Σελίδα 9 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 81 έως 90 από 125

Θέμα: Δωριεύς [Olympiada, Reggio, Razzoli, Antonio Machado, Superflex Golf]

  1. #81

    Προεπιλογή

    Ας προσπαθήσουμε να ξεμπλέξουμε κάπως τα πράγματα.

    Κατ' αρχάς, το σήμα του πρώην ΔΩΡΙΕΥΣ νότια της Σαλαμίνας, λογικά δεν πρέπει να οφείλεται σε κάποιο (σύνηθες βέβαια) λάθος του συστήματος. Κι αυτό γιατί όταν υπάρχει παρόμοιο λάθος, συνήθως μία απόλυτα ευθεία μπλε γραμμή παρουσιάζεται από το σημείο όπου θα έπρεπε κανονικά να βρίσκεται, εν προκειμένω στην Κριμαία, μέχρι το λανθασμένο σημείο που εμφανίζεται το πλοίο, νότια της Σαλαμίνας. Εδώ όμως έχουμε μόνο ένα σήμα του πλοίου στο σύστημα, χωρίς να καταγράφεται καθόλου προηγούμενη ή μετέπειτα πορεία.

    Το μοναδικό αυτό σήμα το εξέπεμψε το πλοίο στις 14.45 σήμερα, στο σημείο που βλέπουμε το μαναδικό μπλε στίγμα στο κέντρο του παρακάτω screenshot.

    01.jpg

    Η πορεία που βλέπουμε στο screenshot, ανήκει στο ρυμουλκό MARINTUG II και όπως βλέπουμε περνάει από το σημείο που βρισκόταν το σήμα του ΔΩΡΙΕΥΣ. Και όχι μόνο αυτό, αλλά στο σημείο που δείχνει το κίτρινο βελάκι βρισκόταν το ρυμουλκό στις 14.26 ενώ στο σημείο που δείχνει το κόκκινο βελάκι στις 15.06. Αν σε όλα τα παραπάνω συνυπολογίσουμε ότι το ρυμουλκό ήρθε στα μέρη μας με ταχύτητες ρυμούλκησης, με πορεία από το βόρειο Αιγαίο, και ως τελευταίο γνωστό λιμάνι γι αυτό αναφέρεται η Τούζλα στην Τουρκία στις 24 Δεκεμβρίου (χαλαρά προλάβαινε να ανέβει Κριμαία, να παραλάβει, και σήμερα να βρίσκεται στο Αργοσαρωνικό), νομίζω πως πρέπει να το θεωρούμε ως δεδομένο ότι έφερε το πρώην ΔΩΡΙΕΥΣ και πάλι στα μέρη μας.

    Και τέλος βέβαια, ας μην ξεχνάμε και την πληροφορία που μας είχε μεταφέρει πριν λίγες ημέρες ο Παντελής. Πόσο πιά σύμπτωσεις να είναι όλα αυτά ???

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πληροφορίες μου λένε ότι σύντομα θα δούμε το Olympiada (e.x Δωριεύς) να επιστρέφει στην Ελλάδα.

  2. #82

    Προεπιλογή

    Μερικές δικές μου σκέψεις
    Μήπως ουσιαστικά το εν λόγο πλοίο δεν είχε αλαλάξει ποτέ πλοιοκτησία παρά μόνο διαχειρίστρια εταιρία?(λόγο αλλαγής σημαίας για να μπορεί ποιο εύκολα να δουλέψει στην Κριμαία) .
    Τώρα λοιπόν που τα πράγματα και οι ισορροπίες άλλαξαν στην Κέρκυρα (αλλαγή στις κοινοπραξίες )η εταιρία του πρέπει να ενισχύσει περισσότερο την θέση της στη γραμη. Και με δεδομένο ότι στη Ρωσία το μεταφορικό έργο έπεσε είναι ώρα να επανέλθει στην Ελλάδα και να βοηθήσει τα υπολιπα πλοία .
    Βέβαια αν αυτό ισχύει μαζεύονται πολλά και δαπανηρά πλοία στη γραμη και να δούμε στο τέλος ποιος θα αντέξει.
    ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΟ ΑΠΟΤΕΛΟΎΝ ΜΌΝΟ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΣΚΕΨΕΙΣ

  3. #83

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gioros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως ουσιαστικά το εν λόγο πλοίο δεν είχε αλαλάξει ποτέ πλοιοκτησία παρά μόνο διαχειρίστρια εταιρία? (λόγο αλλαγής σημαίας για να μπορεί ποιο εύκολα να δουλέψει στην Κριμαία) .
    Η απάντηση στην ερώτηση σου φίλε μου gioros, βρίσκεται σε αυτό το ποστ μου. Τα επίσημα στοιχεία δείχνουν ότι το πλοίο είχε πουληθεί κανονικά και -ας μου επιτραπεί η έκφραση- ολοκληρωτικά. Αν είχε αλλάξει μόνο διαχειρίστρια εταιρεία, τότε ως Registered owner θα εμφανιζόταν η ελληνική εταιρεία του, και ως Ship manager/Commercial manager κάποια Ρωσική.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή ήταν και για εμένα η πρώτη σκέψη. Ωστόσο σύμφωνα τουλάχιστον με το equasis.org, το πλοίο ανήκει ξεκάθαρα σε εταιρεία Ρωσικών συμφερόντων όπως μπορούμε να δούμε παρακάτω.

    ISM Manager : JSC 'PROEKT' - 5th Floor, Pom XVI, House 2, pereulok Malyy Cherkasskiy Moscow, 109012, Russia. - since 10/10/2014

    Registered owner : FUNCTION JSC - Care of JSC 'Proekt' - 5th Floor, Pom XVI, House 2, pereulok Malyy Cherkasskiy Moscow, 109012, Russia. - since 10/10/2014

    Ship manager/Commercial manager : JSC 'PROEKT' - 5th Floor, Pom XVI, House 2, pereulok Malyy Cherkasskiy Moscow, 109012, Russia. - since 10/10/2014

  4. #84
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Ναυπακτος
    Μηνύματα
    262

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απάντηση στην ερώτηση σου φίλε μου gioros, βρίσκεται σε αυτό το ποστ μου. Τα επίσημα στοιχεία δείχνουν ότι το πλοίο είχε πουληθεί κανονικά και -ας μου επιτραπεί η έκφραση- ολοκληρωτικά. Αν είχε αλλάξει μόνο διαχειρίστρια εταιρεία, τότε ως Registered owner θα εμφανιζόταν η ελληνική εταιρεία του, και ως Ship manager/Commercial manager κάποια Ρωσική.
    Να Πουμε ότι το πλοίο ήρθε στην Ελλάδα από την 2 waysferries

  5. #85

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από apost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να Πουμε ότι το πλοίο ήρθε στην Ελλάδα από την 2 waysferries
    Και άρα θα το δούμε να δραστηριοποιείται στον Αργοσαρωνικό ???

  6. #86
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    2 wayferries γράφει στις μπάντες του και το ¶νω Χώρα ΙΙ που δουλεύει Κέρκυρα.

  7. #87

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    2 wayferries γράφει στις μπάντες του και το ¶νω Χώρα ΙΙ που δουλεύει Κέρκυρα.
    Σωστά Παντελεήμων, λάθος μου.

  8. #88

    Προεπιλογή

    Επιστροφή στις ρίζες λοιπόν .
    Μια υπόθεση θα ήταν να διπλώσει το ΑΝΩ ΧΩΡΑ ΙΙ που εμηνε μόνο του στην γραμμή της Κέρκυρας .(εννοώντας οτι η εταιρία του είναι μεν σε κοινοπραξία αλλά με ένα πλοίο στη γραμμή )

  9. #89
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    Εγώ θα γράψω λίγα και καλά......
    Απλως η μια κοινοπραξία έχει 3 κλειστού τύπου σε περίπτωση απαγορευτικού και η άλλη ένα .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORFU : 10-01-2019 στις 17:59

  10. #90
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απάντηση στην ερώτηση σου φίλε μου gioros, βρίσκεται σε αυτό το ποστ μου. Τα επίσημα στοιχεία δείχνουν ότι το πλοίο είχε πουληθεί κανονικά και -ας μου επιτραπεί η έκφραση- ολοκληρωτικά. Αν είχε αλλάξει μόνο διαχειρίστρια εταιρεία, τότε ως Registered owner θα εμφανιζόταν η ελληνική εταιρεία του, και ως Ship manager/Commercial manager κάποια Ρωσική.
    Σύμφωνα με την ιστοσελίδα της γραμμής Port Kavkaz-Krim όπου ταξίδευε, ιδιοκτήτρια ήταν η JSC "Project" που ανεφέρει το equasiς Έκανε δώδεκα ταξίδια την ημέρα, ναυλωμένο στην "Marine Directorate LLC".
    Στην ιστοσελίδα αυτή υπάρχουν και φωτογραφίες από τις ημέρες του στη Ρωσία.

Σελίδα 9 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας