμε φωτογραφιες με προσωπα και πινακιδες αυτοκινητων και τις στελνουμε γιατι τοτε υπαρχει προβλημα.Εκθετουμε ατομα.Αλλα το να ανεβαζεις ενα καραβι δεμενο στο λιμανι,καθαρα ομως το καραβι και οχι τις λιμενικες εγκαταστασεις δεν νομιζω οτι μπορει να δημιουργησει προβλημα.Εγω παντως εχω ακουσει και τα δυο, και οτι απογορευεται και στο λιμανι ισχυει στρατιωτικος νομος δλδ οτι απογορευεται η φωτογραφηση και απο ενα λιμενικο ευγενεστατο που τον ρωτησα αν μπορω να βγαλω καποιες φωτογραφιες μου ειπε εννοειται και μπορεις.Αρα ειναι στο θεμα του καθενος.Και ειδικα οταν μιλαμε για μικρα νησακια που το λιμανι τυγχενει να ειναι και δρομος ή υπαρχουν πανω απο αυτο ενα σωρο σπιτια που μπορεις να κανεις οτι ληψη θες τι νομος να ισχυσει.Θα μας απογορευσουν να βγαζουμε φωτο απο τα σπιτια μας.Παντως, ενα πραγμα δεν εχω δει πουθενα και θα ηθελα καποια στιγμη να μου δωθει η ευκαιρια να το ρωτησω.Οταν κατι απογορευεται,μας το γνωστοποιουνε καπως.Το πιο απλο ειναι μια πινακιδα.Αν εχει δει καποιοις καπου μια τετοια ας μου το πει.Γιατι εγω δεν εχω δει.Μακαρι μονο προβλημα παντως στα λιμανια μας να ηταν καποια "υποπτα" ατομα που βγαζουν μερικες φωτογραφιες για hobby τους.

  2. #22
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΡΑΦΗΝΑ / ΒΟΛΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ....
    Μηνύματα
    1.996

    Προεπιλογή

    Έτσι όπως τα λες είναι φίλε. Μακάρι στο λιμάνι της Ραφήνας το μόνο πρόβλημα να ήταν κάποια "ύποπτα" άτομα που φωτογραφίζουν τις εγκαταστάσεις . Στη Ραφήνα τουλάχιστον που ξέρω το λιμάνι πάρα πολύ καλά δεν υπάρχει κάποια πινακίδα για την απαγόρευση των φωτογραφιών . Πριν λίγο καιρό φωτογράφιζα το ΠΗΝΕΛΟΠΗ δίπλα στους λιμενεργάτες και κανείς δε μου είπε τίποτα ( εγώ νόμιζα ότι επιτρέπεται) Η μόνη απαγορευτική πινακίδα στην είσοδο απαγορεύει την παραμονή των επικαθήμενων των φορτηγών. (τουλάχιστον έτσι ήταν ως το Πάσχα) Τώρα για το συγκεκριμένο λιμάνι ίσως τα μέτρα να είναι λίγο πιο αυστηρά γιατί από πανω βρίσκεται το σπίτι του πρωθυπουργού. Οπότε απο τώρα και στο εξής θα είμαι πολύ πιο διακριτικός. Το καλύτερο μέρος για να φωτογραφίσει κανείς τα πλοία είναι ο προσήνεμος μώλος όπου κατά τον απόπλου ή τον κατάπλου δεν διακρίνονται οι λιμενικές εγκαταστάσεις , αλλά μόνο το πανόραμα Ραφήνας , εκτός κι αν στρέψεις την κάμερα προς το λιμάνι....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgos_249 : 03-06-2009 στις 19:39
    http://www.rafinavessels.webs.com

  3. #23

    Προεπιλογή

    Παιδια είπαμε δεν είναι παντου το ίδιο.Καλο ειναι να προσέχεις για να μην βρεις τον μπελά σου.Στην ραφήνα δεν εχω δει να κανουν ποτε ελεγχο.Παρα πολλές φορές έχω φωτογραφήσει και έχω δίπλα μου αστυνομικούς ή λιμενικούς.
    Συγκεκριμένα επειδή αναφέραται τον Καραμανλη -είχα παει στα σκαλάκια για όσους ξέρουν να βγάλω φώτο και με φωνάζει ο αστυνομικός που ήταν στο κιόσκι και με ρώτησε αν ταξιδεύω διοτι απαγορεύεται το παρκάρισμα εκει για μεγάλο χρονικο διαστημα.Η απαντηση μου ηταν όχι ,φωτογραφίες τα πλοία θέλω να βγάλω.Μου πε οκ ,με χαιρετησε και εκανα την δουλειά μου ήσυχα.
    Και απο τον αγιο νικόλα που φωτογραφίζω δίπλα στους αστυνομικούς η μόνη απορία απο έναν ήταν αν θα είναι καλή η φώτο αφου ηταν βράδυ.

    Αλλα στην περίπτωση του ηλία που του έκαναν παρατήρηση με ''στυλάκι'' στην λερο που αλλες φορες έχει καράβι και αλλες όχι το θεωρώ απαράδεκτο και πάω και στοίχημα οτι ο λιμενικός ήταν κάτω των 25 και ''το παιζε '' μάγκας.

    --Δεν βάζω ολους τους λιμενικούς στο ίδιο σακί.Υπαρχουν οι καλοι,αλλα και οι παράξενοι--

    Οπως ειχα πει και παλαιότερα στον πειραιά μου έκαναν έλεγχο στο αυτοκίνητο επειδή φωτογράφιζα πλοιο που ήταν στην δεξαμενή.Οι ανθρωποι ήταν ευγενεστατοι και θεωρω οτι έκαναν πολύ σωστά την δουλειά τους.Εκει φυσικά έχει ταμπέλα που απαγορεύει και την εισοδο αλλα και την φωτογράφιση

  4. #24
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.543

    Προεπιλογή Σκούρα τα πράγματα

    Συνελήφθη πλοίαρχος στη Καλαμάτα που φωτογράφιζε ιταλικό πολεμικό πλοίο

    Πηγή: Ναυτεμπορική
    [B][SIZE=3][COLOR=Blue]"Η τέχνη και η μαγεία να σε υπακούει ένα καράβι[/COLOR][/SIZE][/B]"

  5. #25
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Naias II Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνελήφθη πλοίαρχος στη Καλαμάτα που φωτογράφιζε ιταλικό πολεμικό πλοίο

    Πηγή: Ναυτεμπορική

    Αυτό είναι ένα μάθημα!!!

  6. #26

    Προεπιλογή

    Αν και λίγο εκτός θέματος σχετικά με τις φωτογραφίες πολεμικών πλοιων πρέπει να είμαστε πολύ προσεχικοί. Πρέπει να ρωτάμε αν επιτρέπεται και αν μπορούμε να τις δημοσιοποιήσουμε. Το σχετικό επιχείρημα "τώρα με τους δορυφόρους εμένα περιμένει να μάθει τα μυστηκά της άμυνας της χώρας ο εχθρός; Δεν μπίνει στο google earth pro;" η απάντηση είναι ότι από κάποιες φωτογρραφίες κάποιος μπορέι να πάρει πολύ χρήσιμες πληροφορίες για το ηθικό και την εκπάιδευση των πληρωμάτων των πολεμικών πλοίων, ΄πως κια για το επίπεδο συντήρησης τους. Όταν υπηρετούσα τη θητεία μπυ σε ακριτικό νησί θυμλάμια τις διαταγές για προσοχή για κάποιο ύποπτο αυτοκίνητο που έβγαζε "τουριστικές" φωτογραφίες κοντά σε στρατόπεδα...

  7. #27
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι ένα μάθημα!!!
    Η αλήθεια είναι οτι θα πρέπει να είσαι λιγάκι.."αφελής" για να πας να φωτογραφήσεις φατσα κάρτα πολεμικό πλοίο. Τον καιρό που ημουν στα Ναυπηγεία και είχαν ξεκινήσει τα Υποβρύχια αλλά και το Project με τις φρεγάτες "S class" και τις Κανονιοφορους, δεν επιτρέπονταν ουτε κατα διάνοια η φωτογραφική στο χωρο του Ναυπηγείο. Ειδικά θυμάμαι οταν είχαμε δεξαμενίσει την F453 και τις Κανονιοφορους καλά καλά δεν επιτρέπονταν να πλησιάζεις κοντα στη δεξαμενη. Σου την έλεγαν οι δεξαμενιστες.

    Επίσης στο Post του Συλβ συμφωνω απόλυτα, υπάρχουν λιμενικοί και λιμενικοί. Συνήθως οπως λέει υπάρχουν οι πιτσιρικάδες λιμενικοί που την πέφτουν σε ατομα νεαρα στην ηλικία, εκεί που τους πέρνει. Εμένα ποτε σε όσα λιμάνια κι αν εχω πάει δεν μου λέει κανένας τιποτα αλλά και ο Συλβ θυμάται το περιστατικό που είχαμε παρέα σε μια φωτογραφηση..!!!

    Θεωρώ ομως οτι απλά δεν χρειάζεται να τα χάνουμε οταν φωτογραφίζουμε κανενα καραβάκι στο λιμάνι - οχι πολεμικό ετσι?? - και να μην είμαστε και πολύ φόρα παρτίδα (τρίποδες κλπ).

  8. #28

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    - και να μην είμαστε και πολύ φόρα παρτίδα (τρίποδες κλπ).
    μα για ποιον λεει???

  9. #29
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.543

    Προεπιλογή

    Σίγουρο είναι ότι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί, καλού-κακού ας έχουμε και μαζί μας την ταυτότητα και το σημαντικότερο να μην προκαλούμε για να μπορέσουμε να συνεχίσουμε αυτό που αγαπάμε.
    Αυτό βέβαια που δεν καταλαβαίνω είναι ο ντόρος που δημιουργείται με τις φωτογραφίες όταν μέσα από το ίντερνετ μπορούμε να ψάξουμε ότι λογής θέλουμε και μάλιστα το ίδιο το πολεμικό ναυτικό της κάθε χώρας παραθέτει φιλοξενία στο ιστοχώρο της με κάθε είδους φωτογραφίες........μέχρι και πολεμικό εξοπλισμό
    Ας δούμε λοιπόν: Ελληνικό Πολεμικό Ναυτικό, Αμερικάνικο Πολεμικό Ναυτικό, Ιταλικό Πολεμικό Ναυτικό, Τούρκικο Πολεμικό Ναυτικό
    Εεε οι ίδιοι δεν το έχουν ξεφτιλίσει το όλο θέμα.......
    [B][SIZE=3][COLOR=Blue]"Η τέχνη και η μαγεία να σε υπακούει ένα καράβι[/COLOR][/SIZE][/B]"

  10. #30
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Naias II Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρο είναι ότι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί, καλού-κακού ας έχουμε και μαζί μας την ταυτότητα και το σημαντικότερο να μην προκαλούμε για να μπορέσουμε να συνεχίσουμε αυτό που αγαπάμε.
    Αυτό βέβαια που δεν καταλαβαίνω είναι ο ντόρος που δημιουργείται με τις φωτογραφίες όταν μέσα από το ίντερνετ μπορούμε να ψάξουμε ότι λογής θέλουμε και μάλιστα το ίδιο το πολεμικό ναυτικό της κάθε χώρας παραθέτει φιλοξενία στο ιστοχώρο της με κάθε είδους φωτογραφίες........μέχρι και πολεμικό εξοπλισμό
    Ας δούμε λοιπόν: Ελληνικό Πολεμικό Ναυτικό, Αμερικάνικο Πολεμικό Ναυτικό, Ιταλικό Πολεμικό Ναυτικό, Τούρκικο Πολεμικό Ναυτικό
    Εεε οι ίδιοι δεν το έχουν ξεφτιλίσει το όλο θέμα.......
    Naias II, ενα μοναχα να σου πω.. Αν η λογική ηταν ανθρωπος, θα είχε αφανιστεί προ πολλού..
    Οποτε..επαναλαμβανω οτι ειπες..να ειμαστε προσεκτικοι και να μην προκαλουμε για να έχουμε..

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας